Когнитивен дисонанс: как да го разпознаем и преодолеем?
Хората са склонни да търсят последователност в своите вярвания и възприятия. Сблъсъкът в съзнанието на даден човек, между неговите знания, убеждения, нагласи и новата информация, която се появява и им противоречи, се определя като когнитивен дисонанс. Този термин се използва, за да опише чувствата на дискомфорт, които произтичат от задържането на две противоречиви вярвания. Когато има несъответствие между вярванията и поведението, нещо трябва да се промени, за да се премахне или намали дисонансът.
Какво представлява това състояние? - дефиницията в речниците определя това състояние като: „тревожността, която произтича от едновременно поддържане на противоречиви или по друг начин несъвместими нагласи, убеждения или други подобни, както когато човек харесва някого, но силно не одобрява някои от неговите навици.“
Американският социален психолог Леон Фестингер разработва теория за когнитивния дисонанс, която показва, че хората имат вътрешна нужда да гарантират, че вярванията и поведението им са последователни. Несъгласуваните или противоречиви вярвания водят до дисхармония, която хората се стремят да избегнат. В книгата си „Теория на когнитивния дисонанс“ Фестингер обяснява: „Когнитивният дисонанс може да се разглежда като предшестващо състояние, което води до дейност, насочена към намаляване на дисонанса, точно както гладът води до дейност, насочена към намаляване на глада.“
Фактори, които оказват влияние - степента на преживяване на хората с дисонанс може да зависи от няколко различни фактора, включително колко силно оценяваме определено убеждение и степента, в която нашите вярвания са несъвместими. Сред водещите фактори са:
- Познания, които са по-лични (като вярвания за себе си), са склонни да доведат до по-голямо несъответствие;
- Значението на познанията също играе роля. Нещата, включващи вярвания, които са високо ценени, обикновено водят до по-силен дисонанс;
- Съотношението между дисонантните мисли и съгласуваните мисли също може да играе роля в това колко силни са чувствата на дисонанс;
- Колкото по-голяма е силата на дисонанса, толкова по-голям е натискът да се облекчат чувствата на дискомфорт;
- Когнитивният дисонанс често може да окаже силно влияние върху поведението и действията ни.
Примери - Когнитивен дисонанс може да възникне в много области на живота, но е особено очевиден в ситуации, в които поведението на индивида е в конфликт с вярвания, които са неразделна част от самоличността му.
Фестингер използва два примера за обяснение на теорията: 1) Пушач, който продължава да пуши, въпреки че е наясно, че това вреди на здравето му. 2) Култ, изучаван от психолога, според който ще дойде краят на света, но ще се появи космически кораб и ще спаси последоватлеите. Когато настъпва определеното време за края на света и светът не свършва, хората в култа изпитват когнитивен дисонанс. Вярванията, които са поддържали, са се оказали в противоречие с доказателствата.
Друг често използван пример за специфичното състояние - решенията за покупки, които правим редовно. Повечето хора искат да поддържат убеждението, че имат добър избор при закупуване на продукти от различно естество. Когато даден продукт или артикул, който купуваме, се оказва с лошо качество, това противоречи на нашето предишно убеждение за способностите ни за вземане на добри решения.
Как да се справим с когнитивния дисонанс? - Според Фестингер можем да се опитаме да преодолеем състоянието по три начина:
- Промяна на убеждения, отношение или поведение - Например, пушачът може да избере да се откаже от пушенето. Членовете на култа, осъзнавайки, че са били подведени, могат да изберат да го напуснат. Това обаче често е трудно за хората, защото навиците и поведенията, които са дълбоко вкоренени, могат да бъдат много трудни за промяна.
- Усвояване на нова информация, която надделява над дисонантните вярвания - Когато изпитваме когнитивен дисонанс, можем да се опитаме да намерим нова информация, която надделява над конфликтните доказателства. Например, в примера на пушача, засегнатото лице може да избере да вярва, че доказателството, че тютюнопушенето причинява рак на белия дроб, не е убедително. Той или тя може също да мисли, че отказването от тютюнопушенето ще доведе до наддаване на тегло, което също би било вредно за здравето. Тогава човек може да рационализира, че запазването на тютюнопушенето има смисъл.
- Намаляване значението на вярванията и нагласите - Третият начин за намаляване на когнитивния дисонанс е да се промени отношението към вярванията по някакъв начин и така да се намали тяхното значение. В примера на пушача или при други лоши навици като прекомерен прием на алкохол или преяждане, човек може да избере да вярва, че би се радвал по-скоро на по-кратък, но по-приятен живот, отколкото да живее дълго без удоволствие.
Когнитивният дисонанс може да засегне много от решенията и действията, които предприемаме в ежедневието ни. Разбирането как да преодоляваме когнитивния дисонанс, може да ни помогне да променим ефективно нашите убеждения и поведения, да се адаптираме към променящите се фактори. Запознаването с това, как противоречивите вярвания влияят на нашите решения, може да ни помогне да вземем по-добри такива в бъдеще. |
|
|
Четвъртък 10 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Непосилната лекота на килограмите - II
Всичко това, което добре знаем, заедно с индивидуалните емоционални и психологични смущения, са една...
Топ 5 най-полезни храни, които са достъпни за всеки
Съществуват няколко вида храни, които са достъпни навсякъде по света и са богати на витамини и минерали,...
Кога да посетим своя гинеколог
Откровено казано посещението на гинеколог не е най-приятното занимание. Но дори да нямаме никакви оплаквания,...
Мазнините: добри, полезни, вредни - II
Животинските мазнини за разлика от растителните, съдържат холестерол и повече наситени мастни киселини...
Как да избегнем стресa през бременността
Бременността е период, изпълнен с очакване и надежда, особено когато е планирана и дълго очаквана. Бъдещите...
Лечение... с вода!
Никой от нас не би могъл да живее без вода. Самите ние сме съставени в по-голямата си част от нея. Но...
Детето и първото му посещение при зъболекаря
Много родители изпадат във възторг и документират по всевъзможни начини всички първи неща, случили се...
Слабо известните витамини
В общи линии всички сме чували за витамините A, C, D, E, F, K, P и повечето от комплекса В, както и за...
Киселото зеле - зимното съкровище
За българите киселото зеле е класическа зимнина, заедно с туршията и киселите краставички. Приготвянето...
10- те първи приятели на сърцето
Сърцето няма почивка. И безспорно то е органът, за който трябва да се грижим най много и то от все по-ранна...
Безсрамно за срамните болести
А сега преглътни това, което ядеш, допий си кафето и ако си от тези, които се изчервяват, стане ли дума...
Похапването на бързо - може ли да бъде здравословно?
Такава е съвременната действителност – свикнали сме да правим всичко набързо.
Искаме или не похапването...
|