Да намалим омазняването на косата
Изпрати
Най-разпространената препоръка за справяне с бързото омазняване на косата е, да я мием по-рядко: на 4-5 дни независимо, какво е състоянието й . Но такъв съвет може да даде само човек, които никога не е изпитвал нечистоплътното усещане от слепналите кичури по скалпа. На първо място той е напълно безсмислен, защото хората търсят решение на този проблем не защото са склонни по-продължително време да са се разхождат с мръсна коса, а тъкмо обратното. На второ място е вреден, защото натрупването на себум във фоликулите на космите ги задушава, а резултатът е изтъняване и оредяване. Затова мазната коса трябва да се измива винаги, когато е необходимо, тоест – когато е мръсна и спластена. Усилията ни трябва да са насочени не към каляване на волята, а към регулиране на себумните жлези. Как можем да постигнем това?
Маски за регулиране на омазняването
Маските за мазна коса трябва да са леки, да почистват скалпа и да не задушават корена с допълнително количество мазнина. Затова забравете за смесите със зехтин, тривитамол или газ. Подходящи съставки съставки за регулиране на себума и съживяване са лимоновия сок, гелът от алое, медът и киселото мляко. Може да ги прилагате в различни комбинации или да ги обогатите с жълтък, които е много богат на витамини. Единственото позволено масло в маските за мазна коса е тиквеното, защото по естествен начин намалява активността на себумните жлези.
Алтернативни методи за измиване на косата
Всъщност има истина в това, че агресивен детергенти в шампоаните до голяма степен са виновни за бързото омазняване на косата. Те дразнят себумните жлези, които реагират със свръхактивност. Но това не бива да ни отказва от къпането, а да ни мотивира да търсим алтернативни решения. Дори не е нужно напълно да се отказваме от шампоана, а само да го редуваме с някой по-естествен метод. Измиването с хума е най-популярната бабина рецепта, но не единствената.
Сода бикарбонат и ябълков оцет<. За целта 1 с. л. сода се разбърква с малко количество вода до гъста паста, която се втрива в корените. След 5-10 минути косата се измива и се изплаква с оцетна вода (2-3 с. л. ябълков оцет разтворени в 2 литра вода). Тази комбинация наистина измива косата. Содата има силно абсорбиращи мазнината свойства, а оцетът връща нормалното Ph на косъма, прави го еластичен, мек и бляскав, като допълнително намалява отделянето на себум.
Сапунени ядки или корен от сапунче. Вече и у нас се предлага сапунените ядки – билка, която съдържа меки естествени сапонини. Ако е под формата на прах, разбъркайте 1-2 с. л. от него с малко течност и втрийте в корените на косата. Изчакайте няколко минути и изплакнете косата. Черупките са подходящи за приготвянето на измиваща течност: 10 сапунени ядки се варят в литър вода за половин час. С прецедената течност можете да измиете няколко пъти косата, а ако я сложите в шише с помпа дори ще получите пяна. Ако все пак не можете да намерите сапунени ядки, аналогично е действието на българската билка сапунче. Просто в по-горната рецепта заменете черупките с 10 гр. сушен корен от растението.
Изплакване с билкова запарка
Изплакването с билкова запарка придава на косата блясък, обем, намалява отделянето на себум и улеснява разресването. Тази проста козметична процедура освен това отменя необходимостта от използването на балсам, от който косата става тежка и „привлекателна” за градския прахоляк. По този начин можете да постигнете отлагане на омазняването с цял ден. Най-подходящи за целта са копривата, салвията (градински чай), розмаринът, невенът и полският хвощ. Освен горе изброените действия последната билка уплътнява косъма и го прави лесен за оформяне, благодарение на изключително високото си съдържание на силиций.
Сушене на въздух
Топлината активизира себумните жлези. Именно заради това през лятото скалпа и кожата ни се омазнява по-бързо. Същият термичен ефект се получава и от сешоара. Затова избягвайте употребата му и оставяйте косата да изсъхне на въздух.
|
Коментари
2014-11-08 #18 Мина Ще ме прощавате, но има много хубави шампоани, в които няма химия и са напълно натурални. Моята коса е суха и я поддържам с подхранващ шампоан с кокос на Desert Essence. Хидратира и подпомага състоянието на скалпа при по-честа топлинна обработка.
2014-05-23 #16 Инна Георгиева Здравей, Надежда. Защо не опиташ да наблегнеш на по-пълноценното хранене, нужните минерали и витамини за косата няма да набавим от съмнителни шампоани и маски пълни с химия, която по принцип изсушава кожата и косата. Колкото и да се опитват да ни убедят в това
Може да си правиш и масажи на самия скалп, който вероятно също е доста сух с различи масла, бадемовото е най-достъпно, но аргановото е чудесно за суха кожа и коса.
Сега има цвят на тревистия бъз, той е много добро средство за суха коса. Можеш да правиш запарка на цветовете и да обливаш косата с нея, след като си я измила. Също хубаво действие за сухата коса на растения, които в момента са в цъфтеж, има цвят от невен и лайка.
2014-05-20 #15 Надежда На 21 години съм, косата ми е суха от доста време. Никога не съм я боядисвала, от няколко месеца я изправям със сешоар понякога, но тя си беше суха и преди да започна да я третирам топлинно.
Шампоани използвам най-вече такива за суха и изтощена коса, купила съм си една професионална маска, а и си правя домашни с масла, жълтък, мед.
Начинът ми на живот не е особено здравословен, храненето ми е горе-долу пълноценно.
2014-05-20 #14 Инна Георгиева Надежда, дай малко повече информация за себе си. Приблизителни години, в каква форма си, хранене, начин на живот. Каква козметика използваш, включително шампоаните и т.н.
2014-05-16 #13 Надежда Моля ви, дайте някои съвети и за суха коса, защото не знам вече какво да правя. Косата ми е много суха, полагам грижи, но няма ефект!
2014-04-28 #12 lili_vanili Скоро опитах шампоан с хума - купешки от Елитис, след което и домашно забъркан (не от мен, купих го). Косата ми изтрайва 5 дни с него, тънка и мека е. С хумата има обем, чак единия път без маска - едва я овладях, стърчеше навсякъде
2014-04-27 #11 Iva Моята коса не може да издържи и 24 часа. Омазнява се много бързо и е станала много тънка. И така е от години. Дано содата и ябълковия оцет да помогнат на всички с този проблем.
2014-01-22 #10 Малвина ще помогне ли ?
2014-01-22 #9 Малвина Сода бикарбонат и ябълков оцет
2014-01-22 #8 Малвина аз съм на 13 години 1 ден след къпане и косата ми е станала толкова мазна че все едно не съм я къпала 2 седмици
(((Сода бикарбонат и ябълков оцет
2012-09-20 #7 slanceto Аз съм на 21 години и косата ми е много изтощнена омазнява се,много бързо и по краищата е много суха.Какви ли не маски съм слагала,балсами нищо не ми помага.Моля ви дайте съвет какво да направя. Много често се боядисвам
2011-09-13 #6 Виолета ще се опитам Благодаря Десислава!
2011-09-13 #5 Десислава Симеонова Виолета, позволявам си да те посъветвам следното. Намали до минимум какаовите (най-добре, избягвай сладкото, замени го с мед и с плодове), мазните, пикантните храни, както и газираните напитки, почивай си сред природата и избягвай стресовете, не стой в помещения, в които се пуши. Мий косата си само с бебешки шампоани (българските са прекрасни), ако е дълга - намали я с няколко пръста. Ако имаш възможност, консултирай се и с дерматолог.
2011-09-11 #4 Виолета аз съм на 14 години и косата ми се омазнява страшно бързо! Опитвах какво ли не но ефекта беше 0-лев! Моля ви дайте ми съвет какво да направя! Кажете някоя рецепта!
2011-05-10 #3 Десислава Симеонова Искра, благодаря за съвета. Струва ми се добра идея.
2011-05-10 #2 Iskra Десислава, макар привидно да съществува разнообразие, в общи линии всички шампоани съдържат едно и също - натриев лаурил сулфат. Това е веществото, което образува пяната, но дразни себумните жлези и дори може да причини оплешивяване. Разбира се, при дъщеря ви основният фактор за омазняването е навлизането в пубертета. Пробвайте с някои от алтернативните методи за измиване на коса - хума, сода или сапунени ядки. Ако ви се сторят неудобни, поне изплаквайте косата след измиване с шампоан със запарка от коприва - забавя омазняването с един ден.
2011-05-10 #1 Десислава Симеонова Посъветвайте ме с какъв шампоан да измивам косата на 10-годишната ми дъщеря. Навлизайки в пубертета, косата и започна да се омазнява през два-три дни. Ползвали сме много марки (вкл. катранен и бебешки шампоан)- безуспешно.
|
|
Четвъртък 12 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Домашно лечение на гъбичките по ноктите
Освен упорито и дискомфортно състояние, гъбичките по ноктите на ръцете и краката са част от онези смущаващи...
Макадамия - зад твърдата черупка се крие безценно съкровище
Позната е като "австралийски орех", но е кръстена на името на шотландския химик МакАдам, който я е култивирал...
Минерална вода – не за пиене, а за миене - II
Алкално-киселинният баланс (pH)
Човешката кожа има леко кисело pH, затова алкалната вода я изсушава...
Натурални съставки за домашните ни маски - част II
Списъкът с благодатните плодове и зеленчуци, правещи кожата ни искряща, продължава. Добре е да знаем,...
Сафлоровото масло концентрира важни мазнини и витамини
До скоро почти никой не беше запознат със сафлоровото масло, но постепенно започна да добива все по-голяма...
Зимата - стрес за организма и шок за кожата
Стрес за организма и шок за кожата. Така доц. Весел Кантарджиев описва рязката смяна на дългите и топли...
Лесно подмладяване
Да, остаряването е неминуемо – никой не може да спре времето, дори и козметичните гиганти и техният нов...
Техники за бърз растеж на ноктите
Искате красив и изящен маникюр, но ноктите ви растат бавно, разслояват се и се чупят. Плочката на всеки...
Меден балсам за напукани устни
Студеният вятър е безжалостен към устните ни – те изпръхват, напукват се и започват са се лющят. Някои...
Магнезият - баланс за женската психика и здраве
Раздразнителност, честа смяна на настроенията, изтощение и необяснима депресия. Обикновено приписваме...
Нощна грижа за кожата
Под грижа за кожата разбираме всички онези усилия, които полагаме за доброто й състояние – нанасянето...
Гримът на есен 2010
В последните дни на лятото неизбежно започваме да мислим за есента, а тя обещава да бъде изпълнена с...
|