Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Кои са трите типа енергия и как да ги засилим, за да бъдем истински пълноценни?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Най-успешните и продуктивни хора могат да се характеризират с много високи нива на енергия. Тъй като енергията е горивото, с което се постига всичко, изглежда тя има и пряка връзка между енергийните нива и нивата на постигане на резултати в различни области.

Трудно е да си представим, че някой уморен човек, потънал в грижи, който често се чувства блокирал и „прегорял“, е в състояние да постигне много. От друга страна, енергичните, позитивните и динамично напредващите индивиди, изглежда, получават и се радват на много повече неща, които животът може да предложи.

Приели сме вярването, че всъщност има един единствен вид енергия, която се презарежда със сън през нощта, за да можем да я използваме отново и на следващия ден (метафорично казано, сякаш сме се превърнали в машини, които за да функционират добре, трябва всяка вечер да зареждат своите батерии в продължение на 7-8 часа).

Трите основни форми на енергия са физическата енергия, емоционалната и умствената енергия. Всяка от тези енергии е различна, но те са взаимосвързани и зависят една от друга. За да бъдем истински пълноценни личности, ние трябва да се грижим и да се стремим да увеличаваме нивата на тези три типа енергия.

Физическата енергия

Това е така наречената сурова енергия (енергията, която натрупваме след прием на храна и вода), необходима ни за извършване на физически труд. Често е трудно да разпознаем „изтичането“ на тази енергия (не е задължително да усещаме класическите признаци на изтощение като болезнени мускули или цялостна умора на тялото). Това, което преживяваме, е нарастващата липса на готовност за много от дейностите, които обичаме. Специалистът по хранене в Нюйоркския университет Саманта Хелър пояснява: „Възможно е да ви се струва по-трудно да се съсредоточите върху задачите и в крайна сметка можете също да откриете, че търпението ви се изчерпва, а нивото на чувството на неудовлетвореност се повишава, дори когато сте изправени пред привидно прости предизвикателства.“

Как да засилим физическата енергия?

Разбира се, добрата и здравословна храна, и качественият сън са сред основните начини за „презареждане“, но можете да включите и някои допълнителни неща:

Засилен прием на магнезий – „Този минерал е необходим за повече от 300 биохимични реакции в организма, включително разграждането на глюкозата в енергия", казва Саманта Хелър. „Така че, когато нивата са дори малко ниски, енергията може да спадне."

Повече движение (ходенето пеша е един чудесен и достъпен начин за по-добра физическа форма);

Не пропускайте закуска, хранете се редовно като включвате в менюто си повече пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци и по-малко захарни изделия. Пийте повече вода и намалете алкохола.

(Важно: Ако въпреки всичко, умората и отпадналостта не се повлияват и са ежедневни усещания, консултирайте се с лекар, който може да ви насочи към кръвни изследвания, за да се проверят функциите на щитовидната жлеза, както и наличието на анемия.)

Емоционалната енергия

Това е енергията на ентусиазма и възбудата, която придава блясък на живота на индивида. Енергията, необходима ни, за да изпитаме чувство на любов, щастие и радост. До голяма степен нашата емоционална енергия прави живота по-приятен и пълноценен. Всъщност почти всичко, което казваме и правим, се определя по някакъв начин от емоция - положителна или отрицателна.

Как да увеличим емоционалната енергия

Мира Киршенбаум, американски терапевт, съосновател и клиничен директор на The Chestnut Hill Institute (САЩ), споделя: „Точно както физическата енергия идва от подходяща диета, упражнения и почивка, емоционалната енергия идва от начините, по които се грижите за себе си емоционално - да живеете по начин, който ви кара да се чувствате вдъхновени, изпълнени с надежда, уверени в себе си, игриви, любящи и във връзка с това, което ви интересува най-много.“ Тя дава няколко съвета, с които да засилим емоционалната си енергия:

Спрете да живеете, за да угодите на другите – От една страна това е невъзможно и най-важното - вредно за самите вас. Бъдете човекът, който искате да бъдете, правете това, което ви кара да се чувствате добре и удовлетворени. Когато се стремите да действате и да взимате решения, които да се харесат на други хора, вие полагате сериозни усилия, но без реална полза: „Това създава изтичане на енергия, точно както би било, ако сте свършили работата по даден проект и някой друг да получи възнаграждение за това“, обяснява Мира Киршенбаум.

Общувайте с позитивни хора, които ви карат да се чувствате добре – Опитайте се да прекарвате време с хора, които ви карат да се смеете повече, с които можете да проведете истински и вдъхновяващ разговор. Ограничете контактите, които ви натоварват и изморяват.

Живейте в настоящето – Фокусирайте се върху настоящия момент и върху това, какво ви е необходимо, за да продължите напред, да се развивате и растете. Нека някаква голяма цел и мечта бъдат вашето вдъхновение, да ви карат да се чувствате изпълнени с ентусиазъм – емоционалната енергия се увеличава от надеждите, които имате за вашето бъдеще

Умствена енергия

Третият вид енергия е умствената. Психичната енергия е енергията на творчеството, решаването на проблемите и вземането на решения. Използваме умствена енергия, за да правим продажби, да пишем доклади и предложения, да планираме деня/ седмицата си и да научим нови неща. Нивото на умствена енергия е основен фактор за качеството на живота. Причината, поради която повечето хора не успяват да реализират потенциала си в живота и работата е, че пропиляват енергията си на емоционално или физическо ниво. Следователно те остават много малко енергия за умствени дейности. Повечето хора „изгарят“ своята емоционална енергия чрез изразяване на отрицателни емоции. Всъщност, един петминутен, неконтролиран изблик на гняв, може да изгори толкова енергия, колкото някой човек ще използва в осем часа работа. Основното тук е да мислите непрекъснато за това как можете да останете спокойни и позитивни, да работите гладко и ефикасно, за да можете да имате повече умствена енергия, вършейки нещата, които са най-важни за вас в ежедневието.

Как да увеличим умствената енергия:

Визуализирайте, мислете позитивно, забавлявайте се повече, бъдете любопитни, четете стойностни книги и слушайте хубава музика, медитирайте и се занимавайте с творчески дейности.

Бъдете отговорни и се грижете за себе си като се стремите да бъдете по-спокойни и оптимистични пред ежедневните проблеми и разочарования Колкото повече енергия имате, толкова по-щастливи и по-продуктивни ще бъдете във всяка една сфера на живота си.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Лято е, но да не се отпускаме
· Типове поведение, които вредят на увереността
· 10 начина да бъдем по-добри към себе си
· Защо арогантността е опасно заразна?
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· 5 полезни съвета преди да станеш дигитален номад
· Въображаемите ни врагове
· Уморена ли е душата ви?
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
Вторник
3
Декември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Какво представлява самоефективността и как да я подобрим?
Определението за думата „самоефективност“ в оксфордския английски речник гласи: „Лична сила или...
Прясно изцедените сокове – за какво да внимаваме
Безспорна е ползата от прясно изцедените сокове – и плодовите, и зеленчуковите. Изполваме ги при захранване...
Може ли телевизията да е полезна за децата?
Силно вярвам в това, че твърде дългото стоене пред телевизора не е от полза на децата. Много сме говорили...
Полезните мазнини
В последните десетилетия човечеството е обхванато от истинска параноя към мазнините. Всички хора, загрижени...
Сок от селъри за здрави бъбреци и хубава кожа
Напоследък здравословните сокове, комбинации от различни зеленчуци, набират все по-голяма популярност...
Микроелементът йод – защо ни е необходим?
Всички знаем, че йодът е необходим за дейността на щитовидната жлеза. По малко известно е, че същия този...
Как да почиваме пълноценно
Понякога, улисани в работа, забързани в служебни дела и ангажименти, дори по време на отпуска продължаваме...
Краят на приятелството
Подобно на любовта, приятелството върви ръка в ръка с усещането, че ще продължи завинаги, но също както...
Ежедневно почистване на лицето: кои продукти са подходящи?
Правилното ежедневно почистване на лицето помага за отстраняване на грим, замърсявания и излишен себум....
4 април - Национален ден на психолога
Денят на специалистите по психично здраве се празнува от 1995 г. насам. Той е учреден заради ролята им...
Подходящи ли са фет бърнърите за жени
Освен мъжете, много жени днес имат желанието да изгорят излишните мазнини, без това да засегне мускулатурата,...
СЗО включва играта на видео игри в списъка с психични разстройства
Заниманията с видео игри, т. нар. "гейминг", ще бъдат включени в списъка с психичните разстройства. Това...
Активното раждане е право и избор за всяка жена
Първата мисъл, която думата „раждане“ предизвиква у повечето млади жени, на които предстои да имат дете,...
Злоядото дете
„Храната прави борбата” – това повтарят българските баби и майки. Поколения наред. Ние майките сме свикнали...
Остеопороза или липса на опора
Както всички знаем, остеопороза е болест, при която се наблюдава намалена костна маса и нарушена микроструктура...
Какво знаем за различните видове мед
Непрекъснато говорим за това колко е полезен медът, особено в тези студени зимни дни. За кой мед става...
Как да се харесаме на околните - I
Въпреки че не е възможно да се харесаме на всички около нас, почти всички хора имаме стремеж да бъдем...
Наесен с песен - или отново на работа
Много хора имат нужда от отпуск след отпуската. Не става въпрос за капризи и глезене, а за естествена...
На 19 март отбелязваме Световния ден на съня
Липсата на здрав сън води до сериозни здравословни усложнения - високо кръвно, диабет, белодробни проблеми....
Боб мунг (папуда) - още един здравословен избор
Добре познатият ни фасул се появява около края на 15 век. Но преди него разпространен и широко отглеждан...
Спящата красавица
Сънят за хубост не е мит. Хората, които спят достатъчно (около 8 часа на денонощие) изглеждат по-млади...
В плен на емоциите - II
Техники за справяне с емоциите (за самопомощ) Медитация - йогите отдавна я практикуват като средство...
Фитнес според типа фигура - II
ТИП Н Особености на фигурата – визуално ханшът е равен по ширина на раменната област, горната и долната...
Защо някои хора реагират на стреса със...сън
Когато аз и мъжът ми се скараме, разменяме гневни реплики, отдръпваме се в различни стаи и изчакваме...
Възможно ли е замразената риба да е по-добра от прясната?
За любителите на рибата и морските дарове е мечта да живеят в крайбрежен град и да се наслаждават на...
Пробиотиците - защо не можем без тях - II
Важно е не само да приемаме достатъчно полезни бактерии, но и да им осигуряваме оптимална среда за развитие...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 8
Ден 8 на Коледните пости, днес е последният ден от строгия пост. От утре, 23 ноември, е позволено риба...
Храненето и детето - II
За радост има начини да повлияете на вкусовете на вашето дете: Всичко е вкусно, когато си гладен ...
Говорите ли си сами? Спокойно, не сте луди!
Ако си говорите сами, това не означава непременно, че сте луди. Всъщност дори обратното – скорошно изследване...
Липсващото парченце от пъзела
Ако внезапно ни поканят да изредим от какво се оплакваме в живота си, вероятно няма да се затрудним да...
Просто да бъде жена
Защо жената постоянно има нужда от дефиниране? Сякаш ще се изгуби в себе си, ако някой не й повтаря постоянно:...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 32
Ден 32 от Коледните пости. По време на постите, когато човек не е свикнал с този начин на хранене, вероятно...
Eлектронните цигари - опасни ли са?
Един от най-големите врагове на здравето са цигарите. От десетилетия се води масова кампания за вредата...
Най-фертилните храни - II
Да се научим да обичаме Пренаталната психология е категорична, че още от първите дни на зачеването си,...
Фини като японки
Повечето японки са фини, слаби жени и живеят най-дълго от всички нации - за жените това е средно 86 години,...
Диагноза: Сладка зависимост
„Чувствам се толкова подтисната днес, дали да не хапна малко шоколад” – такива спасителни мисли често...
Ролите, които играе жената - II
Жената - в обществото Тук деловият вид също е част от "реквизита", с който си служите за изпълнението...
За диабета, инсулина и правилата
Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия - от него страдат над 360 милиона души....
Предимства на кокосовото масло за коса: най-добрите начини за употреба и ползи
Хората от цял свят познават добре качествата на това масло и знаят всички предимства на кокосовото масло...
Бял трън за детокс на черния дроб и още ползи за здравето
Белият трън е билка, която има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, обикновено се използва...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook