Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Е-е-е, и замирисва на… свобода. Монокините


Личният избор и това да си готов на всичко свързано с него са важни. Както се казва в една руска поговорка - като обичаш да се пързаляш, обичай и да си носиш шейната. Нещо подобно се получава и с печенето и плуването само по долнище - има доста предимства, но трябва да си готов да понесеш последствията.
Темата за ходенето на плажа без горнище е огромна и трудна. За да не потъна в нея с гордо вдигнато горнище, ще я разделя на няколко гледни точки.

От една страна неприлично, от друга удобно и за капак може да се окаже вредно. Отговорът на въпроса за или против не може да е еднозначен и както в повечето случаи всеки го дава за себе си и на себе си.
Като са замислим за голите гърди на плажа се намесват категории като морал, естетика, възпитание, медицина.

Чий морал?
Хората по плажа някак все още не приемат това, че някой би искал да се чувства свободен и неограничен от задръжки. Естествено „хората по плажа“ звучи много общо, а всъщност става дума за малцина, които гледат навъсено и се опитват да не се чувстват неловко от разбиранията си, че гърдите не са за показ.
Другата страна на монетата е правото на свободен избор. Съвсем не е задължително човек да се старае да се вписва в картинката на идеалния за някого плаж. Все пак това е плажът, а не градският транспорт или друга условна среда, в която голотата е неприемлива.
В ежедневието си постоянно поставяме граници и се опитваме да сложим всичко под контрол с най-различни норми. Когато сме на почивка, отиваме там, за да се освободим в една или друга степен от тези условности и да се почувстваме като част от природата. Естествено е всеки да го прави по своя начин, без разбира се да пречи на другите. Печенето без горнище не означава това да се натрапваш на някого и да търсиш нечии погледи, а да се усещаш възможно най-освободен.

Естетика с две остриета
Друг основен въпрос при стоенето на плажа по монокини е това доколко естетиката го позволява. Дали можем да очакваме от другите да ни приемат такива каквито сме, без това да нарушава спокойствието им?
Голотата може да бъда красива или грозна в зависимост от представите и предразсъдъците, с които я приемаме. Красотата извира отвъртре, от това как се чувстваме, колко емоционално заредени сме, какво искаме да правим точно в този момент.
Естетиката от гледна точка на печащия се по монокини може да се отнесе до разликата, която банските оставят. Дори и най-красивата рокля с гол гръб лесно губи част от блясъка си от чертите и ивиците бяла кожа.

Здраве
Зоната около гърдите и деколтето е нежна и по-ранима. Докато останалите части от тялото ни са били малко или много на показ, гърдите винаги са били скрити и не са виждали много слънчеви лъчи. От тази гледна точка директното излагане на слънце без горнище може да бъде опасно и вредно.
Това, че някой се пече без горнище обаче не значи, че е безразсъден. Тази опасност може да се предотврати с нанасяне на повече слънцезащитни продукти и с излагане на слънце в разумни часове.

Въпрос на избор за двете страни

В последна сметка никой никого не кара да стои на един плаж с дами по монокини. Същото важи и за дамите. Ако ситуацията е толкова непоносима и всички погледи с морален укор са се вперили в областта без горнище, не е нужно „бунтовнически“ да стоим изложени на тях. Всичко се свежда до едно единствено нещо – свободата на изразяване.
Ако харесваме тялото си без разлика, се печем без горнище. Не е нужно да парадираме с това или да се гневим на погледите на хората около нас. Все пак в нашето общество не всеки ден се виждат жени с голи гърди навън и реакцията на останалите е нормална.
Ако пък жената без горнище до нас ни дразни и имаме усещането, че гърдите й ни пречат на хоризонта – можем просто да се помръднем или да я помолим да се облече, защото не искаме подрастващия ни син да си изкриви врата от гледане в нейната посока.
При всички случаи мълчаливото повдигане на вежди и сумтене изпод слънчевите очила не е изход от ситуацията за нито една от страните. Защото изкуството на това да живееш с различни индивиди, които проявяват свободната си воля по разнообразни начини започва от едно – откритата комуникацията. Била тя със или без горнище.

Виж още статии за:   Здравето · Лятото · На плаж ·
Коментари
2012-02-09 #13
вълчица
Аз сутиен не нося,та горнище на бански ли Винаги съм се чудила,как другите го понасят-понякога лятото ходя с бански вкъщи и слагам горнището,понеже има и други хора у дома,а и не се знае кой ще звънне,но скоро започва да ми стяга е да се измества и го махам
2011-09-14 #12
teodora
@Снежана Станева - свеж полъх на свобода
2011-09-14 #11
Снежана Станева
За мен, е въпрос на личто его-е ли си ти този,който се самохаресва е не робува на предразсъдъци от 19 век,освободен и чист душевно човек ....Всеизвестно е ,че никому не е приятен атрибута сутиен-на мен даже и като думичка....
Правим този атрибут важен в ежедневието си заради естетиката-рокля и голи гърди,когато духа студен вятър.....-а на плажа....голиге женски гърди са доказателство за усещането ти на човек ,който оценява женските форми и гледа на тях като художник .Не безизвестно е, че най-красивите картини са тези, на красиво женско тяло-то издава истетиката на душата-и красиви женски очи....
Нека бъдем реалисти и не набъркваме Марта Вачкова, която е проявила доста самонадеяност и смелост...
2011-08-29 #10
Цвети
абе то ясно, че плажуването си е фрийк шоу
2011-08-29 #9
Инна Георгиева
Все ми е едно дали някой до мен се пече по бюст. Гледам морето, пясъкът, човека до мен, не че не виждам другите, напротив - ама да си ходят както искат. /То аз толкова и ходя на плаж де, но друга тема/
Та ако се наложи да избера за или против: "За" монокините и "против" тичане във водата по бюст.
Тази година бях на едно парти в Слънчев бряг, та там единия ден бях туристка на плаж, до мен легна една жена, която отзад на бедрата си на педя и половина от сгъвката на дупето имаше татуировки, червени панделки. Ето това повече ми направи впечатление.
2011-08-29 #8
teodora
може би в някои части не е толкова jazzy, да.
Аз не мога много от смешната страна да гледам на тези абсурди , тип самолета и силикона, та дори не съм и чула за това.
А голота свобода - много е сложно. И три кючека време няма да стигнат
2011-08-29 #7
Цвети
и на мен не ми било приятно да ида да се попека на резово, закътаното плажчи, дето е само някакв 50-60 метра, и дами цъфне марта вачкова дибидюс гола в цялата си прелест, ма какво да са прави - свобода. всеки както си я разбира))ами момето, дето му се спукаха силиконите в самолета сф- варна, що стана така - гаджето платило тунинга и искало да си види инвестицията веч на морето, нищо какво казват докторите за следопреративното положение. в резултат какво - не ми се мисли. те на въртележка и забранили, ма гаджето кат иска, нал си е платил.
теди, много е кючек работата
2011-08-29 #6
teodora
Хахаха, Цвети, не е чак толкова кючек работата все се надявам
2011-08-29 #5
Диди
Да се забрани печене без горнище на всички мутирали - по желани или от годините: силиконови изроди и изперкали бабички
2011-08-29 #4
Цвети
да бе, представяш ли си тук някой полицай да направи подобна забележка. първо ще отидат от чисто любопитство, после се позакачат, тя ще се подсмихва, тетките ще продължат да клатят глави, полицаите ще се снимат за спомен, а случката с каката ще я има из целокупния нет, което за нея ще е повод да си побъбри между два кючека ))) кат не ти аресва, айде с кърпата и чадърчето другаде
2011-08-29 #3
teodora
Ех, лична амбиция - идеята ми беше да не си пречим, не да се доказваме един на друг. И аз не бих помолила, затова го написах Или имаш смелостта да кажеш или нещата остават такива каквито са. В смисъл, че хем да мърмориш, че не ти харесва, хем нищо да не правиш ми се струва положение "наникъде".

Хаха, за мис силикон. Аз на плажа видях една дама да се пече по гръб и гърдите й хоп, противно на гравитацията, стърчаха право нагоре. Много интересно беше
2011-08-29 #2
Цвети
ам да, ама девойката мис силикон гръцки полицаи я помолили най- учтиво да си надене горнището, щото възмутила местните, най- вече жени, ъфкорс.
2011-08-29 #1
Светлана Чамова
Аз не бих помолила никого да се облече. Намирам го за прекалено грубо навлизане в чуждо лично пространство.
Пък и кой би се облякъл след подобен разговор Въпрос на лична амбиция би било да си остане така
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Учени: Не използвайте стари слънцезащитни кремове и масла - водят до рак
· Идеи за страхотни снимки на плажа
· Най-иконичните бански костюми от киното, телевизията и поп културата
· 6 ползи за здравето от смокините и как да ги включиш в менюто си
· Обичате ли дъжда? Не сте сами
· Защо да ядем кайсии и праскови през лятото
· Как да укротим вътрешния критик, без да губим себе си
· Обрат в разбирането за преддиабета: кръвната захар може да се нормализира и без отслабване
· Периодичното гладуване не превъзхожда диетите
Виж още статии за:   Здравето · Лятото · На плаж ·
Неделя
3
Май 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
СПИН - страшната истина - II
Предпазване Избягване на: Случайни сексуални контакти (орален, вагинален, анален, хомосексуален...
Средиземноморската диета може значително да намали риска от рак на гърдата при жени след менопауза
Придържането към средиземноморската диета е свързано със значително намаляване на риска от рак на гърдата...
Детето и първото му посещение при зъболекаря - II
Не заплашвайте с Голямата инжекции и Лошия чичо доктор Много родители използват заплахите като основен...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 36
Ден 36 от Коледните пости. Последният ден, в който ви разказвам какво постим у дома. Да, до края на Коледните...
Няма безопасно количество алкохол за риска от деменция, сочи ново изследване
Дори една-две напитки на ден не са напълно безвредни за мозъка, разкрива ново международно проучване,...
1
Лек за разширените вени - II
Важно е още при първите признаци на венозен проблем, да вземем превантивни мерки, за да не се стигне...
Да простиш на някого, който не иска прошка
Актът на прошката е един от най-катразисните и освобождаващи неща, които може да се случат между двама...
Какво се крие зад асексуалността – "невидимата сексуална ориентация"?
Повечето хора никога не забравят времето, обикновено в юношеството, когато са усетили първите трепети...
Разбивачи на митовете: истината за стриите
Кожата е най-големият орган в човешкото тяло. Тя притежава много безценни качества, но основното е да...
Брашното – някои го предпочитат черно
Бързам да уточня, че определението “черно” в заглавието е по-скоро преносно и обобщаващо. Иде реч за...
1
Сол или сол
Солта е най-простата подправка. Дотолкова сме свикнали с нея, че прибавянето й в основните ястия изобщо...
3 вида храни, които да имаме вкъщи, докато постим
Когато решим да постим, трябва да сме сигурни, че приемаме достатъчно пълноценна храна. Без месото, млякото...
Сега е моментът да се погрижим за здравето на кожата си след летните почивки
Лятото отмина и еуфорията от почивките отстъпва място на ежедневните задачи. Сега е моментът да проверим...
Как вредим на околната среда, без да подозираме
Нашите битови изобретения са част от човешката ни същност. Човешкият разум е като дете, което измисля...
Детето - левичар - I
Имате си сладко и умно дете. То расте и се променя с всеки изминал ден. По някое време обаче разбирате,...
1
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook