7 причини да запишете детето си на библиотека
 Празник на буквите, 24 май, завършване на първи клас и куп още поводи, за които се чудите какво да подарите на своя наследник. Подходящи, разбира се, са книжките и всякакви неща свързани с грамотността и учението, но защо не опитате един малко по-нестандартен подарък – да го запишете на библиотека. Повод винаги ще намерите, а и не е задължително да има такъв.
Ще ме апострофирате, вероятно – “Че кой ходи сега на библиотека, при това изобилие в книжарниците.” Всъщност, идеята не е само в това да взема книги, които няма, което също си е причина, особено при днешните им цени. Но дори и финансовата страна да не ви вълнува има куп още предимства на това да запишеш детето си на библиотека:
1. Получава статут на читател – децата обичат да се отнасят с тях като възрастни. Самият факт, че в библиотеката записват него – неговото име и забележете НЕГОВИЯТ ПОДПИС е толкова вълнуващо. То получава уважение, изравнява се с възрастните, от него изискват отговорност и му доверят нещо, което то трябва да опази. Това значи много за децата и е страшно запомнящо се. Ще получи и карта за библиотеката. Сега нещата са много по-различини от времето, когато ние бяхме деца – картите са електронни, всичко е компютъризирано, което още повече впечатлява децата.
2. Ще се научи на отговорност – освен права като читател детето има и задължения, които трябва да спазва и които получава написани на лист. Така се научава на отговорност към книгите, да ги обича и най-вече пази и разбира се да не забравя да ги връща в срок.
3. Домът на книгите е тайнствен и завладяващ - там се говори тихо, като в храм, "леличките" са изключително любезни и ти показват точно тази книжка, която искаш. Всичко това впечатлява детското съзнание. Освен това библиотеките винаги организират някакви интересни инициативи – стая на приказките, празник на книгата, четения, изложби и още много други. Проучете програмата на събитията и присъствайте на тях. Те ще отворят пред детето ви един омайващ и интересен свят, свързан с книгите и четенето. То ще се убеди, че ученето може да е интересно и забавно, а и ще открие куп нови приятели.
4. Ще се докосне до изключително богатство – каквато и голяма библиотека да имате у дома, вероятно не бихте могли да задоволите всички интереси на детето си. В библиотеката то ще открие различни по стил, тематика и направления книги. Това може да породи у него интереси, които иначе не биха се отключили.
5. Спестява ви средства – ако нямате възможност да купувате книги, така ще си спестите средства, но няма да лишавате детето си от красотата на книжния свят.
6. Някои нови книги не са като старите – вероятно и вие сте го забелязали как в някои книжки илюстрациите и езикът съвсем не са като онези, които вие помните от детството. Затова вместо да съжалявате, че не сте запазили вашите детски книжки, потърсете в библиотеката. Там определено ще откриете издания от годината на вашето раждане. За децата е вълнуващо да четат от същата книга, от която са чели мама и тати, а не от съвременния й събрат.
7. Ще се научи да споделя – самият факт, че освен то и други деца са вземали тази книжка и трябва да я пази, за да могат и други след него да я прочетат отваря вратата на споделянето. Много книги в библиотеката са дарение. То би могло да направи същото със заглавия, които му се повтарят, например.
Затова при следващия повод, опитайте да не купувайте поредната рекламирана играчка, тип “джаджа” на детето си, а го хванете за ръчица и му подарете едно незабравимо преживяване – идете на гости на книгите. |
Коментари
2013-11-14 #4  Баба Мими Научете децата да четат книжки. Нека оставят копмютъра да си почива. Според мен Четенето е, като чопленето на слънчоглед. Колкото чоплиш, толкова не успяваш да спреш. Децата ще започнат да се стремят към търсене на познание. Седемте причини , като препоръчителни са много правилни.
2013-11-13 #3  Teodora  В библиотеката, книжки предлагат ГОСПОЖИ библиотекари, а не лелички !!!!
2013-03-29 #2  Стефка Илиева Само в България може би четенето се счита за демоде и не е на мода. В чужбина библиотеките и четенето се ползват с уважение от управляващите и от всички граждани. Имала съм възможност да посещавам библиотеките в Русия, Сащ, Англия, Италия, Полша и мога да ви уверя, че никой не поставя под съмнение в тези държави ползата от библиотеките и ползата на четенето на книги. Мечтая за времето, когато държавата ни ще се отнесе с по-голяма отговорност към библиотеките и особено към обществените!
2012-11-12 #1  Светлана Чамова  за всичко това. Самата аз редовно вземам книги от библиотеката. Давам си сметка, че за мнозина звучи ретро или демоде - според оценъчността на гледната точка, но това ми е начин на живот и съм над подобни тесногръди мнения.
А на племенницата ми редовно за празниците подарявам именно книжки, но не знам дали и доколко към точно в целта  .
|
|
Четвъртък 30 Ноември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Какво научаваме през зрелостта за секса?
Както с всичко, така и със секса, с времето отношението ни се променя. И вече знаем някои неща - като...
  Лечение от любов
В миналото народът ни вярвал, че нещастната любов е болест и може да бъде успешно лекувана. За това се...
 Кои житейски умения е необходимо да развиваме у децата?
Независимо от възрастта, независимо от поколенията, има неща от живота, които всяко дете трябва да започне...
  Мъжете, които си тръгват без обяснение
До преди няколко месеца си мислех, че колкото и да е некоректен даден мъж във взаимоотношенията си с...
 Съвети за повече хладнокръвие преди първия учебен ден
На прага сме на поредната учебна година. Родителите на пораснали ученици вероятно за изработили своя...
  За белите петна и черните мисли
Имало едно време две сестри. Казвали се Любов и Омраза. И двете били отгледани с много обич и разбиране,...
  Нов поглед към женската сексуалност
Еволюционните психолози обясняват поведението на хората с техните древни инстинкти и запазени през вековете...
 Следобедният сън при децата – нужда или бреме
Трябва ли децата да спят задължително следобед? Колко време? Откога могат да пропускат дневната дрямка?
Еднозначен...
 Ироничното усещане да си родител днес
Родителският ми опит досега ме изпълва с дълбоко чувство за ирония. Първо, разбира се, към самата мен....
 Кога детето да тръгне на ясла - II
От гледна точка на майката.
Немалък е и стресът на майката. Отдаването на грижите на друг човек предизвиква...
  Клоунът или за думите и нещата
Факт е, че има едни и същи думи, които се използват с различно значение и подтекст в зависимост от това...
  Илюзорната сигурност на нерешителността
С какво да бъде палачинката – шоколад или мармалад? Черната или червената рокля? За някои от нас дори...
  Защо си вдигаме скандали - II
Как да избягваме тези ситуации?
Научете се да предвиждате задаващия се скандал. Дори и най-заплетеният...
  Днешната работа за утре
Какъв човек сте, когато трябва да свършите някаква работа в срок – методичен или стихиен? Първият тип...
  "Здравословен обяд за ученика": Розова супа в училище? Напълно възможно
Това е ден седми от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
  Как да отучим детето си от бързата храна - II
Да не забраняваме на детето да яде това, което иска. Не само защото забраненият плод е най-сладък. Просто...
|