Сиеста - да подремнем следобяд
Изпрати
Часът е около 13-14, очите ви се затварят, тялото ви се отпуска, просто имате крещяща нужда да си дремнете. Не можете да се концентрирате върху работата си. Ставате и започвате да се борите с налегналата ви дрямка. Пиете кафе, хапвате шоколад или каквото там ви действа, за да се разсъните. Но често от това ви става още по-зле. Трябва ли обаче да се борим срещу следобедния сън? Защо очите и тялото ни, независимо като че ли от нас, ни приканват да подремнем. Има логично обяснение – нашият организъм е програмиран така, че да има нужда от сън два пъти в денонощието. Първо, това се случва между полунощ и 7 часа сутринта, и втория път между 13 и 15 часа. Тази биологическа потребност от следобеден сън учените обясняват с лекото понижаване на температурата на тялото. Този факт не се влияе от това дали сме обядвали или дали сме били натоварени преди обяд.
Куп още проведени изследвания доказват, че 15 до 30-минутната дрямка на обяд ни дава много сили, чувстваме се освежени, мозъкът и сърцето ни работят по-добре. Освен това кратката почивка не нарушава качеството и продължителността на нощния сън. Затова спрете да се борите със съня! Обявете време за сиеста, винаги когато можете.
Много корпорации в чужбина са въвели сиестата като задължителна част от работния ден и дори са осигурили и места за почивка на служителите си. В резултат работоспособността им се повишила в пъти, както и предлаганите креативни идеи. Ясно е, че такава практика у нас все още няма. Но това не означава, че не можете да си дадете сами време за релакс. Естествено, той ще е по-дълъг ако почивате и сте си у дома. Но и на работа може да се възползвате от сиестата.
Подходяща в случая е 10 минутната освежаваща дрямка. Използвайте полагащата ви се обедна почивка. Просто се облегнете на стола в офиса и затворете очи. Може да се наведете и напред, като закриете очите си с ръце. Както ви е удобно. Нужно е само да се отпуснете и да затворите очи. Вдишайте дълбоко няколко пъти и издишайте. Казват, че когато главата ви клюмне вече е време да се събуждате. Вероятно ви звучи трудно, но с времето и с упражнения тази експресна сиета се постига лесно, опреснява много ума и дава енергия за оставащия ви работен ден. С тренировки мозъкът ви ще се научи да се отпуска и да заспива бързо. Ако ви е неудобно да признаете, че дремвате, може да кажете, че медитирате, релаксирате или че така се концентрирате по-добре.
Ако имате възможност да дремнете 30 или 40 минути в почивните дни например, не се отказвайте. Някои хора твърдят, че ако заспят на обяд, после ще им е криво, ще ги боли глава и трудно ще довършат задълженията си. Всъщност ефектът на ободряване е именно в краткостта на сиестата. Тя е добре да бъде максимум 30-40 минути, за да не достигнете до фазата на дълбокия сън. Дрямката е като гранично състояние между будността и съня, тя дава почивка на мозъка ни и ни ободрява. Затова не се лишавайте от нея, когато имате възможност да й се отдадете. Ще свършите работата много по-бързо и ще се заредите с нови сили и идеи. Но помнете, че не бива да прекалявате. Ако трябва навийте часовника, за да ви събуди. С времето организмът ви ще се настрои и биологичният ви часовник ще ви събужда след ободрителните 5, 10 или 30 минути. Опитайте и ще се уверите в освежаващата й сила.
|
Коментари
2013-01-25 #1 Светлана Чамова Чудесна тема . Фен съм на следобедната дрямка в почивните дни. През последните години при мен тя е много кратка - за 10-15 минути страхотно се ободрявам.
Но е вярно и че в отделни случаи, много рядко, след това се чувствам в по-лоша форма, отпаднало ми е. Понятие се нямам защо се получава - вероятно общата ми кондиция в такъв ден не е добра.
|
|
Четвъртък 12 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Как да се справим с пасивно-агресивен човек?
Пасивната агресия се отнася до хора, които са враждебни към нас, но не показват открито или пряко...
Изкуството да направиш комплимент на мъж
Няма човек, който да е неподвластен на комплимента. Ако има такива, то просто не са получавали точния...
Пеперудените деца имат нужда от помощ
Те са истински герои. Ежедневието им е изпълнено с болка и страдание, но намират сили да се усмихват...
През новата година ще...
1. Отслабна
2. Спра да пуша
3. Намеря работа с по-висока заплата
Това са едни от най-често даваните...
Кои билки да избягваме през бременността
Колкото и да сме нехайни към собственото си здраве, когато се зароди нов живот в нас рязко променяме...
Сексуалната символика на женските коси
След хиляди години еволюция по тялото на жената са останали само две силно окосмени области – интимните...
Вярата в мъжа - магия за любов
Векове наред ние, жените, усъвършенстваме умението си да привличаме и задържаме мъжете, пленили сърцата...
Кошмарите
По-голяма част от сънищата служат за защита на пълноценната ни почивка, от която организма ни се нуждае....
Добрите резултати в училище започват от вкъщи
„Написа ли си домашното“? – едва ли има някой, който да не е чувал този въпрос през ученическите си години....
Безпричинната доброта
Преди години прочетох романа на Ъруин Шоу „Хляб по водите“ и там – знаменателното библейско послание:...
Боен клуб
Истината може и да се ражда в спора, но шумният и необуздан скандал със сигурност изцяло я заглушава....
Следродилната депресия - II
За да може максимално да се избегне допускането на следродилна депресия нека ви предложа някои не чак...
Откровено за трудните разговори
„Бъдете достатъчно смели да започнете разговор, който си заслужава.“- Маргарет Уитли
Във всички...
Изневяра ли е флиртът?
Този въпрос си задават родените флиртаджии, но ще повече онези, на които това рядко се случва и е гарнирано...
|