Празниците, особено Коледа и Нова година, могат да бъдат незабравими не само с приятните емоции, с които ги свързваме, но и с не дотолкова приятните, да не кажем - трагичните. Често се случва, че точно по това време на годината ни ограбват, претърпяваме инцидент или се случва друго нещо още по- лошо.
От съдбата си, казват, човек не може да избяга, но може все пак да се погрижи за личната безопасност и на тези, на които държи.
Съветите, които ще ви дадем, опитът показва, трябва да спазваме ежедневно. Но на празници, човек намалява бдителността си, увлечен от еуфорията и шеметното пазаруване и пътуване и забравя спазването на елементарна сигурност.
В магазина – дръжте личната си чанта винаги под око. На места с много хора, я притискайте в ръка пред гърдите. Ако носите големи суми, разделете на на няколко места и отделете документите и ключовете от парите. Не оставяйте пазарската си количка без надзор. Ако забележите нещо подозрително, не се стеснявайте да извисите глас.
Не шофирайте в нетрезво състояние. Лошото на алкохола е, че той замъглява преценката ви и реално не разбирате, че подлагате на риск себе си или някой друг. Не позволявайте на пийнал човек от компанията да се казва зад волана. Така можете да предотвратите евентуален инцидент. Викнете такси и в двата случая.
Не взимайте фойерверки и други пиротехнически средства – пиратки най- често, от улицата или от случайни места. Нека магазинът има лиценз на видно място. Дефектната пиротехника може да ви струва ръка, око или друга част от тялото. Така застрашавате живота и на други. Не давайте на деца да имат достъп или сами да палят пиротехника. Можете ли да понесете подобно нещастие – осакатяването на дете?
Много от нас предприемат дълги пътешествия за няколко дни извън града или страната. От една страна оставяме дома си незащитен, а от друга – подлагаме се на риск от дългото пътуване. Зимата, знаем, е сезонът на снежни бури, опасни навявания, поледица, мъгла, обилен снеговалеж, всичко това придружено от минусови температури. Освен усложнената пътна обстановка, доверяваме живота си и този на роднините ни на автомобила. Машина, която винаги може да ни предаде. Затова имайте предвид следното:
Не се хвалете наляво или надясно, че ще пътувате. И особено сред непознати. Понякога ви иде да крещите от радост, че най- сетне ще посетите любима дестинация, но рискът също не е по- малък от еуфорията. А както е популярно и в социалните мрежи отбелязването, че сте на определено място, знайте, че през това време някой може да обира дома ви.
Преди да тръгнете на път, подсигурете автомобила си. Проверете
гориво, гуми, вериги за сняг, спирачки, масло, антифриз, течност за чистачки. Вземете
вода и храна, дрехи, повече, отколкото пътувате обикновено. Погледнете, дали всичко необходимо е в
пакета за спешна помощ. Не се знае къде и за колко дълго можете да закъсате.
Заредете телефоните си и дайте на поне един близък час на тръгване и маршрута си. Когато стигнете благополучно, не забравяйте да му се обадите.
Задължително се информирайте за пътната обстановка и времето по пътя. Ако имате възможност да избирате маршрут – нека той не е най- бързият, а най- безопасният. Не подценявайте снега, студа и рисковете на лошото време.
По време на път – не изпреварвайте рисковано, сложете децата по столчетата и затегнете коланите. Ако попаднете в колона, не изпреварвайте, а поддържайте дистанция и се съобразявайте, няма да стигнете кой знае колко по- рано, а рискът не си струва.
Не бързайте! Трапезата или компанията няма да избяга. Наложете си това и го спазвайте, нетърпението ни вкарва в много от горните рискове. Да стигнеш изобщо е по- важно от това да стигнеш навреме.
Ако сте млад шофьор или колата ви не е много сигурна, заложете на влака или автобуса. Така избягвате и шофирането в нетрезво състояние.
Не бива празниците в края на годината да се превърнат в лична трагедия. За животът си сме отговорни ние и с още малко късмет и добра подготовка – всичко ще мине поне благополучно, ако не незабравимо.
Запишете следните телефони:
Национален и европейски спешен телефон е 112, избира се безплатно и при спрян телефон ( неплатена сметка или блокирана СИМ карта )
На 166 все още можем да наберем МВР, 160 – пожарната, а 150 за бърза помощ. Обажданията се пренасочват, но номерата функционират.
Национален телефон за състоянието на пътищата 0700 13020. |