Господин Триумф и господин Провал
Чашата наполовина пълна или наполовина празна
Независимо от обстоятелствата, при които е израснал човек, той се определя или като оптимист, или като песимист. Има хора, които казват, че са реалисти и че възприемат ситуацията неутрално – но и те в действителност са или в едната или в другата половина. Факт е, че идеална среда не съществува.
Определянето дали сме оптимисти или песимисти е по-скоро в зависимост от това какъв е нашият характер и дали виждаме живота цветен или черно-бял. Оптимистите винаги виждат възможности и перспективи в случващото се, докато песимистите са по-отрицателно настроени и дори мислят фаталистично – че събитията верижно едно след друго отиват все към по-зле.
Отрицателната или положителна нагласа се определя чисто и просто от това какви мисли влагаме в ума си. А относно тях винаги имаме избор. Имаме избор в какво вярваме и имаме силата да променяме това. Донякъде мислите диктуват какво ще се случи в действителност.
Ако виждате в другите заплаха, ще бъдете мнителни и недоверчиви спрямо тях, а това ще промени и тяхното мнение за вас. Ако се тревожите постоянно за децата си, вашите притеснения ще се предадат и на тях. Ако не харесвате дъждовно и студено време, в такива дни няма да имате настроение. Ако мислите, че ще се провалите в настоящата си дейност, най-вероятно ще се окажете прави.
Приемете, че в главата ви има два гласа – положителен и отрицателен. И в даден момент единият винаги надделява. Но приемете, че негативната нагласа не води до нищо добро. Образно казано главата е фабрика за идеи, в нея се произвеждат безброй идеи на час. Фабриката има двама началници, които можем да наречем господин Триумф и господин Провал. Господин Триумф отговаря за производството на положителни идеи, той е майстор на причините, обосноваващи защо сте компетентен, квалифициран и защо можете да се справите. Докато господин Провал произвежда отрицателни, потискащи идеи. Той е специалист по разработване на причини защо не можете, защо не ви достигат сили и защо няма да успеете.
И двамата началници са страшно усърдни и послушни. Изпълняват вашите команди мигновено. Необходимо е само да им дадете знак и те са готови да пристъпят към действие. Ако сигналът е положителен, господин Триумф се втурва да работи. Отрицателният сигнал кара съответно господин Провал да застане на стартова позиция.
За да направите проверка как работи вашата фабрика, можете да направите един експеримент.
Кажете си „Днес е ужасен ден“ и ще видите как автоматично настройката ви се изменя отрицателно, тоест господин Провал е в действие. Той ви внушава, че е твърде топло или прекалено студено и може да ви намери куп причини да не се чувствате добре. Като например шефът ви е дал твърде кратки срокове за настоящата ви задача, шофьорите на пътя са твърде агресивни, пешеходците пресичат неправилно, продажбите са ниски, бизнесът не върви, мъжът ви не ви разбира, децата са шумни. Ако наблегнете на тези фактори, денят ви наистина ще бъде отвратителен.
Кажете си обаче: „Денят е прекрасен“. Тогава господин Триумф ще ви покаже, че животът има смисъл, че работите се развиват чудесно, хората, с които се срещате са благоразположени, проектът, с който се занимавате, ще бъде предаден в срок. На вас ви става още по-приятно да живеете, като се абстрахирате от обичайните неприятности.
Колкото повече товарите с работа единия от двамата началници, толкова по-силен става той. Отрицателното или положително мислене се превръща в навик. Единственото разумно нещо, което можете да направите, е да уволните господин Провал и да използвате господин Триумф 100% от времето. Това, разбира се, не означава да си сложите розовите очила и да си мислите, че проблемите ще се оправят от само себе си. Но можете да ги погледнете от друг ъгъл и те да не ви се струват толкова неразрешими. Важното е да се изправите срещу тях и да действате, а не да ги загърбвате или да се оплаквате от тях, без да предприемате стъпки към оправянето им.
Общо взето всеки път, когато осъзнаете, че отрицателна мисъл е влязла в главата ви, моментално я пъдете, все едно гоните муха. Ако в даден период се почувствате отчаяни и загубили способност да се борите, седнете, вземете лист хартия и направете списък, но не на причините, които са против вас, а на тези, които са във ваша полза. Ако постоянно мислите за фактите, които са против вас, ще преувеличите значимостта им. Те ще придобият огромна сила, каквато в действителност не притежават. Напротив, ако си дадете ясна сметка за вашите способности, внушите си увереност и концентрирате мислите си върху проблема, ще успеете да излезете с достойнство от всяка трудност. Тогава за вас няма да има значение колко е пълна чашата.
|
Виж още статии за: Нашето щастие · Личността ·
Виж още статии за: Нашето щастие · Личността ·
|
|
Събота 9 Ноември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Университет ще бори стреса на студентите с гушкане на кученца
От 7 май 2015 г. Университетът в Ланкшир, Великобритания отваря специална стая за стресирани студенти....
Под пара
Ние бягаме, те ни гонят. Сроковете, изискванията, плановете, неотложните действия – всички се варят на...
Планирайте през зимата, за да се случи през лятото
Един от начините да преживеем тегавата зима е да планираме всички онези приятни неща, които можем да...
Искате да контролирате всичко? Спрете още днес
Мислили ли сте си някога, че без вашата намеса всичко на работа ще се срине, че децата ще останат гладни...
Ревю: "Какво става с мен?"
Отдавна исках да напиша няколко добри думи за "Какво става с мен? Книга за всяко момиче", но както уместно...
Как да: Приготвим сок от сушени сини сливи
Как да приготвим домашен сок от сушени сини сливи (ошав):
Сокът от сушени сини сливи е изключително...
Как да намалим възможността от заразяване с COVID-19 (препоръки)
Министерство на здравеопазването публикува препоръки какво да правим, за да сведем до минимум възможността...
Защо да тренираме вечер, а не сутрин?
Чудили ли сте се някога кога е по-добре да тренирате – сутрин или вечер? Истината е, че този въпрос...
Какво би станало, ако...
Думичката „ако“, без която не можем, щом се замислим за нишките на собствения ни живот. Неизбежно идва...
Искате да запазите мозъка си млад? Науката ни подсказва как
Мозъкът е необикновен орган, тайнство, който не сме разгадали, но на който много разчитаме да функционира...
Всички лица на надеждата
„В човешкото сърце светлината на надеждата е вечна“ - Ан Бронте
Често се казва, че всички ние...
Кориандър - обичана от световната кулинария подправка и добре позната билка
Казват, че той е една от най-старите лечебни подправки - на повече от 5000 години. В нашата кухня кориандърът...
|