Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Как да пазаруваме, без да има детски сълзи? - II


Предварително си направете списък с покупки, изпълнете го бързо и право към касите. Колкото повече се бавите в разглеждане и избиране, толкова повече детските очи шарят по цветните опаковки. Ако се бавите много, рискувате детето да се отегчи, да започне да мрънка, че иска да излизате от магазина, да ходите на друго място и изобщо да си развали настроението. Да му отказвате неща, когато е в такова настроение, ще ви бъде още по-трудно.

Преди да влезете в магазина се разбирате с малчугана, че сега няма да купувате нищо за него и обезателно ще дойдете друг път, ако е бил послушен. Той кима разбиращо, но в момента, в който сте вътре и види новите играчки, моментално забравя миналия разговор и обещанията си. Не разчитайте на предварителни уговорки. Те спират спонтанното изразяване на чувствата и понякога действат объркващо. Оставете да излее чувствата си, дори да това да означава плач и тропане с крак. В противен случай то би се чувствало слабо.

Детето манипулатор умее да постига целите си в бъдеще, затова е добре да му предоставяте една здравословна възможност да ви предизвиква. Забравете притеснението си от това какво ли си мислят околните. Решението дали да купите поисканото е лично ваше. Заявете позицията си твърдо: ако разрешавате –веднага вземете играчката, ако не – кажете го твърдо и не отстъпвайте от позицията си, дори на най-милата детска физиономия с огромни умоляващи очи.

Заплахите с полицаи, с тежката ръка на татко или, че ще го оставите да си седи в магазина, а вие ще си тръгнете, не са решение. Тези решения са временни. Детето може и да престане да се моли да му купите, но със сигурност няма да престане да иска играчката. Ако изпадне в истерия, го прегърнете здраво и го дръжте така, докато се успокои. Така ще чувства, че сте близо до него и не сте го изоставили дори, когато е лошо. В същото време ще усеща, че вие сте по-силната. Опитайте се да отвлечете вниманието му с нещо друго. У дома задължително обсъдете поведението му – обясните му защо сте му отказали, но и го попитате защо толкова е искало тази играчка и защо се е държало невъзпитано. Така детето ще разбере, че има право на мнение и желание, но то не е меродавно.

Демонстрирайте близост. Ако се колебаете дали да вземете покупката, да се консултирате със самото дете е най-добрият вариант. Дайте си време за размисъл, разговаряйки : „И на мен ми харесва тази играчка, хайде да се поразходим и ще си помисля” или пък „Не ми харесва тази играчка, на теб какво ти харесва, защо я искаш?”. Детето веднага усеща, че и неговото мнение е важно. Проявеното сериозно отношение към него може да го заинтригува и впечатли дори повече от самата покупка.
Коментари
2010-08-03 #3
Цвети
Напоследък се хитри нещо...казва: аз само малко ще го видя, мъничко, малкичко и го връщам...много е сладка като го казва И другото, за което направо ми кипва розова пяна в сърцето е : като ми свърши онова конче, ти ще ми купиш това, новичкото. Ще свърши играчката хехехе тя сама се ограничава, милата. Давам и възможност да си избира, макар с дете ВЕзни това да не се препоръчва - какво искаш- сладолед, царевица, количките ( тия електромобилите ). После обаче стриктно към избора, че всико е напразно. Имам щастието тя да е мила, добричка и да се води по акъл...
2010-08-02 #2
Росица
Много хитро... и поучително Така хем си спестила драматичните сцени, хем накрая си имала щастлива детска усмивка. А и тя се е научила, че става и със слушане А Дара кога ще се изхитри и вместо искам ще казва желая, та да те видим тогава
2010-08-02 #1
Цвети
това с ходенето по магазините с децата е иситнско предизивкателство и тест за родителите, доколко възпитанието е успешно... имала съм лоши моменти, но детенце беше кисело и преди магазина и грешката в случая е моя, защото допълнително се истеризира всичко. Но онзи ден ходихме в един гооолям детски магазин, влизаме винаги с уговорката, че думата искам няма да я чуваме. В момента на искам директно излизаме. Не знам дали съм права, но досега има ефект. Та обикаляме, Дара разглежда, говори на плюшените животни, аз нищо не и харесах. Но тя много слуша, затова и купувам едно малко пони, тайно от нея. На излизане и казвам, понеже много си ме слушала и не си поискала нищо да ти купя - аз ти купих пък това пони за награда. Ей, мацки, няма такава радост)) Децата обичат правилата, закономерностите, могат да ви обичат, заради подаръците, но ще ви уважават, заради справедливостта и последователността в решенията.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Хипермаркетът срещу кварталното магазинче
· Безопасно онлайн пазаруване
· Защо розовото е за момиченца, а синьото - за момченца?
· Обичам да пазарувам, но харча неразумно. Няколко съвета как да пазарувате за по-малко пари
· Съвет: Обичате ли да спестявате пари? Опитайте това!
· „Наесен с песен“ или посрещнете есента малко по-уверени, с пълен джоб ще добавим ние, от MiniZaem.bg
· Как да помогнем на децата си да използват изкуствения интелект разумно
· Да научим детето да играе само
· 7 дразнещи навика на поколение Z
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Сряда
22
Юли 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Как да се спасим от нездравото любопитство на роднините?
Семейството и роднините са най-близките ни хора, но въпреки това именно те понякога могат да ни причинят...
Защо да напишем писмо до Дядо Коледа?
Имам дъщеря на 7 години. Всяка година, откакто държи химикалка в ръчица, пишем писмо до Дядо Коледа....
Ранно интелектуално развитие на детето - конкретни насоки
Когато говорим за ранно интелектуално развитие на детето, често родителите не сме особено изобретателни...
Секс тройка: ти, той и телевизора - II
Време е шоу Идва есента, а заедно с нея дълъг период на домошарство. Край на вечерните разходки в парка,...
Типове поведение, които насърчават лошото държание на децата
Всяко дете има периоди, когато не изпълнява това, което родителите му казват, молят или забраняват. И...
1
Да наказваме ли децата - II част
Въпреки всичко казано в първата част, понякога се налага да използваме наказания. Колкото и да ни се...
Да започнем „на чисто”
В живота идват моменти, когато всичко се обърква, сякаш целият свят се е срутил върху нас и не виждаме...
Кога детето да тръгне на ясла - I
Ясно е, че раждането на дете е едно от най- големите сътресения в едно семейство. След първите напрегнати...
Бъдещи майки: Какво да вземем в родилното?
Като всяка бъдеща мама, на която скоро й предстои раждане и аз съм в процес на подготовка за появата...
Идеологията, основана на пола (I част)
Представяме ви широкомащабен научен обзор по темата, публикуван в сп. „Philosophical Transactions B“...
1
Единствената добра причина да се ожениш
Има много причини да встъпиш в брак. Повечето от тях вероятно грешни, това пише в писмото до сина си...
Естествено раждане или секцио
Да започнем с нещата, такива каквито трябва да бъдат, а не такива, каквито са – решението дали да родим...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook