Промяната – страшна или приятна
 Изпрати
Независимо дали сме за промените, или се ужасяваме от тях, трябва да приемем, че те са неизбежна част от живота. Дори всичко около нас да изглежда едно и също, със сигурност това е временно. „Всичко тече, всичко се изменя“ и „Не може два пъти да влезеш в една и съща река“ са разбрали мъдреците много преди нас. Променят се сезоните, ние самите, преминавайки през детството, младостта и зрелостта, променя се характерът ни, различни са част от хората около нас преди години и сега, изобщо животът никога не стои на едно място.
Дали ще погледнем на промяната като на нещо прекрасно или ужасно, зависи от собствената ни вътрешна нагласа, от това как се чувстваме в момента – дали искаме да задържим настоящето, или ни се ще то да е различно. Промяната като нещо прекрасно е гледна точка на по-младия човек. Възрастният има нужда от повече сигурност, улегналост и спокойствие. Докато младежът е търсач на нови усещания, на неслучвани неща, обича да експериментира и във всичко това търси себе си.
Като интригуващо предизвикателство я приемат отворените към света хора, неспокойните духом, любопитните и любознателните. Те знаят, че зад всеки ъгъл има нещо ново, различно, което може да е по-хубаво и интересно от известното им. Е, може и да не е, но как ще разбереш, ако не опиташ... Новото предизвиква приятна възбуда, съживява сетивата, кара ни да се чувстваме живи. Промяната е желана, ако настоящето е незадоволително, то уморява и изхабява сетивата, чувстваш, че не е това, за което копнееш. Избираш я, ако си нещастен, ако ти е пусто или казано накратко – ако смяташ, че всичко друго ще е по-добре от това, което е в момента.
Страхът от промяната е нещо напълно разбираемо. В своя град, при родителите си се чувствам добре. Тук съм обичан и защитен. Чудесно е, че ме приеха студент, но ме очакват непознат град, нови хора и ситуации – вълнуващо, но страшно – дали ще се справя, как ще свикна на новото място, дали няма да ми е самотно, ще си намеря ли приятели...Промяната плаши с неизвестността зад вратата, която предстои да отворим. Копнеем за измамната сигурност на еднаквото и познатото, в него няма заплаха. А може просто неусетно да сме затънали в блатото на конформизма и всеки камък в него ни изпълва с тревоги. Всъщност страхът от промяна не е лишен от основания. Сменям старите очукани обувки с нови и хубави, но дали няма да ми направят пришки, старите бяха толкова удобни. Вечерта преди да отпътуваме на мечтаното пътешествие сме леко неспокойни - ще ставаме рано, т.е. ще променим стереотипа си, ще летим със самолет и нещо лекичко ни стяга сърцето, мъничко се тревожим дали всичко по организацията ще е наред – билети, хотели. Вълнуващо, но ще трябва непрекъснато да сме нащрек, да се справяме с непредвидени ситуации. Докато еднообразието у дома е приспивно досадно, но затова пък така удобно и не изисква усилия.
Независимо дали сте от любителите на промените или те ви плашат, научете се да ги посрещате като нещо естествено и направо задължително. Ако сега нещата клонят по-скоро към зле, увереността за неизбежната промяна ще ви даде сили да преживеете този период. Не забравяйте притчата, че когато бил най-зле, синът отворил кутийкатата с бащините мъдрости, а там пишело: „И това ще мине“. Ала и когато сте на върха и всичко е най-прекрасно, пак помнете: „Уви, и това ще мине“. Такова нещо е той, животът – непостоянен, независимо в посока плюс или минус се отклонява в момента стрелката. Да го приемем какъвто е.
|
Коментари
2011-10-21 #8  Инна Георгиева Снежана, не знам защо слагаш равенство и логична последователност в: щом умът проумява =>(оттук следва) няма промяна.
Не е нужно да си смениш ценностната система за да се сблъскаш със страх, а да не говорим за промяна. То движението, промяната, се случват въобще без да те питат.
Осен това имаш наслагване от ценностната система на родителите ти и всички, които са участвали в подсъзнателното изграждане на Аз-а ти, много преди да се сблъскаш със страхове. 
2011-10-21 #7  Снежана Станева Светлана,хубав ти е примера,но все ми се струва,че в живота ни няма и не бива да има закономерности.Това е една необятна и необяснима материя-като медицината.Рядко някой се нагърбва при лоша прогноза да ти даде ясен и точен отговор колко ти остава-това само един господ знае....Зависи от това как човек приема новината,колко му се живее,какви дела оставя след себе си,как успява да се бори с болестта,колко се е оставил тя да го покори и колко време се е заблуждавал,че и това ще мине.Така е и в живота-точна рецепта няма,точната рецепта си я пишем сами-какво разбираме под ценностна система и тогава може и да не ти се наложи да учиш извън страната си,защото ако си успял да се пребориш със себе си и си имал мечти да си първия в" селото", това няма да отмине.Ще получиш своето възнаграждение-съдбата може да си я промениш сам-на този свят няма съдба,има хора,които живеят с усещането за нея,защото цял живот, като бабите са се надявали на" писалката".Така,че това са хубави, но не задължителни неща и нали за това идеше реч...бащата казал ,че като дойде хубавото" и това ще мине"...Притчите са хубаво нещо,но нали знаеш колко са стари-колкото света.Сега е друг век,правим интелектуална революция и се мъчим да изкореним злото.Единственото на което човек трябва да се уповава през цялото това време е убеждението,че мира в света се крепи на доброто.Това не е отговора" на шамара подай и другата буза",а -"остави всеки да изживее катарзиса на мръсотията си"!Ако можеш да помогнеш помогни,ако не, не прави нещата по-сложни отколкото са.Промяна няма-промяната е йо-йо-има стремеж и върхове... и низини...А когато стигнеш дъното след възход.....Ако тръгнеш от там и успееш да се изтласкаш...добре,но от върха на дъното-добро не чакай.Аз на това не му казвам промяна ,а да си играеш със собствения живот.Това е несамоуважението,а започнеш ли да се несамоуважаваш,забрави,че и другите ще те уважават!!!
2011-10-21 #6  Снежана Станева А какво значи" и това ще мине"-кое ще мине...хубавото,ами към него има ясна цел и целенасочен стремеж, как да мине-под" да мине" аз разбирам, че всичко отминава,а защо тогава го искаме.Лошото минава/понякога/,а кой не желае доброто...!!!
2011-10-21 #5  Светлана Чамова Снежана, никой не иска да променя хубавото, но промените нямат нищо общо с нашите желания, те се случват независимо от нас. Не е задължително да са към нещо по-лошо, но със сигурност - към различно. Например - детето пораства и заминава да учи в друг град или създава свое семейство. Това изобщо не са лоши неща, напротив, но пак предизвикват сътресения. Плаши ни раздялата, чувстваме се празни. И в същото време това са неща, които трябва да се случат, логиката на живота изисква децата да се отделят от родителите в един момент. Просто давам банален пример 
2011-10-20 #4  Снежана Станева Всъщност,ако ума ти проумява, няма да се налага да има промяна от хубавото-накъде.....,назад към лошото, или живота свършва....-за каква промяна и какъв страх става въпрос....!!!!
Страха и промяната са там, където има смяна на ценностна система,а с каква ще я зяменим....,с по-лоша,а добрините...!!!
2011-10-20 #3  Светлана Чамова Най-много плаши неизвестното, а всяка промяна го съдържа.
2011-10-20 #2  Инна Георгиева Всъщност ако умът ти проумява, че промяната важи за всичко и винаги имаш капацитет и за вътрешни промени заедно с външните, сякаш не е толкова страшно.
2011-10-19 #1  Снежана Станева И това ще мине....-естествено,но зависи как....Редовно си спомням за думите на един велик журналист,че някои ще остареят като галоши,а други като катедрали.Кое трябва да мине и кое да направим свой житейски закон....и защо всичко трябва да минава...Бащата бил мъдър човек,но може би е сложил и послание в думите си-славата минава,но начина на работа и живот-не,а някои хора се поправят,а други ....цял живот ....галоши остават.Е ,на никой не му се иска любимия човек до него да си остане галош,а му се иска да остарява като катедрала.Катедралата носи духа на старината и мириса на нещо много автентично,тя затова е запазена-като паметник на културата-от там дъха на знание и сигурност 
|
|
Четвъртък 5 Октомври 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Носталгията - как да се справим с нея и да я превърнем във вдъхновение?
Едва ли има човек, който да не е тъгувал по минали преживявания и щастливи спомени. Всички сме...
 Разбирането на гнева води до овладяването му - причини за гнева и техники за справяне
„Никой не е в състояние да предизвика в теб гняв или стрес. Само ти можеш да го сториш чрез начина, по...
  Полезни ли са диетичните храни?
Свидетели сме на истинско наводнение от продукти с надписите „диетична храна” и „по-малко калории”. В...
 Емоционалното ни здраве зависи само от нас - I
Емоционално здравите хора са тези, които разпознават и канализират емоциите си, съвземат се от стреса...
 Лунните фази и човешкият организъм
Още от най-дълбока древност хората забелязали влиянието на Луната върху живота на нашата планета. Тя...
 Семената от чиа - суперхрана без глутен
Любителите на здравословното хранене и начин на живот, фитнес натурите и всички, занимаващи се активно...
 Масло от борови иглички – за какво помага и как да го използваме?
Етеричното масло от борови иглички е целогодишен източник на добро здраве. То се извлича чрез процес...
 Възстановяващата сила на тишината
Тишината - това е моментът в който можеш да поговориш сама със себе си. - Алла Пугачова
Кога...
 Медът – храна на дълголетието
Учени и лекари от всички епохи твърдят, че редовната консумация на мед води до удължаване на човешкия...
 Сърцето не трябва да мечтае за нищо, което не е вътре в него
Ушите не трябва да слушат приказките на другите.
Устата не трябва да говори това, което останалите...
  Аналгинът - приятел или враг
Познатият на всички ни аналгин през тази година навършва 90 години. Достопочтена възраст, която буди...
  Екзотично, полезно и непознато
Убедена съм, че всяка от нас има такива моменти, в които и се хапва нещо, но не знае какво точно. Има...
|