Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Защо все още съм сама?


Това е най-кошмарният въпрос за необвързаните жени. Особено, ако „всичко им е наред”. Което преведено означава поне – приятна външност, интелигентна, с прилична работа, добри приятели, подкрепящо семейство, финансово независима. Много жени се припознават в този образ и много от тях не проумяват, какво толкова им има, че не могат да намерят партньор.

Светът принадлежи на обвързаните. Те са навсякъде, хванати за ръка, целуващи се, закачат се, смеят се. Аурата на щастие и доволство от живота витае около тях и карат свободните да отвръщат поглед или тайно да завиждат. Особено кошмарно е около св. Валентин или ако повечето ти приятелки си имат любим и често се оказваш единствената необвързана в компанията. Това усещане на самотност всъщност рядко идва отвътре, по-скоро е резултат на един масиран обществен натиск. „нещо с нея не е наред, тя е сама от еди-колко си време”. Естественото състояние сякаш е да си обвързан, да се събереш в двойка. Ако има поне един човек, който да те хареса, значи си наред. Не позволявай това да ти влияе. Потърси реално и честно причината.

Причината да си сама (необвързана) се крие в теб, но това не означава, че е повод за вина.
„Не срещам подходящия” - често повтарят свободните ми приятелки. „Това не е обяснение” казвам им. „Откъде си сигурна, ако не започнеш връзка с него”. Подходът е изцяло грешен, защото проектираме представите си за Мъжа в един мъгляв образ, който я срещнем, я не. А тези, които срещаме по пътя не издържат сравнението. Аз го наричам „синдром на принца на бял кон”. Идеалният не съществува, а и кой е казал, че ние сме идеални за него. Да, повечето мъже не са чувствителни, умни и красиви, романтични, с добри доходи и здравословно самочувствие. Едновременно. Те са по малко от всичко и това, което липсва, се компенсира от друго. Претенциите ни са необходими за нашето самочувствие, но изграждат пред образа ни на необвързана невидима стена, до която малцина се доближават. „Понякога строиш стени, не за да се отделиш, а за да видиш, на кой му стиска да ги разбие”- какво типично клише. Шансът обаче с това мислене да останеш сама в кулата е доста голям. Аз противопоставям на „принца на бял кон” – „принцът- жабок”. Този, който не се доближава и на йота от твоя идеал, но е твой, защото само ти си имала очи да го видиш и смелост да го преобразиш.

Проблемът със самооценката
Проблемът със самооценката е много по-фундаментален, отколкото една връзка би могла да приеме. Често самооценката в двете крайности се формира още от детството и независимо дали е занижена или повишена, създава еднакво сложни проблеми и то не само в любовните отношения. Ако смяташ, че не си красива, умна и изобщо не заслужаваш любовта, особено на фона на околните, които сякаш са по-надарени или по-успели от теб, няма как да си привлекателна. Самочувствието, което демонстрираш само говори за теб, стига да не прекаляваш, защото минаваш на другата крайност – завишената самооценка. Може би наистина си нещо изключително или не намираш много хора около себе си, които да те убедят в обратното, но мъжете продължават да не обожават твоето съвършенство. Време е да се вгледаш и да си дадеш реална самооценка. Да претеглиш честно своите качества, своите успехи и неуспехи, опита и целите и да осъзнаеш, че нито Срамежливката, нито Мис Съвършенство имат шанс.

И ако по разни необясними причини не намираш Мъжа, може би е време да се отпуснеш и да спреш да се самоизмъчваш с въпроси. Може би е време да приемеш това, което ти поднася животът. Да се насладиш на това, което е в момента, и да гребеш с пълни шепи, защото да си сам е не по-малко ценно от това да си обвързан. И ако ти се струва, че търсенето продължава прекалено дълго, е най-добре да го прекратиш веднага. Търсена или не, Любовта има свойството да се появява когато най- малко очакваш.
Виж още статии за:   Жените днес · Личността · Егото · Самотата ·
Коментари
2011-05-09 #5
Цвети
ами, била съм сама и за по- дълго и съм си задавала същия въпрос с много тревога наистина. разбира се, че няма да се правиш на малоумна ти си си ти и това е, има такъв мъж, който ще те "постави на място", казвам го с цялата си симпатия, защото говориш като една моя приятелка, която много обичам. много от мъжете днес са пълни комплексари, които наиситна се плашат от самоуверени жени, тей че...
2011-05-09 #4
Вил
Така е Цвети!НО(винаги има едно но!) така говорят и дават съвети хора ,които не са сами или са били за кратко.Аз съм от тези жени,от които мъжете явно се плашат и се чувстват неуверени в компанията им.Лошото е ,че не мога да се правя на "малоумна",да се смея на тъпотии,да се глезя с думите"Писе отвори ми шишенцето с водичка ,че не мога" и т.н.Искам по-силен (не само физически) от мен мъж,с който да сме си упора взаимно,а не хленчещи егоистични самовлюбени субекти.
2011-04-29 #3
Инна Георгиева
Веднага се сетих за тази картинка, Цвети. http://4.bp.blogspot.com/_9ppOYpMAdRI/TNQesXdv50I/AAAAAAAAAH0/CVdN_8cgecI/s1600/Waiting+for+the+perfect+man.jpg
Като много други неща, вкопчването в търсене води до ненамиране. А и е трудно да намериш принца на белия кон докато питаш "Огледалце, огледалце на стената..."
"Любовта има свойството да се появява когато най- малко очакваш."
2011-04-29 #2
Цвети
ем, имам цял набор от необвързани приятелки, с които съм провела е такива разговора. в крайна сметка в някакъв момент си казаха "е, какво пък толкова, какво съм се затръшкала" и една по една...намериха си човека тоест - проверено е от практиката
2011-04-29 #1
Iskra
Чудесна статия, Цвети! Съгласна по всички параграфи
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Най-важното умение, на което никой не ни учи
· 5 навика, които са по-опасни и от пушенето
· Самотата
· Желанието да бъдем харесвани - как ни влияе и до какво може да доведе?
· Изневярата, обидата и прошката
· Как да намерим смирение и защо то е толкова важно?
· Въображаемите ни врагове
· Стратегическа автентичност: изкуството да бъдеш себе си, без да губиш професионалния баланс
· Разликата между самокритика и саморазрушителност – как да бъдем по-добри към себе си
· „Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
· Циганското лято на живота ни
· Самодостатъчните жени
Виж още статии за:   Жените днес · Личността · Егото · Самотата ·
Неделя
3
Май 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Как бащите да изградят добра връзка с порастващите си дъщери?
Бащината фигура е еднакво важна по значение като майчината. Двата образа допълват представата у едно...
Ако искате щастливи старини, инвестирайте в приятелствата си, сочи проучване
Общоприето е схващането, че човек остарява щастливо, ако има щастливо семеен живот. Но две скорошни изследвания...
Каква количка да изберем за бебето?
Преди да имаме дете обикновено мислим, че изборът на количка е по-скоро естетичен. Ами да, какво толкова?...
Бъди автор на всеки ден от живота си
Имаш ли чувството, че не си част от собствения си живот? Че нещата се случват без твоя контрол и не по...
С любов и тъга за баба ми
Тя преподаваше на глухонеми ученици от горния курс в училището в Горна Оряховица, преподаваше физика...
1
Как да създадете еднакви чаши за двойки с любим герой и послание?
Персонализираните чаши за двойки са един от най-креативните и емоционални подаръци, които можете да изберете....
Разкрийте вашата чувствителна страна и бъдете себе си без страх
Днешният свят забранява чувствителността. От една страна тя ни прави уязвими и сами я избягваме, а от...
Исторически снимки, в които кърменето на открито е напълно нормално
Кърменето е естествено. То е акт на грижа, на любов. То е най-добрата храна за бебето и една от основните...
Разлика в годините при разменени роли
За любовта граници няма, включително и във възрастта. Тя идва без да пита. Но ако сърцето говори еднозначно,...
Не изисквайте от учениците да знаят, а да могат, да бъдат
Като родител на петокласничка усещам все по-силно една раздвоеност у себе си и у по-будните родители...
1
Секс тройка: ти, той и телевизора - II
Време е шоу Идва есента, а заедно с нея дълъг период на домошарство. Край на вечерните разходки в парка,...
Бременност на квадрат - I
Закъсняваща менструация, тест, две чертички. Всичко е ясно – вече сте бременна. Преглед от гинеколог,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook