За понеделника с добро
 Горкият понеделник, обрасъл е с негативни значения. За разлика от любимия петък, първият ден от седмицата не може да се похвали с нищо добро. Дори и за тези, които работят най-удовлетворяващата работа, понеделниците са свързани с деня, в който губим свободата си, с точката на дългото и красиво изречение, наречено почивка със семейството и приятелите през уикенда.
Както с всички предразсъдъци, така и с този много лесно можем да се справим, за да не си вгорчаваме дните още от понеделник. Като че ли по навик сме свикнали да му придаваме повече значение отколкото в действителност има. В крайна сметка животът ни не е механичен сбор от накъсани календарни квадратчета време, а поток от събития и случки. Както всички други дни, така и първият ден от седмицата е част от едно постоянно движещо се непрекъснато цяло.
Промяна на гледната точка
Трудно е да променим възгледите си за понеделника, най-вече защото го натоварваме с прекалено много смисли. Смятаме, че това е денят, в който трябва да се хвърлим с всички насъбрани през уикенда сили. Вместо това, по-добре да използваме енергията от почивката, разпределена на равни порции през цялата седмица. Не е много разумно от режим „тотално отпускане“ изведнъж да се впрегнем с най-трудните задачи. Напротив, понеделнишките сутрини са идеални за плавно започване на едни продуктивни пет работни дни: направете си план за работа, изяснете целите си и започнете една по една да се справяте с тях, вместо да се опитвате да свършите всичко наведнъж.
Различни практики
Ще се почувстваме много по-добре ако заменим убеждението, че трябва да направим чудеса точно в понеделник с нещо, което ще даде свежо начало на седмицата. Можем да си поставим за задача всеки понеделник да правим по нещо различно. Това ще промени нагласата ни за този ден и дори ще ни накара да го очакваме с нетърпение. Вместо в неделя да си мислим как работната седмица отново започва, по-добре да обмислим няколко неща, които искаме да направим по различен начин точно в понеделник. Например, да започнем утрото с любима песен, с любим откъс от книга или със сутрешна гимнастика. Със сигурност десетте минути отделени за нас самите, преди да се влеем в потока от бързащи хора, ще направят понеделника ни необичайно приятен.
Без резки движения
Често идеята за ужасния понеделник е в пряка зависимост от “прекрасния” петък, в който сме склонни да зарежем част от работата си, само защото идва краят на работните дни. Всъщност можем да си свършим задачите без драстични спадове или покачвания на стреса, в умерено темпо. Вместо да “натъпкваме” уикенда с всевъзможни планове за отмора, петъците с небрежно размотаване, а понеделниците с купища задачи, можем да се опитаме да разпределим всички тези дейности равномерно. Най-важното е да не си оставяме твърде много работа от петък за понеделник и да умеем да си отпочинем добре през съботния и неделен ден.
Край на седмицата, не край на света
Другата грешка, която без да искаме допускаме, е че през почивните дни вместо да заредим тялото си с умерена доза сън, добра, питателна храна и достатъчно движение, понякога отиваме в другата крайност - прекалено много сън, повече похапване и по-малко изразходване на енергия. Това определено прави понеделниците по-тежки за понасяне и не ни зарежда със сили, а ни уморява.
Като цяло ако престанем да си мислим, че целият свят започва отново точно в понеделник, точно в девет, ще ни е по-лесно слагаме началото на работната седмица с усмивка и без прекалени очаквания за чудеса от понеделнишка храброст. |
|
|
Понеделник 27 Март 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Любов
Къде си ти? Не свети в твойта стая,
но зная, че си тук, че си сама.
Завърнах се. За първи път разкаян.
За...
 Мъжът със златната ръка
Има един човек на света, който е помогнал на повече хора, отколкото можем да си представим, че е възможно...
 Когато загубиш всички свои извинения
Когато загубиш всички свои извинения, намираш всички свои резултати....
 Анна Аткинс - първата жена-фотограф
Анна Аткинс (1799 - 1871) е първата жена-фотограф в историята, ботаник и естествоизпитател, пионер в...
   8 март - какво всъщност празнуваме?
8 март е един много криворазбран празник. Той е оспорван, считан за комунистическа отживелица, част от...
  Пожелай си на Новолуние….
Без да знаем накъде сме тръгнали трудно бихме стигнали до място, което искаме. Без ясно намерение да...
  Среща след толкова години
Днес е! Днес ще се видя с едно момче. За пръв път от 7 години, когато то ме напусна да гони мечтите си....
 Как
как.
вижда звезда и казва:
пътеводна.
но остани безименна.
където си ще пусна светлината ти. съжалявам....
 140 години тенис в Уимбълдън
Турнирът в Лондон е най-старият тенис турнир в света и втори по дълголетие спортен турнир във Великобритания...
 Ръцете
Ето ръцете - с блестящо-прозирната кожа,
с тънката, нежно синееща мрежа на вените, -
меките, топли,...
 Коледни пости - Ден 17: Украсяване на елхата. Официален дебют на рибата в менюто
Днес е най- любимият ден за моето голямо момиче – денят, в който се украсява елхата. Е, и коледната утрин...
 „Нова ТВ“ и 5 други медии с награди за лоша и вредна журналистика
„Нова телевизия“ е големият победител в наградите за лоша и вредна журналистика „Златен Шиши“, раздавани...
 Не пропилявай възможностите си за бъдещето заради мигове комфорт в настоящето
Не пропилявай възможностите си за бъдещето заради мигове комфорт в настоящето....
 Франц Кафка: "Несъществуващото е нещо, което не сме желали достатъчно"
"Животът през цялото време отвлича вниманието ни и ние дори не успяваме да забележим от какво именно."
"Всеки,...
|