Послание на името
 Изпрати
Името ми значи гора, лес.
В римската митология Рея Силвия е богиня на гората майка, на митичните основатели на Рим - Ромул и Рем. Рея Силвия била дъщеря на Нумитор, царя на Алба Лонга ( латински град), който е окупиран от Амулий. За да няма деца Рея Силвия, Амулий я направил весталка. Но тя родила двама близнаци от влюбения в нея Марс и била наказана, като я закопали в земята, защото нарушила правилото за безбрачие, което дават весталките.
Като малка никак не харесвах името си, може би като повечето деца. Все си мечтаех да се казвам другояче, например на някоя принцеса или известна красива личност. Когато пораснах нещата се промениха, всъщност промених се аз. Възприех и обикнах името си. Научих какво действително значи то и историята му. Когато съм се родила, майка ми решила да не ме кръщава на никоя от бабите ми както повелявала традицията, а да ми даде име, което да ме отличава като индивидуалност и в последствие като личност. Същото сторила и когато се родила сестра ми. Нямаме сърдити баби и дядовци, за което съм им благодарна. Преди близо четири годи и аз сторих същото, когато родих дъщеря си.
Всеки човек е една отделна личност, когато се появи на бял свят въпреки, че сме свързани с родители и близки. И всеки появил се на тази планета е наричан- в името на еди- кой си или в знак на нещо, което смятаме за ценно, важно, мистично, силно и т.н. Редно или не, всеки трябва сам да реши да даде ли името на детето си на някоя от бабите или дядовците. Все пак ще се съгласите, че има доста странни и на моменти комични имена от не далечното минало, които все още се срещат някъде. И често, защото така е прието и за да не се засегне егото на по- възрастните, родителите наричат чадото си на тях. Всъщност се получава така, че в името на някой се носи даденото име, а не защото появилото се създание е отделно същество, със свой път и мисия в живота. Но това са обичаи и традиции от стотици години, дори крале и кралици в продължение на векове са предавали знатните имен на поколенията след себе си.
Името придава същност и стойност на човека. Замислих се наскоро, колко пъти се обръщам по име към човека срещу мен. Много честичко забравяме да употребяваме името на близките и приятелите ни, когато разговаряме с тях. Забележете, колко пъти споменавате името например на приятел, с който сте седнали да разговаряте или му изпращате електронно писмо, или пък съобщение? Веднъж или най- много два пъти. „ Здравей Ани, как си, мислех да се видим… знаеш ли, срещнах Петя и ти ми каза….. Много се зарадвах от новината. Помниш ли когато бяхме с нея….И защо да не се видим някъде тези дни отново заедно, ще бъде страхотно. Какво ще кажеш? Хайде, ще чакам да ми пишем. До скоро.“ А как Ви звучи така: „Ани, здравей. Как си? Мислех си за теб тези дни, да се видим…Срещнах Петя и тя ми каза….Да ти кажа Ани, много се зарадвах на новината. Помниш ли, когато бяхме с Петя…. И защо да не се видим някъде тези дни отново заедно, ще бъде страхотно. Какво ще кажеш? Ще чакам да ми пишем. До скоро Ани.“
Увлечени в общуването обикновено изричаме името на събеседника, когато искаме да попитаме нещо или когато искаме да ни чуят. Да не говорим пък как невъзпитано, особено непознати хора могат се обърнат към вас. „ Ейййй…“; „ Алооо…“; или пък с подсвиркване и подвикване (не в закачливия смисъл). Няма как да знаем имената на непознатите по улицата, но едно уважително: „ Извинете Г-жо/Г-не…“; „ Заповядайте, рестото Г-не!“; „ Тази рокля Ви стои добре“, а не „ Тази рокля е само за Теб. Направо Ти заспа.“ Но да се върнем на името.
Учтиво е, когато не познаваме някой да използваме уважителната форма на Ви и Вие. Когато сме в колективен екип по повод на не официално събитие- семинар, среща, курсово обучение, участниците е добре да се запознаят представяйки имената си и да споделят как биха предпочели да се обръщат към тях. Малкото име на човек е най – близко до усещането му, но има хора, които желаят определено обръщение да се използва в разговор с тях, например: по фамилия или прякор; на Ви; или умалителна форма на малкото име; или някакво съкращение от името; псевдоним и др. По име ние дори рядко се обръщаме към любимия мъж/жена и детето ни. Обикновено използваме всякакви умилителни епитети, и в повечето случай се обръщаме към любимия или детето по име, само ако сме навън сред други хора или сме ядосани и се стремим да бъдем разбрани.
Още от много малки бебетата усещат вниманието и обичта на най-близките му околни, когато го викат по име за да се обърне. Самият тембър и топлина, с които една майка се радва на новороденото си произнасяйки името му създава в съзнанието и паметта му емоции на щастие, които остават завинаги. Разговаряйки със събеседника ни, ще ни бъде много по- приятно, ако чуваме от време на време името си произнесено. Всяко обръщение по име има много по- голяма стойност и сила, независимо дали спорим и искаме да сме чути, водим развеселен разговор в компания или сме на бизнес среща. Обръщайки се към някой по- често по име, ние показваме нашето уважение и признание към самата личност на човека срещу нас. И обратно, колкото по- малко се обръщаме по име към някой или въобще не го правим подсъзнателно игнорираме и неглижираме този човек. Това лесно може да се наблюдава, тогава, когато сме ядосани на някой или откровено не го харесваме.
Името наистина носи послание за човека, и всеки един от нас е уникален по своему с името си, но преди всичко не забравяйте, че не името прави и гради човека, а тъкмо обратното. |
Коментари
2017-09-08 #3  Силвия Малко уточнение. Рея Силвия не е богиня. За името ни се казва, че произхожда от името на Силван, римския бог на горите, пасищата и посевите. Името му на български се превежда като "горски". Пише го и в уики.
2017-01-22 #2  Анастасия Аз също мисля, че появата на нов човек на този свят е нещо уникално , ново , различно и наистина отделна личност, с нов, дай Боже по-добър живот! И името трябва да е ново, носещо нови емоции и преживявания!
Ние комбинирахме и традиция и съвремие при даване на име не дъщеричката ни, но дълбоко в себе си факта, че тя е отделна специална личност преобладава! За това името и е Виктория, да и донесе успехи!
2013-07-29 #1  Десислава Ив. Симеонова Приятелката ми от детството е номеролог, специалист цветочислови анализи, терапевт. Чрез/покрай нея започнах да се вслушвам в семантиката и енергията на имената и на цветовете. Тя има клиенти, на които ежемесечно изготвя цвето-анализи, пряко свързани с името им; други прибягват до помощта и във връзка с даване име на хотел, ресторант и т.н. Напоследък е и кръстница на деца, в смисъла на създаваща най-подходящото име на детето... Аз се уповавам на интуицията и любовта, те ме направляват. И не споделям традицията детето задължително да се кръщава на някой близък родственик.
|
|
Вторник 6 Юни 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  С деца на заведение - мисия възможна
Когато се роди дете, животът ни сякаш започва отначало. Всичко е прекрасно, разбира се, но всеки от нас...
  С деца на море - II
Децата и времето за плаж
Всички знаем, че от 11 до 15 часа не се препоръчва ходенето на плаж. С деца...
  Бъдещи майки: Какво да вземем в родилното?
Като всяка бъдеща мама, на която скоро й предстои раждане и аз съм в процес на подготовка за появата...
  Поколението на дегустаторите
Не е необходимо да прибягваме до статистиката, за да се убедим, че през последните десетилетия „младите”...
  Как да си спечелим уважение?
Да бъдеш обичан е много хубаво и приятно, но има нещо още по-важно от любовта – уважението. Без него...
  Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
Раждането е тема, която вълнува вече не само бъдещите майки и татковци, но и лекари, общественици, публични...
  Професия самотна майка
По смисъла на Закона за социално подпомагане самотен родител е „лице, което поради вдовство, развод или...
 Защо сме толкова груби с децата си?
Наскоро станах свидетел на една сцена, в която един баща беше много груб сутринта, докато оставяше дъщеря...
  Бебето играе – кои са подходящите играчки? - II
Бебето от 3-6 месеца е съвсем различно. Можем да кажем, че на третия месец, то сякаш отново се ражда...
 Мисия "Детски имунитет"
С края на лятото темата за подсилването на детския имунитет някак неусетно се настанява в разговорите...
 7 неща, които децата до 13-годишна възраст трябва да могат да правят сами
Родителите понякога не знаем какво искаме. Дали да оставим децата да правят грешки, или да им помогнем...
 „Каня те на среща... с родителите ми”
„Казах на нашите за теб и те искат да ви запозная. Какво ще кажеш да им идем на гости?”. Това изтърсва...
 Как сами вдигаме бариери пред себе си и пречим другите да ни опознаят?
Често се чувстваме неразбрани и ние самите не разбираме околните. Лично за мен това е проблем, който...
 Наполовина празна? Пълна?
Наполовина празна?
Пълна?
Няма значение!
Само да има място за още вино!...
 Защо да напишем писмо до Дядо Коледа?
Имам дъщеря на 7 години. Всяка година, откакто държи химикалка в ръчица, пишем писмо до Дядо Коледа....
|