Сиеста - да подремнем следобяд
 Изпрати
Часът е около 13-14, очите ви се затварят, тялото ви се отпуска, просто имате крещяща нужда да си дремнете. Не можете да се концентрирате върху работата си. Ставате и започвате да се борите с налегналата ви дрямка. Пиете кафе, хапвате шоколад или каквото там ви действа, за да се разсъните. Но често от това ви става още по-зле. Трябва ли обаче да се борим срещу следобедния сън? Защо очите и тялото ни, независимо като че ли от нас, ни приканват да подремнем. Има логично обяснение – нашият организъм е програмиран така, че да има нужда от сън два пъти в денонощието. Първо, това се случва между полунощ и 7 часа сутринта, и втория път между 13 и 15 часа. Тази биологическа потребност от следобеден сън учените обясняват с лекото понижаване на температурата на тялото. Този факт не се влияе от това дали сме обядвали или дали сме били натоварени преди обяд.
Куп още проведени изследвания доказват, че 15 до 30-минутната дрямка на обяд ни дава много сили, чувстваме се освежени, мозъкът и сърцето ни работят по-добре. Освен това кратката почивка не нарушава качеството и продължителността на нощния сън. Затова спрете да се борите със съня! Обявете време за сиеста, винаги когато можете.
Много корпорации в чужбина са въвели сиестата като задължителна част от работния ден и дори са осигурили и места за почивка на служителите си. В резултат работоспособността им се повишила в пъти, както и предлаганите креативни идеи. Ясно е, че такава практика у нас все още няма. Но това не означава, че не можете да си дадете сами време за релакс. Естествено, той ще е по-дълъг ако почивате и сте си у дома. Но и на работа може да се възползвате от сиестата.
Подходяща в случая е 10 минутната освежаваща дрямка. Използвайте полагащата ви се обедна почивка. Просто се облегнете на стола в офиса и затворете очи. Може да се наведете и напред, като закриете очите си с ръце. Както ви е удобно. Нужно е само да се отпуснете и да затворите очи. Вдишайте дълбоко няколко пъти и издишайте. Казват, че когато главата ви клюмне вече е време да се събуждате. Вероятно ви звучи трудно, но с времето и с упражнения тази експресна сиета се постига лесно, опреснява много ума и дава енергия за оставащия ви работен ден. С тренировки мозъкът ви ще се научи да се отпуска и да заспива бързо. Ако ви е неудобно да признаете, че дремвате, може да кажете, че медитирате, релаксирате или че така се концентрирате по-добре.
Ако имате възможност да дремнете 30 или 40 минути в почивните дни например, не се отказвайте. Някои хора твърдят, че ако заспят на обяд, после ще им е криво, ще ги боли глава и трудно ще довършат задълженията си. Всъщност ефектът на ободряване е именно в краткостта на сиестата. Тя е добре да бъде максимум 30-40 минути, за да не достигнете до фазата на дълбокия сън. Дрямката е като гранично състояние между будността и съня, тя дава почивка на мозъка ни и ни ободрява. Затова не се лишавайте от нея, когато имате възможност да й се отдадете. Ще свършите работата много по-бързо и ще се заредите с нови сили и идеи. Но помнете, че не бива да прекалявате. Ако трябва навийте часовника, за да ви събуди. С времето организмът ви ще се настрои и биологичният ви часовник ще ви събужда след ободрителните 5, 10 или 30 минути. Опитайте и ще се уверите в освежаващата й сила.
|
Коментари
2013-01-25 #1  Светлана Чамова Чудесна тема  . Фен съм на следобедната дрямка в почивните дни. През последните години при мен тя е много кратка - за 10-15 минути страхотно се ободрявам.
Но е вярно и че в отделни случаи, много рядко, след това се чувствам в по-лоша форма, отпаднало ми е. Понятие се нямам защо се получава - вероятно общата ми кондиция в такъв ден не е добра.
|
|
Вторник 25 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Глобална седмица на ООН за безопасност на пътя - 4-11 май 2015 г.
Седмицата 4-11 май е обявена от ООН за Глобална седмица за безопасност на пътищата, като тази е третата...
 Срамът от голотата – най-големият враг в твоето легло
За едни жени голотата е естествено състояние и те без свян я демонстрират по улиците, на плажа и пред...
 Бързи заеми - свобода или капан?
В съвременния свят, където всичко около нас се движи с невероятна скорост, понятието „бърз заем“ е станало...
 Поколението "Копи - пейст" - II
И на пазара на труда – място, където много поколения се самодефинираха и осмисляха, тук е техният провал....
 Вълк-единак или колективен играч?
Като вълк-единак или колективен играч сме в живота? Това е наш избор, но само донякъде. Той се предопределя...
  Децата и водата
"Дали да давам на бебето вода? От коя възраст и каква вода да давам? Колко вода трябва да пие детето?...
 Колекция Boss за нея и за него - за какво си струва да внимавате?
Търсите облекло, което да изразява ясно силния ви характер? Искате да е от уважавана и качествена марка?...
  Най-голямото богатство - спестеното време
“Нямам време”, “Не сега, че бързам”, „Не ми стигна времето” – всеки от нас често използва тези думи....
  Деца пред компютъра
Компютри, игрови конзоли и прочие електронни джаджи – често децата ни искат и получават такива подаръци,...
  Как детето ни да се справи с тормоза в училище - II
Нормално е децата, които са тормозени, да се чувстват изплашени или ядосани. Но те биха могли да отблъснат...
 Безопасност на децата по пътищата
Този текст е част от наръчника за родители "Как да предпазим детето си от престъпление" на МВР. Целият...
 Да обичаш на Коледа
Някои Коледи се помнят вечно. И нищо не е в състояние да ги изтрие от миналото.
Празникът, който помниш...
  За белите петна и черните мисли
Имало едно време две сестри. Казвали се Любов и Омраза. И двете били отгледани с много обич и разбиране,...
 Болката от миналото, щастието в бъдещето
Това заглавие е само илюзия на едни почти поетично звучащи думи. Имаш ли търпение да ги прочетеш? Ние...
|