Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      
сн. Елица Гунчева
сн. Елица Гунчева

Интервю: Балетният педагог Виргиния Казарина - I


Може ли сбъдването на мечти да е професия

Виргиния Казарина е щастлив човек. Тя е сбъднала детската си мечта и е станала балерина. Танцува от 5 годишнa, а класическо професионално обучение започва още в 4 клас на самото Държавно Хореографско училище в София. Конкуренцията е жестока. Приемат се около 40 деца за една учебна година след тридневен изпит, завършват едва 15. Продължава образованието си в Московския държавен университет на културата и изкуствата, специалност Хореография, където се докосва до голямото наследство на Руската балетна школа. Сега на свой ред обучава балерини на различна възраст в собствена школа.

Дали сбъдването на мечти може да бъде професия и за какво продължава да мечтае самата тя, ще разберем от интервюто, което тя даде за Hera.bg, малко след Международния ден на балета – 29 април. Попитахме я всичко, за което се сетихме - за балета като изкуство, за най- малките и за големите в него, за трудностите и радостите на нейната работа...

Да бъде балерина е една от най- съкровените мечти на всяко момиче, това ли беше твоята детска мечта? Как започна, някой подтикна ли те?

- Голямата заслуга е на майка ми. Тя е тази, която ме запозна с балетното изкуство. От малка ме е закърмила с любов към класическата музика, водила ме е на балетен спектакъл на знаменитата Алисия Алонсо, още преди да навърша 5 години. Много малка съм била, но още помня как бях завладяна от красотата, елегантността, изяществото на целия спектакъл. Майка ми се е постарала да осигури билет на първи ред, за да може нейното момиченце да попие всичко.

Майка ми ме е записала на балет по препоръка на ортопед. По- късно, навършвайки 8 години, аз съм разбрала, че съществува балетно училище и една година само това съм повтаряла: „ Искам да постъпя в балетното училище!” Била съм много настоятелна и по разказите на майка ми тя не е имала избор, освен да ме заведе на приемните изпити в София в единственото тогава в страната Държавно Хореографско училище. Три дена комисия тестваше, оглеждаше, изпитваше способностите на всеки кандидат. Аз минах и трите тура, станах една от избраните.


С учителката си в Държавното балетно училище легендата Красимира Колдамова. Виргиния е в най- ляво.

Балетното училище изигра значителна роля в определянето на съдбата ми занапред. Бях категорична, че няма да се откажа, въпреки трудностите на едно провинциално 10 годишно момиченце в столицата и станах още по- упорита и всеотдайна. Научих се да бъда последователна и целеустремена, научих се как да постигам мечтите си. Влюбих се в балета, не само в танца, не само в спектакъла, но и в балета като средство за тренинг и възпитание.

Коя е най- подходящата възраст за децата да започнат и според теб балетът само за момиченца ли е? Какви качества изгражда той у едно дете на ранна възраст?

- Смятам, че танцът е в детето още от самото раждане. Някои са по- музикални, по- ритмични, други не чак толкова и това са качества, които могат или да се развиват, или да се занемарят и загубят. Затова по преценка на родители и по моя, приемам и 3- 4 годишни деца. В момента имам 3 момиченца в школата на тази възраст, които са толкова музикални, толкова гъвкави, толкова внимателни, че се справят по- добре от някои 6 годишни. Така че колкото по- рано се обърне внимание на тези заложби в детето, толкова е по- голям шансът те да се развият, шлифоват и да има резултат. Възпитанието, което балетът дава на момчета и момчета, си струва! В балетната зала децата трябва да се държат различно от ежедневието си. Имаме строги правила. Аз трябва да съм твърда, постоянна и упорита, докато тези правила станат част от тях и тяхното поведение. Балерините се отличават не само с походката си, не само с начина, по който си държат гърба и главата – те са дисциплинирани и растат силни личности.

Когато чуем класически балет си представяме изящни тела, бляскави тоалети, съвършени движения. Слава и красота. В крайна сметка – скъпо ли е да се обучаваш в това изкуство, толкова ли е елитно, колкото изглежда, изисква ли жертви?

- Разбира се! Това е друг свят. Свят на елегантност, където всичко е премерено, има строги правила. Елитно е. Но е достъпно за всеки, който иска да му се отдаде. Всичката тази красота, събрана в един спектакъл, в един танц или в една балерина изисква много. Много време подготовка, много постоянство, търпение, последователност, упоритост, лишения и жертви, целеустременост. Това е много скъпо изкуство – в двата смисъла, и във финансов, и в личен план жертвите са много. С времето изискванията към професионалното облекло например растат, и това не е изкуствено наложено, а се налага заради натоварването – професионални чорапогащници, клинове, защото са по- издържливи на сцената, туфли, а не цвички, защото са по- удобни. Всички разходи ги поемат родителите, спонсори няма. Костюмите са колкото красиви, толкова и скъпи, но всеки танц е роля, а всяка роля иска костюм, както е в киното, театъра.

Но цената си заслужава! Смятам, че балетното изкуство възпитава децата ни многостранно. Те слушат друг вид музика, въвлечени са в нещо голямо, ангажирани са, нямат време за пилеене и глупости. Моите възпитанички нямат време дори за телевизия. А това за много млади хора е вече жертва. Участието на балетната ни школа в фестивали, конкурси и академии на изкуствата дава възможност на децата да осъществяват контакт с техни връстници от други градове и от други страни, това разширява мирогледа им не само в сферата на танцовото изкуство, но и въобще.

Зачетох се в биографията, която ни даде в предварителния разговор. Направи ми впечатление, че част от образованието ти е Балетна педагогика, която си завършила в Москва. Става ли от всяка бивша или настояща балерина добър учител? Какви качества са нужни според теб, особено що се отнася до балет за деца?

- Мисля, че не всеки може да работи с деца. Не от всяка балерина може да се получи педагог. И това не е недостатък. Всеки трябва да знае къде му е силата. Моята се оказа в работата с децата. Обичам ги, обожавам ги! Това трябва да е водещо за всеки педагог. Ако подходим с любов още в началото, всичко друго се учи по- лесно. Считам тази професия за голяма привилегия! Осъзнавам отпечатъка който ние, педагозите, оставяме в децата за цял живот.

Каква е реализацията на децата от балетните школи като твоята, извън Държавното училище. Може ли у нас професия „балерина” да бъде достойна и бляскава, както е по света?

- Това е друга моя мечта! Искам чрез това изкуство да възпитаме едно различно поколение на младите, на деца със стил и ценности. Това се конфронтира с балкански модели и манталитети. Но имаме успехи! Когато се върнах във Велико Търново, след почти 10 годишно отсъствие и живот в две европейски столици, бях поразена от погазването на традициите в културата и по- специално - театър, балет. Бях заобиколена от младежи, които седят на стълбите пред блока или в парка и плюят семки на земята и слушат чалга. Никой в това време не се интересуваше от това да отиде на спектакъл, пък и нивото беше също толкова ниско, колкото изискванията на публиката. Минаха 20 години от тогава и виждам много голямо развитие. Балетната школа се напълни с деца. Успехи имат и децата, които не посещават Държавното училище, но в основата на всичко е класическият екзерсиз в балета – стъпки, положения на ръцете, главата, това е просто стандарт.

През последните години се възродиха традиции в културния живот. Има публика, има претенции към сцената, защото и тя се разнообрази и обогати. В този смисъл „балерина”, класическа, отново звучи престижно и бляскаво. Да, има дистанция, защото балетът е елитно изкуство, но като професия стана по- достъпна, конкуренцията - по- силна, а това ражда още по- високо ниво. Да е прима балерина винаги ще бъде мечта на всяка малка или по- голяма балерина, която взима това изкуство на сериозно.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Интервю с магистър-фармацевт Петя Цонева
· Виктория Бешлийска: Езикът дава характер, отличимост, чувство за принадлежност
· Цвят и свежа провокация в градската среда - Виктория Георгиева-Mouse
· Херман Хесе: „Мъдростта е да мислиш с песимизъм, а да действаш с оптимизъм"
· Червената рокля - милиони шевове, които разбиха културните бариери
· Banksy дарява 13 милиона долара за преобразяването на затвор
· Япония триумфира над Франция на Световното първенство по сладкиши (снимки)
· Метеопрог за планиране на почивката
· От Могилово до Нова Зеландия. Българска изба произвежда вино на другия край на света
Неделя
27
Април 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Свят, пълен с цветове - картините на Педро Ролдан Молина (снимки)
От картините на Педро Ролдан Молина струи светлина и цвят. Една бликаща жизнерадост, която зарежда и...
Непорастващият малък принц на Екзюпери
"Показах прекрасното си произведение на възрастните и ги попитах дали моята рисунка не им вдъхва страх....
Закон във Франция цели пестенето на храна с благотворителна цел
През август 2015 година във Франция беше приет закон, който цели спирането на изхвърлянето на храна от...
В живота няма нищо даром, но битките ни носят безценни дарове
В живота няма нищо даром, но битките ни носят безценни дарове. ...
Направи от днешния ден спомен, с който си струва да се живее
Направи от днешния ден спомен, с който си струва да се живее. ...
За да стъпиш на първото стъпало
Не ти е нужно да виждаш цялата стълба, за да стъпиш на първото стъпало....
Ниагарският водопад грейна в цветовете на българското знаме (видео)
Ниагарският водопад беше осветен в цветовете на българския трибагреник по повод Националния празник на...
Нещата винаги изглеждат невъзможни, докато не ги осъществим
Нещата винаги изглеждат невъзможни, докато не ги осъществим....
Тежък характер
Като камък на шия, като белег от нож, като черна шамия, като стар меден грош все те нося по мене,...
Медалите за Норвегия в Пьончан - медали за норвежкото образование
Зимните олимпийски игри в Пьончан доказаха колко велика спортна нация е Норвегия - скандинавската страна...
Провокативен и нестандартен, филмът "Никой" е с официална премиера на 3 юни
Пълнометражният дебют на режисьора Андрей Андонов дава заявка да бъде нещо, което досега в българското...
Стивън Хокинг: "Тихите хора имат най-гръмки умове."
"Напълно в реда на нещата е да се правят грешки. Нищо не е съвършено, защото ако съществуваше съвършенство,...
Не позволявай дребни хора...
Не позволявай дребни хора да те убедят, че мечтите ти са твърде големи...
Да изживеем това, за което мечтаем
Едно от най-важните неща, които трябва да направите, за да бъдете щастливи е да вършите това, което ви...
Мисловни карти
Не само сградите имат строителен план. Ние, като главни архитекти на решенията, плановете и действията...
3 ноември - Ден на българския художник
Денят на българския художник се отбелязва от 1993 г. по инициатива на Сдружението за възраждане на Софийското...
Труман Капоти: „Провалът е подправката, която дава вкуса на успеха.”
Труман Капоти: За писането: „За мен най-голямото удоволствие от писането не е това за какво е,...
Спаначена крем супа
Тази супа може да има много вариации. Ако не са пости, какъвто е случаят, може да се сервира със заквасена...
2012 година според предсказанията на фантастите
През 1987 г. група писатели фантасти, сред които Айзък Азимов, Роджър Зелазни, Орсън Скот Кард, Робърт...
Българска народна певица притежава най-силния глас на планетата. Чуйте я!
Българката Смиляна Захариева е официалният носител на сертификат от Рекордите на Гинес за най-силен глас...
22 март - Денят на водата
Световният ден на водата бива ежегодно отбелязван на 22 март. Инициативата възниква през 1992 г. по време...
В списъка със задачи винаги записвам
В списъка ми със задачи винаги записвам: "Да изпия чаша вино." Така съм сигурна, че в края на деня съм...
10 безпощадни цитата от "1984" на Джордж Оруел
"Който контролира миналото, контролира бъдещето; който контролира настоящето, контролира миналото." "Свобода...
Варна и Добрич бедстват. Да помогнем!
Сигурни сме, че и вие се вълнувате, какво се случва с наводнените Варна и Добрич. Бедствието вече взе...
Из малка част от Югозападна България - II
На 7 км от Мелник въздига снага Роженският манастир. Неговата черква – „Свето Рождество Богородично”...
Арчибалд Кронин – „Това е животът… да започнеш от начало, когато всичко е изгубено“
Човек трябва да отдава от време на време заслуженото и на чувствата си. Арчибалд Джоузеф Кронин е...
И роза
бяло платно. нямам четка. нямам бои. не. боли. светлина струи. в мига. в звука. прозорче. няма...
Различават ли се изгрева и залеза?
Събуждате се от кома. Дърпате завесите на прозореца и поглеждате навън. Слънцето е кацнало на хоризонта....
Нуждата от красота
Възможно е някои да се усъмнят, че такава нужда изобщо съществува. Красотата е нещо, което звучи толкова...
Флорънс Найтингейл - милосърдната сестра, която завинаги промени медицинската грижа
"Отдавам успеха си на това – никога не давам и не приемам оправдания" – Флорънс Найтингейл Флорънс...
Saudade
Понякога по средата на деня, както си седя на стола пред компютъра, чувам глас на чужд език да ме зове....
12 юни - Световен ден против детския труд
Много хора споделят мнението, че колкото по-рано научиш детето си на труд, толкова по-отговорен, самоуверен,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook