Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Димитрана Иванова - първата българска суфражетка*


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Димитрана Иванова (по баща Петрова) е родена на 1 февруари 1881 г. в Русе в семейството на Станка и Петър Друмеви. Завършва VI клас на Девическата гимназия през 1896/1897 година с общ успех от зрелостния изпит „много добър” и 16-годишна заминава да учи философия и педагогика в Цюрих, Швейцария. През 1900 г., малко преди да вземе последния си изпит, за да завърши университетското си образование, е принудена да се върне в България, поради семейни причини.

Става учителка и преподава в девическите гимназии в Попово, Шумен, Плевен и Търново, преди да се прехвърли в Русе, където от учебната 1906/1907 г. постъпва в Русенската девическа гимназия. Преподава логика, етика, психология, история, немски език, краснопис и завежда учителската библиотека. През 1908 г. става член на русенското дружество „Добродетел”, чиито основни задачи са просвещение и културно издигане на жената. Активната й работа там я издига до поста председател, който заема три години – от 1908 до 1911. На 13 и 14 юни 1911 г. е делегат на конгреса на Българския женски съюз (БЖС), на който се обсъждат конституционните положения относно избирателните права на жените.

Още като млада учителка пише статии по педагогически въпроси за професионалните списания „Учител” и „Училищен преглед”, а от 1905 г. е сътрудник на в. „Учителска пробуда” и „Женски глас” – орган на БЖС. По време на Балканските войни е медицинска сестра. През 1914 г. се омъжва за Дончо Иванов (1877-1961), секретар на Търговско-индустриалната камара, и приема неговото фамилно име.

Димитрана Иванова остава в Русе 10 години, след което заминава за София, където продължава да се занимава с проблемите на българските жени. Майка на 3 деца (родени през 1916, 1917 и 1918 г.), тя работи активно по въпросите на семейството, ролята на съпругата и майката, социалната защита на майчинството и детството и още през 1917-1918 г. става член на Дружеството за борба с детската престъпност. През 1925 г. е сред основателите на Дружеството за защита на децата и членка на борда му до 1935 г.



След Първата световна война Димитрана Иванова се отдава изцяло на социална и политическа активност. От септември 1920 до септември 1944 г. тя е главна редакторка на „Женски глас”. В началото на 20-те години на ХХ век решава, че юридическото образование би й помогнало за осъществяване на идеите за женското равноправие. Опитва да се запише като студентка в Юридическия факултет на Софийския университет, но е отхвърлена с обяснението, че „няма завършено средно образование” (българските гимназии вече са осмокласни, а тя е завършила шестокласна). Тогава тя решава, че трябва да се бори „срещу несправедливостите по отношение на жените и срещу формализма”. След като завършва „осмокласно” образование, Иванова се записва в Юридическия факултет и го завършва успешно през 1927 г. През 1928 г. издава и редактира месечното списание „Жената” (1929-1931), което специализира в юридическите аспекти на подчинения статус на жената. Сътрудничи на почти всички софийски вестници и на някои провинциални по въпросите на живота и бъдещето на жената.

От 1926 г. до 1944 г. Димитрана Иванова е председател на Българския женски съюз (една от основателките и първа председателка на съюза е Екатерина Каравелова). При лидерството й БЖС израства като една от най-активните граждански организации в периода между двете войни. Иванова се бори за равенство между половете в сферата на образованието. "Равноправките", както иронично ги наричат, се противопоставят на опитите да се наложат различни видове училища за девойките. Друг важен проблем, за който работи русенката, е правото на жените юристки да упражняват своята професия като адвокатки и съдийки. След дълга борба тя е една от първите българки, на които е признато това право. Иванова участва в изготвянето на законопроект за имуществените взаимоотношения между съпрузите; инициатор е за изменение и допълнение на Закона за общественото осигуряване; член на Българския национален комитет за мир; изнася публични лекции, които допринасят за нейната известност.

При лидерството й, през 1937 г. омъжените жени, разведените и вдовиците над 21-годишна възраст получават правото да гласуват на общинските избори, но не могат да бъдат избирани.


9 септември 1944 г. преобръща коренно живота на Димитрана Иванова. На 28 септември тя е арестувана по подозрение в прогермански и профашистки симпатии, заради многобройните й контакти с Германия. Освободена след почти четири месеца (на 13 януари 1945 г.) при условие, че ще напусне София, тя се установява в Русе, но по-късно нейни роднини и приятели успяват да я прехвърлят в София. При новия режим Иванова продължава да се бори. С присъщата й настойчивост и прокламираното от новата власт равноправие на половете се опитва да получи адвокатски права и успява. Но с консолидирането на режима през 1948 г. специална комисия я заличава от адвокатските списъци. След дълга кореспонденция и обжалване, единственото, което успява да постигне, е от мотивите за отказа да бъдат заличени политическите. След 1944 г. Димитрана Иванова работи върху монографията „Правната защита на женския труд”, но е лишена от възможността да издава книги и да публикува статии. По време на ареста й през 1944 г. е изключена от Съюза на журналистите, в който членува от 1922 г. Правата й са възстановени през ноември 1959 г., малко преди смъртта й.

Умира на 29 май 1960 г. в София.

Личният живот на Димитрана Иванова е тясно свързан с историята на женското движение в България. Нито една негова инициатива не минава без нейното участие. Участва в международна конференция по въпросите на жените, тя е единствената българка – член на комисии към ОН (Общество на народите, днес - ООН).

ЛИТЕРАТУРА:
1. Даскалова, Красимира. Жени, пол и модернизация в България 1878-1944. - София, 2012, с. 281-286.
2. Джурова, Галина. Русенка отвоюва правото на жените в България да работят като адвокати. // Алманах Извор, 2010, № 17, с. 41-43.
3. Отчет на русенската градска девическа гимназия от отварянето й до истичането на учеб. 1896/97 година. - Русе, 1897, с. 129.
4. Отчет на русенската градска девическа гимназия „Княгиня Евдокия“ за учебната 1906-1907 година. - Русе, 1907, с. 21
5. Рошкева, Ренета. Русенката Димитрана Иванова - първата българка, следвала в Цюрих. // Русенка, № 7, 2 апр. 2000, с. 5.
6. Рошкева, Ренета. ОФ-властта хвърля Димитрана Иванова в занданите на Дирекцията на полицията. // Русенка, № 8, 19 апр. 2000, с. 3.

За публикацията е ползван текст на Регионална библиотека "Любен Каравелов", гр. Русе. Нашето желание е този текст и делото на Димитрана Иванова да стигне до повече хора. Изключително трудно се намират източници, снимки от най-новата ни история и екипът на Hera.bg изразява искреното си възхищение, както към автора на този текст, така и към авторите от ползваната литература.

*Суфражетка (от англ. suffragette) е термин, използван за жена (възможно е и в м.р. - суфражист, suffragist), която подкрепя движението на право на глас на жените. Оригинално думата идва от латинския глагол suffragium (гласувам, подкрепям), но като термин, представителка на това движение, суфражетка се използва в този смисъл във Великобритания в началото на 20 век.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Месец на Жената в Hera.bg
· Екатерина Каравелова - една силна жена в крак с времето си
· Елисавета Георгиева Консулова-Вазова - една от първите български художнички
· Манифест за провъзгласяване независимостта на България
· Тефтерчето на Васил Левски (снимки)
· Гертруд Едерл – „кралицата на вълните“ (видео)
· Най-известните жени в света на игрите
· 10 август - Честит професионален празник на готвачите!
· Защо да се доверим на Бетенеми за съвети за залози онлайн?
Неделя
26
Март 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
18 юни - Световен ден на филателията
18 юни е Световен ден на филателията. На този ден през 1926 г. в Париж е основана Международната организация...
Този, който те утешава...
Не се заблуждавай, че този, който те утешава, живее безметежно сред прости и нежни думи. В живота...
"Смъртта е тайнство. Страх… Но край – едва ли"
Аз, който не избягах от Помпей Смъртта е тайнство. Страх… Но край – едва ли. Земната люлка в пустотата...
Счупена
Пада. Пада и се счупва. Любимата ни чаша. Допреди миг задържаща ароматна напитка, сега е само пръснати...
Вдъхновение: Женственост
Не ми е нужна спалня, за да докажа своята женственост. Мога да бъда също толкова сексапилна, берейки...
Марк Твен: "Пазете се от хора, които се опитват да омаловажат вашите стремежи."
По-добре дръжте устата си затворена и оставете хората да ви смятат за глупави, отколкото да я отворите...
Десетте закона на Крикор Азарян
1. Бъди в мир със себе си. 2. На сцената не излизай, ако няма какво да кажеш. 3. Да си на сцената...
Дарителството - тук и сега
В българския сектор на Wictionary не можете да прочетете значението на думата „дарител”. Дали сме изгубили...
Интервю: Кулинарно - в кухнята с Йоана
Има на този свят (и слава Богу) хора, които могат да те накарат да се усмихнеш, и то не еднократно. Хора,...
Яснота
Не всички думи. Чувам но усещам. Полъха в тишината. На шумните разлистващи се. Дървета пият...
Свежи "одухотворени" саксии
Саксиите-скулптури face pots са истински хит в Амазон и Етси! Те са свежо съчетание от изкуство и градинарство,...
140 години тенис в Уимбълдън
Турнирът в Лондон е най-старият тенис турнир в света и втори по дълголетие спортен турнир във Великобритания...
„Дете, на обичане кой те научи?”
Виновният Валери Петров Нямаше как. Беше истинска хала. Лаеше страшно и прежалих го аз. Взех го...
"Намислих да си направя едно красиво дървено човече..." из "Пинокио"
Глава II Майстор Череша подарява къса дърво на приятеля си Джепето, които го взема, за да си направи...
Минутите на щастие са скъпоценни
Не чакайте - когато завършите университета, когато се родят децата. Спрете да чакате да започнете...
"Солта на земята" - отчаяние и надежда, събрани в неделима цялост
Трябва да гледаш този филм. Всеки трябва да гледа този филм. Всеки, който крачи по земята, който носи...
Революцията на жените в Латинска Америка: От днес абортите в Аржентина са легализирани
Революционният закон за легализиране на абортите в Аржентина влиза в сила от днес, 25 януари 2021 г.,...
Виктор Юго: "Най-голямото щастие в живота е убеждението, че сме обичани."
"Безделието е щастие за децата и нещастие за възрастните." "Бог е създал водата, а човекът създал...
На този ден ни напусна Петя Дубарова
На 4 декември си спомняме трагичния избор на едно обикновено 17 годишно момиче от Бургас - да напусне...
Чарлз Дикенс: "Никога не трябва да се срамуваме от сълзите си!"
Чарлз Дикенс е един от най-известните и талантливи разказвачи на английската и световна литература....
Езра Паунд: „Красотата е само един дъх между две клишета.“
„Когато четем, ние придобиваме сила.“ „Трудно е да пишеш за рай, когато всичко води към това да пишеш...
Можем ли да изтрием лошите спомени?
За много хора спомените са като видео, записало перфектно всички събития, за да може да ги възпроизвежда...
19 февруари - Поклон пред Васил Левски
Апостолът умира на 6 февруари 1873 година, когато в сила е Юлианския календар. След като в България...
Днес започвам нов живот...
Днес започвам нов живот. Днес свалям старата си кожа, страдала твърде дълго от контузиите на неуспеха...
Разговор с Любовта
- Ти, коя си? Защо ме будиш? - Здравей, аз съм Любовта. - Любовта ли? Че, щом си Любовта, защо...
Естествено... като дишането
Поемането на дъх, издишването му, това е най- дълбоко вкорененият човешки инстинкт. От вдишването на...
Българските имена, вдъхновени от природата
При избора на име са намесени многобройни фактори като вярвания, традиции, обичаи, модни влияния...Всяко...
По случай Мечкинден WWF разказва историята на спасеното мече Митко
Днес, 30 ноември, отбелязваме Мечкинден. Природозащитната организация WWF обръща специално внимание...
Виена - разказ с полезности за пътешественици - II
Следващите дни са посветени на пешеходна обиколка на центъра, където са съсредоточени и повечето забележителности....
Франсис Бърнет: „Имаш ли градина, имаш и бъдеще. Имаш ли бъдеще, значи си жив.“
„Ако погледнеш по правилния начин, ще видиш, че целият свят е градина.“ „Просто се дръж. Удивително...
"Бог се роди, Коледа!"
...Тогава бяха зимите на дебелия свят. Из Софийско по Коледа натрупваше такъв сняг, че понякога само...
"Най-хубавите ми песни ще бъдат за теб"
"Тази е, ако не се лъжа, пета година, откак аз усетих първия трепет на любовта към теб. Добри и лоши...
За теб, любов моя - Жак Превер
От пазара за птици купих птици за теб, любов моя. От пазара за цветя купих цветя за теб, любов...
В началото на българския театър - Адриана Будевска, Елена Снежина, Теодорина Стойчева
Адриана Будевска е родена на 13 декември 1878 г. в Добрич. Завършва гимназия във Варна. През 1895 г.,...
И последният човек е нужен някъде, за нещо
“Да се чувстваш нужен. Въпреки всичко. Да бързаш занякъде, да носиш нещо, да вярваш, че те чакат, че...
Да бъдеш мъж
Ако владееш се, когато всички, треперят, а наричат теб страхлив; Ако на своето сърце едничко се довериш,...
Пъзелът
Ако се опиташ да видиш едно дърво от близо, да речем праскова, би се затруднила. Погледът се фокусира...
Дино Будзати – „Напразни покани“
Бих искал да дойдеш при мен някоя зимна нощ и притиснати един до друг да се взираме през прозорците в...
Интервю: Здравка Кокалова от кулинарния блог I love our dreams
Списание Hera.bg подкрепя преди всичко баланса в храненето - традиция и тенденции, здравословнa, но и...
Започна юбилейният 70-ти фестивал в Кан (снимки)
Започна фестивалът в Кан. Юбилейното 70-то издание беше открито на 17 май с първата прожекция и гала...
Красотата, затворена в стъклени спомени
Ирландката Руби Робин е приела за своя мисия запазването на дребните красотички, които открива в природата...
Откъс от "Ненакърнимо" на Людмил Станев
Най-добре е да се изживее зимата на село. Само на село тишината се чува осезаемо. И в синия скреж, като...
Пролетта идва закичена с кокиче
Когато зимата си отива и отстъпва място на пролетното настроение, първите кокичета вече започват да ни...
Бъртранд Ръсел: "Да се страхуваш да обичаш е да се страхуваш от живота"
„Има два мотива за четене на една книга – защото ти харесва или за да се похвалиш.“ „От всички видове...
Исабел Алиенде: "Аз съм покрита с горди белези."
“Само сърцето е това, което ни движи и определя ходовете на съдбата ни.” Коя е Исабел Алиенде? “Този...
Ако не знаеш към кое пристанище плаваш, нито един вятър няма да ти е попътен
Ако не знаеш към кое пристанище плаваш, нито един вятър няма да ти е попътен....
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook