Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Димитрана Иванова - първата българска суфражетка*


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Димитрана Иванова (по баща Петрова) е родена на 1 февруари 1881 г. в Русе в семейството на Станка и Петър Друмеви. Завършва VI клас на Девическата гимназия през 1896/1897 година с общ успех от зрелостния изпит „много добър” и 16-годишна заминава да учи философия и педагогика в Цюрих, Швейцария. През 1900 г., малко преди да вземе последния си изпит, за да завърши университетското си образование, е принудена да се върне в България, поради семейни причини.

Става учителка и преподава в девическите гимназии в Попово, Шумен, Плевен и Търново, преди да се прехвърли в Русе, където от учебната 1906/1907 г. постъпва в Русенската девическа гимназия. Преподава логика, етика, психология, история, немски език, краснопис и завежда учителската библиотека. През 1908 г. става член на русенското дружество „Добродетел”, чиито основни задачи са просвещение и културно издигане на жената. Активната й работа там я издига до поста председател, който заема три години – от 1908 до 1911. На 13 и 14 юни 1911 г. е делегат на конгреса на Българския женски съюз (БЖС), на който се обсъждат конституционните положения относно избирателните права на жените.

Още като млада учителка пише статии по педагогически въпроси за професионалните списания „Учител” и „Училищен преглед”, а от 1905 г. е сътрудник на в. „Учителска пробуда” и „Женски глас” – орган на БЖС. По време на Балканските войни е медицинска сестра. През 1914 г. се омъжва за Дончо Иванов (1877-1961), секретар на Търговско-индустриалната камара, и приема неговото фамилно име.

Димитрана Иванова остава в Русе 10 години, след което заминава за София, където продължава да се занимава с проблемите на българските жени. Майка на 3 деца (родени през 1916, 1917 и 1918 г.), тя работи активно по въпросите на семейството, ролята на съпругата и майката, социалната защита на майчинството и детството и още през 1917-1918 г. става член на Дружеството за борба с детската престъпност. През 1925 г. е сред основателите на Дружеството за защита на децата и членка на борда му до 1935 г.



След Първата световна война Димитрана Иванова се отдава изцяло на социална и политическа активност. От септември 1920 до септември 1944 г. тя е главна редакторка на „Женски глас”. В началото на 20-те години на ХХ век решава, че юридическото образование би й помогнало за осъществяване на идеите за женското равноправие. Опитва да се запише като студентка в Юридическия факултет на Софийския университет, но е отхвърлена с обяснението, че „няма завършено средно образование” (българските гимназии вече са осмокласни, а тя е завършила шестокласна). Тогава тя решава, че трябва да се бори „срещу несправедливостите по отношение на жените и срещу формализма”. След като завършва „осмокласно” образование, Иванова се записва в Юридическия факултет и го завършва успешно през 1927 г. През 1928 г. издава и редактира месечното списание „Жената” (1929-1931), което специализира в юридическите аспекти на подчинения статус на жената. Сътрудничи на почти всички софийски вестници и на някои провинциални по въпросите на живота и бъдещето на жената.

От 1926 г. до 1944 г. Димитрана Иванова е председател на Българския женски съюз (една от основателките и първа председателка на съюза е Екатерина Каравелова). При лидерството й БЖС израства като една от най-активните граждански организации в периода между двете войни. Иванова се бори за равенство между половете в сферата на образованието. "Равноправките", както иронично ги наричат, се противопоставят на опитите да се наложат различни видове училища за девойките. Друг важен проблем, за който работи русенката, е правото на жените юристки да упражняват своята професия като адвокатки и съдийки. След дълга борба тя е една от първите българки, на които е признато това право. Иванова участва в изготвянето на законопроект за имуществените взаимоотношения между съпрузите; инициатор е за изменение и допълнение на Закона за общественото осигуряване; член на Българския национален комитет за мир; изнася публични лекции, които допринасят за нейната известност.

При лидерството й, през 1937 г. омъжените жени, разведените и вдовиците над 21-годишна възраст получават правото да гласуват на общинските избори, но не могат да бъдат избирани.


9 септември 1944 г. преобръща коренно живота на Димитрана Иванова. На 28 септември тя е арестувана по подозрение в прогермански и профашистки симпатии, заради многобройните й контакти с Германия. Освободена след почти четири месеца (на 13 януари 1945 г.) при условие, че ще напусне София, тя се установява в Русе, но по-късно нейни роднини и приятели успяват да я прехвърлят в София. При новия режим Иванова продължава да се бори. С присъщата й настойчивост и прокламираното от новата власт равноправие на половете се опитва да получи адвокатски права и успява. Но с консолидирането на режима през 1948 г. специална комисия я заличава от адвокатските списъци. След дълга кореспонденция и обжалване, единственото, което успява да постигне, е от мотивите за отказа да бъдат заличени политическите. След 1944 г. Димитрана Иванова работи върху монографията „Правната защита на женския труд”, но е лишена от възможността да издава книги и да публикува статии. По време на ареста й през 1944 г. е изключена от Съюза на журналистите, в който членува от 1922 г. Правата й са възстановени през ноември 1959 г., малко преди смъртта й.

Умира на 29 май 1960 г. в София.

Личният живот на Димитрана Иванова е тясно свързан с историята на женското движение в България. Нито една негова инициатива не минава без нейното участие. Участва в международна конференция по въпросите на жените, тя е единствената българка – член на комисии към ОН (Общество на народите, днес - ООН).

ЛИТЕРАТУРА:
1. Даскалова, Красимира. Жени, пол и модернизация в България 1878-1944. - София, 2012, с. 281-286.
2. Джурова, Галина. Русенка отвоюва правото на жените в България да работят като адвокати. // Алманах Извор, 2010, № 17, с. 41-43.
3. Отчет на русенската градска девическа гимназия от отварянето й до истичането на учеб. 1896/97 година. - Русе, 1897, с. 129.
4. Отчет на русенската градска девическа гимназия „Княгиня Евдокия“ за учебната 1906-1907 година. - Русе, 1907, с. 21
5. Рошкева, Ренета. Русенката Димитрана Иванова - първата българка, следвала в Цюрих. // Русенка, № 7, 2 апр. 2000, с. 5.
6. Рошкева, Ренета. ОФ-властта хвърля Димитрана Иванова в занданите на Дирекцията на полицията. // Русенка, № 8, 19 апр. 2000, с. 3.

За публикацията е ползван текст на Регионална библиотека "Любен Каравелов", гр. Русе. Нашето желание е този текст и делото на Димитрана Иванова да стигне до повече хора. Изключително трудно се намират източници, снимки от най-новата ни история и екипът на Hera.bg изразява искреното си възхищение, както към автора на този текст, така и към авторите от ползваната литература.

*Суфражетка (от англ. suffragette) е термин, използван за жена (възможно е и в м.р. - суфражист, suffragist), която подкрепя движението на право на глас на жените. Оригинално думата идва от латинския глагол suffragium (гласувам, подкрепям), но като термин, представителка на това движение, суфражетка се използва в този смисъл във Великобритания в началото на 20 век.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Месец на Жената в Hera.bg
· Екатерина Каравелова - една силна жена в крак с времето си
· Елисавета Георгиева Консулова-Вазова - една от първите български художнички
· Манифест за провъзгласяване независимостта на България
· Тефтерчето на Васил Левски (снимки)
· Гертруд Едерл – „кралицата на вълните“ (видео)
· Метеопрог за планиране на почивката
· От Могилово до Нова Зеландия. Българска изба произвежда вино на другия край на света
· Тиквата като символ: Изкуство и Традиции
Неделя
3
Ноември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Св. мчци Адриан и Наталия - 26 август
На 26 август православната църква почита паметта на светите мъченици Адриан и Наталия. Те живели по времето...
Ако имаш - дай. Ако нямаш - ти създай!
Ако имаш - дай. Ако нямаш - ти създай!...
11 февруари - Международен ден на жените и момичетата в науката
На 15 декември 2015 г. Общото събрание на ООН приема Резолюция, с която обявява 11 февруари за Международен...
Честит рожден ден, Пипи!
Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче или накратко Пипи празнува на 21 май...
Интервю с италиански полъх: Радостин Кирязов
Радо е пълен с идеи и амбиции, роден във Варна преди 37 години, влюбен в италианската кухня и култура....
Голата душа
Веднъж при един мъдрец дошло младо момиче. Красивата девойка обаче била обляна в сълзи. - Какво да...
На тази дата: Родена е Стоянка Мутафова
Едва ли има по-обичана от нея. По-неуморна, жизнерадостна. Стоянка Мутафова е неизчерпаем източник на...
Юрума – магьосникът с пиано
Юрума (Yiruma) е южнокорейски композитор на пиано музика. Името "Yiruma" означава „ще постигна“...
Кшищоф Кешловски за киното и за литературата
"За мен важен знак за качеството или класата в изкуството е, че когато чета, гледам или слушам нещо,...
Коледни пости - Ден 18:
Цвети е болна
Днес се разбрахме с Цвети да не става от леглото. Да си направи топъл чай и да гушка одеялото. Сутринта...
Рей Бредбъри: "Усмихвайте се, не доставяйте удоволствие на бедите!"
„Ако криеш невежеството си, никой няма да ти се присмее, но и никога нищо няма да научиш.” Кой е Рей...
Aко любовта унищожава свободата...
Aко любовта унищожава свободата, тя губи своята стойност....
Не/успехът...
Неуспехът не означава, че си се провалил, а че просто все още не си успял... Неуспехът не означава,...
Петък 13
За подвластните на фатализма петък 13 е върха в класацията. И няма как да не е така, като се наслагват...
"Бог да благослови Коледа!"
Веднъж, отдавна — и то на Бъдни вечер, измежду всички други благочестиви дни на годината, — старият Скрудж...
Бира, произведена от рециклирана тоалетна вода, печели все повече почитатели
Алкохолната напитка е съвместна работа между националната агенция за водите на Сингапур, PUB, и местната...
Жеравна. Магическо минало -II
В Жеравна се будиш от тишината. Толкова е тихо. Едва през няколко къщи се чува кукуригането на петел....
Няма смисъл да поучаваме семейството какво е животът
Няма смисъл да поучаваме семейството какво е животът. Животът ще ни научи какво е семейство....
Да живееш рисковано означава да живееш
Да живееш рисковано означава да живееш. Ако не живееш рисковано, ти не живееш. Живеенето разцъфтява само...
Световни тенденции в кулинарията и ресторантьорството за 2016 г.
Австралиецът Мат Престън е виден кулинарен съдия, критик и оценител на ресторанти. Пред The Daily Telegraph,...
Тайните на гейшите
"В живота си съм усвоила единствено изкуствата и любовната игра", четем в "Последната гейша" на Сайо...
Морето!...
Морето! Най-голямото събитие! Как ме издига към върха си - целия отново ме зазижда във кристала си. В...
"Ако всичко друго загине, а той остане, аз пак бих продължавала да съществувам"
1. "Имаш ли добро сърце, ще имаш и хубаво лице. И най-хубавото лице ще стане повече от грозно, ако сърцето...
Не задържай щастието
Не се опитвай да задържиш щастието. Задръж Свободата да не бъдеш нещастен. ...
"Всички ние – възрастни и деца, писатели и читатели – сме задължени да мечтаем."
Важно е хората да си кажат на чия страна са и дали са пристрастни. Нещо като декларация за членство по...
Шарлот Бронте: "…всяко човешко същество изпитва нужда да обича нещо."
Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре. Шарлот Бронте е английска...
2014 г. - годината на Дървения кон
Според легендата, когато Буда напускал Земята, поканил всички зверове и птици да го изпратят. Дошли само...
Когато сякаш всичко е наопаки, може би нещо хубаво си проправя път
Когато сякаш всичко е наопаки, може би нещо хубаво си проправя път. ...
Легендата за Спартак и българската следа в нея
Спартак е един от най-популярните герои от древността. Няколко книги са посветени на живота му и оглавяваното...
Даровете на влъхвите
Един долар и осемдесет и седем цента. Това беше всичко. И от тях шестдесет цента бяха в монети по един...
Кратуните - незалязващ чар и практичност за бита
Наскоро ни подариха малки кратунки и децата ме попитаха стават ли за ядене, служат ли за нещо. Започнах...
Този, който е падал и се е изправял след това, е по-силен от този, който...
Този, който е падал и се е изправял след това, е по-силен от този, който никога не е падал....
200-годишната традиция за първия учебен ден на немските Schultuete*
Чудили ли сте се на шарените фунии, които децата в Германия, Австрия и част от Швейцария носят на първия...
Априлци - целунато от Бога кътче в сърцето на Балкана
На около 170 км от София, на 70 км от Плевен, 35 км от Ловеч и на 20-тина от Троян се намира старопланинското...
За една година
Научих се да бързам бавно. Пътувам – винаги към вкъщи. Усмивките деля по равно. Мечтите и тъгата –...
Когато паднеш - това е животът. Когато се изправиш - това е характерът ти
Когато паднеш - това е животът. Когато се изправиш - това е характерът ти....
Нели Червенушева - велик преводачески труд от любов към киното
Коя е Нели Червенушева? Името на тази дама е непознато на много хора, но гласът й определено връща в...
На тази дата: Роден е Чудомир
"Не обичам, как’Сийке, и не съм от тия, дето се бъркат в хорските работи, ама има едни жени, като Тана...
Кой спечели музикалните награди БРИТ 2021?
Около 4000 души наблюдаваха във вторник на живо триумфа и изпълненията на Дуа Липа и Арлоу Паркс на церемонията...
И роза
бяло платно. нямам четка. нямам бои. не. боли. светлина струи. в мига. в звука. прозорче. няма...
Да стигнеш до училище - екстремно преживяване
Скоро започва новата учебна година и с нея - всички обичайни притеснения, които я съпътстват. "Ще мога...
Очарованието на кристалите
„Имало едно време...”. Не, това не е приказка. Сега обаче, ако имаме нужда от приказка, нека измислим...
11 факта за Валентина Терешкова - първата жена, летяла в Космоса
1. Официалната причина да бъде пусната жена в космоса била да се проучи как влияят условията на женското...
Рибарят
Имало един рибар. Живеел в малко, красиво, крайбрежно селце. Сутрин никога не бързал да става, спял до...
Какво ни очаква през 2017 г. - годината на огнения Петел
Китайската нова година започва на 28 януари и 2017 г., ще трае до 15 февруари 2018 г. ще премине под...
Предаденото доверие е....
Предаденото доверие е като счупено огледало - можеш да го залепиш, но пукнатините винаги ще си личат...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook