Какво казваме, когато (не) говорим
 Изпрати
Ето една типична ежедневна ситуация. Връща се детето от училище, ние дежурно го питаме: „Как мина деня ти?”. То също така дежурно отговаря: „Добре, нищо особено”. Може и да му повярваме, но забелязваме, че то се суети около раницата си, отбягва погледа ни и се почесва, ”където не го сърби”. Ето, че знаем, че днес в училище нещо се е случило. Не е нужно да имаме шесто чувство, просто се доверяваме на информацията на жестовете, която то ни дава, докато говорим.
Изучаването на този „език” започва твърде късно, предвид практическата му полза. Американският професор Албер Мехрабиан определя правилото: „7%, 38%, 55%”, т.е. 7% от информацията се предава от значението на думите ( вербално), 38%- от тона и интонацията на гласа ( вокално) и 55%- поведението на тялото ( визуално). Засиленият интерес към това направление в приложната психология получава силен тласък заради разпространеното схващане, че можем да „четем” хората по техните жестове и да избегнем лъжа, да разберем правилно намеренията на шефа или на човека в бара, от който се интересуваме. Дали е възможно, изучили някои от най- популярните жестове и тяхното значение, да манипулираме информацията, която те дават и да създадем впечатлението, което искаме? Едва ли! Никой жест не може да се приема еднозначно, те се комбинират и все някой ще издаде истинските ни намерения. Освен това винаги са част от някакъв контекст. Например, след продължително пътуване излизаме за кратка почивка пред автобуса. Харесали сме някого, а забелязваме, че той стиска крака и потропва нервно, докато правим опит да го заговорим. Това не означава задължително, че ни отблъсква. Може да има нужда да посети тоалетната.
Как да разберем кога човекът отсреща е добре настроен към, нас слуша ни с внимание и е склонен да общува с положителна нагласа. Всеки жест носи положителна или отрицателна оценка. Най- силният положителен жест остава гледането в очи, това говори за откровеност и желание да сме искрени и да общуваме пълноценно. Друго много характерно поведение е огледалното имитиране, т.е. повтаряне на жестовете и мимиките на събеседника, така несъзнателно търсим път за бързо сближаване.
И така – ако събеседникът ни често кима, усмихва се, наклонил е главата на една страна, а тялото- леко напред, то най- вероятно е с положително отношение и ни слуша внимателно. Обратното, ако се е отдръпнал, отбягва погледа ни, скръстил е ръце и крака, т.нар. „заключване, почесва се, крие устата си или очите си – най- вероятно е отегчен и не привличаме вниманието му. Естествено, съществуват много жестове и мимики, както и комбинации от тях в цели „изречения”. В конкретен контекст те могат да бъдат тълкувани по различен начин.
Крайъгълен камък на изучаването на езика на тялото е тълкуването на жестовете с цел разпознаване на лъжата. Невербалните знаци изкарват подсъзнателното, истинското, това, което думите могат да скрият. Като истината. Тялото се стреми да се разкрие, дори, когато устата лъже. Лъжецът отбягва погледа, прикрива устата с ръка, почесва носа си, говори бързо ( ако е измислил лъжата предварително ) или прекалено бавно ( ако импровизира в момента ). И ако си мислим, че ще се научим да лъжем успешно, знаейки това, то трябва и да имаме предвид, че съвкупността на всичките белези не е никак лесно за имитиране. Най- характерното за лъжата е разширяването на зениците, което наистина трудно може да бъде манипулирано.
Професионалната сфера е идеално място за прилагане на езика на тялото. С практическото му приложение работят много от специалистите „Човешки ресурси”. Тяхната задача е за краткото време на интервюто да създадат впечатлението за кандидата и да преценят колко от информацията в автобиографията му отговаря на истината, дали той е подходящ за обявената длъжност. Така че ако искаме да покажем увереност на интервю – гледаме право в очите, без втренчване, изпъваме гърба, раменете назад и вдигаме брадичката. За жените е хубаво да допрат колене, да оставят косата си на мира, да избягват всякакви излишни движения, които биха издали нервност.
Всъщност тълкуването на езика на тялото има най- голяма популярност в личната сфера и особено при флирта. И за двата пола важи първото правило на зрителния контакт. Ако мятаме често погледи ( по- често жените ) или гледаме втренчено и през цялото помещение ( по- често мъжете ), ако задържаме погледите си- това е сигурен знак, че флиртът е желан. Кога една жена показва интереса си? Жените играем с косата си, премятаме кичури и оплитаме пръсти в тях. Кръстосваме крака в посока на мъжа, в обратната означава: ”не ме интересуваш, насочвам се другаде.”, свеждаме глави, а после вдигаме поглед, оправяме нещо по дрехите си, суетим се. Когато се смеем – отмятаме глава назад, оголвайки шията си. Кога мъжът има интерес към нас? Прокарва ръка през косата си, стреми се да докосне. Като, в повечето случаи, по- висок, той се накланя напред, атакувайки личното пространство, търси възможност да демонстрира мускули и пооправя нещо по дрехите си. За двойка, която се харесва, също е характерно имитирането на жестовете и на изражението.
Тълкуването на езика на тялото сякаш предлага много лесни решения за преценка на действителните намерения на околните, донякъде и възможност такава преценка да бъде манипулирана с определена цел. Понякога думите говорят, понякога жестовете ни, понякога те са съгласувани, понякога – не. Истинското умение е да решим на кое да се доверим и да не се оставим да бъдем заблудени.
|
Коментари
2015-12-13 #5  Цвети Да не вкарам някого в беля, но ми се струва, че това е мъж, който е готов да изневери на съпругата си 
2015-12-12 #4  Гери иванова как най-правилно изтълкувам жеста на въртенето на брачната халка на мъжа с който разговарям.
2011-11-10 #3  Цвети на срамежливковците много им личи, особено за някой с по- отворени сетива. дори самото затруднение, когато не намират начини да изразят чувствата си, е показателно, че такива има.  мисля си, че и най- срамежливият ще намери сам начин, когато чувствата са силни, те не могат дълго да се крият 
2011-11-10 #2  мария Личи си по-това, че се изчервят щом любимия човек направи нещо за тях макар и малко...опитва се да му прривлече вниманиетпп
2011-04-10 #1  Mилана Малко е сложно това флиртуване при срамежливите.Те как да покажат че харесват другата личност.
|
|
Неделя 23 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Любовта между екстроверт и интроверт
Любовта често изненадва, събираща в едно полярни противоположности, среща ни с „нашия” човек, когато...
 8 старомодни навика от романтичните срещи, които трябва да върнем днес
Срещите днес се смята за отживелица. В епоха на чатове, "мотаене", събития в социалните мрежи, спийд...
 Стресът при децата - тихата заплаха
Вече толкова сме свикнали да живеем под напрежение, че често не обръщаме внимание на симптомите, приемаме...
  Лошите навици, които прехвърляме на децата
Ще започна тази статия така: Смятах, че дъщеря ми е твърде малка и не разбира още нищо, докато не стана...
 Защо трябва да спрем постоянно да се съобразяваме с децата си?
Децата са най-големият консуматор в света, дори децата да са във възраст, в която те дори не са в състояние...
  Атопичният дерматит при децата
Атопичният дерматит е едно от най-често срещаните заболявания при бебета и малките деца. По статистически...
 Абитуриентски бал - няколко незаменими съвета към абитуриентите
Помните ли го, сякаш беше в друг живот, но все още пазите една дълга рокля в гардероба? Или тепърва ви...
  Съвременните Темиди
Всеки ден ми дава поводи да се замислям за понятия като лоялност и справедливост. Казусите са много....
 Приятели с „екстри”
Това не е само заглавие на нашумял напоследък филм, а вид отношения, които стават все по-предпочитани......
  С.вързана
Отношенията, в които ежедневно влизаме с другите хора, са една от важните прояви на същността ни. Разтваряйки...
 Първата играчка
Първата детска играчка е малко по-различна от просто подарък. Тя, както подсказва името, е първата играчка,...
 Доколко (не) можем да снижаваме очакванията си?
Казват, че ако нямаш високи очаквания, няма да се разочароваш. Очаквания хората да бъдат според представите...
 Какво бихте казали на по-младото си "аз"?
Имали ли сте понякога чувството, че в определен момент от живота ви определен съвет би го променил напълно?...
  Новогодишните желания – техника на изпълнение
Сред всички народи има поверие, че в навечерието на Новата година небесата се отварят и изречените желанията...
  Емоционална подкрепа
При всяка емоционална криза на моя приятелка ми се иска да имах диплома от Харвард по психология. Само...
 Как се става... татко - I
Напоследък чувам оттук- оттам, по градинки и форуми едни и същи оплаквания от страна на майките – „Той...
 В навечерието на сватбата – някои важни въпроси
Кои са първите ни асоциации когато чуем „сватба” – радост, еуфория, купон, красива булка, любов, любов...
 Ако искате щастливи старини, инвестирайте в приятелствата си, сочи проучване
Общоприето е схващането, че човек остарява щастливо, ако има щастливо семеен живот. Но две скорошни изследвания...
  Да преодолеем страха от шофиране
Колко от вас имат шофьорска книжка? А колко от вас са активни шофьори? Наблюденията ми сочат, че една...
  Близки приятели – далечни познати
Когато си млад, приятелите са почти всичко. Почти, понеже семейството се приема за даденост, докато приятелите...
 Думите, които всеки би искал да чуе в тежък момент
Утехата е такова нещо, което ни е жизненонеобходимо, но не можем да си го осигурим сами. И най-силните...
 Реформаторската педагогика на д-р Мария Монтесори
Мария Монтесори е може би най-известното женско име в педагогиката. Тя е основател на цяла школа в обучението...
|