Книгата – най-добър приятел - II
Изпрати
Личният пример
Както вече казахме, няма нищо по-заразително от личния пример. Ако детето ни вижда постоянно с книга в ръка, съвсем естествено ще реши да ни последва. Глупаво е да се опитваме да разпалим детския интерес към четенето, ако единствената „литература”, към която посягаме са инструкциите на миялната машина или микровълновата.
Ново и добре познато
Децата са истински консерватори. Докато за нас е скучно да гледаме поовторно даден филм или предаване, те са способни всеки ден да четат (или да искат да им четем) една и съща книжка или приказка. Това е техния път към познанието. И все пак трябва да разнообразяваме репертоара им, като им предлагаме нови книжки.
Губене на време
От всичко обаче, най-важна е мотивацията или въпросът: „Защо трябва да чета?”, който рано или късно детето ще си зададе, особено при наличието на други интересни занимания. Ние сме тези, които трябва да му обясним, че четенето ще го подготви пълноценно за живота. Историите ще го научат на нови и интересни неща, героите – как да разбира другите хора, трудностите - как да реагира в различни ситуации. А това знание на свой ред ще му помогне да постигне по-големи успехи в живота, да открие и да реализира собствените си таланти.
На вкус и на цвет товарищей нет
Когото детето е съвсем малко, проявява интерес към всяка книжка. Постепенно обаче неговата индивудуалност започва да се оформя и малкия човек вече заявява своите предпочитания. Необходимо е да се съобразяваме с вкуса му, дори на нас да не ни е по сърце. Например много момченца предпочитат научно-популярната литература пред художествената. Ако в този момент се опитаме да моделираме вкуса му, единственото, което можем да постигнем е, детето внезапно да изгуби интерес към книжките.
Без излишни амбиции
Всички сме чували за деца, които са започнали да четат още на 3 годишна възраст и това ни изпълва с амбицията да докажем, че и вашето гардже не пада по-долу. Но на тази възраст децата четат чисто механично, без да могат да вникват в смисъла на разказа и това за тях е уморително и досадно занимание. Когато книгата им се чете от възрастен, нещата стоят съвсем иначе – те са съсредоточени не над това, как правилно да подредят буквите в думи, а се потапят в сюжета. Затова не бива да бързаме с уроците по четене – всяко нещо с времето си.
|
Коментари
2010-11-02 #5 galasi Браво на Цвети!
2010-11-02 #4 Цвети Е, за Малкият принц е кощунство просто !!!!!!!
2010-11-02 #3 Iskra Цвети, много добре разбирам какво имаш предвид. И аз преди няколко години, когато избирах книжка за моята племеница бях ужасена. Грешките и преиначаването нямаше как да забележа още в книжарницата, но ме потресоха скучните, без никакви картинки издания. Че кое дете ще посегне към тях! Исках да купя "Пипи", защото е свързана с най-хубавите ми детски спомени, но се отказах като видях, че е без любимите ми илюстрации на Ингрид Ванг Нюман, всъщност без каквито и да е илюстрации...Същото важеше и за "Ян Бибиян" и "Малкият принц".
2010-11-02 #2 Цвети като съм решила да бъда родител, реших на три неща да науча детенце - да обича, да пази природата - живата и неживата и да обича книгите. Мисля, че не са лоши приоритети и мисля, че се справям
Преди време си дадох сметка, че откакто се е родила Дара, не си бях купувала книга - просто всичките ми пари за това крехко перо отиват за нейни книжки. Четем много и вечер без приказка не става, на път без книжка не тръгваме.Тя си "чете" и си съчинява и съм падала от смях от това, което "прочита"
но има и нещо друго - почти не се продават свестни книжки. Просто се ужасявам - приказките се преиначават, в една версия на "Красавицата и звярът" нямаше нито един пълен член, използват се трудни думи или не на място. Та мислъта ми е, че и книжка да избереш не е лека задача...
2010-11-02 #1 Irena Gorcheva Аз четях книжки даже докато бях бременна
|
|
Събота 14 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Детска стая с въображение - I
Детската стая е най- специалната стая в едно жилище. Казвам го толкова категорично, защото както обзавеждането...
Неволи по време на криза – заплашени ли сте от уволнение
Може би на професионалното ви поприще не всичко е идеално – позицията ви не е тази, за която сте мечтали,...
"Здравословен обяд за ученика" - празнична вечеря за обяд
Това е ден пети от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
Краят на приятелството
Подобно на любовта, приятелството върви ръка в ръка с усещането, че ще продължи завинаги, но също както...
Не усложнявайте неща, които може да са прости
Случвало ли ви се е да казвате, че животът е твърде сложен, че взаимоотношенията ви с партньора са объркващи,...
Бели рози, стар часовник
Бели рози, стар часовник, първа среща с теб.
Стрелките цял ден бясно препускат, превърнали се сами...
Познай безделника!
Странно, но в съзнанието ни, често асоциативно, под безделник разбираме: млад, човек, който няма работа...
На самообслужване
Най-хубавото нещо при самозадоволяването,
е че не се налага да се обличаш специално за случая!
Труман
Когато...
Как да направим приказно кръщене?
Кръщенето е празник, който оставя спомен за цял живот. Този ритуал въвежда детето в духовния свят, обединява...
Обеци за малки госпожици
Според народните поверия на Благовещение (25 март) се пробиват ушите на малките момиченца. Вярва се,...
Малчо на една годинка
Периодът от около осмия- деветия месец до към две години и половина е особено важен за развитието на...
Майчиният език се учи още в утробата
Бебетата започват да учат майчиния си език, още преди да се родят, сочат нови открития на учените. До...
|