Сиеста - да подремнем следобяд
 Изпрати
Часът е около 13-14, очите ви се затварят, тялото ви се отпуска, просто имате крещяща нужда да си дремнете. Не можете да се концентрирате върху работата си. Ставате и започвате да се борите с налегналата ви дрямка. Пиете кафе, хапвате шоколад или каквото там ви действа, за да се разсъните. Но често от това ви става още по-зле. Трябва ли обаче да се борим срещу следобедния сън? Защо очите и тялото ни, независимо като че ли от нас, ни приканват да подремнем. Има логично обяснение – нашият организъм е програмиран така, че да има нужда от сън два пъти в денонощието. Първо, това се случва между полунощ и 7 часа сутринта, и втория път между 13 и 15 часа. Тази биологическа потребност от следобеден сън учените обясняват с лекото понижаване на температурата на тялото. Този факт не се влияе от това дали сме обядвали или дали сме били натоварени преди обяд.
Куп още проведени изследвания доказват, че 15 до 30-минутната дрямка на обяд ни дава много сили, чувстваме се освежени, мозъкът и сърцето ни работят по-добре. Освен това кратката почивка не нарушава качеството и продължителността на нощния сън. Затова спрете да се борите със съня! Обявете време за сиеста, винаги когато можете.
Много корпорации в чужбина са въвели сиестата като задължителна част от работния ден и дори са осигурили и места за почивка на служителите си. В резултат работоспособността им се повишила в пъти, както и предлаганите креативни идеи. Ясно е, че такава практика у нас все още няма. Но това не означава, че не можете да си дадете сами време за релакс. Естествено, той ще е по-дълъг ако почивате и сте си у дома. Но и на работа може да се възползвате от сиестата.
Подходяща в случая е 10 минутната освежаваща дрямка. Използвайте полагащата ви се обедна почивка. Просто се облегнете на стола в офиса и затворете очи. Може да се наведете и напред, като закриете очите си с ръце. Както ви е удобно. Нужно е само да се отпуснете и да затворите очи. Вдишайте дълбоко няколко пъти и издишайте. Казват, че когато главата ви клюмне вече е време да се събуждате. Вероятно ви звучи трудно, но с времето и с упражнения тази експресна сиета се постига лесно, опреснява много ума и дава енергия за оставащия ви работен ден. С тренировки мозъкът ви ще се научи да се отпуска и да заспива бързо. Ако ви е неудобно да признаете, че дремвате, може да кажете, че медитирате, релаксирате или че така се концентрирате по-добре.
Ако имате възможност да дремнете 30 или 40 минути в почивните дни например, не се отказвайте. Някои хора твърдят, че ако заспят на обяд, после ще им е криво, ще ги боли глава и трудно ще довършат задълженията си. Всъщност ефектът на ободряване е именно в краткостта на сиестата. Тя е добре да бъде максимум 30-40 минути, за да не достигнете до фазата на дълбокия сън. Дрямката е като гранично състояние между будността и съня, тя дава почивка на мозъка ни и ни ободрява. Затова не се лишавайте от нея, когато имате възможност да й се отдадете. Ще свършите работата много по-бързо и ще се заредите с нови сили и идеи. Но помнете, че не бива да прекалявате. Ако трябва навийте часовника, за да ви събуди. С времето организмът ви ще се настрои и биологичният ви часовник ще ви събужда след ободрителните 5, 10 или 30 минути. Опитайте и ще се уверите в освежаващата й сила.
|
Коментари
2013-01-25 #1  Светлана Чамова Чудесна тема  . Фен съм на следобедната дрямка в почивните дни. През последните години при мен тя е много кратка - за 10-15 минути страхотно се ободрявам.
Но е вярно и че в отделни случаи, много рядко, след това се чувствам в по-лоша форма, отпаднало ми е. Понятие се нямам защо се получава - вероятно общата ми кондиция в такъв ден не е добра.
|
|
Сряда 4 Октомври 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 За малките неудобства
Колегата днес е наистина очарователен – слиза от новата си кола, носи се с големи крачки с лъскавите...
 Умението да обичаш - Дон Мигел Руис
Любовта не задължава. Страхът е изпълнен със задължения. По пътя на страха, каквото и да правим, то е...
  Кога един мъж е истински привлечен?
С първото изречения забравете за разширените зеници и небрежните докосвания. Мъжете, както и жените,...
 Празникът на татко - 26 декември
Не зная за вас, но вкъщи тачим и празнуваме 26 декември като Ден на бащата – празник, официално признат...
 Кой написва музиката за "Върви, народе възродени" и какъв е пълният й текст
За Химн на българската просвета е обявена песента "Върви, народе възродени" по стихове на Стоян Михайловски...
 4 неочаквани места за първа среща
Първата среща, независимо от епохата и поколенията, има една-единствена цел - да опознаеш човека, който...
 Смелостта да кажеш пръв: "Обичам те!"
Нова връзка... Многоточието е за сладостна въздишка... Със сигурност това е едно от най- вълнуващите...
  „Моето гардже е най- хубавото”
Конкурирането е дълбоко заложено в човека. Все по някакъв показател сме предпочетени пред други, стараем...
  Новогодишните желания – техника на изпълнение
Сред всички народи има поверие, че в навечерието на Новата година небесата се отварят и изречените желанията...
 Тайните на истинското женско приятелство
Често се спори за женското приятелство, всеки е готов да предложи дефиниции, да сравнява, да обвинява....
 Сексуално насилие над деца
Този текст е част от наръчника за родители "Как да предпазим детето си от престъпление" на МВР. Целият...
 Театър на сенки за деца
Помня като дете на село - нямаше вечер много забавления. Залезе ли слънцето и утихне животът навън, вкъщи...
  "Мамо, не искам да ходя на детска градина!"
Колко пъти това изречение ви е събуждало по-бързо и по-добре от звъна на часовника сутрин?
Ако няма...
 Детето и правото му на избор
Животът често ни поставя в ситуации, когато е необходимо да направим избор. Качеството - да можеш да...
|