 Човешка стволова клетка погледната отблизо |
|
Стволовите клетки – резервните части на организма
 Изпрати
В днешно време, изследванията за същността, възможностите и ползите на стволовите клетки е една от най- напредничавата и бързо развиваща се област в медицината. Ненапразно ги наричат „ремонтния потенциал” на организма. От 1988г. когато е излекувано дете с рядка хематологична болест, което е жив и здрав възрастен днес, развитието на тези изследвания стават все по- успешни и популярни. Говори се дори за отглеждане на цели органи за директна трансплантация, което би решило завинаги проблема с донорството и съвместимостта с приемника.
За първи път интерес около този уникален вид клетки се проявява през 60те години на миналия век, в Канада, когато учени откриват в костния мозък на възрастните особен вид клетки. Те могат на практика да се развиват във всички видове кръвни клетки – еритроцити, левкоцити, тромбоцити, както и в някои видове, изграждащи много от органите в човешкия организъм. С времето качеството на тези клетки обаче намалява, заради начина и условията на живот, а с достигане на 20тата година броят им – също. Тогава започваме да говорим за застаряване на организма, т.е. неговите регенериращи функции започват да се изчерпват. Именно от 70те започва практиката за присаждане на костен мозък, което днес е добре позната процедура.
Не след дълго се обръща на внимание на пъпната връв на новороденото, която заедно с плацентата, се смята дотогава единствено за биологичен отпадък, и освен от едно пъпче, спомен от нея не остава. Но учени откриват през 80те, че кръвта, която циркулира в пъпната връв, е наситена с клетки, чиято функция е да произведе всички други клетки в ембриона, според стадия му на развитие – освен кръвните, но и на всички тъкани и органи. Откритието е революционно и предизвиква истинска буря в научните среди. След замразяването на първите стволови клетки от новородено, започва изследването на потенциала им в сравнение с тези от костния мозък на възрастен.
И освен предимства, друго не е открито.
 Те са 100% съвместими с организма, от който за взети
 Взимат се абсолютно безболезнено и безвредно
 По- „неузрели” са, развиват повече органи и качеството им не е повлияно от качеството на живот на донора
 Има огромен шанс за съвместимост с други членове на семейството – особено с братчета и сестри, но дори и възрастни
 Като цяло трансплантациите са далеч по- успешни – едно е на дете да трансплантираш клетки от възрастен, друго е дори обратното, което е напълно възможно.
Първата успешна трансплантация е на дете през 1988г., с рядка болест и е напълно успешна. Оттогава в повечето развити държави е практика при първите минути от раждането да се взимат клетки от пъпната връв и плацентата на бебето и те да се замразяват. Отделно се изграждат обществени банки, каквито са кръвните и банките за кърма. Но там съвместимостта не е толкова висока и процедурата е по- скъпа, заради допълнителните изследвания. Оттогава досега са направени над 3000 трансплантации, с които са излекувани над 45 различни видове редки, нелечими и скоротечни летални болести. Които не са всички техни разновидности, но са значително много:
• Хематологични заболявания – хемофилия, левкемия в ранен стадий и други злокачествени болести, извести обикновено като „синдром на...”
• Сърдечни заболявания – злокачествени образувания, инфаркт и др.
• Болест на Паркинсон, Алцхаймер, костно- мозъчна недостатъчност
• Травми на гръбначния стълб, свързани с прекъсване на гръбначния мозък, парализи в определени случаи
• Артити, диабет тип 1, имунни заболявания, метаболитни нарушения
Присадени до болната тъкан, те просто се диференцират, разпознавайки я, и се превръщат в здрава тъкан – неврони, кръвни клетки, мозъчни клетки и др.. Гаранция за оздравяване на 100% никой лекар не е в състояние да даде при подобни интервенции на клетъчно ниво, но присаждането на стволови клетки при рано установени заболявания, които обикновено протичат скоростно и летално, е единствения сравнително успешен начин те да бъдат преодолявани.
Каква е процедурата?
След подадена заявка, изясняване на процеса, евентуални въпроси, се сключва договор. При раждането идва екип от ангажираната клиника, и едва след успешно раждане, прекъсната пъпна връв и „родена” плацента, оглеждането на състоянието им, започва процедурата по извличана на кръвта от тях. Тя се пренася в специални условия до мястото на замразяване. Там се правят изследване за наситеността й със стволови клетки. Ако не е достатъчна процедурата се прекратява, ако е – следва дълбоко замразяване.
Стволовите клетки могат да се използват еднократно, при желание, те могат да се разделят на порции, но това се плаща допълнително. Такава процедура вече се прави в България и не са малко родителите, които се застраховат по този начин за здравето на поколението си.
За разлика от някои морални въпроси от медицината, извличането и присаждането на стволови клетки не предизвиква големи дискусии и е може би решение за много болести, които сме свикнали да мислим за нелечими. Едно истинско чудо, което ни напомня за добрите практики и хуманната страна на медицината и ни връща към убеждението, че тя наистина помага на хората. |
Коментари
2017-05-09 #19  Future Health Допада ми идеята за съхранието, а и все повече хора започнаха да замразяват стволови клетки, което пак е показно за полезните им свойства.
2015-11-03 #18  Володя Броят и качествата на стволовите клетки, произвеждане в нашите организми, СЕ ПОВИШАВА В ПЪТИ при и слид правилно проведено лечение "Временно въздържане от храна + упражнения". Така е възможно и съм постигал множество възстановявания натежки хронични заболявания: сърдечни, ставни, алергични, стомашно-чревни и пр. Вече над 26 години
2012-04-05 #17  Лора Моята гинеколожка е резервирана към успешността на тези неща, даже каза, че отмирала тази технология и се замествала доста успешно от разни нови разработки на учени. На мен много добре ми звучеше, а тя ми попари ентусиазма, особено в БГ имало много трудности - дефектен материал, неправилно съхранение, доста често стволовите клетки не достигали за цялостното лечение и прочие. Ще питам и братовчед ми, той е гинеколог, преди тотално да отхвърля идеята, но моята гинеколожка по принцип е желязна... И все пак бих дарила клетките, ако на някой биха свършили някаква работа, макар и нищожна. Оф, трудно решение...
2011-11-24 #16  Iskra Ами на мен идеята за донорската банка ми допада повече, не само, защото даряването на стволови клетки е безплатно. Оказва се, че в повечето случай, собствени стволови клетки е неудачно да се използват и така или иначе трябва да се прибегне до донорски.
2011-11-24 #15  Цвети една клиника се хвали с размразени и използвани стволови клетки, едни от които са летели до щатите...до колкото знам, на запад е по- утвърдена практика, защото я има от повече време и е логично там да има повече случаи. в България е сравнитело отскоро и дай боже никога да не се налага, но няма много проявени болести, за които да послужат. 1200 семейства са регистрирани до този момент, според един източник, според крио сейв - имат вече 3000 проби.
2011-11-24 #14  Инна Георгиева Сега схванах каква ти е идеята Искра, защото от така написаното звучеше, че едното предпазва от другото.
А знаете ли че наскоро в София се откри банка за събиране на стволови клетки, тепърва ще се развие предполагам това, но е добро началото.
2011-11-23 #13  Iskra Ин, статията статията не е за стволовите клетки, а за опасностите от ранното прерязване на пъпната връв (което е необходимо за извличането на стволовите клетки).
Лили, а като си разучавала въпросът, попадала ли си на информация от родител, на които се е наложило да ползва стволовите клетки? Защото това, което прочетох (извън рекламните кампании на банките) е доста неясно и оставам с впечетление, че нищо не е регламентирано и по-скоро е ниво "може би би било възможно някой ден". Другото, което ме притесни, че при генетично заболяване (каквито са повечето случай, в които биха били полезни стволовите клетки) е недопустимо да се използват собствени на пациента, защото са носители на същата генетична информация. Та ми е интересно, какво се случва на практика.
2011-11-23 #12  lili_vanili Всъщност в много държави тази процедура се поема напълно или на половина от здравна каса, при нас обаче...  Непрекъснато се събират пари за хора, нуждаещи се от трансплантация. Огромна част от необходимата сума е за закупуване на донорските клетки. Така ако нуждаещият се разполага със собствени, то няма да са необходими суми от по 200 000 евро, непосилни за който и да било.
2011-11-23 #11  lili_vanili Аз избрах да сключим договор с английска банка за стволови клетки. Цената от 5200 лв платихме на 2 вноски. Освен кръвта от пъпната връв, съхранихме и парче тъкан, с оглед на това, ако се наложи присаждане на тъкан (при изгаряне например) или хрущял. Считам, че е необходимо всички родители да го направят за децата си, много банки предлагат вече кредит за тази цел. Реално тази сума покрива съхранението им за следващите 25 години, транспорта, хонорара на лекаря и т.н. Тъй като много болести се проявяват в късна възраст, ако се наложи моето дете да ги ползва след 50 години например, медицината ще е толкова напреднала, че или вече няма да има нужда от клетките и ще има нови методи или пък използването им ще е фасулска работа  В + е че получавате 50% отстъпка за второ дете. Дано не се налага да ди ползваме! 
2011-11-23 #10  Инна Георгиева Аз до колкото чета материала за оставянето за пулсиране на плацентата, тя е свързана с по-големия проток на кръв +всички ползи от това - по добре развити бели дробове, по бързо и повече вещества - желязо, т.н. Не че е по-малко важно де
Всъщност не е ли "проблема" в това, че с времето стволовите клетки в човешкия организъм просто започват да изчезват. И просто няма от къде да има нови, неразвили се все още такива.
Цената обаче наистина е висока /4-5000лв/ и малко семейства биха си го позволили, всъщност както много други неща.
2011-11-23 #9  Iskra Ами ако имаше избор сигурно цената щеше да е по-ниска. Защото сега или плащаш висока сума или детето ти няма да има никога достъп до собствените си стволови клетки (нито при раждането, нито при заболяване в бъдеще. И така правата на всички са нарушени 
2011-11-23 #8  Цвети не прави, щото им пълни главите на докторята с паяжини и пачки, колкото и да са кадърни някои от тях, са животозастрашаващо понякога консервативни, но това вече сме го чепкали  )
аз лично бих съхранила, ако беше по- достъпно...
2011-11-23 #7  Iskra Разбира се, нищо не е гаранция, но е предпоставка, а ако те притеснява сайта, може да потърсиш информация и другаде - naprimer "Midwifery today" или препоръките на СЗО. Интресното е, че дори нашият здравен министър е запознат с тези изследвания (публикацията е от собствения му сайт): http://www.ag-specialist.com/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=9, но не прави нищо за промяна на практиките.
А именно, защото всичко е въпрос на убеждения и възгледи, трябва да имаме право на информация и избор 
2011-11-23 #6  Цвети Искрето, не-срязвайки веднага пъпната връв не е гаранция, че детето няма да се разболее от рядка или нелечима болест и само този факт би го спасило. а ползи има и за първото дете. както и не е гаранция, че непременно срязването причинява аутизъм и там споменатите в статията болести. сайтът е част от тази цяла анти- статуквото-концепция за раждане и си е тенденциозен, в което няма нищо лошо. чудесно е, че има и такава информация, разбира се.
всичко е въпрос на убеждения и възгледи, кое е най- добро за теб и децата. то изследвания, прочувания и противоречащи си концепции винаги ще има в медицината и около нея 
2011-11-23 #4  Цвети ахам, разбрах те  ))) ам тя идеята е като гаранция, като банка, в която съхраняваш и после, ако се наложи, да прибегнеш до нея. ето например, ако с първото не си успяла да съхраниш клетки или да оставиш пулсиращата му пъпна връв да спре и тогава да я клъцнат, с второто дете можеш да помогнеш и на първото, ако не дай боже се наложи.
2011-11-23 #3  Iskra Цвети,защо ти е да ги захраняваш? Получени чрез последната кръв от пъпната връв те се съхраняват на най-доброто място - в твоето дете и му гарантират добро здраве за цял живот и превенция срещу всички тези заболявания. Изключение прави само травмата на гръбначния стълб, която не се дължи на нарушение в организма. Колкото за начина на раждане, дали ще се промени, зависи от всички нас. Просто трябва да го изискваме. Аз вече познавам няколко бебета, които са получили стволовите си клетки, така както природата е отредила - с първите глътки въздух 
2011-11-23 #2  Цвети мхм, принадлежат по право, но дори и да знаеш технологията и да родиш така, докато спре да пулсира пъпната връв. което пък, знаем, е част от цяла концепция за раждане, към която лекарите не са особено благосклонни. та дори и това да случи, как ще я съхраниш, освен с помощта на тези клиники с тази техника и срещу тази крупна сума? просто цялото раждане трябва да бъде обърнато с овехтелия си хастар навън и всяко аг да предлага екип и условия за съхранение. инвестицията си струва.
2011-11-23 #1  Iskra В България пъпната връв се прерязва веднага след раждането и заедно с плацентата се продават от лечебното заведение за приготвянето на различни медикаменти. Разбира се, срещу крупна сума можете да закупите стволовите клетки на вашето дето, но те му принадлежат по право и така само ще стимулирате финансово тази практика. Всъщност трябва да се изчака пъпната връв да спре да пулсира (в последната кръв изтласквана от плацентата се намират стволовите клетки) и едва тогава да бъде прерязана, за да му дадете най-добрия старт в живота. Защото най-доброто лечение на всички гореизброени заболявания е просто да бъдат предотвратени от самото раждане и то напълно безплатно.
|
|
Сряда 31 Май 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Зрелостта настъпва, когато...
Когато спреш да се сравняваш с другите.
Когато спреш да променяш другите, а се опиташ да променяш...
  Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Труден ден на работа, проблеми с прекия началник, после трафика, съседката от долния етаж, която продължава...
 Защо и как да организираме почивка в чужбина без агенция
Ако сте от онази порода пътешественици, които не обичат да се разхождат с огромна група туристи, водени...
  Как да си отгледаме кълнове
Подготовка: Консумативите, които са ни необходими са съвсем прости – стъклен буркан, парче марля и ластик....
 15 дребни навика, които ще променят живота ни
1. Постарайте се да прочетете поне една книга месечно. Има кратки и по-повърхностни книги, има леки книги,...
  Вместо паста за зъби
Когато непредвидено ви свърши солта късно вечерта, може просто да отскочите до съседката за една лъжичка...
 Всяка година над 7 милиона души умират в резултат на тютюнопушене
Тютюнопушенето ежегодно причинява смъртта на над 7 милиона души по света, се казва в доклад на Световната...
 Морковите и доматите са по-полезни сготвени
Маргарита Королева, професор от Руската федерална медико-биологична агенция, доктор на медицинските науки,...
 Динозавърът на цитрусите - помело
Когато за пръв път видях помело, не можах да реша, дали е пъпеш или грейпфрут. Беше сложено до цитрусите...
 Как физическата активност води до по-добри резултати в образованието и комуникацията?
Децата са родени да играят, да тичат, да се движат неуморно, опознавайки света около тях. Оказва...
 Интимната хигиена
Интимната зона се различава коренно от останалите части на нашето тяло. Затова трябва да полагаме специални...
 Никога не се извинявайте за тези 5 неща
Животът ни е пълен с вина. В нас са заложени толкова много очаквания, обществените норми ни налагат толкова...
 Обяд за училище - здравословен, питателен, от вкъщи
Започна учебната година, а и много от нас вече се завърнаха в офисите на пълна пара. Като родители, загрижени...
  Неочаквани прояви на доброта
„Не всички можем да вършим големи дела, но всички можем да правим малки дела с голяма любов.”
Майка...
 Научихме ли житейските си уроци?
Повтарят ли се негативните сценарии в живота ви? Все ви изоставят мъжете или пък постоянно попадате в...
 Изследване на български марки масло показа тревожни резултати
Въпреки че кравето масло е много лесен за произвеждане млечен продукт, изследване на "Активни потребители"...
  Подходящите професии за екстровертите и за интровертите
Дали сте от хората, които се радват на срещите, оживените разговори и запознанствата или пък обичате...
  Нос Страх
Понякога толкова ни е страх, че не виждаме по-далеч от носа си. Застиваме в отбранителна позиция физически...
  Коледни пости - седмица 1
Началото винаги е предизвикателство – трудно, вълнуващо, пълно със съмнения. Хората сме измислили механизми...
  Предизвикайте себе си, почувствайте се живи отново
Приличат ли си твърде много дните ви? Изпадате ли в униние, че нищо интересно не се случва и животът...
 Сълзите, които проливаме...
Ние, жените, сме сочени като по-чувствителната половина на човечеството, която често си поплаква с повод...
  За(Пре)хранване след Великденския пост
Великденските пости са най-дългите и същевременно най-строгите в православния календар. Ако сте решили...
 Как да накараме зимата да мине по-бързо?
Всички знаем, че времето минава относително бързо или бавно в зависимост от това, дали сме щастливи,...
 Потенето и децата - колко е нормално?
"Нормално ли е детето ми да се поти толкова много?" Този въпрос си задават немалко родители в летния...
 Живот с дете в неравностойно положение
В последните години все по-често започнахме да говорим и да забелязваме хората в неравностойно положение....
 Грейпфрутът засилва имунитета и помага на бъбреците
Грейпфрутът е тропически цитрусов плод, богат на хранителни вещества, антиоксиданти, фибри и Витамин...
|