Наесен с песен - или отново на работа
Изпрати
Много хора имат нужда от отпуск след отпуската. Не става въпрос за капризи и глезене, а за естествена човешка реакция към прехода почивка-работа, наречена постваканционен синдром. Контрастната промяна между двете състояния може да доведе дори до проблеми със здравето. Затова след дългата отпуска е хубаво да бъдат отделени 2 или 3 дни за подредба на дома и мислите. Това е преходен период, в който тялото и умът имат възможност да се пренастроят на честота работа.
Погрешен ход е да се прибирате от дълга почивка в неделя, а от понеделник да сте отново на работа. Колкото и дълго да сте лежали под слънчевите лъчи, умората от пътя на прибиране винаги оказва влияние. От значение е и чисто психологическата настройка. Ако се приберете в петък следобед, имате цял уикенд за организация и подреждане. Така съвсем плавно влизате в работния ритъм, започвайки с двата почивни дни и с нови сили в понеделник. Ако не сте успели да си починете пълноценно или отпуската ви е била натоварена с отрицателни емоции, депресията след почивката в почти сигурна. Двойното емоционално натоварване от миналите неприятности и началото на нови ангажименти и напрежение, действат двойно по-негативно и силно.
Вместо да се самосъжалявате и да затъвате в спомени, е по-добре да запазите хубавите навици и когато започнете работа. Ако през отпуската сте ограничили телевизията и стоенето пред компютъра за сметка на дългите разходки и тичането в парка, опитайте се да продължите с този режим. Започването на работа се свързва с влизане в друго темпо. Следвайте го, за да успявате да се справяте навреме и качествено с ангажиментите си, но задължително продължете добрите традиции от лятната отпуска. Продължете да се виждате с приятелите, с които сте се запознали в хотела, запазете и навика за дълги вечери с още по-дълги разговори. Може да не ви се случват всеки ден, но организирани и веднъж седмично ще държат хубавия спомен топъл.
Постваканционният синдром ни прави разсеяни и апатични. Човешкият организъм не е машина, затова не може просто да се врътне копчето и режимът да се смени. Тялото ни понякога абсолютно механично се съпротивлява на промените. Ако през отпуската сме свикнали да стоим вечер до късно и респективно да спим сутрин до късно, пренастройката за друго часово време ще е трудна. За да не рискувате да изпуснете важни срещи или да се появите последни в офиса, настройте алармата си поне 20 минути по-рано от обикновено. Така дори и да се поизлежавате в леглото, ще имате достатъчно време, за да сте точни.
Организирайте си хубав обяд или занесете нещо сладко за почерпка на колежките. Изграждането на приятна атмосфера на работното място ще олекоти прехода. Използвайте възможността поне първите няколко дни да разказвате в офиса за случилото ви се през лятото. С думите и показваните снимки частично ще се връщате към хубавото минало. Все пак не прекалявайте. Ако подробно описвате как сте пили мохито край басейна на колега, който все още не е излизал в отпуск, ще си заслужите сърдити погледи и злостни коментари зад гърба. А когато сладките приказки свършат, се гмурнете в работа. И най-важното – не забравяйте, че всеки работен ден ви доближава все повече и повече към следващата отпуска.
|
|
|
Четвъртък 16 Януари 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Неочаквани, но здравословни комбинации от храни
Има много продукти – плодове, зеленчуци, месо, млечни изделия, които сами по себе си са полезни и хранителни,...
Липата - здраве, красота и нежен спомен от детството
Детството ми е преминало в аромат на липов чай. Спомням си студените утрини, печката бумти, а баба току-що...
Не се задоволявайте с посредственост, сияйте за себе си
Има жени, които имат в повече от всичко. Те са изключителни, изпъкват, вдъхновяват, завихрят вниманието...
Детето и първото му посещение при зъболекаря
Много родители изпадат във възторг и документират по всевъзможни начини всички първи неща, случили се...
Завистта - чистата отрова в отношенията
Неоспорим факт е, че ние жените обичаме да споделяме много повече и по-често за разлика от мъжете. Понякога...
Етерично масло от тамян – „царят на маслата“
Етеричните масла се използват от хиляди години с техните терапевтични и лечебни свойства. Те се добиват...
Само още 5 минути!
„Винаги закъсняваш“, „Чакам те от половин час“, „Хайде, де, какво направи?“, „Никога не си готова навреме“......
Американската педиатрична асоциация не препоръчва плодови сокове за деца под 1 г.
До това заключение са стигнали водещите педиатри в САЩ и са готови с окончателна и официална препоръка...
Воденето на дневник като eжедневна терапия
„Споделената мъка е половин мъка“, е казал някога народът. В това спор няма, но колко от нас имат до...
Микроелементът йод – защо ни е необходим?
Всички знаем, че йодът е необходим за дейността на щитовидната жлеза. По малко известно е, че същия този...
Вредно или полезно е прясното мляко за организма?
Като рационални същества, често се замисляме над нещата, които консумираме, дали те са полезни, дали...
Vacu Activ - Революционните комбинирани уреди за отслабване и оформяне на тялото
Когато се запознах с иновацията на технологията, която се крие зад уредите на полския бранд Vacu аctivus,...
|