Как да: Изберем прясна риба
 Изпрати
Няма нищо по вкусно от прясната риба, но и няма нищо по-отвратително от развалената. Тези две състояния понякога се делят само от часове, особено ако рибата не се съхранява правилно. Затова е важно да преценявате добре свежестта й на око и така да си спестите неприятната изненада (и миризма), когато се приберете у дома.
За по-сигурно, а и по-евтино, много хора си купуват замразени продукти. Трябва да знаете обаче, че при този начин на съхранение нежното месо на рибата губи голяма част от вкусовите си качества и полезните си свойства – става кашкаво, поема много вода и се прощава с близо половината си омега-3-мастни киселини.
Разбира се, идеалният вариант е да си купите жива риба от аквариум. В повечето магазини обаче дори наличието на охладена си е истински късмет.
Първото, на което трябва да обърнете внимание е начина на съхранение. Рибата задължително трябва да е поставена върху лед, за да се поддържа необходимата температура между -1 °С до +3 °С без самата риба да замръзва.
В народните мъдрости винаги има неопровержима истина. Та и в този случай поговорката: „Рибата се вмирисва откъм главата” важи с пълна сила. Колкото по-прясна е рибата, толкова по-розови са хрилете й, защотo с времето започват да потъмняват.
Не купувайте и риба с мътни и хлътнали очи – това е сигурен белег, че вече е на път да се развали.
Сигурно обаче не веднъж ви се е случвало, да се усъмните в правилната си преценка, едва след като се приберете у дома. Изведнъж екземплярите, които в магазина са ви вдъхвали голямо доверие, сега ви изглеждат в съвсем окаяно състояние. Има още няколко признака, по които можете да прецените свежестта на рибата.
Единият, разбира се, е неприятната миризма, от която ви се повдига. Някои риби обаче дори и в прясно състояние миришат повече от други, например морските и дънните. Другият е еластичността на месото. Лесното отделяне на люспите от рибата също не е добър признак. Последният тест, които можете да направите е да натиснете с пръст рибата през корема. Ако се образува вдлъбнатина и месото не възвърне веднага формата, ще се наложи да я изхвърлите. |
Коментари
2015-12-01 #6  риболовец Чудни съвети от "действително незапознат не само с рибите,а и с неприкоствеността на рибата като стока в търговската мрежа"-абе бае,кой търговец ще те остави да му мачкаш стоката,за да провериш "колко е прясна"???Ако купуваш риба "охладена" от "Метро",със сигурност става въпрос за менте!!!Купувайте от малък магазин със собственик,който няма интерес да Ви пробутва "стара риба",защото рискува да му затворят магазина завинаги!!!.....
2010-12-06 #5  Рибар :)) "Колкото по-прясна е рибата, толкова по-розови са хрилете й, защотo с времето започват да потъмняват"- гениално написано, ама явно от човек, който не е виждал риба в живота си  ))
Не купувайте риба с розови хриле - или е замразявана вече или е старичка. Цвета на хрилете на прясната риба трябва да е кърваво червен, и е нормално защо е такъв  ) Ако искате да хапнете много вкусен шаран ето една рецепта : пържите котлетите от шарана и след като са готови ги слагате за 30-40 мин. в предварително запържен до кавеникав цвят лук(нарязан на дължина), като слагате лук и отгоре и отдолу на изпържената риба. Опитайте, няма да съжалявате  ) може да направите две, три парчета само за да опитате и ако ви хареса ще си правите и в бъдеще  ))
2009-12-02 #4  Инна Георгиева Любимата ми риба е чернокоп и сафрид. Харесвам пържен шаран, но трябва да е доста малък.
2009-12-02 #3  lili_vanili Мммм и аз хапвам шаранче и ми е любимата пържена риба, но май само на Никулден я ядем, през другото време взимаме таранка, по-евтинка е и пак шаранова рибка.
2009-12-02 #2  Инна Георгиева За първи път попадам на някой от Варна , който яде шаран 
2009-12-01 #1  Дими Всяка година хапваме шаранче - класика  Обикновено го пържа, опитвала съм да правя и пълнен шаран, но пържения е по-на почит у нас!
|
|
Четвъртък 18 Август 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Идея за здравословна закуска с чия
Навикът понякога е наистина по-силен от нас. Трябва ни някаква провокация, за да се дистанцираме от зоната...
 Паламуд плакия по варненски
Тази рецепта си е малко старовремска. От времето, в което никой не е броял мазното и пърженото. Семейна...
  Джинджифилът – подправка и лекарство
Пикантен и тръпчив, джинджифилът пробужда вкусовите усещания, напомняйки донякъде на цитрус и на бял...
  Сос "Болонезе"
Ragu alla Bolognese (в превод: рагу по болонски), както наричат този сос в Италия, е един от най-често...
 Салата от елда, спанак, рукола със сос от коприва
Елдата е храна, която дава много издръжливост на организма. Богата е на лесноусвоими белтъчини, манган,...
   Шоколадови трюфели
Знам, че в Hera.bg има сериозни почитателки на шоколада и то натуралния! С поздрав към всички вас и благодарност...
 Овесена закуска с ягоди
Закуската е важна част от деня, а пълноценната такава още повече. Продуктите по-долу често прибавям към...
   Пилешки дробчета с пуешко и гъбки
Като повечето жени и аз не обичам да изхвърлям храна, така че често се налага да оползотворявам продукти....
 Омайният кардамон
От появата му на територията на Южна Индия и Шри Ланка до днес растението с латинско название Elettaria...
  Боб с пушени ребърца на фурна
Бобът, макар пристигнал само преди няколко века в България, днес е едно от традиционните български ястия....
  Кекс с тиква
Случвало ли ви се е къщата да е притихнала, половинката и децата спят, свършили сте всички досадни домакински...
 Супа от тиква и скариди с кокос
В студените дни, когато слънцето рисува в стаята, а мислите застиват в пространството. Когато е зима,...
|