"Мамо, не искам да ходя на детска градина!"
 Изпрати
Колко пъти това изречение ви е събуждало по-бързо и по-добре от звъна на часовника сутрин?
Ако няма някакъв допълнителен проблем, обикновено детето забравя нежеланието си веднага след като прекрачи прага на стаята в градината и види приятелчетата и играчките си. Но сутрин, когато често е недоспал и поради това кисел, малчуганът не иска и да чуе за госпожата в малкото училище и интересните неща, които ще научи там. За никой от вариантите да накараме детето да заобича детската градина и да ходи там, без да плаче, не може да се каже, че е 100 % успешен. За сметка на това, със сигурност можем да кажем, че караниците и пердахът са успешният начинът да убием и малкото му желание.
Търпение и постоянство
Всяка майка се чувства малко или повече виновна, когато за първи път оставя детето си в детска градина. Дълго стои пред стаята, готова веднага да реагират на детския плач. В някои детски градини дори има специални стъкла, през които майката може да наблюдава детето си, без то обаче да вижда нея. Първите дни са трудни и за двамата. Прекъсва се една връзка, която е била много силна и постоянна през последните 2 или 3 години. Образът на разплаканото детско лице може да преследва майката през целия ден и тя да е неспособна да се концентрира върху каквато и да е друга работа. Детето, от своя страна, изведнъж попада в съвсем нова обстановка, с нови хора, мебели, храна и привички. Това го плаши и то се чувства несигурно без майчината закрила. Търпението и постоянството са единственият начин да се свикне с новото положение. Да заведете детето два дни на градина, а след това два дни да си останете заедно вкъщи, защото ви е жал, може да е почивка за чувствата ви и детските слъзни канали, но не е добра тактика. Хубаво е в началото раздялата да е само за половин ден. Така детето свиква с новия режим постепенно, на малки стъпчици. Ако е възможно, поддържайте контакт по телефона с някоя от учителките на групата. Тя ще ви държи в течение как се чувства детето, какво прави и как се справя с новата ситуация.
Разпределение на отговорностите
Често децата проявяват нежелание да ходят на детска градина, въпреки че го правят от много време. Просто им харесват уикендите вкъщи с мама и татко или пък по-дългите почивки, прекарани заедно, и не желаят да се връщат в училището. Разкажете на детето за отговорностите на всеки във вашето семейство. Таткото има задължението да ходи на работа и да изкарва пари, майката да стои вкъщи с по-малкото сестриче, например, да готви вкусни ястия и да поддържа къщата чиста. А отговорността на малчугана е да ходи в детската градина, където да учи нови неща и да се забавлява в игри с приятелите. Когато се почувства част от нещо по-голямо, в което участват и другите, детето е по-склонно да промени приоритетите си.
Вариантът на детето
Ако инатът продължава и никакви разумни доводи не успяват да разрешат ситуацията, нека детето предложи свой вариант как да се случват нещата. Попитайте го какво би правил, ако не ходи на детска градина. Ако вариантът е приемлив, може дори да експериментирате за известно време с него. Но обезателно разяснете и последствията от това. Например, не иска да ходи на детска градина, а само на тренировки по хокей. Нужно е обаче да знае, че едва ли някой отбор ще иска в състава си състезател, който няма образование. А ако не започне с детската градина, няма как да се запише в по-голямото училище и съответно в спортната академия.
Малки хитрости
Децата бързо се успокояват, ако разберат, че в детската градина ще се случи нещо забавно и интересно. За да стане това, може да му позволите да вземе любимата си играчка, да се похвали с последната си дреха или обувки. На момиченцата, който от малки са кокетки, може да разрешите да ползват гланц за устни или стикери за нокти. Възможността да се похвалят пред останалите деца в групата действа като мотор на ентусиазма им. |
Коментари
2014-09-01 #5  канна Най-добре е когато детето се сприятели с друго дете (деца) от групата, тогава не се чувства само и изолирано сред всичката тази дисциплина!
2011-04-17 #4  фйи
2011-01-13 #3  Росица Ох, за качествата на персонала не искам да повдигам въпроса, че роман може да се напише. Ще спомена само два, крайно различни случая. В единия грижите и наблюденията са толкова "задълбочени", че детето отива в тоалетната, съблича се и се изтърква с четката за чистене  В другия - лично директорката се грижи една седмица за дете, за да демонстрира на персонала какво и как трябва да правят.
2011-01-13 #2  Цвети И още нещо - честно казано - разпитайте го, щом ходи с рев и все се дърпа. Често се случва учителките/сестрите да са груби, пляскат шамари, блъскат и обиждат  тогава става страшно 
2011-01-13 #1  Цвети едно изпитано трикче от мен - в началото, особено, ако става въпрос за ясла, нека да го води някой друг - татко или баба, дядо. Така раздялата не е толкова мъчителна, сутрин детето е киселко и не можеш нищо да му обясняваш. Без много приказки и увещания.
След ясла, градина разпитвайте го подробно какво е ставало, с кой си е играело, какво се е случило, някоя песничка. Реагирайте емоционално и задължително с одобрение - така детенце ще разбере, че наистина е забавно и интересно, щом и на мама и е забавно. Аз лично почти всеки път казвах - "искам ти малко да идеш на работа, а аз на градина - да си пиша, оцветявам, да си играя"  Ефектът е поразителен 
|
|
Неделя 16 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Бизнес партньори или приятели
Когато ти трябва помощ – търсиш приятели. Нуждаеш ли се от пари назаем – пак се обръщаш към тях. Дали...
  Работеща мама
Първите три години са най-важните за психическото и интелектуалното развитие на вашето бебче. От този...
  5 типа приятели, от които да се отървем незабавно
Намирането на добър приятел е като влюбването. Душа, с която да се свържеш. Душа, която е близка до твоята,...
  Обича ме, не ме обича
Вечният въпрос всъщност е този - "Oбича ли ме или не ме обича?" И, ако понякога няма как да не знаем...
  Детето и играчките на новото време
Играчките на децата ни не са това, което бяха. Трябва ли това да ни тревожи? Всъщност и да ни притеснява,...
 Безразличието ли е най-лошото, на което сме способни един към друг?
Вярвате ли, че безразличието наистина съществува? В коя част на спектъра на отношенията ни можем да го...
 Порасналите недоносени бебета в един даващ надежда фотопроект от Канада
Всеки ден милиони бебета по света се раждат преди определения термин. По една или друга причина, тенденцията...
 Забравеното изкуство на ходенето на гости
Каквото и да си говорим, зимата е потискащ сезон. Фактите са прости - денят е къс, а вечерите безкрайни,...
  Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Труден ден на работа, проблеми с прекия началник, после трафика, съседката от долния етаж, която продължава...
 Как да защитим колата си от автокрадци?
Как да защитим колата си от автокрадци ни съветват от Съюза на българските автомобилисти:
По три автомобила...
 Не се ли стараем понякога твърде много да сме съвършени майки?
Наскоро се заговорих с няколко майки относно заетостта на децата през лятната ваканция. Повечето от тях...
 Как да не осъждаме, а да даваме градивно мнението си
Отношенията с другите са основна част от живота ни и източник както на приятни, така и често на неприятни...
 Тайните на истинското женско приятелство
Често се спори за женското приятелство, всеки е готов да предложи дефиниции, да сравнява, да обвинява....
  Второто дете – дали и кога?
Едно българско семейство средно има 1.4 деца. Статистика. Оказва се, че да имаш второ дете е едно нелеко...
  Чар и красота
Изящен нос, бадемови очи, плътни устни, скулесто лице – всички тези съвършени черти остават незабелижими,...
  Плюшкинизация. Любов към спомена
"Но какъв е смисълът да разтревожваме праха по чашата със розови листа, не зная." *
...
|