Правилно ли се развива моето дете
 Изпрати
Един от първите въпроси, които задават роднини и приятели при появата на бебе, е „Колко тежи?”. Интересът към височината и килограмите се запазва през целия човешки живот. Следейки техните стойности педиатрите проверяват дали детето се развива правилно, дали трупа излишни килограми, които могат да говорят и за някакво скрито заболяване, дали органите му се развиват съразмерно и т.н.
Тримесечната Мила вече има свой прякор – Бузанка. Сдобила се е с него още в родилния дом, заради големите бузи и петте килограма, с които се появява на бял свят. Бабите и дядовците не спират да й се радват – всички обичат пухкави бебета. Но когато след още три месеца Мила продължава усилено да наддава, а бузките й заемат по-голяма част от лицето й, майка й вече е притеснена. За разлика от Мила Даниел, който е вече на 6 годинки, няма дебели бузи, слаб е и е най-високото дете в групата. Все още е в предучилищна, но е 1,20 м и спокойно може да мине дори за второкласник. Майка му е висока, а баща му сравнително кльощав. Обусловената генетика не пречи на хората постоянно да се удивляват колко строен е Даниел.
През първата си годинка детето израства с 20–25 см. През втората - израства с още 10-12,5 см и достига половината от окончателния си ръст. Със започването на третата си годинка ще израства с по 5–7 см на година. Следва рязък скок по време на половото съзряване – за около 2 години с 10 см. Повечето момичета достигат окончателния си ръст на възраст около 15–17 години, а при момчета това се случва между 17–19 година. Средностатистически ръстът на жената е 165 см, а на мъжа – 178 см. Ако се чудите колко високо ще порасне вашето детет, можете да предвидите приблизително генетичната му височина по следната формула:
ръстът на майката + ръстът на бащата
сумата се разделя на две
към полученото се добавя 6,5 см за момчетата// или се изважда 6,5 см за момичетата
Всички децата са различни – има високи, има слаби, ниски и пълнички... Родители и роднини ги обичат такива, каквито са. Но самото дете често не се чувства добре от факта, че стърчи над съучениците си, или че е в пъти по-едро. Тези сравнения объркват детския свят. Това е и първият сблъсък на детето с факта, че занапред често ще бъде преценявано по външния вид. Още в детската градина и много усилено през пубертета децата създават конфликти помежду си именно на база физически различия. Дразненията към носещите очила и зъбни шини са едни от най-разпространените.
Кой е истинският проблем?
Най-големият проблем за самото дете са подигравките на съученици и приятели за това, че има излишни килограми или сантиметри. Но истинският проблем всъщност са причините за тези подигравки. Често на напълняването не се обръща достатъчно внимание, защото родителите не искат да ограничават апетита на детето. Широко разпространено е търдението, че щом е пухкаво, значи детето е здраво. За съжаление, това е твърде погрешно разсъждение. Затлъстяването при децата е най-вече резултат от нездравословната храна, която поглъщат. Сандвичите и хамбургерите са бързо решение за вечеря, но не съдържат и наполовина от ценните и полезни съставки на зеленчуците или топло приготвената храна. Прекомерното издължаване също може да се превърне в проблем. Движенията стават некоординирани, детето е непохватно, защото все още не е свикнало с размера си. Всъщност килограмите и сантиметрите сами по себе си нямат голямо значение. По-важно е промените да се случват с ритмични темпове. Ако темповете на растеж на детето са стабилни, т.е. детето расте постоянно, тогава няма причина за безпокойство. Но неочаквано задържане на темпа на растеж или обратно – рязък скок в темпа на растеж, свидетелства за проблеми със здравето. |
Коментари
2017-05-10 #10  newbie3 Благодаря Ви за тази полезна статия, г-це или г-жо Тодорова.
2010-11-18 #9  wildprincess Аз пък знам,че носът не расте.Растът ушите цял живот.А носът си остава постоянна величина.  Но може и да не е така...
Не е толкова важно.Но повечето килограми са проблем.За дацата и за всички възрасти!А това си е в тясна връзка с храненето(на растежа на ушите и носа не можеш да повлияеш!).Спешно трябва да се вземат мерки за храните продавани в училищата!!!
Гените са предразположение,което може да бъде развито или подтиснато в зависимост от начина на живот.Контрол.
2010-11-18 #8  Цвети а ушите, ушите  )) Д-р Ливайн, аааай 
2010-11-18 #7  Iskra Това за носа е много неприятно, но и с него съм се примирила...бил отличителен белег на хората на изкуството. Така че с гордост ще си го нося  .
2010-11-18 #6  Росица Нещата са доста индивидуални. Към генетичния ръст, който се предопределя от родителите, се прибавят и личностното развитие. А на него могат да повлияят много фактори - храна, въздух, спорт. Единственото сигурно е, че носът расте цял живот 
2010-11-18 #5  Цвети От една страна естрогенът стимулира отделянето на хормона на растежа, но същевременно на клетъчно ниво пречи на сигналите, необходими за активацията му, неутрализирайки същия този ефект на усиленото му освобождаване. - това прочетох аз.
Начи има известна истина 
2010-11-18 #4  Silvia А и аз незнам някой да расте до 23 години, освен евнусите, болните от акромегалия и други хормонални нарушения.
2010-11-18 #3  Silviq Трябва да се има предвид, че завършването на пубертетното развитие, което у момичетата се изразява с появата на менструация, е знак, че и растежът постепенно ще спре. Уста-новено е, че след появата на менструация момичето може да израсне най-много с още 5 см. (но това е абсолютния максимум, обикновено нарастването е само 2-3 см.) Познаването на този факт ще спести много разочарования и неоправдано лечение на много момичета, които искат да пораснат след завършване на пубертета.
2010-11-18 #2  Цвети това не ми се струва вярно  - от 13 год до 23 има разлика в ръста !
2010-11-18 #1  Silvia Естрогенът спира растежа при децата. Затова момиченцата почти не порастват след първата си менструация (независимо дали са на 10 или 16 години), а момчетата растат почти до 20-та си годишнина, тъй като при тях естрогена се изработва в по-малки количества.
|
|
Понеделник 5 Юни 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Защо захарта потиска имунитета?
Зимата е сезонът, когато болестите ни атакуват най-безмилостно. И една лека настинка води до отслабване...
 Майчинският инстинкт – митове и реалност
Обикновено майчинството се свързва със сбъдване на най-съкровените мечти, щастие, минаващо преливниците...
  Да поговорим с детето за секса
В живота ни има моменти, когато ни е трудно, когато ни е забавно, когато боледуваме, когато празнуваме....
  Детската ревност – как да я избегнем
Когато в семейството се появи второ дете, родителите неминуемо се сблъскват с ревността на първородното....
 Най-типичните страхове на мъжете и жените - I
При зараждането на една връзка и мъжете, и жените имат куп притеснения. Макар и твърде различни. Привличането...
 Изкуството в помощ на Ани
Помните ли Ани? Малкото дете, което страда от, пригответе се: Вроден хипотиреоидизъм, Сколиоза, Спина...
 Излизане по женски
В излизането по женски има особено очарование. В чисто дамския формат сме сто процента волни и истински....
 Къде се крие истинският смисъл на любовта?
„Първият признак на истинската любов у мъжа е липсата на смелост, а у жената – смелостта“ – Виктор Юго
...
  Първото впечатление
Първото впечатление, което ще оставиш в хората е като гилотина. Те просто отсичат – да, харесва ми или...
  Раз/Очарованието на малкия град
Събуди ли ви звъна на трамваите в 5 сутринта? А неоновата светлина на рекламите процеждаше ли се цяла...
 5 причини, заради които жените обичаме да получаваме цветя
1. Защото е безсмислено. Да, цветята в букет умират. Инвестицията не си струва - те не растат, не цъфтят...
 Носталгия по изгубеното детство
"Задачата ни не е да закалим децата, за да са готови за един жесток и безсърдечен свят. Задачата ни е...
|