 сн. Елица Гунчева |
|
Интервю: Балетният педагог Виргиния Казарина - I
Може ли сбъдването на мечти да е професия
 Изпрати
Виргиния Казарина е щастлив човек. Тя е сбъднала детската си мечта и е станала балерина. Танцува от 5 годишнa, а класическо професионално обучение започва още в 4 клас на самото Държавно Хореографско училище в София. Конкуренцията е жестока. Приемат се около 40 деца за една учебна година след тридневен изпит, завършват едва 15. Продължава образованието си в Московския държавен университет на културата и изкуствата, специалност Хореография, където се докосва до голямото наследство на Руската балетна школа. Сега на свой ред обучава балерини на различна възраст в собствена школа.
Дали сбъдването на мечти може да бъде професия и за какво продължава да мечтае самата тя, ще разберем от интервюто, което тя даде за Hera.bg, малко след Международния ден на балета – 29 април. Попитахме я всичко, за което се сетихме - за балета като изкуство, за най- малките и за големите в него, за трудностите и радостите на нейната работа...
Да бъде балерина е една от най- съкровените мечти на всяко момиче, това ли беше твоята детска мечта? Как започна, някой подтикна ли те?
- Голямата заслуга е на майка ми. Тя е тази, която ме запозна с балетното изкуство. От малка ме е закърмила с любов към класическата музика, водила ме е на балетен спектакъл на знаменитата Алисия Алонсо, още преди да навърша 5 години. Много малка съм била, но още помня как бях завладяна от красотата, елегантността, изяществото на целия спектакъл. Майка ми се е постарала да осигури билет на първи ред, за да може нейното момиченце да попие всичко.
Майка ми ме е записала на балет по препоръка на ортопед. По- късно, навършвайки 8 години, аз съм разбрала, че съществува балетно училище и една година само това съм повтаряла: „ Искам да постъпя в балетното училище!” Била съм много настоятелна и по разказите на майка ми тя не е имала избор, освен да ме заведе на приемните изпити в София в единственото тогава в страната Държавно Хореографско училище. Три дена комисия тестваше, оглеждаше, изпитваше способностите на всеки кандидат. Аз минах и трите тура, станах една от избраните.
С учителката си в Държавното балетно училище легендата Красимира Колдамова. Виргиния е в най- ляво.
Балетното училище изигра значителна роля в определянето на съдбата ми занапред. Бях категорична, че няма да се откажа, въпреки трудностите на едно провинциално 10 годишно момиченце в столицата и станах още по- упорита и всеотдайна. Научих се да бъда последователна и целеустремена, научих се как да постигам мечтите си. Влюбих се в балета, не само в танца, не само в спектакъла, но и в балета като средство за тренинг и възпитание.
Коя е най- подходящата възраст за децата да започнат и според теб балетът само за момиченца ли е? Какви качества изгражда той у едно дете на ранна възраст?
- Смятам, че танцът е в детето още от самото раждане. Някои са по- музикални, по- ритмични, други не чак толкова и това са качества, които могат или да се развиват, или да се занемарят и загубят. Затова по преценка на родители и по моя, приемам и 3- 4 годишни деца. В момента имам 3 момиченца в школата на тази възраст, които са толкова музикални, толкова гъвкави, толкова внимателни, че се справят по- добре от някои 6 годишни. Така че колкото по- рано се обърне внимание на тези заложби в детето, толкова е по- голям шансът те да се развият, шлифоват и да има резултат. Възпитанието, което балетът дава на момчета и момчета, си струва! В балетната зала децата трябва да се държат различно от ежедневието си. Имаме строги правила. Аз трябва да съм твърда, постоянна и упорита, докато тези правила станат част от тях и тяхното поведение. Балерините се отличават не само с походката си, не само с начина, по който си държат гърба и главата – те са дисциплинирани и растат силни личности.
Когато чуем класически балет си представяме изящни тела, бляскави тоалети, съвършени движения. Слава и красота. В крайна сметка – скъпо ли е да се обучаваш в това изкуство, толкова ли е елитно, колкото изглежда, изисква ли жертви?
- Разбира се! Това е друг свят. Свят на елегантност, където всичко е премерено, има строги правила. Елитно е. Но е достъпно за всеки, който иска да му се отдаде. Всичката тази красота, събрана в един спектакъл, в един танц или в една балерина изисква много. Много време подготовка, много постоянство, търпение, последователност, упоритост, лишения и жертви, целеустременост. Това е много скъпо изкуство – в двата смисъла, и във финансов, и в личен план жертвите са много. С времето изискванията към професионалното облекло например растат, и това не е изкуствено наложено, а се налага заради натоварването – професионални чорапогащници, клинове, защото са по- издържливи на сцената, туфли, а не цвички, защото са по- удобни. Всички разходи ги поемат родителите, спонсори няма. Костюмите са колкото красиви, толкова и скъпи, но всеки танц е роля, а всяка роля иска костюм, както е в киното, театъра.
Но цената си заслужава! Смятам, че балетното изкуство възпитава децата ни многостранно. Те слушат друг вид музика, въвлечени са в нещо голямо, ангажирани са, нямат време за пилеене и глупости. Моите възпитанички нямат време дори за телевизия. А това за много млади хора е вече жертва. Участието на балетната ни школа в фестивали, конкурси и академии на изкуствата дава възможност на децата да осъществяват контакт с техни връстници от други градове и от други страни, това разширява мирогледа им не само в сферата на танцовото изкуство, но и въобще.
Зачетох се в биографията, която ни даде в предварителния разговор. Направи ми впечатление, че част от образованието ти е Балетна педагогика, която си завършила в Москва. Става ли от всяка бивша или настояща балерина добър учител? Какви качества са нужни според теб, особено що се отнася до балет за деца?
- Мисля, че не всеки може да работи с деца. Не от всяка балерина може да се получи педагог. И това не е недостатък. Всеки трябва да знае къде му е силата. Моята се оказа в работата с децата. Обичам ги, обожавам ги! Това трябва да е водещо за всеки педагог. Ако подходим с любов още в началото, всичко друго се учи по- лесно. Считам тази професия за голяма привилегия! Осъзнавам отпечатъка който ние, педагозите, оставяме в децата за цял живот.
Каква е реализацията на децата от балетните школи като твоята, извън Държавното училище. Може ли у нас професия „балерина” да бъде достойна и бляскава, както е по света?
- Това е друга моя мечта! Искам чрез това изкуство да възпитаме едно различно поколение на младите, на деца със стил и ценности. Това се конфронтира с балкански модели и манталитети. Но имаме успехи! Когато се върнах във Велико Търново, след почти 10 годишно отсъствие и живот в две европейски столици, бях поразена от погазването на традициите в културата и по- специално - театър, балет. Бях заобиколена от младежи, които седят на стълбите пред блока или в парка и плюят семки на земята и слушат чалга. Никой в това време не се интересуваше от това да отиде на спектакъл, пък и нивото беше също толкова ниско, колкото изискванията на публиката. Минаха 20 години от тогава и виждам много голямо развитие. Балетната школа се напълни с деца. Успехи имат и децата, които не посещават Държавното училище, но в основата на всичко е класическият екзерсиз в балета – стъпки, положения на ръцете, главата, това е просто стандарт.
През последните години се възродиха традиции в културния живот. Има публика, има претенции към сцената, защото и тя се разнообрази и обогати. В този смисъл „балерина”, класическа, отново звучи престижно и бляскаво. Да, има дистанция, защото балетът е елитно изкуство, но като професия стана по- достъпна, конкуренцията - по- силна, а това ражда още по- високо ниво. Да е прима балерина винаги ще бъде мечта на всяка малка или по- голяма балерина, която взима това изкуство на сериозно. |
|
|
Вторник 21 Март 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 „Дете, на обичане кой те научи?”
Виновният
Валери Петров
Нямаше как. Беше истинска хала.
Лаеше страшно и прежалих го аз.
Взех го...
 Вслушвай се в себе си. Хубав човек лошо няма да те посъветва
Вслушвай се в себе си. Хубав човек лошо няма да те посъветва....
  Критичните три
В детските приказки почти всички неща са по три – тримата братя, трите пътя, трите прасенца, трите самовилски...
 10 от най-емблематичните рокли в киното
Киното и модата винаги са вървели заедно в един лек и очарователен флирт. Костюмите в един филм са толкова...
 "...Аз бях принуден да се изолирам, да живея самотен живота си"
"О, вие, хора, които мислите или казвате, че съм злобен, твърдоглав или мизантроп, колко сте несправедливи...
 Хелън Мирън с награда за цялостно творчество
Британската актриса Хелън Мирън ще получи награда за цялостно творчество от своите колеги актьори от...
 Консумацията на риба от реки и езера е равносилна на месец пиене на замърсена вода
Изяждането на една сладководна риба, уловена в река или езеро, е равносилно на пиенето за един месец...
 Разчупи езиковите бариери с моментален преводач Vasco Translator M3
Нека бъдем честни – повечето от нас са попадали в ситуация където езиковите ни познания не са били достатъчни...
  Имате ли чувството за хумор?
Не го виждаш, не го чуваш, а може да ти потекат сълзи заради него. Що е то? Не, не е Батман с шапка невидимка....
 Имам седем тона умора по себе си
Имам седем тона умора по себе си.
И едно недоверие, на всичко отгоре.
Продължавам да пиша по звездните...
 Живота, Времето, Смъртта
Това се случи не много отдавна, и не през девет и десет планини, и сега в теб някъде се случва, със...
  Посткросинг или "Мило непознато другарче..."
„Мило непознато другарче....“
С тези думи са започвали писмата на моите родители към непознатите другарчета...
  Hera.bg на 9 години! Честит ни празник, приятели!
Днес Hera. bg прехвърли още една година във виртуалното пространство и отново искаме да споделим нашия...
 "Обещавам ти провал"
Обещавам ти провал. Обещавам да те обичам до свършека, да те целувам до последната граница, да тичам,...
  Мароко - Страната на 1001 нощ - III. Казабланка
Казабланка и джамията Хасан II. - втората по големина в света след тази в Мека
Месеци по – късно,...
 100 години от рождението на Стоянка Мутафова
На 2 февруари 2022 г. се навършват 100 години от рождението на великата българската актриса Стоянка Мутафова.
С...
  Викингите са открили Северна Америка почти 5 века преди Колумб
Дървен материал от древно селище на канадския остров Нюфаундленд свидетелства, че дълго преди Христофор...
 Тълкуване на сънищата – бабини деветинини или път към себепознанието
В древността се смятало, че сънищата са послания от боговете, изпълнени с пророчества и предупреждения...
 Следвай сърцето си
Следвай сърцето си, но не забравяй да вземеш и ума си....
  19 февруари - Поклон пред Васил Левски
Апостолът умира на 6 февруари 1873 година, когато в сила е Юлианския календар. След като в България...
 4 цвята дамски чанти, които ще си отиват с всичко
Честно казано, не знам има ли нещо по-досадно от черна дамска чанта. Да, знам, че особено по нашите ширини...
  Българският и още 18 флага на други страни, направени от най-типичните в тях храни
Много често си служим със стереотипи, за да опишем някои нации. Германците били скучни и работливи, французите...
 Кой е най-модерният цвят през 2021 година
От поне 5 години назад не се бе случвало "Цветът на годината" на Pantone да бъде на практика два цвята.
Двата...
 10 юни - Световен ден на ар нуво
Световният ден на стила ар нуво (World Art Nouveau Day - WAND) е събитие, посветено на този стил в изобразителното...
 Кои са най-популярните имена сред родените през 2019 г. бебета?
Най-често българите са кръщавали новородените си деца през 2019 г. с имената Виктория и Александър. Миналата...
 Българските любовни филми на всички времена
Най- добрите любовни филми на едно място. В началото бях вдъхновена от тази идея и мислех, че е лесна...
 „Оксфорд“ обяви своята Дума на годината
Речникът на „Оксфорд“ обяви своята Дума на годината, съобщи ТАСС, цитирайки прессъобщение на университетското...
 Свобода
По ученическите ми тетрадки
по моя чин и по дърветата
по пясъците по снега
написвам твойто име
По...
  Красиви макове пазят сянка на гражданите на Йерусалим
Израелски архитекти са създали изключително ефектна придобивка за гражданите на Йерусалим. Гигантски...
 Анастасия Димитрова основава първото училище за момичета
Анастасия Димитрова е сред онези знайни и незнайни жени, народни будителки, които оставят ярка диря в...
 "На какво не привиква човек"
"(...)
Бараката №14 притежаваше шест кревата, през които се прибави още един, според числото ни. Смешно...
  На есента - Джон Кийтс
Мъглив сезон на сочни плодове богат,
на зреещото слънце по-добър приятел няма;
в заговор са да отрупат...
|