Да преодолеем страха си от шофиране веднъж завинаги
Колко от вас имат шофьорска книжка? А колко от вас са активни шофьори? Наблюденията ми сочат, че една голяма част от жените, сдобили се с шофьорска книжка, след приключване на шофьорския курс така и не се престрашават да започнат да карат. Други го правят по принуда, след 2, 5, 10 години. А всички инструктори повтарят едно и също като преминат изпита - "След моята кола веднага подкарвай своята" Но едно е сигурно – за немалка част от шофьорите, особено тези от женски пол, карането на кола предизвиква повече стрес и тревоги, отколкото удоволствие и улеснение.
Причините за страха от шофиране са много:
Липсата на собствен автомобил - обикновено това е зона за партньора, а втора кола за много двойки е лукс. Рядко е току-що изкарала курса млада жена да има своя собствена кола, която веднага да подкара;
Вечно недоволната от шофирането ни половинка - мъжете-шофьори имат особено отношение към шофирането и ако споделяме една кола - те не спират да ни съветват и критикуват, понякога наистина грубо;
Жените сме по-страхливите на пътя - страхът от пътнотранспортно произшествие, прекалената емоционалност, която замъглява трезвата ни преценка за ситуацията на пътя
Всичко това често води до най-лошото - липсата на желание да шофираме. Веднъж идентифицирали проблема обаче, ние сме само на още няколко крачки от неговото преодоляване.
“Има ли желание, има и начин. Няма ли желание, винаги ще намерим оправдания”
Затова, бъдете честни: искате ли да сте активен и независим шофьор? А може би повече ви устройва повече ситуацията, в която някой друг ви вози? Или пък просто предпочитате да ходите пеш? В „некарането“ всъщност няма нищо срамно. Ако и при вас ситуацията е подобна, то признайте си го и недейте има свръхочаквания към себе си в тази област. Отложете го за момента, в който желанието ви е назряло до степен, в която ще сте готови да преживеете един куп емоционални неудобства и стресови фактори в името на придобиването на адекватен шофьорски опит. А ако този ден вече е дошъл, то със сигурност няколко съвета от човек, минал през подобна ситуация, няма да са ви излишни.
Изберете ненатоварен ден и часови пояс и действайте. Преди всичко е необходимо да свикнете с колата, която карате. Едва след това може да обърнете достатъчно внимание и на пътната обстановка и останалите шофьори. За един начинаещ шофьор би било мисия невъзможна да се справи достатъчно добре в най-големия трафик, а това би подействало доста обезкуражаващо. Дайте си шанс да натрупате малко опит и самочувствие и едва след това преминете на следващото ниво – шофиране в час-пик.
Създайте си оптимална среда. Разберете, дали ви е по-приятно да карате сам или с придружител, с музика или без, в града или извън него. И тук важи правилото да започнете от възможно най-оптималния и лесен за вас начин, а след това да усложните задачата, като добавяте един по един различни стресови фактори.
Бъдете разумни, но смели да прилагате наученото. Винаги ще има неприятни изненади, но това не означава, че трябва да се отказвате. Така, както малкото дете не спира да прави опити да ходи, въпреки че в началото пада по десетки пъти на ден, така и вие не трябва да спирате да шофирате, въпреки всички случаи, в които ще грешите и ще претръпвате от изненадващи ситуации на пътя. Шофирането си е майсторлък и като всеки сериозен занаят, изисква много работа и търпение.
Визуализирайте. Техниките за визуализация могат много да са ни от голяма помощ при усвояване на шофьорските техники, особено имайки предвид, че управлението на автомобила в един момент се превръща в условен рефлекс. Колкото по-често си представяте как шофирате, толкова по-дълбоко в подсъзнанието и в мозъка ви ще бъдат закодирани необходимите умения и способности. Неслучайно, подобни техники за визуализация използват големите спортисти в подготовката си за важни състезания и олимпиади.
Релаксирайте. Имайки предвид, че шофирането ще ви донесе известна доза стрес, то е абсолютно задължително да намерите подходящите практики за бързото му овладяване. Никой не желае да има за свой шофьор кълбо от нерви, още по-малко - това кълбо от нерви да сте самите вие. Дали ще дишате дълбоко, ще пеете с пълно гърло или ще изругаете, все едно. Важно е бързо да изкарате всяка зародила се негативна емоция и да продължите в кондиция напред.
Превърнете шофирането в своя страст. Поне направете опит. Забелязвам, че в обкръжението ми, най-добри са онези шофьори, които карат със страст. Страстта ви дава онази малка доза увереност и хъс, които са необходимо качество на пътя. Разбира се – не позволявайте на страстта да измести разума и трезвата преценка на ситуацията, защото всички знаем, че това е единствения начин за минимизиране на инцидентите по пътя.
Не на последно място, не забравяйте, че всички сме минали през това. Никой не се е родил шофьор. Да, на някои хора това умение се отдава по-добре, но това не бива да ви отчайва. Всеки може да се научи, особено ако е налице най-важната за това предпоставка: желанието. |
Коментари
2022-12-29 #7 Gergin във Шофирането не мога да се справям явно ми се изгуби желанието и съм разочарован от себе си аз съм обещал да зарадвам родителите си а аз се издъних мене ме срам да ги гледам във очите чувствам се отчаян ☹️😢
2016-10-10 #6 Психология и зоология на българите Виждате ли хора да се предреждат на опашки ? Това е типично за българите. Карат автомобилите си по същия ш.и.б.а.н. начин, без търпение, без уважение към останалите. Единствено ако видят едро МПС - ТИР, трактор, 3 тонен микробус или джип, стават малко по - внимателни заради животинския си инстинкт да се пазят от по - едни и тежки същества. Затова има 2 начина да преодолеете стреса при шофиране : 1. Не живеете в държави с прост и инфантилен народ, тоест евакуирате се западно от линията Варшава - Белград. 2. Купувате си 3 тонен микробус или джип на старо, има вече на достъпни цени, и се радвате на по - нормално отношение от страна на стадото дебили, гледащи ви от ниско, и възприемащи себе си като деца, а вас като възрастен заради това...
2016-08-31 #5 Денислава На мен не ми харесва да шофирам.Предпочитам да си свърша работата като се кача на автобуса.Обожавам да се движа пеша.Също вземам дете от училище за мен няма проблем,че се движа пеша или с автобуса.Не намирам удоволствие да шофирам .Няма как да се приучиш.
2016-05-19 #4 Мария щастлив
2015-07-21 #3 Доньо Домата ПТП - ударили се две коли. Идва катаджията и пита единия водач: "Как стана произшествието?" И той отговаря: "Г-н полицай, аз съм шофьор от 40 години, ама за първи път ми се случва такова чудо! Госпожата пред мен даде ляв мигач и наистина взе, че зави наляво!!!"
2015-02-25 #2 Наталия Мариова Изключително горда и щастлива съм от факта, че след толкова години шофьорска книжка най-после се престраших и карам собствена кола. В началото наистина беше много страшно, гмурнах се в дълбокото и то без никакви опреснителни курсове. Моят учител беше моят партньор, който направи именно обратното на критиката - насърчи ме и прояви изключително търпение, сега много ме хвали и дори се вози до мен без да подскача от страх
Първите пъти в София се препотих 100 пъти, дишах дълбоко, а сърцето ми беше в петите, стомахът - свит и сърцето - лудо, но после добих увереност. Вчера преодолях най-големия си страх - магистралата - изпитвам ужас от високите скорости, прелитащите наоколо коли, обърнатите такива - почти винаги се натъквам на катастрофи или закъсали, ненавиждам мостове, от които се виждат пропасти и не искам да ви описвам какви визуализации се вихрят във въображението ми... и все пак, успях да го преодолея и да пропътувам 70 км на магистралата чисто сама. Стигнах си жива и здрава, без рискови моменти. Дай Боже да е винаги! Има рискове да, но риск има и за пешеходците, и за пътуващите, които не управляват автомобили. Няма застраховани. Внимание, спазване на правилата за движение, очите на всички огледала, липса на разсейващи фактори, концентрация и оттам нататък е волята да продължиш да опитваш, докато спреш да се впрягаш на всеки.
Шофирането дава абсолютна независимост, комфорт и съвсем друг начин на живот. Не си заслужава заради някакъв глупав страх човек да се отказва. Това, което разбрах за себе си е, че той се преодолява само и единствено с каране.
2015-02-25 #1 Десислава Ив. Симеонова Да подчертая: аз ходя пеш, ежедневно. Но ако живееш в по-голям град, имаш книжка, кола (дори и една да е в семейството) и деца - няма как да не се приучиш да шофираш. Не е възможно непрекъснато да разчиташ на съпруга си, а и не е редно. Ако сме поели на по-дълъг път, най-практично е, за да си отпочине, шофьорът да отстъпва мястото си за волана на другия шофьор. С колата се върши работа, тя е средство, улесняващо живота ни. Ако възникне проблемна ситуация с непознат водач, усмихнете се, извинете се, не се впрягайте. Важното е да стигнем и да се върнем здрави и спокойни. Да, някои мъже мърморят, правят забележки на водачката (вкл. и нашите си половинки) и т.н. : голяма работа!!! От друга страна, част от жените (тези, които аз познавам) не могат да паркират (аз наистина не мога, макар че понякога пътувам и по служебен повод) - но това не е пречка, никаква
|
|
Събота 14 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 24
В ден 24 на Коледните пости установяваме, че, макар да не се лишаваме от храна, сме свалили с по около...
Какво да избягваме веднага след хранене?
Важно е да поддържаме добър начин на живот, да се грижим за тялото и ума си, за да бъдем пълноценни...
Сурови мисли
По често отколкото си мислим сме обстрелвани от манипулативни съждения случайно или нарочно пълни с многопластови...
Полезна или не е консумацията на ядки вечер?
Със сигурност сме чували поне веднъж, че не бива да се храним късно вечер, защото това може да повлияе...
Масло от риган за лечение на инфекции и при храносмилателни проблеми
Маслото от риган е мощно растително средство, което може да съперничи на антибиотиците, когато става...
Тренировките и горещините - как да спортуваме пълноценно през лятото?
С настъпването на летните горещини трябва да сме особено внимателни и отговорни, за да си спестим...
Активни потребители: Баничката няма сирене, а палмова мазнина от 26 до 80%
От 15 анализирани проби „баници със сирене“ в нито една не открихме сирене – в 1 не открихме пълнеж,...
Как да отучим детето си от бързата храна - I
Обикновено не отдаваме голямо значение на това, с какво се храни нашето дете. През деня ние сме на работа,...
Пушенето през бременността удвоява риска от внезапната детска смърт
Първите констатации, получени в резултат на сътрудничество между Сиатълския детски изследователски институт...
Следродилната депресия - II
За да може максимално да се избегне допускането на следродилна депресия нека ви предложа някои не чак...
Биопродуктите – лукс или разумна инвестиция в здравето II
Алтернативата
Внедряването на всеки един нов химикал или технология влече след себе си необходимостта...
Какво ни движи напред?
В едно интервю Уди Алън споделя как все повече се убеждава в това, че филмите му и въобще изкуството...
Храни за по-добър имунитет през лятото
Често става така, че не си обръщаме внимание именно през летния сезон, защото решаваме, че тогава настинките...
Амарантът – събуден за нов живот
Макар и да ви звучи екзотично амарантът всъщност е познат и по нашите земи. Може би сте чували или дори...
Уморените крака
Изящните пантофки, с които излизате сутрин за работа до вечерта се превръщат в „испанско ботушче” (средновековен...
12 причини да изберете почивката на село
“На село, ли? И какво ще правите там? Няма ли да подивеете и да ви е скучно” - това вероятно ще ви попитат...
Тайната на дългата младост
Всъщност някаква супер тайна няма, но има няколко важни неща, които са от първостепенно значение. Някои...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 16
Ден 16 от Коледните пости. Те самите вървят много добре, моето момче споделя, че не усеща нещо да му...
Коледната трапеза - начин на употреба
Украсихме елха и дома си, купихме или направихме подаръците за обичните ни хора време е да обърнем погледа...
Защо е толкова полезна рибата?
Всички сме чували как диетолозите препоръчват консумацията на риба два пъти седмично. Интересни статистики...
Омега – 3 и Омега – 6: какъв е здравословният баланс
Все повече се интересуваме, как различните съставки в храните, се отразяват на здравето ни. Сякаш обаче...
Младостта е в излъчването, а то идва отвътре
В търсенето си да запазят младостта, жените най-често прибягват до козметични продукти и процедури, но...
Кои са причините за бавен метаболизъм?
Много често, когато се опитваме да отслабнем, оправдаваме неуспеха с бавния си метаболизъм. Дали, обаче...
Всички лица на надеждата
„В човешкото сърце светлината на надеждата е вечна“ - Ан Бронте
Често се казва, че всички ние...
|