За и против детската градина - I
 Изпрати
Всяка майка се изправя пред този избор. Някои от нас - поради необходимост. Други - защото смятат, че това е правилният подход за успешното развитие на децата им. Но и тук, както във всичко, съществуват и положителни, и отрицателни страни. В интерес на истината, аз все още гледам тригодишната си дъщеря, поради липсващи места в детските градини, но днес се замислих, че когато се наложи реално да се изправя пред решението “у дома” или “на детска градина”, ще имам твърде много “за” и още повече “против” детските заведения. Но нека погледнем към реалните факти.
Установено е, че преди три годишна възраст децата предпочитат да си играят самостоятелно. Момченцата започват да общуват с връстниците си към третата година, а момиченцата към 3,5г. Разбира се, има и изключения. |
Защо детето ми да посещава детска градина?
 Първото и основно преимущество е общуването. Съгласете се, че е много по-добре детето да е по цял ден в своята си среда, сред връстниците си, отколкото покрай големи хора. Няма как и на него да не му бъде приятно и интересно. Безспорно, когато отглеждаме мъника, ние се стараем всеки ден да му осигурим срещи с децата навън - пред блока, на детската площадка, на гости на приятелче, в някой детски клуб. Но и няма как да спорим с факта, че това се случва за два-три часа през деня. Дали това време е достатъчно? И макар лятото да можем да сме почти по цял ден на разходки с дребосъка, то зимата нещата въобще не стоят така. Помислете само как бихте се чувствали вие, ако нямате възможност да излизате и да общувате с хора. При малките нещата не стоят по много по-различен начин. А и в повечето случаи госпожата в детската градина има доста по-голям авторитет от родителите. Защото ние все пак сме “мама и тати” и понякога съвсем несъзнателно глезим нашите рожби.
 Доказано е, че груповото възпитание в среда на деца, е най-успешно.
 Детската градина учи на самостоятелност. Децата гледат едно от друго. Не малко от тях се научават да се обличат и хранят сами точно там.
 Режимът в детската градина осигурява на хлапетата по-добро физическо и емоционално развитие.
 Детето научава много нови неща, забавлява се, играе на различни игри, пее песнички. Осигурени са му разнообразна храна, движение и сън.
 Осъществява се постоянно наблюдение върху децата от специалисти - психолог, логопед, медицинска сестра. Именно на детската градина може да разчитате за откриването на някои говорни дефекти и нарушения в цялостното развитие на детето.
 Детското заведение е сигурен начин мъникът да се адаптира по-бързо към училището един ден.
 И не на последно място - програмата в детските заведения е утвърдена от детски психолози. Трябва да им имаме доверие.
А кои са минусите на детската градина? |
Коментари
2013-11-09 #5  Силвия Ганова Грижата от психолог и то ежедневна в нашите детски градини е кът. Вероятно се броят на пръсти детските заведения, в които работят психолози за съжаление.
2013-11-06 #4  Инна Георгиева Не виждам проблема. Който иска да дава децата си /йехехех,. ако ги приемат/, който не иска да не ги дава. Има ли нещо в живота, което да дава само позитиви или само негативи. Надали.
2013-11-06 #3  marina Във Великобритания например е много популярна полудневната градина без задължителен режим - много щадяща и далеч не толкова шокираща система, както българската. Чудесно е да прекрава времето си в своя среда, но на 3години човечето ще научи всяко стихче от майка си с много повече обич, отколкото е в състояние да даде една учителка на 30 деца в групата.
2013-11-06 #2  Мая Родителкска безотговорност едва ли може да се нарече фактът, че ако детето ми не посещава детска градина и имам възможност да го гледам, мога да го занимавам с какво ли не и да прекарваме доста повече време навън на въздух, отколкото това може да се случи в градината. Мисля, че всеки родител иска най-доброто за децата си! И не смятам, че детското заведение е нещо непотребно. Напротив! Но тя е толкова необходима, колкото и една истински отдадена на детето си майка. Защото, когато сте от майките, които оставят детето пред телевизора цял ден, едва ли попадате в категория перфектна, но ако го учите и възпитавате във всяка една дума и действие, смятам, че сте по-добрият заместител на една възпитателка. Защото, освен всичко друго, му давате и майчина любов! Отраснала съм при баба и дядо на село- родителите ми работеха доста...още на 4 знаех цяла книжка със стихотворения наизуст и бях изключително общително дете, независимо, че общувах предимно с възрастни хора. Познавам деца, които ходят на детска градина от две години и знаят две стихчета. Нека не бъркаме умствените възможности на един дребосък и общителността му- често вродени "величини" с онова, на което можем да го научим, независимо дали сме ние или някоя детска учителка! И още- детенце на моя приятелка не може да се отучи от памперса дори в градината вече доста време! Моята дъщеря го направи съвсем сама на година и осем-девет месеца. Да я храня- забравила съм какво е това горе-долу по същото време. Тя сама пое инициативата. В момента дори си сгъва дрешките и се опитва да си оправи леглото, а е на 3 години и 4 месеца. И накрая, за да няма спорещи- не съм против детската градина, отново го казвам. Против съм да се смята, че там детето може да научи повече неща, отколкото вкъщи. Единственото предимство е в това, че е в своя среда, сред връстници и може да се забавлява цял ден. Но пък- има и нещо друго- моментът, в който на едно дете му писва от другите деца и от това постоянно някой да го дърпа и да му говори.
2013-11-06 #1  marina „Защитете (детето) от опасната неправилна нежност и чрез ръката на неговата майка го заведете в държавната институция, където ще придобие добродетелите и знанието, необходими за един истински гражданин."
Кога мислите е казано това? През 1796г. Това са думи на двама леви френски революционери, цитирани в „Преглед на родителската безотговорност" от Радослава Петкова.
|
|
Сряда 8 Февруари 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
|
Абонирай се за новости
  Танцът на живота
Едва ли има човек, които да не е изпитвал непреодолимото желание да се движи под ритъма на музиката –...
 Критичното мислене и децата
Днешният дигитализиран свят предлага на децата океани от информация. Те обменят данни, споделят, имат...
 Как едно пътуване може да се превърне в тест за приятелство?
Едно хубаво, дълго пътуване може да е тест всъщност за много неща. Лично за нас - колко сме склонни да...
 Отношенията ни след появата на детето
Тя: „От както се роди детето, той се промени много. Мисля, че вече не ме обича така, както преди”
Той:...
 Секс тройка: ти, той и телевизора
Сексът е неразривно свързан с телевизията. Той вече отдавна не е персона нон грата от малкия екран, а...
 Искате да сте по-малко зависими от телефона? Тренирайте се да скучаете
Днес е много популярно да се разграничават поколенията, като тези, най-новите Поколение Z са обособени...
  Какво се крие зад куртоазията в отношенията ни?
За да запазим добрите си отношения и спокойствието в семейния и приятелски кръг, често правим малки и...
  Какви таланти има вашето дете
Всяко дете се ражда с определени заложби и започва да ги проявява още в най-ранна възраст. Трудната задача...
  Безконтролното ползване на смарт устройства поврежда гръбначния стълб
Смарт устройствата са неделима част от ежедневието на всеки от нас. Но удобствата и възможностите, които...
 Родителските фрази, които мразим да казваме, но всъщност не са толкова лоши
Случвало ли ви се е да се скарате твърде строго на детето си и след това да съжалите за изречените думи?...
 Tи, той и...най-добрата му приятелка
Понякога ревността може да погуби и най-здравата връзка. Друг път обаче, тя е напълно оправдана, особено...
 Кошмарният образ на победителя
Класическият образ на победителя е едно много отракано момче или момиче, изпълнено със страшен хъс. То...
 Най-добрата майка на света
Щом четеш това, значи въпросът, дали си добра майка, те вълнува. Зaтова – добри новини – това вече те...
  7 причини да запишете детето си на библиотека
Празник на буквите, 24 май, завършване на първи клас и куп още поводи, за които се чудите какво да подарите...
 Клюката – антидот на скуката
„Не обичам, как’ Сийке, и не съм от тия, дето се бъркат в хорските работи, ама има едни жени, като Тана...
|