Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Културата оцелява в отделния човек и в общността, от която е част



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Последното убежище на културата, грамотността, словото, знанието остава в отделния човек и в микро общностите, от които е част. Да отнесем отговорността за това към институции, училище, държава е безсмислено. За да поддържаме нивото на култура в себе си, за да го възпитаваме в децата си, в учениците си, в непознатите дори, единственото, на което можем да разчитаме, сме самите ние.

Там оцелява културата - у някой ентусиаст, луд мечтател, у един будител, у един идеалист, който жертва нещо в името на нещо друго, за което вярва, че е по-голямо от него и е ценно за повече хора.


До такива изводи стигнах в последните години и все повече определям културата като кауза на моето лично микро общество, а не на някаква общонационална ценност. Не желая да развалям празника си с огорчени разсъждения за това, в какво състояние е тя, кой как се грижи, или не, за нея. Тонове неградивна критика не струва и едно билетче за детски куклен театър. Всичкото това обсъждане, мрънкане, вайкане из социалните мрежи разпилява енергията ни, омерзява душите ни, уморява ни.

Културата не се нуждае от институция, за да съществува. Тя не може да бъде обхваната, измерена и изтеглена, затова призивите към министерства, политици "да направят нещо" са безсмислени. Културата е наше дело, наш принос и продукт. Тя е нещо лично.


Истинският културен деец, човекът на изкуството прави, каквото умее, иска и каквото вътрешно го предизвиква. Администрация, финансиране, материална база - те може да са от помощ, но понякога тази помощ може да се окаже отровна, затова тези хора умишленo я избягват, за да не се тормозят с писане на отчети, ревизии и прочее хамалогия.

Затова не се учудвам, когато режисьорката на детска театрална трупа си прави декорите сама, не се учудвам, че родители плащат за костюми в групите по танци, не се учудвам, че учителите вадят пари от джоба си за билет за музея на екскурзията. В това е културата, будителството. Тези малки жестове, тези хора и общността, която ги подкрепя, износват културата на нашите деца. И те трябва да бъдат подкрепяни. С ентусиазъм, с добра дума, с инициативност, дори само с присъствие и аплодисменти.

Сигурна съм, че навсякъде около вас има самодейни театрални школи, танцови и музикални извънкласни групи, групи по роботика, програмиране и забавна математика. Все в някое читалище се организира представление, все в някоя библиотека се организира литературно четене. Вероятно във вашия градски парк свири духов оркестър или в някое заведение се представя изложба, която няма да види галерия. Ако намирате тези каузи за смислени, подкрепете ги!


Заведете децата си на детски театрален фестивал, на фолклорния фестивал на площада, на изложба на техни съученици в коридора в училище. Вие ги научете, вие им покажете. Демонстрирайте с личен пример как се стои в зала, кога и как се ръкопляска, защо по време на балетно представление не се вика "браво". Не чакайте на институция, не се оплаквайте в социалните мрежи, не разчитайте на друг, освен на себе си и на общността, която стои зад тези събития и каузи.

Научете децата си да подкрепят съучениците си, които се изявяват на сцена, в състезание. Да ходят на концертите, изложбите им, на изявите на учителите си с други деца. Заведете учениците си в музея, на театър, на еднодневна екскурзия с образователна цел.


Вярно, трудно е. Представлението, изложбата няма да са съвършени, може да са жалки и трагични. Да, музеите са вехти, атракциите - изхабени и остарели. Не е като ходене в мол, когато можем и ние да свършим някоя работа, не е като с таблета у дома. Но не можете да си представите какви чудеса се случват от тази подкрепа, как човек се вдъхновява, оживява, подновява, когато усеща интерес към това, което прави.

С годините се убедих, че човек трябва да пести силите, енергията и времето си за смислени неща. Че не може да се опитва да променя света и че неговото мнение в глобалната интернет говорилня не значи абсолютно нищо. Никой не е толкова важен за света. Но е важен за семейството, приятелите си и за хората, които ценят мнението му, търсят го и разчитат на него.


Там давам цялата си енергия. И знам, че с личния си пример човек може да прави промяна. Първо за децата си, но в по-широк смисъл - за приятелите си, за квартала си, за родителите от класове, детски градини, извънкласни занимания, за учителите на децата си. Като е това, което е, заставайки честно пред всички и твори, организира, инициира. Ако не умее - като подкрепя онова, което намира за смислено. Като просто присъства и така казва: "Тук съм, виждам те, трудът ти не е напразен, ти не си напразен".

24 май не е гръмки фрази, в които никой не вярва и няколко тона думи, които се изговарят с патос, а после се забравят. 24 май - Ден на славянската писменост и култура е празник на грамотността, културата, словото, знанието, науката, които се обединяват чрез езика. И в този празник не бива да ни обзема чувство на обреченост, провал, разруха, а воля да се подкрепяме, ентусиазъм да присъстваме, нужда отново да се свържем в общност. Културна общност.
Коментари
2019-05-25 #1
simply_Maia
Чудесно казано, Цвети!
Всичко започва от нас самите, от това, което носим у себе си, нашите възприятия, ценности, морал, идеали... Дядо ми седял край кошчето на новородената внучка и четял на глас приказки, нищо че аз освен да плача друго не съм можела да правя. В ранното ми детство при гостуване в София първото нещо, което майка ми правеше беше да обикаляме по театралните каси и да питаме дали няма да се намерят билети за вечерната постановка защото сме дошли от Варна само за няколко дни и иска да заведе децата на театър. Ясно си спомням как от първи балкон онемяла гледах за първи път опера и усещах, че вече съм допусната в един специален свят. Почитанието, любовта, зависимостта от красота, изкуство, култура и знание се градят ежедневно, с личен пример, с обич и ентусиазъм.
Ако имаме желание, положим усилия и въпреки трудностите предадем на децата си жаждата за знание, за развитие, за споделяне на прекрасна книга или постановка сме посяли най-ценните семенца, от които след години ще избуят прекрасните, пищни и неповторими градини на интелектуален разцвет. Успех на всички ни!
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Кой написва музиката за "Върви, народе възродени" и какъв е пълният й текст
· Празнуването на Кирил и Методий - публицистика от Христо Ботев
· Нито децата, нито учителите са виновни!
· Показаха първия „Рибен буквар“ на д-р Петър Берон (виж онлайн)
· Манифест за провъзгласяване независимостта на България
· Тефтерчето на Васил Левски (снимки)
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Тъгата ни превръща отново в деца...
· В една зима... Някъде там... Да те има
· Ако си тъжен, се чувствай поласкан...
· "Правилният път"
Вторник
3
Декември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Правилата на Бенджамин Франклин
1. Въздържание. Не яж до затъпяване, пий, но не препивай! 2. Мълчание. Говори само онова, което ще...
Притча за факирът и кобрата
Живял някога в Индия един факир, който прекарал трийсет години в неподвижно състояние и медитация, с...
10 март - спасяването на близо 50 000 български евреи
10 март се чества като датата, на която си спомняме спасяването на близо 50 000 български евреи. Това...
Не говори, а действай. Не обещавай, а доказвай
Не говори, а действай. Не обещавай, а доказвай. ...
Ден 5 - Постове и пости: Светът е пълен с отговори, които търсят правилен въпрос
Светът е пълен с отговори, които търсят правилен въпрос. Но ние сме щедри най-вече на въпроси. Защото...
Камъни и кристали. Как и дали наистина ни помагат? - II
Кехлибар ( янтар)- изкопаема смола, известна като камъкът на Слънцето. Лекува очите, ушите, гърлото,...
Роалд Дал: "Престъпление е да оставите детето си да си отиде неваксинирано."
През 1962 г. най-голямата дъщеря на Роалд Дал умира от усложнение на острото заразно заболяване морбили...
Безопасно ли е около училищата и детските градини около теб? Подай сигнал!
За периода 2017-2021 година са загинали 619 пешеходци и са били ранени 8119. Загиналите деца са 27, а...
Как се празнува Великден по света - II
Във Великобритания на Разпети петък се хапват малки хлебчета със стафиди и нарисуван кръст. Подобно на...
Хубавите български песни по текстове на поета Петър Караангов
Топъл дъжд Нощта пресича моя град надлъж, площадите отдъхват от мъглите, о, аз дочаках пролетния...
Традицията на коледните базари
Коледа е! Или поне скоро наближава. От една страна се борим със смесените чувства към една дълго отричана...
Фернандо Песоа: "Никога не се обезсърчих да наблюдавам живота"
Присъствал съм незнайно на постепенното замиране на живота ми, на бавното крушение, на всичко което съм...
Историята помни: Иван Вазов е погребан с големи почести от целия български народ
На 22 септември 2021 г. отбелязваме 100 години от смъртта на великия Иван Вазов. Гробът на големия български...
Сънувал ли си...
Сънувал ли си как си се завърнал във себе си и как си се побрал в илюзиите си и си съвсем прашинка? Неплодна...
Аз не се и попитах кой си ти, какъв си ти
"Аз не се и попитах кой си ти, какъв си ти. Не знам и как те обикнах. Ние не знаем как идва любовта и...
Сауната през времето
Днес повечето от нас свързват сауната с козметични салони, СПА комплекси и лъскаво удоволствие. Много...
Древната душа на виното
Едва ли има друго питие, което да носи толкова символика, колкото червеното вино. Още от древността виното...
След време
Ний срещаме се всеки ден почти и после отминаваме се неми. Това ли бяха нашите мечти? Къде са вече...
Орли
Повя и зелените ливади зашумяха като облаци. Две бели глухарчета се завъртяха из въздуха. Учудено се...
"...Аз бях принуден да се изолирам, да живея самотен живота си"
"О, вие, хора, които мислите или казвате, че съм злобен, твърдоглав или мизантроп, колко сте несправедливи...
Какво научих в университета?
Колко е хубаво да знаеш нещо важно и полезно, колко е ненужно да знаеш всичко. Да бъда невидима,...
Първата българска готварска книга е дело на...Дядо Славейков
Петко Рачов Славейков е светило сред съвременниците си - уважавана обществена и политическа фигура, патриот...
Само в събота няма да бързам
Само в Събота няма да бързам. Тоз живот и без мен си тече... И проблеми на възел завързани нека друг...
Опитът е жесток учител...
Опитът е жесток учител. Първо те вика на изпит, после преподава урока....
Кратуните - незалязващ чар и практичност за бита
Наскоро ни подариха малки кратунки и децата ме попитаха стават ли за ядене, служат ли за нещо. Започнах...
"Каква полза имаме от това да бледнеем от пост, когато побледняваме от завист?"
Светите отци учат: "Преди всичко примири се с врага си, като му простиш от сърце; като видиш беден...
Нашият голям дом
Ние мечтахме да покорим природата, да станем нейни господари и да извлечем възможно най-много блага....
Ядат ли българите истински шпеков салам "Бургас" (изследване)
В оригиналната рецепта за шпеков салам Бургас има само 4 съставки, но в новите "варианти" Активни потребители...
Дино Будзати – „Напразни покани“
Бих искал да дойдеш при мен някоя зимна нощ и притиснати един до друг да се взираме през прозорците в...
Заговезни
Седнаха децата всички на софрата до мама, до татко, да си хапнат сладко бобена чорбица, рибник и...
Продавач на надежда
Ако можех да имам едно магазинче със две полички , бих продавал ... познайте какво ? - Надежда ! Надежда...
Чрез вградени живи бактерии дреха спира миризмата от изпотяване
Всеизвестно е, че не самата пот, а бактериите, които се размножават по кожата, причиняват неприятната...
Древното изкуство кинцуги - красотата на счупеното, което съживяваме с грижа
Традицията да се залепват ценни счупени съдове с лепило, в което има златни или сребърни частици, наречена...
„Как се пише?“ със 100 важни правила за българския език
За Деня на народните будители платформата за грамотност прави подарък на читателите си За Деня на народните...
Най-смешните семейни коледни картички
Около Коледа света обикалят милиарди картички. По суша въздух и море - пожеланията се отправят на дълъг...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook