Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

"Здравословен обяд за ученика" - празнична вечеря за обяд



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Това е ден пети от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От 15 до 30 септември, в период от две седмици, ще ви представяме примерни обяди за вашия ученик. Обяд, който е вкусен, здравословен, който приготвяте лично и с любов за вашето дете.

Вчера беше национален празник и следователно – неучебен ден. През деня бяхме на празничната програма и нямах време да приготвя обяд. Вечерта имахме и семеен празник и за него приготвих

Пилешки пържоли на грил тиган и задушени картофи

Реших, че може да ползвам тази вечеря за обяда на Дара за следващия ден – няма сосове, няма подправки – чисто месо и картофи, сготвени по обичаен начин. Трябва да призная, че това беше истинско облекчение, защото не се наложи да приготвям нищо допълнително, само нарязах пържолката на хапки. Понякога няма време, няма и бързи идеи.

За салатка сложих цвекло и морков, сурови. Обикновено ги хапваме настъргани в комбинацията за салата, т.нар. „Мъката на бацила”. Но това състояние не е подходящо за училищен обяд. Рендосаните зеленчуци могат да изцапат, а с цвеклото това изобщо не е добре да се случва. Затова – на цели пръчици. И морковите, и цвеклото са ми домашни и нямам притеснения с качеството им. Но дори и купени, са точно в сезона си и няма никакъв проблем да си вземете от пазара или друг източник, ако нямате доверие на търговците.

Сложих още печена тиква и сини сушени сливи за следобедна закуска или бързо похапване. Намалявам пресните плодове за в училище, защото вече им дават по програма "Училищен плод".

Тъй като цвеклото има способността да трупа нитрати, трябва да се дава по малко в прясно състояние, особено на деца. Задължително се бели, а най-добре е да се свари леко на пара. Сокът от цвекло в комбинация със сок от ябълки, моркови, с добавен мед е много силен витаминен коктейл за ранната зима. Преди консумация трябва да постои поне 10 минути и не бива да се прекалява с него.

Прясно изцедените сокове – за какво да внимаваме

Установено е, че сокът от цвекло прави тялото по-издържливо, оптимизира метаболизма,
помага на очите и е с много силно антиоксидантно действие. Препоръчва се при анемия и за профилактика на черния дроб. Не може да се каже, че точно черният дроб е слабото място на учениците, но знаем, че от неговата добра функция зависят всички останали. Четох статистика, че все повече ученици се оплакват от гастрит заради нередовно хранене, суха и "на крак" храна. Едно време гастритът беше "студентската" болест, сега явно е ученическата. Затова е много важно да обръщаме внимание, ако се хранят със суха храна през деня, каква точно да е тя.

Вярно е, че разбиранията за здравословно и полезно са различни, колкото различни сме хората. Таванът на разбиранията, информираността и съвестта е различно висок. За едни е да купят на детето крекери, защото на опаковката пише „печен, не пържен” - според техните разбирания те правят все някакъв здравословен избор, доверявайки се обаче на търговски трик. Други стигат до крайности и по някакъв начин изолират децата, защото едно е когато едно дете се захранва и изцяло контролираш храната му, друго е, когато се сблъска с училищната среда и приятелските компании. А има и такива, на които не им пука с какво се храни семейството – каквото е на промоция в магазина, това е и на масата. И то не е само от липса на здравна култура, а от липса на средства. И не, не можем всички да зарежем изцяло живота си и да идем на село, за да знаем, че храната ни е чиста. Това също е илюзия.

Майките, към които са насочени всички обвинителни погледи, също сме хора – не сме безгрешни, поддаваме се на разни реклами, на молещите очички в магазина. Чуваме се да казваме: „Хайде, но само веднъж (царевични пръчици на площадката)”, защото си казваме същото когато нагъваме шоколад в 3 през нощта или „Може, но само защото сме на плажа, ще ти купя пържената в олио от миналия месец цаца, защото и на мен ми се яде, но не искам да давам лош пример”. После страдаме от вина, като четем за Е-тата и канцерогенните препържени мазнини. Майките зависим понякога и не сме всесилни – чужди хора гледат децата ни, налага се. Бабите и дядовците, които не могат да отказват, учебните заведения по образователната верига с остарелите им рецептурници, ще го оставим на детски рожден ден – няма как. Ще получи почерпка това, онова, вредното и какво да правим тогава?

Забелязала съм, майките на малки деца, които са хванати от вълната за здравословно хранене (това е повече от чудесно), някак не си представят как се развива това понякога крайно здравословно хранене в бъдещето. А то бъдещето все някога се случва, децата порастват и стават чувствителни по теми като приятелство, компания, модерно/немодерно. Искат да се чувстват принадлежност и да бъдат харесвани. После ще открият правилните за тях хора, ще отсеят важното, но дотогава?

И ако дъщеря ми почувства вътрешен „сблъсък на интереси” – бърза джънк закуска с приятели (и момчето, което харесва ), където ще трябва само да преглъща или домашните сладки на мама с брашно от рожков, тахан и сироп от агаве, не се знае в коя посока ще натежат везните. Изборът, който ще направи тя ще покаже колко успешно съм се справила. А може да й хрумне все пак да отиде с приятели и да почерпи със сладките на мама, с което ще ме накара да се гордея с нея.

"Здравословно" не е да броиш калории, да следиш за всички полезни вещества в какви количества са и да слагаш забрани върху всичко. В никакъв случай не е и да изпадаме в крайности. Здравословно е да търсиш и намираш баланс в храненето, да се стремиш храната да е сравнително чиста и да ограничаваш в границите на разумното вредната храна - всичко това за всеки човек е относително. Трудното е с всичкото това знание как да се оправиш в ежедневието, когато трябва да приготвиш обяд за училище или да излезеш на детската площадка с всичките й изкушения. Териториите на сблъсък между различните ни разбирания са истинско бойно поле, където най-подготвеният печели битката в името на здравето. А най-подготвеният е този, който поддържа баланса, защото от него получава увереността си - главното качество на победителя.

Отклоних се от темата за обяда на Дара във вторник, но като сравнително осъзнат родител не спирам да се вълнувам от тази тема – балансът, честността в отношенията, ненасилието и познаването на детските нужди, които не се изчерпват с храненето. Ако това се постига с малко компромиси от моя страна, ще ги правя, защото балансът е естественото състояние на нещата.

Още идеи за здравословен обяд можете да видите тук.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· В помощ на родителите: "Ученикът ми не иска да се храни здравословно!"
· Здравословна закуска за ученика
· 10 идеи за здравословен обяд на ученика
· Искате да носите обяд в офиса, но се чудите как точно става? Съвети за начинаещите
· Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 36
· Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 35
· Стресът и първолачето
· Да си първокласник - то не е шега
· Отново на училище
· Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
· Салата от пшеница, гулия и сушени череши
· Обръщана баница с праз, тиквички, овче сирене и пресен джоджен
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Неделя
27
Април 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Деца, на които се чете на глас, влизат в детската градина с 290 000 думи повече
Родители, които четат на малките си деца по една книжка дневно, увеличават техния речников запас с почти...
Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
Раждането е тема, която вълнува вече не само бъдещите майки и татковци, но и лекари, общественици, публични...
Най-големите ни грехове - I
Казват, че да грешиш е човешко, а да прощаваш божествено, но в днешно време сякаш непрекъснато грешим...
Твоите деца не са твои деца...
Твоите деца не са твои деца. Те са рожба на зова на живота към самия себе си. Те идват на света чрез...
Американската педиатрична асоциация не препоръчва плодови сокове за деца под 1 г.
До това заключение са стигнали водещите педиатри в САЩ и са готови с окончателна и официална препоръка...
Ролите, които играе жената
Не е нужно да сте родена актриса, за да ви се налага да изиграете безброй роли в живота си. Замисляли...
Изкуството да направиш комплимент на мъж
Няма човек, който да е неподвластен на комплимента. Ако има такива, то просто не са получавали точния...
10 идеи за здравословен обяд на ученика
Здравословното хранене на децата в училище не е мит. Тук можете да видите 10 безплатни идеи с рецепти...
Идеологията, основана на пола (I част)
Представяме ви широкомащабен научен обзор по темата, публикуван в сп. „Philosophical Transactions B“...
Колекция Boss за нея и за него - за какво си струва да внимавате?
Търсите облекло, което да изразява ясно силния ви характер? Искате да е от уважавана и качествена марка?...
Ще ти кажа нещо...
Не ви ли звучи доста позната репликата: "Ще ти кажа нещо, обаче обещай да не казваш, защото е тайна!"....
Детето предпочита баба си
"Не просто баба си! Свекърва ми!!!" С тези думи ме посрещна приятелката ми Мая - майка на едногодишен...
Първата играчка
Първата детска играчка е малко по-различна от просто подарък. Тя, както подсказва името, е първата играчка,...
Житейски уроци от децата
Свикнали сме да смятаме, че детето е нещо незряло, незавършено, неготово да съществува в света, но ако...
В разгара на летния сезон - кои са безопасните надуваеми съоръжения?
Глобален доклад на Световната здравна организация (WHO) посочва удавянето като третата водеща причина...
Защо е важно да водим децата на културни мероприятия от съвсем малки?
Има някакво разпространено мнение, че малките деца не разбират от изкуство. Че културните мероприятия...
Кога детето да тръгне на ясла - II
От гледна точка на майката. Немалък е и стресът на майката. Отдаването на грижите на друг човек предизвиква...
"Здравословен обяд за ученика" - лесна домашна баничка в кексова форма
Това е ден шести от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
"Помощ, деца във ваканция!"
Всички деца очакват зимната ваканция. С тяхното нетърпение расте и нашето недоумение какво да ги правим...
За женското приятелство....с любов!
Много е говорено и писано за мъжкото приятелство – как мъжете умеят без много приказки и обяснения да...
Как да общуваме с по-възрастните ни роднини?
„Ако в едно семейство има възрастен човек, това семейство притежава скъпоценно богатство.” Комуникацията...
Мислите, от които не бива да се боим
Имате ли от онези дни, в които си мислите, че полудявате или че вече сте полудели? В които времето не...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook