Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Коледни пости - Ден 28:
Време е за картички. Сушени плодове и мирис на хартия.



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Днес отново е ден за творчество. Обявихме началото на коледния сезон с един чуден материал на Диана Енчева за ръчно правените подаръци. Време за плетене едва ли ще намеря, колкото и да ми се иска. Но най- вече, защото изобщо не успях да се науча...Защото съм леворъка ли, не знам. Това обаче не означава, че няма да помислим за близките с любов и ръчно творчество.

Довечера ще сготвя пипер с ориз и маслинки, ето оттук взех рецептата. Пресен пипер нямам, но имам суров, замразен и с него ще стане пак вкусно.



Не ви ли става топло на душата като замирише на печен пипер? На мен – много. Това е вълшебен аромат на сладко, земя, есен.


Но пиперът – довечера. Есента мина, а идва Коледа, няма и две седмици дотогава. Сега хапвам сушени плодове, дадени ни от свекърва ми. Имам тази много красива купичка и там си ми стоят. Сушените плодове са прекрасен източник на каквото полезно се сетите. Да не говорим за едно телешко със сини сливи, на което не устоявам никога. Освен на пости.

Докато методично унищожавам количества сладко- тръпчиви кайсийки, ябълки, сливи и стафиди, мислейки и премисляйки какво да се ръчно направи, си спомням нещо.

Още не сме пращали картички!


Това е престъпна небрежност. И за да премахнем тази световна несправедливост, именно това трябва да е подаръкът, което да е ръчно правен от нас.

По магазините има много красиви картички. И винтидж, и модерни, и лъскави, и смешни. Но друго си е, сам да се изцапаш с лепило и брокат, да ти залепнат поне веднъж пръстите със секундно лепило, да разхвърляш из цялата къща миниатюрни изрезчици. Какво удоволствие е да надписваш пликовете и да получиш възторжени възгласи в отмяна. Страхотно е усещането да си автор на такова щастие и доволство от това, че някой се е постарал за теб.

Естествено, без Дара нищо подобно не може да се случи и ще я чакам. Ще издебнем когато Боби заспи и ще действаме.

Ръчните коледни картички са едно невероятно семейно занимание.


Всяко дете има отношение към ръчния труд и с желание се впуска в цапане и рязане, оцветяване и лепене. Затова, споделете това удоволствие с него. Дори и да не може още да се включва и повече да прави бели, пак го учите на нещо.

Стойностно е това, което е правено с любов и търпение, с мисъл за човека, за който е предназначено.


И не най- скъпият подарък е най- хубав. Миналата година подарихме тази рамка за коледни снимки на Инна и Марти. Стана много хубава, нали? За два- три часа усилен труд, а картичката изисква още по- малко.



Отивам да взема нейните съкровища за ръчен труд, както и цветните картони на баща й ( той е художник по призвание и талант ). Намирам очички, гофрирани картони, брокати...Толкова много неща сме събирали по поводи всякакви. Ще станат много хубави картички, имам предчуствие. Сега вече има много магазини за материали. Ръчно изработените уникати не са никаква рядкост. В това можете да се убедите по многото странички в социалните мрежи. Да работиш с добри материали, естествено, е лесно. Те са професионални и всичко става много красиво.

Трябва да признаем, че понякога е малко претенциозен крайният резултат. Да не говорим, че струват и повече пари. Но ако приемем, че е инвестиция, особено основните – лепила, брокати, перфоратори с форми, хубави четки, другите не са толкова важни. Цветни хартии, хартии за декупаж – тях спокойно можем да заменим с гланцови блокчета, опаковъчна хартия и обикновени салфетки. И така – всяка картичка, уникална сама по себе си, е възможна дори и в ръце без много опит или средства. А ако има и дете за помощник - може да не стане така перфкетно, но пък е далеч по- забавно.

Ако искате да проследите Коледните пости ден по ден, заповядайте тук.

А тук можете да разберете как да участвате в играта "Помагам на Цвети от Hera.bg"
Виж още статии за:   Пости с Hera.bg ·
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Коледните пости
· Коледни пости - Ден 1: Как изобщо реших да постя
· Коледни пости - Ден 2:
Закуската, трудности в супермаркета, нови идеи.
Виж още статии за:   Пости с Hera.bg ·
Понеделник
17
Август 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30

31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
А лятото е само наужким
Листата от старост се полюшкват. Държи ги вятърът на мушка. Падат на асфалта олющен и от студ на купчини...
Собствените ни убеждения. Собствените?
Група психолози решават да повторят в днешно време един социален експеримент на прочутия американски...
Любовта ни прави богоравни…
Богатство, слава, власт – всичко е дим, суета! Богатият ще срещне още по-богат, прославеният ще бъде...
16 април - Ден на юриста и българската конституция
На 16 април 1879 година в Учредителното събрание във Велико Търново е приета и гласувана демократично...
"Лицето ви на млада жена ми допадаше по-малко от сегашното ви опустошено лице"
Веднъж, бях вече на възраст, в чакалнята на някаква обществена сграда към мен се приближи мъж. Припомни...
1
Викингите са открили Северна Америка почти 5 века преди Колумб
Дървен материал от древно селище на канадския остров Нюфаундленд свидетелства, че дълго преди Христофор...
Камъни и кристали. Как и дали наистина ни помагат? - II
Кехлибар ( янтар)- изкопаема смола, известна като камъкът на Слънцето. Лекува очите, ушите, гърлото,...
Исабел Алиенде: "Аз съм покрита с горди белези."
“Само сърцето е това, което ни движи и определя ходовете на съдбата ни.” Коя е Исабел Алиенде? “Този...
5 житейски урока от "Алексис Зорбас"
"Остави хорицата на мира, началство, не им отваряй очите; ако им ги отвориш, какво ще видят? Немотията...
"Който се повдига на пръсти, не може дълго да стои."
Който познава хората, е просветен. Който познава себе си, е мъдър. Който побеждава другите, е силен. Който...
1
Тримата учители в живота на всеки от нас
Няма никакво знание и Слово на света, ако няма кой да го предаде и ако няма кой да го възприеме. Няма...
Есенна красота, спираща дъха
Есента, както не сме я виждали на платно - жизнена, пъстра и озаряваща. Дъждът - уют за двойките под...
Въображение без граници в чудния свят на Александър Янсон
Александър Янсон (Alexander Jansson) е шведски илюстратор, дигитален артист и художник. Той създава магичен...
Искам да ти кажа: "Безотказно, без колебание, безусловно е до нас. Баба ми "
"Жената, която ми е помагала най-много, е баба ми Олга - една българка родом от Босилеград. През 1942-1943...
За градските символи
Всеки от нас е „отнякъде”, като невинаги рожденото място съвпада с мястото, където сме израснали, а още...
1
Жените, променили историята - I
След като разгледахме жените героини в българската история, ето че е ред да насочим поглед към жени от...
Мигел де Сервантес: "Не наричай нищо "свое", освен душата си..."
"Свободата е най-висшето благо!" "За да постигне невъзможното, човек трябва да опита абсурдното." "Няма...
Който го носи
Живял, далеч от шума на големите градове, един възрастен самурай. Славата му на добър войн и мъдрец привлякла...
"Ще имаме едно знаме, на което ще пише: "Свята и чиста република""
Бай Каравелов, Вие като честен и свободен български вестникар, такъв Ви показва и листът "Свобода",...
"На кого принадлежи Васил Левски, тази голяма и светла човешка личност?"
Преди всичко на България и българите. Левски се ражда в България, израства под сянката на Балкана, живее...
1
Катакомбите - част III
Здраво стъпилa на земята обходих с поглед Аладжа манастир. Продължихме към музейната сграда, където...
Коледни пости - Ден 39 и 40:
Край на Коледните пости. Равносметката.
Днес е последният ден от Коледните пости. Съвсем умишлено не писах нищо вчера. Исках малко да се откъсна...
Искате да запазите мозъка си млад? Науката ни подсказва как
Мозъкът е необикновен орган, тайнство, който не сме разгадали, но на който много разчитаме да функционира...
Априлското въстание
Априлското въстание е връхна точка в българското националноосвободително движение през епохата на Възраждането....
На тази дата: Човекът стъпва на Луната
„Малка стъпка за човека - голям скок за човечеството!.” 20 юли 1969 г. - това е датата, която остава...
1
"Суета на суетите, всичко е суета!"
Каква полза за човека от всичкия му труд, с който се труди под слънцето? Род прехожда, род дохожда, а...
Честита Баба Марта!
Голям Сечко, Малък Сечко и баба Марта — двама братя и една сестра — имали общо лозе. От него те изкарвали...
Ако не цениш това, което получаваш...
Ако не цениш това, което получаваш, ще получиш онова, което не цениш....
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook