Въпреки че повечето хора предпочитат да започнат диета след празниците, а не преди тях (тъй като е трудно да балансират нещата и да устоят на изкушенията), не винаги имате избор кога точно да сте на диета. И така, ако вече сте на такава, а предстоят коледните и новогодишните празници, какво да консумирате и от какво да се въздържате, за да избегнете преяждането и всички свързани с него негативни последици?
Не забравяйте основната си цел
Действителното отслабване, особено когато то се отразява на кантара, служи за мощна мотивация. И все пак не мислете, че трябва да се храните перфектно, докато сте на диета. Важното е да не прекалявате. Един бонбон няма да наруши диетата ви драстично, но ако се натъпчете с множество сладки или с цяла кутия бонбони, това вече би могло да бъде катастрофа.
Помнете, че сте започнали да се храните по-здравословно, защото сте имали нужда от промяна, а тя никога не е удобен и лесен процес. Тя изисква усилия и съответно промени в хранителните навици, без които няма как да постигнете желаните резултати.
Планирайте празничното си меню предварително
Ако знаете, че лесно се влияете от околните, си подберете обкръжение, което ще е по-удобно за вас. Можете да включите в празничната вечеря зелева салата или друго здравословно предястие, което ще ви помогне да намалите приема на калорични храни.
Ако пък вие сте поканени на гости, можете да вземете част от менюто си със себе си и да го споделите с останалите. Така няма да се чувствате неудобно, че не ядете техните супер калорични храни и няма да ви се налага постоянно да обяснявате, че сте на диета.
Възползвайте се от готовата сготвена храна
Повечето хора, които са на диета, избягват да готвят вкъщи. Те предпочитат да изпият едно смути или да си направят лека закуска, като заместят някои ястия с плодове или зеленчуци. Ако и вие сте от тях, можете да се възползвате от готовите празнични менюта, обявени в новата
булмаг брошура, където по предварителна заявка можете да поръчате вечеря за Бъдни вечер за няколко човека.
Магазинът предлага комбо вечеря за четирима, включваща пълнени пиперки с ориз, славянски гювеч, боб яхния, лозови сарми и тиква с мед и орехи. Повечето от тези храни са подходящи за хора, спазващи
различни диети. При това няма да се налага да ги готвите у дома, с което ще ограничите излишните изкушения.
Дръжте глада под контрол
Не допускайте да огладнеете прекалено много. Уверете се, че се храните редовно през деня и избирате храни, които контролират апетита, например храни с високо съдържание на фибри, протеини и здравословни мазнини.
Ето няколко лесни за изпълнение съвета, които можете да приложите към диетата си:
• Нека закуската ви бъде с
високо съдържание на протеини.
• Пийте повече вода през целия ден и преди хранене.
• Имайте подръка храни с високо съдържание на фибри – плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни.
• Когато огладнеете следобед, можете да хапнете шепа сурови ядки, за да ограничите глада.
• Ограничете до минимум храните, богати на захар, като бонбони, десерти и рафинирани зърнени храни.
Придържайте се към златната среда
Постоянното отказване на всичко, когато ви се иска да кажете „да“, може да доведе до чувството на ограничение. Прекаленото ограничение от своя страна води до подтискане, което провокира нов цикъл на преяждане. Това е така-нареченият
йо-йо ефект, който е пагубен за здравето и за нормалното хранене.
Освен това постоянното отказване от храни може да ви откаже и от социални събирания, за да не бъдете изкушени от храна. Това не само допълнително уврежда отношението ви към храната, но и може да има сериозни последствия върху психичното ви здраве.
Това не означава, че трябва да приемате абсолютно всичко, което ви се предлага, но приемането в умерени количества на един малък десерт, който изглежда много апетитно, би било по-добре, отколкото да се лишите от компанията на приятели за празника. Ето защо тук важи правилото: умереност във всичко.