Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Полово-неутралното отглеждане и възпитание на децата в един все по-модерен свят



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Много книги и статии дават съвети за това как да отглеждаме момче и как-момиче и повечето родители избират да отглеждат децата си съобразно с обичайните очаквания за съответния пол. Момичетата се обличат преобладаващо в розово, момчетата-в синьо. От момчетата се очаква да играят с коли и оръжия, а от момичетата да се грижат за кукли и да помагат в домакинството. Момчетата се поощряват към автономност, самоувереност, физическа сила и експанзивно поведение, а момичетата-към прилежност, услужливост, грижа за външния вид. Често чуваме фрази като “Недей да плачеш и да се глезиш, ти си момче”, “Помогни в домакинската работа, ти си момиче”,”Тя е много буйна за момиче”, “Той е много кротък за момче” и т.н. Този възпитателен подход почива върху убеждението, че характерът и поведението на момчетата и момичетата са същностно различни и че това налага различия в отглеждането им.

Доколко обоснован обаче е подходът за полово-неутралното отглеждане?


Въпросът в какво и доколко са различни момчетата от момичетата е спорен и особено подвластен на предразсъдъци. Само допреди 150 години, например, момчетата са е смятали за многократно по-интелигентни от момичетата и на това основание момичетата не са получавали никакво образование. Днес при равен достъп до образование и наличието на тестове за изследване на интелигентността е ясно, че това разбиране е било погрешно. Всъщност съвременните изследвания на деца показват, че приликите между момичета и момчета в ранното детство са много повече от разликите, както и че през последните 20-30 години различията силно намаляват. Не е ясно, доколко тези различия са вродени и доколко придобити, но влиянието на родителските очаквания и поведение върху намаляването или засилването им е безспорно.



Критиците на традиционния подход в отглеждането на момчета и момичета посочват някои трайни негативни последици от него. В книгата си “Децата, родителите, играта” американският психолог Лорънс Коен посочва, че различното третиране на момчета и момичета блокира пълния им потенциал.

Момичетата не са достатъчно окуражавани да изследват света, да се държат уверено и да поемат рискове, а момчетата-да изразяват чувствата си, да формират и поддържат близки отношения, да демонстрират грижа и нежност.


Така за момичетата в последствие се оказва трудно да развият инициативността, самостоятелността и увереността си и те израстват по-уязвими към критика и неодобрение. Много изследвания констатират значима разлика в увереността на мъжете и жените и корените й най-вероятно лежат в детството. За момчетата пък трудностите са в областта на интимните отношения, емпатията, емоционалната интелигентност, назоваването и разбирането на собствените и на чуждите чувства.

Друга последица от различията в родителския подход спрямо момичетата и момчетата е разделението, което възниква между тях и заради което те трудно намират допирни точки. Този процес започва в ранната предучилищна възраст и като резултат на 5-6 години момчетата предпочитат да прекарват времето си с момчета, а момичетата-с момичета. Те играят различни игри, имат съвършено различни интереси, скучаят в присъствието на деца от противоположния пол. Това разделение допълнително засилва различията и лишава децата от ценни контакти и опит.

Съществува и определен процент деца, за които е трудно да се впишат в обичайните представи за момче и момиче и в техния случай традиционният подход е особено неефективен. Когато момчето предпочита момичешки занимания, играчки или дрехи (или обратното), а родителят реагира с разочарование или отхвърляне (например с обидните “женчо” и “мъжкарана”), това може да доведе до психологически проблеми-неувереност, тревожност, чувство за малоценност.


Снимката е част от проекта *"Силна" е новото "красива"*

В последните няколко години една увеличаваща се общност от родители избират да отглеждат децата си без оглед на техния пол и максимално далече от стереотипите за момчешко и момичешко. Това е подходът на полово-неутралното възпитание (gender neutral parenting). Mотивацията на тези родители е свързана с убеждението, че различията в отглеждането на момичета и момчета са не само излишни, но и ограничават свободното и хармонично развитие на детето, създават реални затруднения в живота му, които го преследват до късна възраст.

Полово-неутралното възпитание не цели да направи момичетата като момчета и обратно, нито да влияе върху сексуалната ориентация, а да да предостави на детето неограничени от пола му възможности за развитие, своеобразен “равен старт”. Това е цялостна родителска стратегия, която предлага алтернативни решения на много от обичайните родителски практики-избора на име, дрехи, играчки, игри.


В англоезичните общества не е необичайно момичета да носят момчешки имена, по-рядко-и обратното. Съществуват и имена, които се използват поравно за момчета и за момичета-унисекс имена и тяхната популярност расте. В изборът на дрехи доминирането на розовото в момичешките дрехи и на синьото в момчешките се заменят с пъстротата и нюансите на другите цветове. Редица големи компании за производство на детски дрехи се фокусират върху унисекс моделите, а някои дори водят целенасочена борба срещу розовите момичешки дрехи, като предлагат шарени рокли с щампи на нинджи, роботи и камиони. Що се отнася до играчките и игрите, пазарът предлага голямо разнообразие от полово-неутрални игри, които избягват темите за боеве (традиционно момчешки) и за обгрижване (традиционно момичешки). Една много добра алтернатива на оръжията и куклите са настолните игри, в които полът на участниците няма абсолютно никакво значение. Разделението в областта на спортовете предполага момчетата да се занимават с футбол, а момичетата-с балет или художествена гимнастика, но съществуват и спортове, в които момчета и момичета са по-равномерно представени.

Освен всичко това, полово-неутралното възпитание предполага родителите да бъдат самокритични и осъзнати относно начините, по който говорят на децата си и по който реагират на поведението им. То изисква преодоляване на инерцията, която кара родителите да преповтарят чужди думи, стереотипни и необосновани представи за децата си.

Макар да звучи екзотично, полово-неутралното възпитание е прост и обоснован подход.


То означава да виждаме детето си такова каквото е, да не пречупваме представата за личността му през измислени образи, да се поставяме на мястото му, да мислим за последствията от думите и поведението си. Когато обръщаме прекомерно внимание на красотата и облеклото на момичето, дали не го оставяме с усещането, че това е основната му ценност, че това как изглежда е по-важно от това какво може? Когато избягваме да назоваваме емоциите на момчето, да го прегръщаме и успокояваме, дали това не го кара да се чувства отритнато и самотно? Мисията ни да отглеждаме хармонични и щастливи деца изисква да търсим отговори и на тези въпроси.
Коментари
2023-04-05 #1
Дан
Неутрален ви е мозъкът на вас, малоумници платени педали!!!пфу!
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Да научим детето да играе само
· 7 дразнещи навика на поколение Z
· Детството в снимки, цитати и няколко думи от сърце
· „Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
· Циганското лято на живота ни
· Самодостатъчните жени
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Понеделник
24
Март 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30

31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Любовният смях
Чувството за хумор е сред най-споменаваните изисквания към мечтания мъж. И действително дамите са неудържимо...
5 разлики между съпругата и любовницата
Свикнали сме да приемаме, че мъжът търси интимни отношения извън дома само, когато съпругата му е студена...
"Здравословен обяд за ученика" - палачинки с лапад и домашни сусамки
Това е ден последен от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика"....
Какво да не поръчваме за ядене на първа среща
Най-сетне ще излезете само двамата. Вече е демоде може би да се казва „първа среща”, при положение, че...
С деца на море - II
Децата и времето за плаж Всички знаем, че от 11 до 15 часа не се препоръчва ходенето на плаж. С деца...
Да стигнеш до училище - екстремно преживяване
Скоро започва новата учебна година и с нея - всички обичайни притеснения, които я съпътстват. "Ще мога...
Как и кога и да кажем на детето, че е осиновено?
По официална статистика на Министерството на труда и социалната политика 140 са заведенията за настаняване...
Офисният хладилник: инструкция за употреба
Обядът ви е изчезнал, a вие просто не проумявате, къде може да се е дянал. След втората инспекция по...
Как да изберем безопасно детско колело?
Карането на колело е сред любимите занимания на децата. То е забавление, физическа активност на открито...
"Здравословен обяд за ученика": Розова супа в училище? Напълно възможно
Това е ден седми от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
Жестоката индустрия на красотата
Женската красота е тема на много песни и поговорки, но всички те отразяват само мъжката представа за...
Нуждаем ли се от равноправие?
За последното столетие жените постигнаха големи успехи що се отнася до равноправието между половете....
Стиснати или широки пръсти
Един от най-известните скъперници в световен план (от „Коледна песен” на Чарлз Дикенс) е Ебенизър Скрудж....
Най-добрата майка на света
Щом четеш това, значи въпросът, дали си добра майка, те вълнува. Зaтова – добри новини – това вече те...
Трудностите като нови възможности
Искаме ги или не – трудностите са неизбежна част от житейския ни път. Те са негов естествен спътник,...
Как утешават най-добрите приятелки?
Независимо колко и какви приятели имаме, една от причините да сме заедно, е споделянето. Да имаш на кого...
Как да избираме детски играчки. И какви? - II
- Книги – любовта към четенето и книгите се възпитава още от най-ранна детска възраст. Затова започнете...
Отгледай уверено дете
Невероятно е като се замислим колко „възрастни” проблеми се коренят в най- обикновени „детски” трудности....
Шрифт на кирилица , който помага на деца и възрастни с дислексия (свали от тук)
Adys е първият шрифт на кирилица, който помага на деца и възрастни с дислексия. Думата дислексия...
Сексизъм и сексуалната освободеност на жените - митове и двойни стандарти
Сексуалността е неделима част от всеки здрав психически и физически човек. Темата за сексуалната освободеност...
Служител за пример
Да разпознаеш любимеца на шефа в офиса не е никак трудно. Обикновено това е човекът, който се нагърбва...
Несигурни в любовта
В отношенията ни с любимия уж всичко е същото, но не съвсем, защото има едва доловима, неопределима промяна....
Общуване според темперамента - II
Холериците са бързи, поривисти и стремителни, но рязко сменят своите настроения и губят самообладание....
Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Труден ден на работа, проблеми с прекия началник, после трафика, съседката от долния етаж, която продължава...
Най-типичните страхове на мъжете и жените - I
При зараждането на една връзка и мъжете, и жените имат куп притеснения. Макар и твърде различни. Привличането...
Как да създадете еднакви чаши за двойки с любим герой и послание?
Персонализираните чаши за двойки са един от най-креативните и емоционални подаръци, които можете да изберете....
Как да правите това, което обичате? (и обратно)
Ако можехте да избирате дали да прекарате следващия час работейки, или разхождайки се по улиците на Париж,...
Бременност на квадрат - I
Закъсняваща менструация, тест, две чертички. Всичко е ясно – вече сте бременна. Преглед от гинеколог,...
Ранно интелектуално развитие на детето - конкретни насоки
Когато говорим за ранно интелектуално развитие на детето, често родителите не сме особено изобретателни...
С дете и на прага на нова връзка - кои са страховете и как да ги преодолеем?
„Докато смъртта ви раздели“ не винаги трябва да се разбира в буквалния смисъл. Ясно е, че в наши дни...
8 старомодни навика от романтичните срещи, които трябва да върнем днес
Срещите днес се смята за отживелица. В епоха на чатове, "мотаене", събития в социалните мрежи, спийд...
Погледни го от добрата му страна
Kолкото и невероятно да звучи, във всяка ситуация, дори и най-драматичната, неизменно има и по нещо положително....
Как да: Приготвим сок от сушени сини сливи
Как да приготвим домашен сок от сушени сини сливи (ошав): Сокът от сушени сини сливи е изключително...
Поколението "Копи - пейст" - II
И на пазара на труда – място, където много поколения се самодефинираха и осмисляха, тук е техният провал....
Благородната завист – вредата, облечена в копринена рокля
Казват, че е по-добре да си обект на завист, отколкото обект на състрадание. Завистта обикновено поражда...
Мисия: заклет ерген - II
Вечният хлапак Защо е сам? 40 години е все още младежка възраст и му е твърде рано да се обвързва, недай...
3 идеи с праскови за захранване на бебето
Според най-разпространената схема на захранването, сурови праскови може да се дават на бебета, навършили...
Женският алкохолизъм
Пиян, почти в безсъзнание мъж се търкаля под пейката в парка. Към този пейзаж вече сме привикнали. Той...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook