24 май е тържеството на избора - грамотен или не
И на тези, които ни предоставят възможността да избираме
На 24 май говорим за българската култура и просвета. През останалите дни просто няма нужда - нивото й само говори за нея, за нас. Грамотността не е висш добродетел днес, но е много издайнически. Тя говори поне три неща за нас: че ни е грижа за езика ни, че четем повечко книги и че сме интелигентни хора. Това е малко категорично мнение, но е напълно вярно.
Грамотен не те прави по-умен, начетен не те прави по-добър. Общата култура не може да ти даде обноските или емпатията към другите. Може би не е важно да си грамотен или не. Така смятат плашещо много хора. Че се оцелява и без култура, че е важно само какво има на масата, а не дали има библиотека у дома. Че ниската оценка по български език и литература е приемлива. Понякога съвсем съзнателно смятаме така, понякога - налага се да го приемем.
Защо грамотността е толкова важна?
Има едни хора, които живеят в малки градчета, в които почти липсва културен живот, където образователната система най-силно куца, където библиотеките са бедни на нови книги, а читалищата са празни. Закриват се паралелки и няма училище в близките 30 км. Места, където няма независима преса, общественото съзнание спи, културата замира, а интелектуалци почти няма. Но пък има сметкаджийство, шуробаджанащина, раздават се рушвети, а в същото време успешно се усвояват фондове. Така е - животът е беден, парите едва стигат за хляба и за сметките и на никой не му се занимава. Там хората са неграмотни за книжовния български език и това са много, много българи. Но това може би не е по тяхна вина и не зависи изцяло от тях.
“Никога обаче човек не може да остане без избор. А да си грамотен е въпрос на избор. Но за да се стигне изобщо до избор – някой трябва да очертае границата между поне две възможности. Да си грамотен или не, да имаш култура или не, да пишеш и говориш правилно или не.”
И там, където това е най-трудно, там този избор е най-важен. Важно е да има хора, които да поставят границата между различните възможности. Затова тази година в Hera.bg искаме да поздравим специално всички учители, библиотекари, читалищни дейци, които стоят малко встрани от патоса на 24 май. Заетите в самодейните кръжоци, пазещи обичаите и езика, педагозите в детските градини и в извънкласните дейности. Всички тези, които се справят и без средствата на министерството, без делегираните бюджети и без обществена гласност. Които събират пари помежду си, работят извънредно и не им плащат извънредно. Които се борят с бюрокращината и дебелоглавието само в името на една цел - децата.
Тримата учители в живота на всеки от нас
Честит празник на просветителите, на учителите и на будителите от малките градчета и селца. Които са далеч от ресурсите на големите градове и глобалното общество. Които също оцеляват житейски, професионално и се борят всеки ден. Които пазят любовта към словото, книгите и правят всичко по силите си да го възпитават в децата. Които правите границата, за да имат децата някакъв избор, докато животът в тази страна ги обрича и ограбва. Изборът - да искам нещо повече за себе си, защото знам, че мога.
Честит празник на всички учители в български училища в чужбина. Които организират малките си тържества по националните празници и пазят същата тази любов, където е най-трудно да се закрепи – далеч от корена й. Колко е трудно да организират разнопосочната българска общност в чужбина, да съберат децата, че да научат езика, песничките, стихчетата и да преодоляват акцента си за един чист български език. Вие също давате избор, очертавате границата - да помнят децата родния си език или не.
Честит празник на всички четящи и будни деца. Вие сте герои, вие сте прекрасни! Сред връстниците ви не е много модерно да се чете - българска литература, класическа, знаем това. Имате толкова интереси, задължения, отговорности, съвсем друг, динамичен живот. Няма време, не можете да се съсредоточите, искате всичко веднага и то ви се предлага. Затова всеки миг, прекаран в четене, всяка затворена задна корица прави невидимата разлика у вас. Вие кроите личните си избори с всеки прочетен ред и той на секундата ви отличава от останалите, които не четат. Вие създавате разликата и вместо някой друг да очертава вашите граници, вие ги прекроявате сами според вашия избор.
Честит празник на всички, които се чувстват аутсайдери на културата ни, които са се отказвали няколко десетки пъти, но пак са продължили, защото другояче не могат. Честит 24 май на тези, на които им се е налагало да молят за пари, които са били унижавани като непотребни просяци. Нямате нужда от ничие одобрение, но все пак - не сте сами, не сте невидими и ние имаме нужда от вас. |
Коментари
2016-05-24 #1 simply_Maia Честит празник на всички, които носят в сърцата си любов към книжовността, образованието, науката, културата!
Чудесно изложена тема, Цвети, благодаря.
Личният си избор съм направила отдавна благодарение на дядо, който ме водеше през света на книгите още преди да мога да говоря, на първата ми учителка, на която посветих стихитворение на раздяла след трети клас, на всички други взискателни и същевременно раздаващи се преподаватели, на даскалското наследство от предците ми, на семейния пример и духовно възпитание. Дано един ден децата ми да усетят как посетите от мен семенца са покълнали...
|
|
Неделя 15 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
В ъгъла
Не, няма да се наказваме, спокойно! Иде реч за ъглите в дома ни и оползотворяването им най-ефективно,...
Какво да правим с великденските яйца след Великден
Независимо как сме боядисали великденските яйца, независимо колко от тях сме спасили от спукване при...
Интересни факти за велосипедите
Малко история
Дървен дизайн (около 1820 г.),първото двуколесно превозно средство.
През 1817 г....
Хамакът - лятно безгрижие
Хамакът е един от символите на лятото и тo - един от най-любимите. Той съчетава възможността да си починеш,...
Храбрият шивач: Подлепващото
Тъй като на места, когато показвам нещо, използвам подлепващо, реших да кажа и нещо повече за него, което...
Пристан на Спокойствието или свърталище на Хаоса
В жилището ви постоянно цари суматоха, спъвате се в различни вещи и независимо от усилията ви да почистите,...
Пленителната красота на една 144-годишна уистерия
Огромна уистерия расте в парка на гр. Ашикага, префектура Точики, Япония. Дървото, по-скоро - храст,...
Хартията в интериора
Хартията е забележителен материал. Освен, че има хилядолетна история, дори и днес, в цялото разнообразие...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 11
Ден 11 от Коледните пости. За снощи бях приготвила супа от кафява леща за момчетата, но аз дояждах и...
Какви електроматериали да предвидите при основен ремонт?
Лятото е сезонът на ремонтите и тогава всеки се втурва да преобразява и подобрява обстановката в жилището...
Каланхое – какво трябва да знаем за отглеждането му?
Каланхое е голям род от около 125 вида тропически, цъфтящи растения от семейство Crassulaceae, разпространени...
Коледна питка с паричка
В последните години много мои познати ми споделят, че баницата с късмети, която е характерна за първите...
Мратинци, Вълчи празници
На места в Западна България на 14 ноември се отбелязват Мратинци, Мратиньок - останали от езическата...
Нов живот за балкона? Толкова е лесно
Сгъваеми мебели, градинска пейка, системи за окачване, много цветя и още идеи - ето как да вдъхнете нов...
Да кажем дружина: "Да бъде!"
Събрали се сабор, табор,
момци, все коледари.
Де рано ранили, де късно къснилипо тез кални друмища.
Те...
Да намалим жегата у дома
Съгласете се, че жегата е нещо много неприятно. Но ако има нещо по-неприятно от нея, това е, след като...
Място, лично за мен
В колко голям дом живеете? Стига ли ви мястото или ви е дори в повече? Замисляли ли сте се над въпроса...
Кои параметри да гледаме при избор на климатици за отопление
Да се избере климатик сред различните типове уреди и характеристики на отделните марки е нелесна задача....
Задушница е
Пълно е с бели кокичета. Подали зелени листенца, крехък цвят... събужда ги зова на земята.
Довчера...
Коледни пости - седмица 3
Третата седмица от постите е седмицата на Никулден. Значи според традицията задължително ще има риба...
|