Еко идеи за офиса
Вярвате ли, че можем да щадим природата с всяко малко ежедневно действие? Че промяната, която искаме да видим в света, започва от самите нас? Ако сте от този тип хора, сигурно се стараете да спазвате тези принципи в дома си, където владеете обстановката, да влияете на приятелите си. Но дали успявате в офиса с колегите? Или там се сблъсквате с твърдоглавие, безхаберие и разхищение на ресурси? Време е за промяна.
Идеалният вариант е да работите със съмишленици и заедно да прилагате екологичните принципи в офиса: разделяне на отпадъците, пестене на електричество и вода, рециклиране и повторна употреба на офис консумативите. Другият вариант е да сте пряк ръководител на група хора и да налагате идеите си по сила на служебната си власт, което е със спорни резултати понякога. Но не винаги тези варианти са налице, затова:
От какво зависи успехът на еко идеите в офиса?
Колегите. Ако сред тях има от по-старото поколение, което не расло с еко принципите, може би не е добра идея да започнете именно от тях. Консервативността трудно се преодолява, иска повече време и доказателства, че новото работи и е безопасно да се опита. Насочете се към по-младите.
Шефът. Другата посока на промяната е откъм върха. Има ли начин шефът ви да бъде убеден, че предложенията ви са приемливи и приложими? Има. Изтъкнете, че няма да костват усилия от негова страна, а напротив - ще се спестят разходи. Ако имате възможност, дори си водете някаква статистика напред във времето или следете финансовите показатели на някое перо от бюджета. Колко хартия е спестена месечно, колко е намаляла сметката за тока за една година и т. н. Финансовата страна винаги е най-убедителна.
Подходът. Не бъдете крайни и настоятелни. Това отблъсква най-много от всичко. Бъдете толерантни към „непросветените” – хората сме различни и с различен праг на екологична съвестност. Постепенно, с повечко думи, примери, статистика всеки разумен човек може да сам да разсъди и да вземе решение.
Личният пример е винаги най-успешен. И е отлична проверка за идеите ви. Последователни ли сте, вътрешните ви убеждения прозират ли във всяка една стъпка, без да показват крайност? Действайте, демонстрирайте, бъдете горди със себе си. Колегите ви виждат това и скоро ще възприемат идеите ви, защото са свидетели как те все пак се осъществяват и напред във времето, а не остават празни думи на еко пропагандата.
Някои конкретни еко идеи
Мислете практично, все едно става дума за вашия дом. Забелязвала съм по себе си, че когато имаш доволен бюджет за офис консумативи и дойде търговският представител с най-новия каталог, ставаш като дете в сладкарница – хем може, хем парите не са твои. Всъщност не става дума за пари, а за пластмаса, метал, стъкло, които не се рециклират лесно и са големи замърсители. Ограничавайте се и мислете така все едно пазарувате с ваши пари. Вместо нова химикалка, купете си пълнители. Вместо нови класьори, залепете нови етикети на старите. А някои фирми за консумативи имат и еко линии от рециклирани материали – хартиени химикалки, папки, класьори, хартия и т.н.
Щом стигнахме до хартията – ползвайте стара хартия за нова употреба. На гърба на вече напечатаното можете да си водите записки, да драскате идеи и да печатате дори други текстове, които нямат представителна функция. Оставете на бюрата на колегите си нарязани листове от стара хартия в по-дребен формат. Това е нещо, което някой е свършил вместо тях, и е на разположение. Така пестите от тефтери и ползвате един много проблемен ресурс като хартията два пъти. Стремете се като цяло да печатате възможно най-малко. Ако има начин информацията да се обмени по електронен път, направете го.
Пестете електричество. Спирайте монитора в обедната почивка, изобщо не оставайте техника на стенд бай – компютри, кафе машини, принтери. Ползвайте разумно климатика, гасете лампите и заменете обикновените крушки с енергоспетяващи. Ако зависи от вас, избирайте техника с нисък разход на енергия (клас А, АА), сложете сензори за движение на места, които се посещават по-рядко – тоалетни, архиви. Рискът да бъде забравена включена лампа и никой да не види с часове е по-голям. В летните месеци спазвайте простите правила за прогонване на жегата, а в студените – топлете различните помещения различно. За здравето на всички е добре целогодишно да се проветрява редовно, както и да се качваме по стълбите, вместо да ползваме асансьора.
Втора употреба на мебели, техника и офис консумативи. За да се изработи всяка вещ, е изразходван ресурс, който е обременил малко или много околната среда. За да не случва това още веднъж, защото производството зависи от потреблението, купувайки офис обзавеждане втора употреба, спестяваме ресурси. Понякога си заслужава повече да се повика дърводелец или да се отиде в магазин за техника втора употреба, отколкото да се купуват напълно нови мебели, принтери, монитори и т.н. Не се срамувайте от старото, в него обикновено има още живот.
Разделно събиране на отпадъците. Това също не е много трудно. Хартия, метал, стъкло – три различни коша, но една идеална цел – рециклиране и пак рециклиране.
Споделен транспорт до работа. Ако повече от колегите живеят в една посока, може да си поделят разходите по транспорта – пести се бензин, билет за метрото или автобуса. Така намаляват и емисиите в атмосферата. Има и още една полза – сплотяване на колектива.
Поднасяйте мерките си с чувство за хумор, залепвайте закачливи бележки около ключовете на лампите. Когато нещо не идва от вътре, то среща съпротива. Затова първо посейте семето на еко идеите, поливайте го с личен пример и то ще хване корен и в най-неплодородната почва. |
|
|
Четвъртък 12 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Наполовина празна? Пълна?
Наполовина празна?
Пълна?
Няма значение!
Само да има място за още вино!...
Да се скриеш зад думите
Няма спор – евфемизмите, онези по-деликатни „други“ думи, с които заменяме грубите и вулгарни назовавания...
Меню "Aнти-стрес"
Когато ресурсите на организма са на изчерпване, а ние трябва да свършим още „малко” работа, да откраднем...
Какво да правим, докато губим време в пътуване от работа до вкъщи и обратно
Ако живеете в голям град, то вероятно сте приели тази драма - дългото придвижване по трасето към работа...
Лято в офиса
Традиционно асоциираме летните жеги с море, плажове и дебели планински сенки. Но различната реалност...
Работим ли подходящата за нас работа?
Дали работим подходящата за нас работа? Дали професията ни е по сърце? По какво можем да познаем? Въпросът...
Новата работа
Първият работен ден – зареден с вълнение и очаквания! Въпреки, че сме уверени, зрели хора, звънне ли...
Синдромът бърнаут или как прегаря психологическата верига
Съвременното общество страда от множество заболявания, за чието съществуване никой преди време дори не...
Можем ли да казваме "Не!"
„Не“ - звуча кратко и ясно, като отрязано с нож. Категорично и без сянка от възможна промяна на мнението....
Ролите, които играе жената
Не е нужно да сте родена актриса, за да ви се налага да изиграете безброй роли в живота си. Замисляли...
7 стъпки към успеха
Попаднали сте в задънена улица. И сякаш в нищо не ви върви. Бизнесът ви е рухнал или просто тъпчете на...
За критиката, критично: Как да приемаме оценки - II
Понякога човек се подвежда и наистина има нужда от приятелско сръчкване, съвет от колега или от някой...
Стрес? Защо не?!
Отвсякъде чуваме колко стресирано живеем. Какви били времената, икономическото положение, как всичко...
Първите признаци на преумората
Компютърът няма как да го накараш по-бързо да обработи информацията. Нито телевизорът по-бързо да превключва...
Какво да очакваме от интервюто за работа
Който е ходил на интервю в по- голяма компания и, да речем, е кандидатствал за по- отговорна длъжност,...
Грим и прическа. Външният вид на работното място
Независимо дали ви харесва или не, успехът на работното място зависи не само от професионалните ви качества....
Работата. Или на път към себе си
Ключът към това, което сме призвани да правим в живота си лежи дълбоко в нас и в нещата, които обичаме...
Да си аутсайдер не винаги е беда
Човекът е социално животно и винаги търси контакт с околните. Но съществуват особен тип хора – аутсайдерите,...
Допълнителната работа – две дини под една мишница
Сигурно много от вас познават хора, които носят по няколко дини под една мишница. И не става дума за...
Синдромът „Започвам от утре”
"От утре ще ставам по-рано и ще си лягам навреме. Най-после ще занеса ютията на ремонт, ще почистя основно...
|