8 начина да се предпазим от грип и простудни заболявания
Сигурно, 100 % действащо лечение на грипа и простудните заболявания все още няма. Затова, когато се простудим и потърсим лекарска помощ, ни предписват медикаменти и начини за справяне с отделните симптоми – хрема, главоболие, зачервено гърло, кашлица. Болният човек е носител на вируса и източник на зараза за околните. Бацилите се намират във въздуха, по различните повърхности и в телесните течности на организма – назални секрети, сълзи и слюнка. Различните хора са податливи в различна степен на инфекциите. Има такива, чийто организъм е с повишена имунна защита и те по-трудно се заразяват, но има и други, за които е достатъчно да се докоснат само до ръката на болен, за да прилепят вируса. Най-сигурният вариант да не се разболяваме е предпазването. Ето как в 8 стъпки:
1.Редовно мийте ръцете.
По-голяма част от вирусите се разпространяват посредством пряк контакт. Още от деца са ни учили, когато кихаме и кашляме, да поставяме ръка пред устата си. Но много от нас са виждали например болни в обществения транспорт, които след като кихнат в шепа, се хващат за дръжката на седалката. Там впоследствие ще се хване и здрав човек – и ето още един заразен. Микробите продължават да живеят няколко часа, след като напуснат човешкия организъм. В това време те са активни и могат да причиняват зарази. Затова честото миене на ръцете с вода и сапун е особено важно. Ако в момента не разполагате с течаща вода и препарат, може да се използват мокри кърпички.
2.Не кихайте и не кашляйте в длан. Използвайте кърпичка.
Изхвърлените вируси остават на ръката, а след това полепват по повърхностите, които са докоснати. След прекия контакт, това е другият вариант за разпространение на заразата. Ако нямате кърпичка под ръка, е по-добре да кихнете във високата яка на палтото си или в сгъвката на лакътя си. Тази част от тялото не се използва за опора и затова няма да разпространите вируса. Съобразявайки се с тези фактори, е добре да внимаваме какви повърхности пипаме, като ограничим до минимум докосванията до потенциално замърсени вещи.
3.Пийте повече течности.
Необходимата доза дневен прием на вода за един възрастен е 2 литра. Чрез отделителната система човек изхвърля най-много вредни вещества и токсини. Цветът на урината е един от най-сигурните знаци за това дали приемате достатъчно течности. Ако тя е по-скоро жълта, отколкото прозрачна, трябва да увеличите приеманото количество.
4.Спортувайте.
Физическите упражнения са важни не само за общия тонус на духа и тялото. Когато спортуваме, се изпотяваме и вредните бактерии се отвеждат през порите. Движението и правилното дишане засилват имунната система, която прави организма по-устойчив на заболявания.
5.Яжте цветни плодове и зеленчуци.
Колкото по-ярко са оцветени плодовете и зеленчуците, които хапваме, толкова по-голяма е ползата им за здравето ни. Цветовете на плодовете и зеленчуците говорят за наличието на витамини и ценни вторични растителни вещества (фитамини). Каротинът от морковите, чушките и тиквите се трансформира във витамин А в човешкото тяло. Колкото по-наситен нюанс има плодът, толкова той е по-полезен за организма. Черната ряпа е по-полезна от бялата; червеният лук от белия, броколито от карфиола.
6.Проветрявайте често.
Циркулацията на въздуха е полезна за общия тонус на тялото, а освен това чистият въздух се затопля по-лесно от застоялия. Свежият въздух гарантира здрави дробове. Освен да се проветрява често, препоръчителни са и разходките сред дървета – в парка, планината.
7.Дезинфекцирайте стаите.
Освен с различни почистващи препарати, помещението може да се дезинфекцира и с оцет. В съд се налива около ½ литър и се слага на котлона. Когато кипне, котлонът се изключва и капакът на тенджерата се маха. Оставя се парата от кипналия оцет да се отделя в продължение на 20 минути. Отдалечените ъгълчета се дезинфекцират като тенджерата се носи на място и парата се разпръсква с ръка или с плоскост, служеща като ветрило. Задължително е да се почиства много добре, след като домашният любимец е воден на разходка – както неговите лапички, така и подовете.
8.Повече светлина.
През зимните дни, когато се стъмва все по-рано, липсата на светлина оказва неизменно въздействие както физически, така и психически. Не случайно, хората живеещи в северните страни, където дневната светлина е по-оскъдна, по-често страдат от депресии. Осигурете си повече светлина, като прекарвате повече време навън, като включвате повече и по-силни осветителни тела в дома си, палите свещи или огън в камината. |
Виж още статии за: Здраво тяло · Болестите · Зимата ·
Коментари
2014-03-24 #2 Мария И аз харесвам тези 8 начина.Но какво е-ФИТАМИНИ от:
5.Яжте цветни плодове и зеленчуци.
2010-12-11 #1 Цвети Хигиената е абсолютно условие за здраве !!!! Аз съм за проветряването, кат се затворим зимата с тия климатици.........
Виж още статии за: Здраво тяло · Болестите · Зимата ·
|
|
Петък 4 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
9 + 1 причини да хапваме диня
1. Динята е 92% вода. Тоест - тя е идеално средство, утоляващо жаждата в горещия ден.
Световен ден...
Чубрицата - традиционна и полезна...билка
Тя е може би най-популярната подправка у нас и общо взето към каквото и българско ястие да я добавите,...
Емоционалните заместители – изкушаващи и опасни
Неусетно, ден след ден, без да си даваме сметка, някъде там сред купищата проблеми и ядове, допускаме...
Къде още може да намерим екологично чиста храна
Идеята за среща между клиентите и земеделските производители на фермерските пазари несъмнено е чудесна....
Витамин В17 - между митовете и реалността
Сведения за съществуването, действието и свойствата на витамин B17 датират още от далечната 1830г., когато...
Киселото зеле - зимното съкровище
За българите киселото зеле е класическа зимнина, заедно с туршията и киселите краставички. Приготвянето...
Ароматът на щастието
Отдавна е установено, че ароматите имат огромна власт над нашата психика и здраве. Посредством обонянието...
Гроздето – сладкият дар на есента
Кога и къде за пръв път е култивирана лозата, остава неизвестно. За нея обаче четем още в старозаветните...
Храненето и детето - II
За радост има начини да повлияете на вкусовете на вашето дете:
Всичко е вкусно, когато си гладен
...
Нова мания против стрес - книжки за оцветяване за възрастни
Мислите ли, че оцветяването е само за деца и вие отдавна сте преживели тази страст? Време е да преосмислите...
Време за билки: как да ги събираме
В нашата страна има голямо изобилие от дивoрастящи билки, които можем да използваме за приготвяне на...
Мантра - звукът, който лекува
Думата мантра бавно, но сигурно се вмъква сред познатите ни чуждици. Повечето хора не я използват в активния...
|