Поколението на дегустаторите
 Изпрати
Не е необходимо да прибягваме до статистиката, за да се убедим, че през последните десетилетия „младите” все по-късно се решават на брак, а жените до все по-зряла възраст отлагат раждането на първото си дете. В тази сфера значението на думата „късно” се променя от година на година. Каква е причината за това? Някои изтъкват като аргумент по-голямата продължителност на живота и постиженията на медицината, но реално, ние хората оставаме все така притиснати от неумолимия ход на времето. Истинската причина е съвсем друга – днес живеем в океан от възможности и да се ограничим с един-единствен вариант е трудно, а за някои от нас дори невъзможно.
От една страна, няма нищо по-хубаво от това, че през нас се открива безкраен спектър от потенциални възможности. Това на теория това трябва да ни позволи ,да се реализираме в най-пълна степен. От друга страна обаче, преди всичко трябва да пробваме от всичко това, което ни се предлага и едва след това да вземем съдбовното решение. А за това, както се оказва на практика, са необходими дълги години.
Ето и един конкретен пример. Млада жена се регистрира в сайт за запознанства, където има стотици хиляди потребители от противоположния пол. Всеки един от тях може да бъде подходящия за нея партньор и въодушевена тя започва да завързва контакти – с един, втори, трети, четвъртият е много симпатичен, но младата дама продължава нататък, защото останалите „кандидатури” изглеждат още по-обещаващи. С петият завързва кратка връзка, но скоро отново се връща на фронта, за да лекува разбитото си сърце и така докато в един момент вече е напълно пренаситена от този начин на комуникация.
Възможностите стават все повече и повече и съответно времето за тяхната „дегустация” се удължава. Колкото и парадоксално да звучи, проблемът е в това, че пред нас се отварят твърде много врати и ние във всеки момент можем да преминем от едната в другата. А след това независимо от резултата, започваме да съжаляваме за всички онези варианти, от които не сме успели да се възползваме. Затова днес синдромът на пропуснатите възможности вкарва в депресия не само претърпелите поражение, но и много външно преуспели хора, които динамично се издигат по кариерната стълбица.
Съвременната свобода на избора, безспорно има много преимущества, но носи със себе и също толкова отговорности. Когато пред нас ежегодно се откриват нови възможности – за образование, работа и в личния живот, ставаме неспособни да направим своя окончателен избор. Та нали утре ни очаква нещо още по-добро, как да се задоволи само с това. Така се превръщаме в поколение на „дегустатори”, които се лутат в супермаркета на живота от една витрина към друга с вечно изписано недоволство на лице. Задълбочени в избора между тази или другата възможност, разяждани от съжаление за всички пропуснати шансове, сякаш не забелязваме, че най-хубавите ни години от живота ни незабелязано, но безвъзвратно са си отишли.
|
Виж още статии за: Жените днес · Личността ·
Коментари
2010-09-21 #2  Инна Георгиева Така е трудно човек успява да превъзмогне егоизма си. Трудно
2010-09-20 #1  Цвети Това е същото като с кабелната...Докато цъкаш каналите да харесаш нещо и все няма и няма. Минава цялата ти вечер, а не си гледал нищо...Затова се чете програмата, в магазина се прави списък, а в живота план. Пък той че се случва докато го правиш тоз план, е отделен въпрос  Важното е да се случва... 
Виж още статии за: Жените днес · Личността ·
|
|
Петък 27 Май 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Лекарства „на ръба” – антибиотиците
Първият в историята антибиотик е пеницилинът. Той е открит през 1928 г. от английския учен Александър...
 Защо трябва да спрем постоянно да се съобразяваме с децата си?
Децата са най-големият консуматор в света, дори децата да са във възраст, в която те дори не са в състояние...
  Здраве без химия: лайка против конюнктивит при деца
Който е имал конюнктивит, знае много добре, колко е неприятно това заболяване. Сърбеж, сълзене, зачервяване...
 Учебната година започна!
Първият учебен ден е тук, а подготовката продължава да тече с пълна сила – често пазаруването може да...
  Променливите вкусове през бременността
През бременността настъпват шеметни промени в организма на бъдещата майка и те далеч не са само физиологични....
 Въображаемите приятели на детето
Обикновено родителите започват да се притесняват, когато в живота да детето им се появят въображаеми...
  Трудностите като нови възможности
Искаме ги или не – трудностите са неизбежна част от житейския ни път. Те са негов естествен спътник,...
  Можем ли да казваме "Не!"
„Не“ - звуча кратко и ясно, като отрязано с нож. Категорично и без сянка от възможна промяна на мнението....
  Ние и нашите пораснали деца
Макар и с поотслабено влияние, в България все още властва патриархалния семеен модел, според който е...
 Следобедният сън при децата – нужда или бреме
Трябва ли децата да спят задължително следобед? Колко време? Откога могат да пропускат дневната дрямка?
Еднозначен...
  Критичните три
В детските приказки почти всички неща са по три – тримата братя, трите пътя, трите прасенца, трите самовилски...
  Родословното дърво
Да знаеш своето родословие е равнозначно повече и по-задълбочено да познаваш себе си. То е като пътуване...
|