Най-трудната борба
 Изпрати
Животът е низ от усилия, справяне с предизвикателства или крушения. Най-трудната борба обаче не се води някъде далеч или с някакъв абстрактен опонент. Това е борбата със самите себе си. При нея няма рефери, нито правила, зададени свише. Няма написана извън самите нас скала, която да бележи резултата. Ние сме едновременно и в ролята на съдийската бригада, и на останалите конкуренти. Всичко. Ако се провалиш – сам определяш дали да омаловажиш неуспеха или да се стегнеш и да си дадеш право на повторен опит. В тази най-трудна борба важното е да си безпределно честен. Със себе си. Най-популярните ни битки:
Свалянето на килограми. Типичен пример за надвиване на самия себе си. И за неправилно поставяне на проблема. А той не е в чувството на глад, а… в главата. Да промениш мисленето си, а чрез него – начина си на живот. Стигат кратката, но ежедневна гимнастика; намаленото, но редовно хранене с подбрани, невисококалорични храни; много вървене пеш. Но всичко това трябва да са част от ежедневието ти, а не елемент от няколкодневни усилия. И в този случай хубавите неща стават бавно, а бързите са измамни и кратковременни. Тъкмо в непродължителните драстични мерки е ключът към йо-йо ефекта. Седмица полугладно съществуване и после бързо наваксване на свалените с мъка килограми.
При отказ от цигари и въобще от всякаква зависимост. Това е борба със самия себе си, която се митологизира, защото мнозина се провалят в нея. Изписани са купища книги, съществува цяла индустрия на антиникотиновите лепенки и дъвки за оставяне на цигарите. А решението е само в теб. Познавам десетки бивши страстни пушачи, отказали цигарите – кой от раз, кой постепенно, един заради заболяване, друг защото се е убедил, че това са пари, изгорели на вятъра. Трети се самонаграждава с непохарченото за цигари – примери колкото щеш. Важното е, че тези хора са постигнали онова ниво на самоубеденост и мотивация, които са ги направили победители в борбата със себе си.
При преодоляване на любовна мъка. От теб зависи дали да се отвориш към света, или да се затвориш в страданието по реалния или идеализиран образ на бившия любим. Ти управляваш посоката на мислите си – дали болезнено втренчени назад или насочени към настоящето и особено в бъдещето. Важно е да не се затваряш и да оставаш пасивен, а да си отворен към хора, към всякакви занимания и дейности – работа или развлечения. В състояние на любовна мъка околните ти се струват скучни, а всички занимания на света – неинтересни. Но безсмислието на целия останал свят извън любовното нещастие ще започне да изчезва само с действено отношение, а не като се оставиш на течението и пагубната депресия.
Справяне с недостатък на характера. Тази борба е много трудна. Иска способността да се самонаблюдаваш донякъде, за да идентифицираш недостатъка, който ти пречи. А след това – да преминеш в настъпление. Как? Като с усилие, поне в началото, правиш обратното на онова, което ти се иска да сториш. Като дете смятах, че не съм достатъчно щедра. За да се справя с това, винаги, щом съучениците ми поискаха каквото и да е, го давах с готовност, макар нещо вътре в мен да се съпротивляваше. Любимото ми моливчето? – Заповядай! А не бях сигурна дали въобще ще го видя отново. Забравил си боите за рисуване? Ползвай от моите и т.н. Беше нещо като автотренинг, докато в един момент престанах да се замислям в подобни ситуации. Ако си стеснителен, въпреки че ти е трудно, говори с непознати хора. Пътуванията във влакове и автобуси, например, са естествено място за завързване на подобни разговори. Ужасяваш се да вземеш думата пред други хора? Направи го, въпреки че гласът предателски трепери. Напиши си една-две опорни думи, за да ти е по-лесно, но просто го направи. Не се отказвай. Победи страха като се изправиш срещу него. Мързелът – като изпълниш всичко от списъка със задачи. Неспособността да вършиш нещо – да готвиш, да караш колело или кола, просто като се опитваш да го направиш. Отново. Въпреки недобрия резултат вчера.
Кой е виновен при неуспех? Ние или другите? Има ситуации, когато и обстоятелствата не помагат. Но така е само понякога. Ако е винаги, проблемът си ти. Особено щом при едни и същи условия сме поставени не само ние, но и всички останали участници в „състезанието“, оправдания няма. Причината сме ние. Колкото по-скоро го разберем и захвърлим уютното, но непродуктивно „другите са ни виновни“, толкова има вероятност шансът да е с нас. Защото неговото име съвпада с нашето. |
Коментари

2013-02-20 #2  sneja казвам се СнежаКози рог съм и съм с много тежък характерДържа на чесноста на трудолюбието и никога не казвам не преди да съм опитала поне 3 варианта да реша проблема Може би досега в живота ми а тои не е малко 56г сим срещала трудности от всяко естество но не съм се дала та да кажем цигарите казах и вече 6 г не пуша а как пушех по 2 кут на ден няма невъзможно нещо ще правя ще струвам но ще го реша така научих и децата си да се борят да не се предават на трудности и те успяват като мен понаучих и мъжа си даправи нещо Казам понаучих понеже той е расъл по домове при жива мързелива майка която за по лесно го е захвърлила и се е сетила чак като е станал на 30 Та този мой мъж си мислеше че всичко сеслага на масата така беше наученче вси чо трябва даправи всеки друг не той Той само трябвада благоволи да украси масата и да яде Не стана така както я мислеше научи се и да копае и да сее е не като мен но пак е фаида и сега като се отпуснеили иска да пробва да я кара по старо мупростостои гладен така първи пита какво да стори за да се яде за мен жвота е борба непрестанна борба понякога и с самият себе си......
2012-12-14 #1  Десислава Ив. Симеонова За мен най-трудно е преодоляването на личен недостатък. Опитвам се да изслушвам (слушането е по-полезно от говоренето) и да не бързам с действията си, обикновено се оказва, че "утрото е по-мъдро от вечерта". Опитвам се и да не казвам "никога" и "винаги" - няма такива понятия.
|
|
Събота 2 Декември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Грижата - двете страни на една монета
Какво ви идва първо наум като чуете думата „грижа“? Ако попадате в категорията средностатистически българин,...
 Дюлята - с поздрав от есента
Невероятен, силен аромат, стипчив вкус и приятен жълт цвят, напомнящ ни за есента. Идваща тъкмо навреме,...
 Ползата от ферментиралите храни - II
Квасен хляб. Направата на хляб с квас е традиционна за много народи, включително и за нашия. При него...
 Как да приготвим слънчев чай?
Макар лятото да се свързва с парещо слънце, високи температури и разхладителни напитки, много хора продължават...
 10 добри причини да ядем зелен чесън
Зеленият чесън е много полезен за здравето ни поради своята богата хранителна стойност и биоактивни съставки.
Богат...
  Редът не е всичко или опит да оправдаем разпиляността
Вероятно, като родители не веднъж сте се ядосвали на разхвърляната стая на детето си или на разпилeните...
 Чобанка - при сезонни алергии и мигрена
Растението чобанка (Petasites hybridus) е вид храст, от семейство Сложноцветни, който обикновено...
 Сауната през времето
Днес повечето от нас свързват сауната с козметични салони, СПА комплекси и лъскаво удоволствие. Много...
 Когато отпуската не включва пътуване
Понякога почивката през лятото се оказва време, което не знаем как да оползотворим. Когато парите не...
  Грипът – как да разпознаем усложненията
Независимо от разнообразието на зооепитети, типове и щамове, грипът ни посещава всяка зима. Но да му...
 Добре познатият ни винен оцет има и здравословни ползи
Първите свидетелства за употребата на винен оцет датират от 5000 години пр. Хр. Още тогава е бил добре...
  Когато се събудите сутрин...
"Когато се събудите сутрин, благодарете за утринната светлина, за живота и силата. Благодарете за храната...
 Невидимите жертви на домашното насилие
Когато приемеш насилието над себе си, доброволно се съгласяваш да бъдеш жертва. А това е патологичен...
  Как да не натрупаме килограми през есента
Октомври, ноември.... Най-често именно в този период натрупваме по някой друг излишен килограм. Причините...
|