Клопките на семейния бюджет
 Изпрати
Любовта и парите никога не са били добра двойка, но в семейния живот ни се налага да балансираме между двете. Когато свиваме гнездо ни се иска да вярваме, че нашите най-съкровени чувства не подлежат на никакви сметки и разчети. Много скоро обаче животът разбива тези илюзии. Защото добрия финансов климат може и да не гарантира семейно щастие, но лошият такъв, със сигурност може да го развали.
Разправиите за пари обикновено се развихрят тогава, когато така или иначе отношенията в двойката са започнали да куцат. Причините могат да бъдат най-разнообразни – криза в сексуалните отношения, отегчение, чувство за непълноценност на единия от партньорите, проблеми в работата или ревност. И тъй като всички тези емоции е трудно да бъдат изказани с думи, много по-лесно е да се подменят с далеч „по-очевидните” финансови проблеми.
Формата, под която разпределяме финансовите си задължения, също говори повече от красноречиво за нашите отношения. Затова не е без значение дали разполагаме с общ бюджет, всеки сам къта паричките си или успяваме да постигнем баланс между двете.
Задушаващата прегръдка на общата каса
„Всичко мое е твое, всичко твое е мое”. Това е традиционният модел за уреждане на финансовите отношения в семейството. Особено във времената, когато жената е била изцяло отдадена на домакинството и не е работила, дори единственият. Общият бюджет създава по-голяма близост между партньорите, но може да бъде и задушаващ. Защото макар като семейство да сме едно цяло, всеки от нас трябва да запази едно малко кътче от личната си свобода. А това се оказва почти невъзможно, когато трябва да даваме отчет за всеки един свой разход, а често и да търпим критика защо за „такава глупост” сме бръкнали в общата касичка. Така този начин на разпределение на семейния бюджет може да се превърне във форма на контрол, от страна на този, които носи повече пари в дома.
Разделянето на разходите – дом или счетоводна къща
В други двойки всеки сам разполага със средствата си, а разходите по домакинството се делят по равно или в най-добрия случаи пропорционално на доходите. На пръв поглед изглежда, че този стремеж към равенство е идеален образец на съвременните семейни отношения. Затова на него най-често залагат младите двойки. Ще ги познаете в ресторанта, където и двамата се бъркат за сметката или този, които е платил щателно прибира бележката, за да я „осребри” по-късно. Настолната книга в техния дом е огромен тефтер, в които се записва кой, какво и кога е платил, а месеца се приключва със сложни счетоводни операции за изчистване на сметките.
Това строго финансово разпределение издава вътрешното недоверие между партньорите. То отразява желанието им да не делят или дължат нищо на другия в най-широкия смисъл на думата. Чистите сметки, може и да гарантират добро приятелство, но не и искрена любов. Защото докато не се учим както да даваме, така и да приемаме, не можем да създадем пълноценно семейство.
Заедно и поотделно – свобода и партньорство
Всеки един от предните два модела имат свои предимства и недостатъци, затова синтезът между тях може да доведе до идеалното решение. Общата касичка материализира самата идея за брачния съюз, заздравява връзката и доверието между партньорите, а „неосчетоводените” пари за собствени разходи оставят усещане за лична свобода и независимост. Разбира се, в някои случаи това финансово разпределение също е неудачно – например, когато единият от партньорите не работи или има много по-ниски доходи от другия. Затова, идеален е само този модел, в които и двамата партньори се чувстват равностойни и никой не подтиска другия с финансовата си власт.
|
Коментари
2011-11-09 #10  Iva Е това с парите е наистина сериозен проблем. Трябваха ни години докато намерим начина. Отначало какво ли не пробвахме: парите на куп, после парите у единия, после пък другият ги управляваше. Все не се получаваше- все се карахме. Накрая то от само себе си се получи. Всеки плаща точно определени неща- примерно аз само телефоните, половината за заема, джобни на детето и купувам храна; той плаща всички други сметки, плюс тези за колата и по заведения, понякога и за храна. Та така всеки си има и пари за собствени харчове. За ремонти и почивки се договаряме някак. Така съм спокойна и мога да си купувам дрешки и вс боклуци...и не се налага да водим \"счетоводна книга\", както е в статията. Даже и \"на заем\" си даваме понякога 
2010-06-12 #9  Инна Георгиева солети с чай - класика
@Лидиа какво значи изпуква за глупости 
2010-06-11 #8  wildprincess Иннчето-права си! Спомням си че в много ранните ни години на съвместен живот вечеряхме солети и чай!Ха-ха-ха,бях го забравила това... 
2010-06-11 #7  Лидиа Тук не е описан един случай, ама аз ще си го кажа! Да вземеш на мъжа си всички пари. Зашото поне у дома , ако не прибера от рано парите му просто се изпукват за глупости. не може си направи сметката и се принуждавам на това
2010-06-11 #6  Инна Георгиева ей Диватаааааа принцесаааа  ама за двойка говорим . не тройка с гарнитура
Честно казано от личен опит знам що е то мизерия и как не ни е спирала тя ! За нищо!
2010-06-11 #5  wildprincess ,,Разправиите за пари обикновено се развихрят тогава, когато така или иначе отношенията в двойката са започнали да куцат."
Ей това не е истина!  С голямо съжаление трябва да признаем,че липсата на пари може да убие всяка любов!!!Ако не можеш да изхраниш семейството си,дали ще се гледате в очите и ще си казвате,,Нищо ,миличко,детето може и да не яде днес."
2010-06-11 #4  Инна Георгиева Всеки от двойката според мен трябва да има собствени пари. Неотчетни /по принцип/. Това дава някакво самочувствие и усещане за доверие.
2010-06-11 #3  Iskra Ехе, Цвети, голям тоз фонд - и курс и море 
Моите доходи не оказват голямо влияние на семейния бюджет, но се отразяват прекрасно на семейния микроклимат. Иначе казано по-друго е отношението на любимия, когато не съм му виснала на врата. Инак има склонността да злоупотребява.
2010-06-11 #2  Цвети Винаги имам нещо във фонда "и аз съм човек". ВИНАГИ. Заделям пари всяка възможна секунда, после се радвам, че когато е безпаричие или преди заплата - винаги ще извадя нещо и ще излезем примерно. Но преди това е похарчено нещичко и по фонда "и аз съм човек". Скритият коз са ми детските - 35 лв. са, ама кой ти ги дава  Благодарение на фонда ми изкарах шофьорския курс и отидохме на моренце 
2010-06-11 #1  Инна Георгиева Ние явно сме заедно и поотделно  Никога, никога не са ме питали защо купи това, какво е онова. Даже напротив имаме си шегичка, като купя нещо за себе си, "Виж какво си ми купиллл", той "Харесва ли ти", аз "Да", "Много се радвам"  .
|
|
Понеделник 27 Март 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Tи, той и...най-добрата му приятелка
Понякога ревността може да погуби и най-здравата връзка. Друг път обаче, тя е напълно оправдана, особено...
  За сродните души
Две думи, които пораждат очакване за романтика, за вечери на свещи за смях и разходки на лунна светлина,...
 Може ли умната жена да бъде и мъдра в любовта?
Каква е разликата между мъдрата и умната жена в една връзка? Коя би била по-щастлива в любовта? Кога...
 Обяд за училище - здравословен, питателен, от вкъщи
Започна учебната година, а и много от нас вече се завърнаха в офисите на пълна пара. Като родители, загрижени...
 Закуската на децата по света
След като ви показахме храната на семействата по света и какво готвят бабите по света, ред е на още една...
 Защо спрях да се питам дали съм добра майка?
Откакто се роди второто ни момиче, не се питам дали съм добра майка. Не че не ми е важно да бъда или...
 Типове поведение, които вредят на увереността
Липсата на увереност може да причини много вреди в живота на човек. Нашето самочувствие засяга начина,...
 Под контрол
Той или тя иска да контролира половинката си – сила или слабост е това? Привидно е показване на власт,...
 Обичам повече едното си дете - II
Едното дете прилича на даден родител ( или и на двамата ). Когато децата поотраснат и оформят характер...
 Храненето при децата – рискове и последици
Пълноценното и здравословно хранене на бременните жени и на децата в кърмаческа и ранна детска възраст...
 Семейна капсула на времето
Времето лети и заминава необратимо, въздъхваме и се понасяме в следващия си нов ден, напълно забравили...
  Научете детето си на ... щастие
Трудно е да се даде определение за щастие. Може би, защото всеки открива своето или защото го търсим...
|