Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Как да възпитаме днес силно и уверено момче



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Да възпиташ момче…Започвам с уговорката, че имам и се опитвам да възпитавам две момичета. Само момиче съм в семейството и нямам ясен пример как се възпитава момче. И може би дори нямам право да разсъждавам по тази тема. Но наблюдавайки момченцата на мои приятелки, съучениците на голяма ми дъщеря - смятам сериозно, че днешните момчета са ощетени.

Другата ми уговорка е задължителна - децата са различни и всякакво генерализиране на полова основа е по природа неуместна и ми е крайно противна, но тенденциите във двата модела възпитание не престават да разделят двата пола пред все по-голяма бездна. Няма да става дума за стереотипите във възпитанието и сексисткия подход – момичетата да играят с куклите, момчетата - с камиончетата. Че не е редно момченце да бута бебешка количка играчка, както не е редно едно момиче да се катери по дърветата и да размахва пластмасов меч.

Прави ми впечатление, че на момчетата не им е позволено да бъдат момчета, те постоянно трябва да ограничават и усмиряват стихийната си същност.


Защото тя е такава. Да изброим няколко качества, които се смятат присъщи за момчетата: буйни, палави, невъздържани, енергични, неукротими. За момичетата: кротки, нежни, тихи, социални, послушни (вслушват се). Но докато на момичетата постоянно им се повтаря, че заради еманципацията са забравили женствеността им, на момчетата никой не се наема да определя мъжествеността им в какво положение е. И разбирането за мъжественост се неглижира, което води и до родителски грешки във възпитанието.

Разбира се, всичко е субективно, зависи от много лични фактори, извън пола, но не можете и да се отрече, че в мнозинството си, момчетата се отглеждат една идея по-трудно от момичетата, усещам едно безсилие дори. Защото такива са обществените порядки - те изискват, но не ти казват как. Хем да е добро дете, хем да е кротко, хем да е себе си, хем да е енергично - и всичко това, когато и както се налага, за да тече всичко „нормално, безпроблемно, учтиво”

Мозъците ни обаче също са пра-програмирани - момчетата е трябвало да бъдат физически по-силни, агресивни, енергични, за да се учат да ловуват и да оправдаят очакванията към ролята си – осигуряващ храната и даващ защита. Момичетата са учени да стоят мирно в пещерата, да помагат на майката, да усвояват занаяти и домашни умения. Очакванията към ролята й са – да бъде грижовна и да пази домашния уют.

Ролите разбира се днес се разменят, но ДНК то трудно приема социалната промяна и много житейски проблеми – във връзките, между поколенията, в обществените групи - са породени от пропастта между истинската ни същност и очакванията към нас. След епоха на необходима еманципация, борба за равноправие и други социални движения, които продължават и до днес и които е редно да се случат, стремежът беше ролите да се дефинират наново, но сякаш се размиха тотално и никой не предлага решение как да се избяга от крайностите.

Накъде бия всъщност? Всичко лъсва наяве в предучилищната и училищната възраст, когато децата са принудени да се подчиняват на един авторитет – учителя и една цяла институция – училището. Преди да стъпят децата в училище, те се намират в една социална среда, която отрича техните основни характеристики – в детската градина те са просто деца. Но ролите, които усвояват тогава, се проявяват в училище, където са изправени пред сериозен авторитет. Стихийната момчешка същност трудно се вписва в нормите на обществото, то предпочита момичетата – те са тихи, предпочитат социалните контакти, имат добри маниери и … умеят да манипулират с външния си вид и чар.

Но същото това общество, което загърбва момчетата, особено в училище, търси техните „момчешки” качества като възрастни


Фирмите предпочитат енергични мениджъри, търговци, в политиката агресията е основна движеща сила. Да не говорим пък жените, които уж искат мил и грижовен мъж, всъщност биват покорени именно от самоуверените до агресивност мъже, които знаят какво искат и как да го вземат.



Парадоксът е, че момичетата се представят толкова добре в очите на обществото, защото и критериите към тях са силно завишени – те са натоварени с повече социални роли, борят се повече в университетите (все още балът за прием за момичетата е по-висок) и на пазара на труда.

Защо пиша всичко това? Не бих искала да намесвам половете, да ги сблъсквам и да товаря болезнената тема за равноправието още по-болезнена. Не!

Бих искала да се обърна към майките на момчета да ги харесват именно такива каквито са – необуздани, немирни, буйни и стихийни.


Поощрявайте момчешките игри и не ги оценявайте като "тъпи" или "неразвиващи". Гледката на момче, тръгнало към поредната си мисия по дърветата или гонка с колелета, е не по- малко очарователна от гледката на чаеното парти на дъщеря ми. Това е тяхната същност, в играта те я проявяват свободно.

Ако се оплакват от лошата дисциплина на малкото ви момче в клас или в детската градина – че не стои мирно, че говори и се бори с другите момчета (без елемент на неоправдана агресия все пак) в междучасието, не взимайте тези забележки толкова на сериозно. Това трябва да прави едно момче, ако искате да стане уверен мъж. В тях е закодирана конкуренция, единоборство, страст за победа.

Обърнете внимание на ролята на баща му в живота му. Децата винаги ще търсят вашите два авторитета, през целия си живот и докато жените са навсякъде около тях – бабите също са по-активни в грижата от дядовците, после учителките, от яслата до зряла възраст, се още предимно са жени, то мъжете сякаш остават по в сянка. Поощрявайте мъжкото общуване – баща, чичо, дядо. Нека момчетата свободно да бъдат момчета, без някой да им развява пръст.

Ако вашето момче е кротко, общително, впечатлително, обичливо, в някаква степен се различава на общия фон, приемете го, каквото е. Ако иска да рисува рокли и се справя добре, от него може да излезе моделиер. Ако готви – да стане шеф на известен ресторант. Както знаем и в тези две професии мъжете се справят много по- добре. Същото е за рисуването, например. Макар момичетата да обичат да сядат тихичко и да оцветяват, наистина известните жени художници са много малко.

Изкуството да си родител е много сложно и никой не може да се нарече маестро. Не позволявайте обществените порядки да определят отношението ви към момчето ви. Нека да е буйно, нека има енергия, нека прави бели – това ще го направи активен, уверен мъж и един ден поне една друга жена ще ви бъде благодарна.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Защо да купите бебешка количка от Baby.bg
· Какво трябва да знаем при избора на летни колички?
· Откровено за майчинството между митовете и истините, които никой не признава
· Уморена ли е душата ви?
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· Най-добрите игри за вечер с приятели
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Да научим детето да играе само
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Лято е, но да не се отпускаме
· Изследване установи колко часа сън са нужни за идеална почивка
Понеделник
27
Март 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Приятелството на работното място
„Прекарвам на работа две трети от времето си и без приятелските отношения с колегите не бих могла да...
Игри с деца за из път
Лятото - време за ваканция и почивки на морето или в планината, на село или коледните и други празници...
Когато сексът е източник на тревога
Когато става дума за секс, ние жените винаги сме много по-емоционални. За нас сексът е изява на чувства,...
Как да развием устойчивостта си, за да бъдем по-успешни?
„Животът не става по-лек или по-опростен, ние ставаме по-силни и по-устойчиви.“ - Стив Мараболи ...
Майчини тревоги - I
Връзката между детето и майката е вероятно най- силната от всички възможни човешки взаимоотношения. От...
Кошмарите - II
Нараняване и смърт – независимо от ужаса, който предизвикава, разкъсването на тялото ни, най-често има...
Изгубени в превода - I
Дори тези с небогат опит в между половото общуване знаят – тя и той си говорят на различни езици. Уж...
Идеи за подарък за българи, живеещи в чужбина
Всеки има роднина или близък приятел, който живее в чужбина, и наближат ли празници, а и не само, всеки...
Семейни игри и предизвикателства за 8 март
Знаем, че 8 март е празник на жената като пълноправна част от обществото, че честваме героичните жени...
Следродилната депресия - II
За да може максимално да се избегне допускането на следродилна депресия нека ви предложа някои не чак...
Есенни занимания за деца с материали от природата
Като чуем Валдорфска педагогика, си представяме нещо много сложно, някаква теория, която човек трябва...
Защо младите хора четат все по-малко
Често смятаме, че днешното младо поколение е по-разкрепостено и безотговорно от вчерашното, че е по-малко...
Ранно интелектуално развитие на детето - конкретни насоки
Когато говорим за ранно интелектуално развитие на детето, често родителите не сме особено изобретателни...
Толкова ли е непосилно да бъдем учтиви?
Колко ли е трудно да бъдеш учтив? Много! За някои е невъзможно, за други е безсмислено, а трети пък обичат...
Как да (не) кръстим децата си
Изборът на името е една от най-сладките и трудни отговорности на бъдещите родители. Името е за цял живот...
Предпочитат ли мъжете глупави жени?
Имаме един приятел в компанията, който сменя приятелките си ежемесечно, да, както е изразът – като носни...
За предразсъдъците без гордост - II
Когато трябва бързо да вземем решение да общуваме или не с някого, се опираме на опита си и със същата...
Сложната простота на майчиното мляко
Майчиното мляко е уникална смес, която и до този момент не е изучена напълно от науката. В нея са открити...
Семейни и родови връзки - кой какъв е?
Обърквате ли се и вие като мен в уточняването на семейните и родови връзки? "Тетинчо" и "калеко" какво...
Време да не бъдем толкова добри
Всички жени са ангели, но когато ни пречупят крилата, се налага да яхнем метлата. Два сценария, в които...
Заветът на д-р Франсоаз Долто
Трябва ли да бъдем строги? Да, ако забраняването на опасното се нарича строгост, но винаги със съчувствие...
Коктейл от приятели - I
Той отново ще работи до късно. Бялата риба с бадемов сос, която приготвях през последните 3 часа, така...
30 юли - Международен ден на приятелството
30 юли като Mеждународен ден на приятелството се отбелязва от 2011 година по решение на Генералната асамблея...
Кърменето никога не е било толкова красиво
Кърменето е естествено, колкото храненето. Нужда. Но при бебетата това не е нужда само от храна, а от...
Дългогодишна връзка и никакви идеи за подарък
Наскоро ми се случи, а знам, че и на много от вас, да избирам подарък на човек, който има всичко. Наистина...
Има ли нужда да съблазняваме собствения си съпруг/приятел?
След месеци, след години... любовта се засилва, избухва, изгаря, приятелството се задълбочава, навиците...
Свекървата - кратък разговорник за начинаещи снахи
Съчетанието снаха-свекърва е в центъра на много фамилни войни и размирици. По-често звучи взривоопасно...
Тази досада поучението!
Никой не обича да го поучават, макар сам лесно да изпада в ролята на онзи, който говори назидателно...
Бягство от дома
Какво може да накара едно дете да избяга от вкъщи? Едно е сигурно – никой не бяга от хубавото. Домът...
Можем ли да загърбим миналото?
„Минало – заминало”, казват старите хора. „Гледай напред” – чуваме от другите, когато си припомним с...
Най-голямото богатство - спестеното време
“Нямам време”, “Не сега, че бързам”, „Не ми стигна времето” – всеки от нас често използва тези думи....
Следродилната депресия - I
Много жени очакват с нетърпение един от най – хубавите моменти в живота си – появата на тяхното първо...
"Здравословен обяд за ученика" - празнична вечеря за обяд
Това е ден пети от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
14 истини за нашите невидими връзки с другите
Хората сме оплетени в множество невидими нишки и колкото по-рано го разберем, толкова по-ясни и пълноценни...
Бебето – главният герой по време на раждането - II
Втора фаза на раждането – решителната атака Този етап е много по-кратък, но интензивен и изтощителен,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook