Имунитетът по време на бременността
 Изпрати
Всяка секунда десетки външни неприятели атакуват нашия организъм. Природата обаче ни е осигурила надеждна защита – нашата имунна система. Но какво се случва с нея по време на бременността? Казусът е загадъчен дори за медицината. Преценете сами: имунната система бди нищо чуждо (например вируси, бактерии) да не попадне в организма и да не използва ресурсите му. Когато обаче се случи зачатието и вътре в тялото на жената започва да се развива ново същество, със собствено ДНК, имунната система е в сложна ситуация. На теория тя трябва по най-бързия начин да го унищожи, но нищо такова не се случва. Дори напротив – майчиният организъм му осигурява всичко необходимо и го защитава, понякога в ущърб на собствените си интереси.
Видимо с настъпването на бременността имунната система се пренастройва на нова вълна. Но как и защо? Ако науката успее да отговори на тази загадка ще бъде на една крачка от рецептата за лечение на рак. Засега обаче въпросите са повече от отговорите.
Силна или слаба?
По време на бременността организмът е по-податлив на настинки и различни инфекции. Това значи ли, че през този период имунната система не работи активно? И да, и не. Защото от друга страна тялото на майката мобилизира целия си потенциал и често старите хронични възпаления, от които е страдала временно затихват, докато износи плода, или изчезват напълно. Дали безпроблемно ще протече бременността в най-голяма степен зависи от здравето на майката преди зачеването. Затова, ако планирате дете, направете си основни изследвания на кръвта, урината и влагалищния секрет и ако бъде открита някаква инфекция, първо я излекувайте напълно и после се заемете с бебеправенето.
Имунната система като заплаха
Макар и в много редки случаи, свръхактивната имунната система може да бъде бъде причина за повтарящи се спонтанни аборти. В тези случаи организмът не изпада в имунен толеранс към плода, а го е атакува като чуждо тяло, тъй като наполовина носи гените на бащата. За да не повиши риска от подобна неадекватна реакция, бременната жена не бива да приема имуностимуланти, дори и при съществуваща опасност от инфекции.
В подкрепа на имунната система
Най-безопасните и достъпни средства за укрепване на здравето по време на бременност са тези, които предлага самата природа – вода, чист въздух, движение, светлина. Предимството им е, че не стимулират имунната система агресивно като препаратите имуностимулатори, а естествено, мобилизирайки меко собствените й ресурси.
Светлина.Под въздействие на слънчевите лъчи организмът произвежда най-важният витамин за имунитета – D. Той не може да се набави в достатъчни количества от храната, а ако се приема като хранителна добавка, съществува опасност от предозиране. Затова пък само половин час разходка в хубаво време осигурява необходимата дневна доза на бременната без каквито и да било рискове. Освен това, слънчевата светлина подобрява настроението и тонуса, а психическото здраве е не по-малко важно от физическото за успешното протичане на бременността.
Въздух. Разходките в парка или сред природата имат още един положителен ефект – организма на бременната се насища с кислород, която в този период трябва да диша за двама. Най-подходящите места са горите, водопадите, морския бряг, където освен всичко друго въздухът е зареден с ободряващи йони.
Движение. То е необходимо за поддържане на мускулите в тонус, а оттам е предпоставка за леко и безболезнено раждане. Освен това физическата активност укрепва защитните сили на организма. Затова, ако сте бременна не пропускайте да походите пеш, дори и в хладен ден. Това ще подвиши способността на организма да реагира бързо и адекватно на вирусни и бактериални атаки.
|
|
|
Сряда 19 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Три прости невербални навика, които ще подобрят живота ви
Нашето тяло изпраща сигнали, които другите хора възприемат интуитивно. Лимбичната ни система, част от...
 Национална лятна АНТИСПИН кампания "Животът е безценен!"
За десета поредна година Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”, финансирана от Глобалния фонд за...
 Най-важните правила за употреба на билките
Често, чули-недочули от приятелки, се залавяме с някакво билково лечение за някакъв наш проблем. Твърде...
  Полезните цветове от свирчовина
През май-юли природата ни дарява с уханните цветове на свирчовината (черен бъз). Кратък период, в които...
 "Неблагодарните" професии - цял живот труд за няколко мига слава
Винаги съм се възхищавала на хората, изцяло отдадени на това, с което си изкарват прехраната и са превърнали...
 Проучване: Пиенето на кафе на гладно влошава метаболизма и контрола на кръвната захар
Пиенето на кафе веднага след като се събудите недоспали от лош сън, значително влошава метаболизма и...
 Нахутът - вкусен, здравословен и диетичен
С Инна онзи ден се шегувахме помежду си, че толкова обичаме нахут и в Хера имаме толкова рецепти с нахут,...
  Аутизмът
Преди няколко години в една болница в Солт Лейк Сити от този свят си отива човек, на име Ким Пийк. Той...
 Чувствате се потиснати? Идеи за 10 минути за справяне с лошото настроение
Чувството за потиснатост, за липса на смисъл, самосъжалението, липсата на вдъхновение понякога ни връхлетява...
  Пренатално възпитание
Какво се разбира под пренатално възпитаниe днес? Ще се установят ли правила и ще се наложат ли програми...
 Натурални съставки за домашните ни маски - част II
Списъкът с благодатните плодове и зеленчуци, правещи кожата ни искряща, продължава. Добре е да знаем,...
 Разкрийте вашата чувствителна страна и бъдете себе си без страх
Днешният свят забранява чувствителността. От една страна тя ни прави уязвими и сами я избягваме, а от...
|