8 начина да се предпазим от грип и простудни заболявания
 Сигурно, 100 % действащо лечение на грипа и простудните заболявания все още няма. Затова, когато се простудим и потърсим лекарска помощ, ни предписват медикаменти и начини за справяне с отделните симптоми – хрема, главоболие, зачервено гърло, кашлица. Болният човек е носител на вируса и източник на зараза за околните. Бацилите се намират във въздуха, по различните повърхности и в телесните течности на организма – назални секрети, сълзи и слюнка. Различните хора са податливи в различна степен на инфекциите. Има такива, чийто организъм е с повишена имунна защита и те по-трудно се заразяват, но има и други, за които е достатъчно да се докоснат само до ръката на болен, за да прилепят вируса. Най-сигурният вариант да не се разболяваме е предпазването. Ето как в 8 стъпки:
1.Редовно мийте ръцете.
По-голяма част от вирусите се разпространяват посредством пряк контакт. Още от деца са ни учили, когато кихаме и кашляме, да поставяме ръка пред устата си. Но много от нас са виждали например болни в обществения транспорт, които след като кихнат в шепа, се хващат за дръжката на седалката. Там впоследствие ще се хване и здрав човек – и ето още един заразен. Микробите продължават да живеят няколко часа, след като напуснат човешкия организъм. В това време те са активни и могат да причиняват зарази. Затова честото миене на ръцете с вода и сапун е особено важно. Ако в момента не разполагате с течаща вода и препарат, може да се използват мокри кърпички.
2.Не кихайте и не кашляйте в длан. Използвайте кърпичка.
Изхвърлените вируси остават на ръката, а след това полепват по повърхностите, които са докоснати. След прекия контакт, това е другият вариант за разпространение на заразата. Ако нямате кърпичка под ръка, е по-добре да кихнете във високата яка на палтото си или в сгъвката на лакътя си. Тази част от тялото не се използва за опора и затова няма да разпространите вируса. Съобразявайки се с тези фактори, е добре да внимаваме какви повърхности пипаме, като ограничим до минимум докосванията до потенциално замърсени вещи.
3.Пийте повече течности.
Необходимата доза дневен прием на вода за един възрастен е 2 литра. Чрез отделителната система човек изхвърля най-много вредни вещества и токсини. Цветът на урината е един от най-сигурните знаци за това дали приемате достатъчно течности. Ако тя е по-скоро жълта, отколкото прозрачна, трябва да увеличите приеманото количество.
4.Спортувайте.
Физическите упражнения са важни не само за общия тонус на духа и тялото. Когато спортуваме, се изпотяваме и вредните бактерии се отвеждат през порите. Движението и правилното дишане засилват имунната система, която прави организма по-устойчив на заболявания.
5.Яжте цветни плодове и зеленчуци.
Колкото по-ярко са оцветени плодовете и зеленчуците, които хапваме, толкова по-голяма е ползата им за здравето ни. Цветовете на плодовете и зеленчуците говорят за наличието на витамини и ценни вторични растителни вещества (фитамини). Каротинът от морковите, чушките и тиквите се трансформира във витамин А в човешкото тяло. Колкото по-наситен нюанс има плодът, толкова той е по-полезен за организма. Черната ряпа е по-полезна от бялата; червеният лук от белия, броколито от карфиола.
6.Проветрявайте често.
Циркулацията на въздуха е полезна за общия тонус на тялото, а освен това чистият въздух се затопля по-лесно от застоялия. Свежият въздух гарантира здрави дробове. Освен да се проветрява често, препоръчителни са и разходките сред дървета – в парка, планината.
7.Дезинфекцирайте стаите.
Освен с различни почистващи препарати, помещението може да се дезинфекцира и с оцет. В съд се налива около ½ литър и се слага на котлона. Когато кипне, котлонът се изключва и капакът на тенджерата се маха. Оставя се парата от кипналия оцет да се отделя в продължение на 20 минути. Отдалечените ъгълчета се дезинфекцират като тенджерата се носи на място и парата се разпръсква с ръка или с плоскост, служеща като ветрило. Задължително е да се почиства много добре, след като домашният любимец е воден на разходка – както неговите лапички, така и подовете.
8.Повече светлина.
През зимните дни, когато се стъмва все по-рано, липсата на светлина оказва неизменно въздействие както физически, така и психически. Не случайно, хората живеещи в северните страни, където дневната светлина е по-оскъдна, по-често страдат от депресии. Осигурете си повече светлина, като прекарвате повече време навън, като включвате повече и по-силни осветителни тела в дома си, палите свещи или огън в камината. |
Виж още статии за: Здраво тяло · Болестите · Зимата ·
Коментари
2014-03-24 #2  Мария И аз харесвам тези 8 начина.Но какво е-ФИТАМИНИ от:
5.Яжте цветни плодове и зеленчуци.
2010-12-11 #1  Цвети Хигиената е абсолютно условие за здраве !!!! Аз съм за проветряването, кат се затворим зимата с тия климатици......... 
Виж още статии за: Здраво тяло · Болестите · Зимата ·
|
|
Понеделник 16 Юни 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  5 неща, които да направим, ако се почувстваме самотни
На всекиго се случва - обвързани или не, разделени наскоро или с дългогодишна връзка. Чувството за самота...
 Сису – финландското изкуство за вътрешна сила и щастие
На финландски език има една малка звънлива дума, събрала в себе си мъдрост от пет века. След като през...
 Мръсният въздух води до риск от загуба на зрение
Замърсяването на въздуха вероятно увеличава риска от необратима загуба на зрение според резултатите на...
  Аромат на крака
Прибирате се след края на работния ден и събувате обувките си. В този момент из дома ви се разнася всепроникваща...
 СПИН - страшната истина - II
Предпазване
Избягване на:
Случайни сексуални контакти (орален, вагинален, анален, хомосексуален...
 Слезът - за стомашни проблеми и кашлица
Освен, че е една от най-красивите билки, слезът е и особено полезен. При проблеми със стомашно-чревния...
  Начините да избягаш
Когато не живее добре, човек използва заместители. Те са неговите бягства от липсващите му хармония и...
  Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Труден ден на работа, проблеми с прекия началник, после трафика, съседката от долния етаж, която продължава...
  Врастнал нокът - можем ли да подобрим състоянието?
Врастналият нокът е истинско мъчение, което може да продължи с месеци, а ако не се лекува навреме, да...
  Смокинята - полезното изкушение
Знаете ли, че смокиновото дърво няма цвят? Китайците наричат смокинята - "плод без цвят". Всъщност плодът...
  Грижа за мазната кожа на лицето
Отстраняването на грима от мазната кожа вечер е особено важно. Мазната смаска, която е запушила порите...
  Вашият начин да влезете във форма
С помощта на диетите можем да свалим няколко килограма в повече, но слабото тяло не означава автоматично...
|