Как да научим детето да казва „Благодаря!”
Детето се нуждае от постоянна топлота и ласки, грижи, погалване по главата и целувка, за да мине ожуленото коляно, поощрение. Обичаме го не за това, което е прави или казва, а за това, което е. Въпреки това би било наистина чудесно, ако в речника му се появят думички като „благодаря” и „моля”.
За да ги казва, детето трябва да ги чува.
Личният пример е най-добрият начин за усвояване на нови знания. В ранна детска възраст децата постоянно копират поведението на околните. Ако родителите се държат мило помежду си, любезни са и си благодарят, думичката лесно ще излезе и от детската уста. Освен помежду си родителите трябва да благодарят и на детето. Когато заедно с майката прибира разпилените играчки, когато подава чашката си за вода, родителят не бива да забравя да му благодари. За малчугана няма нищо по-естествено от това да последва родителското поведение и на свой ред да каже „Благодаря!”. Усмивката и доброто настроение при използването на тази дума, са обстоятелства, спомагащи нейното усвояване. Детето вижда, че това е нещо добро и хубаво, нещо, което кара мама и тате да бъдат щастлива. Ако обаче родителите не използват тази дума, тя ще бъде чужда и непозната и за детето. При него ще липсва инстанцията, от която да научи ценността и тежестта на изказа. Много деца приемат, че щом мама и тате не правят така, значи то не е от значение.
„Кажи вълшебната думичка, за да ти дам шоколад!”
Вълшебните думички са всички онези думи и изрази, които правят речта ни приятна за ухото. Те са начин да получим лесно поисканото и да създадем добро впечатление за себе си у хората. Приучаването да се използва думата благодаря може да се случи под формата на игра. Светът на детето така или иначе е населен с приказни герои, феи-магьосници, вълшебни пръчки и еднорози. Използвайте този факт. Защо да няма и вълшебни думички. Казвайки „Благодаря!”, то получава това, което иска, бива погалено или му се усмихваме. Важно е родителят да подчертае положителните последствия от използването на думата. С малко повече въображение, след като каже „Благодаря!”, от ухото му може да се появи монета, сред играчките му – нова книжка, в коридора – елха... Тънкостта е в това случващото се да не се приема като самоцелна награда. Вие не подкупвате детето си, а го учите да бъде любезно.
Не изнудвайте детето!
За изненада на всички, малчуганите са склонни да проявяват такъв инат, на който дори някои възрастни не са способни. Те могат да седят в часове наказани в ъгъла и пак да не кажат поисканото. Подходът с добро винаги е за предпочитане пред налагането със заповеди и наказания. Ако се опитвате да изнудвате детето да каже „Благодаря!” и го заплашвате, че в противен случай няма да гледа телевизия, може и да не стигнете до споразумение. По-скоро ситуацията ще бъде добре запаметена в детското съзнание и думата всеки път ще се асоциира с това неприятно усещане. За да влезе трайно в детския речник, думичката трябва да бъде изречена естествено и не под външен натиск. Тя е като нов език. Когато възрастните учат чужд език, се нуждаят от време, за да преодолеят езиковата бариера. Но поставени в екстремни обстоятелства, те забравят всякакви притеснения и думите просто се изливат. Любезните думи в детския речник се появяват на същия принцип. Детето трябва да усети вътрешна потребност да ги използва, да има причина за това и само да благодари на някого за проявено отношение или действие.
|
Коментари
2010-11-24 #3 Инна Георгиева Представих си го напарво Роси
Цвети права си много, няма нищо по-прекрасно от любезността, а пък такава от дете още повече
2010-11-24 #2 Росица Снощи бях свидетел как 5-годишен малчуган се навечеря, стана, и каза на родителите си (на руски, но говори и български) "Мама, папа, спасибо для ужин!". И после си сложи чинията за миене. Най-хубавото беше, че го направи не насила, не под натиск и искрено.
2010-11-24 #1 Цвети Прекрасно е , когато от едно дете се излъчва всеобща приветливост и любезност. От детската уста да чуеш заповядай, ако обичаш, това е сърцеразбиващо и изобщо крайно умилително. Ние се страраем. Дара се вдъхновява от реакциите на околните, дълбоко в децата е вкоренено това да се харесат, да бъдат похвалени. Това е, което трябва
|
|
Вторник 3 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Враговете на добрия секс
Сексуалното желание може да бъде както непобедимо, така и изключително крехко. Често само едно обстоятелство,...
Какво искат да виждат мъжете в нас?
Непрекъснато четем анкети на тема “Какво харесват мъжете в една жена?”. Отвсякъде ни заливат с проучвания...
7 фрази от метода Монтесори, които всички можем да ползваме
Монтесори концепцията не може да бъде обяснена с няколко думи. Неслучайно учителите се обучават няколко...
За малките неща и жестове
Всеки ги има. Онези дни, в които едвам отваряте очи и не ви се иска нищо друго, освен отново да ги затворите....
Някои синини не са от грим - II
Най-страшният ден в живота на Милена е този, в който в резултат на побой от съпруга й постъпва в болница...
Второто дете – дали и кога?
Едно българско семейство средно има 1.4 деца. Статистика. Оказва се, че да имаш второ дете е едно нелеко...
Малко (секс) фантазии
„С любовта шега не бива” е казал преди повече от век и половина в своята пиеса Алфред дьо Мюсе. Аз бих...
Градският парк – душата на града
Във всеки по- голям град има парк или поне някаква зелена площ с пейки и градинки. Някои са в самото...
Да, вечерям сама
Случвало ли ви се е да излезете на вечеря или в бар и да видите на масата сама жена? "Вероятно е на среща...
Пъзел за най-малките - Народните будители за деца и родители
С Цвети си говорехме за наближаващия 1 ноември - Ден на народните будители. Хрумна ни че, малките деца...
Детският труд - позорното петно на обществото
168 000 000 децата работят. В този момент. Не за джобни през лятото, не като помощ на баба и дядо на...
18 януари - Световен ден на снежния човек
Световният ден на снежния човек се отбелязва от 2011 г. и е неофициален празник на един любим в зимните...
|