Как детето ни да се справи с тормоза в училище
 Все повече деца, не само тийнейджъри, а и от началните класове, тръгват на училище с тревога, но не заради някой ненаучен урок или предстоящо изпитване. Те се притесняват, че днес отново ще трябва да се справят с подигравки и обиди. Агресията между децата в и извън класната стая не е нещо нормално между подрастващите и не може да бъде подминавана. Последиците от нея могат да засегнат не само самочувствието на вашия син или дъщеря, но могат да доведат и до жестока физическа саморазправа.
Както децата, които тормозят, така и тези, които са тормозени, имат нужда от помощта на възрастните. Родителите и учителите трябва да се научат да разпознават всички видове насилие, за да могат да ги спрат в зародиш. Агресивното поведение се изразява не само във физическо насилие, но и във всякакви форми на психическо или емоционално такова. Така например, когато някое дете бива изолирано и избягвано, това е един много изтънчен начин то да бъде накарано да се чувства отхвърлено. А докато се изграждат като личности, децата в твърде голяма степен се влияят от начина, по който биват възприемани от връстниците си. Затова едно подобно негативно отношение, насочено към тях, може силно да ги нарани. Помнете, че момчетата отдавна вече не са единствените, които са тормозени или пък които тормозят. Момичетата могат да бъдат също толкова агресивни, но обикновено те реагират по по – завоалирани начини. Те са по – склонни да причиняват емоционални страдания чрез отхвърляне от групата, пускане на слухове или преки обиди.
Децата, които най - често стават жертва на физически или психически тормоз в училище, са по – чувствителни и по – затворени от другите. В социални ситуации те са притеснителни и пасивни, и избягват да влизат в конфликти. Възможно е връстниците им да не ги приемат, защото са по – различни, имат друг цвят на кожата или някакъв физически дефект. Във всеки случай те нямат никаква вина за това, че биват нападани от съучениците си.
Често децата се срамуват да признаят пред родителите си, че са жертва на тормоз в училище. Затова ето няколко признака, по които можете да познаете дали детето ви бива нагрубявано:
 Прибира се с рани и скъсани дрехи
 Не говори вече за случващото се в училище
 Затваря се в себе си
 Не спи добре
 Склонно е към депресивни състояния
 Страхува се да ходи на училище и често си измисля поводи, за да си остане вкъщи
 Проявява агресивно поведение (понякога детето не знае как да се справи с чувството на потиснатост и си го изкарва на брат, сестра или друг съученик, който не би му отвърнал)
Децата, които нараняват съучениците си физически или вербално, се познават по това, че проявяват малко загриженост за чувствата на другите, очакват всичко да става така, както те искат и трудно следват правила. Възможно е тези момичета и момчета да са били свидетели на прояви на насилие у дома. Тяхното поведение не ги прави лоши хора, но със сигурност говори за това, че не са били научени да контролират агресията си и да изразяват емоциите си по един здравословен начин. Училищните психолози могат да помогнат на буйните деца, като им обяснят защо насилието наранява и ги подтикнат към по – голямо разбиране на чувствата на останалите.
Незаменима обаче е ролята на родителите, които могат да повлияят най – много чрез примера, който дават. Взаимоотношенията помежду им и начина, по който общуват с детето, изграждат в него представата за това как трябва да се отнасяме към другите хора. Много от тези момичета или момчета всъщност не са били свидетели на друго в дома си освен на системно нагрубяване, пренебрегване и подигравки. В един момент те престават да търсят взаимност с родителите си и започват да прикриват чувството си на тъга, самота или уязвимост зад маската на грубостта. Дори да не го съзнават ясно, често нападателното им държание и проблемите, които създават около себе си, целят да привлекат вниманието на майките и бащите им.
Детето ви може би проявява агресия, ако:
 Се връща от училище с повече пари, чужди вещи, учебници или дрехи
 Има повече гневни изблици
 Интересува се най – вече от своите желания и чувства
 Поставя се в опасни или неподходящи за възрастта си ситуации
 Не допуска определени деца в компанията си и се опитва да ги злепостави пред останалите
Ако забележите подобно поведение у детето си, можете да му помогнете, като създадете строги, но разумни правила, които то трябва да следва. Те ще му показват границите, които не трябва да преминава и ще му напомнят, че се интересувате какво се случва с него. В никакъв случай не го наказвайте с бой, така само ще затвърдите представата му, че всичко може да се постигне с насилие. Опитвайте се да контролирате гнева си и да показвате уважение и загриженост към останалите. Прекарвайте повече време с детето и създайте атмосфера, в която то ще се чувства спокойно да сподели това, което изпитва.
|
Коментари
2016-12-02 #8  канна Ще ви споделя малко личен опит. От малка съм доста търпелива, но в крайния ми предел изригвам и тогава бягай от мен! Така в една ситуация от 5 клас (не отричам, че и аз допринесох за нея) бях в ролята на вербален тормоз от съученички. В един момент, в междучасието агресията към мен достигна връхна точка и ... започнах да раздавам шамари. От тогава спря горепосочената агресия! Това да говориш на родителите, учителите просто го забравете, нищо няма да се подобри, а дори може и да се влоши. Разбира се, не отричам, че споделянето и консултацията с близък човек може да помогне, но не винаги има такъв на линия - за съжаление. Така, че дерзайте, но без големи изцепки (като желязна тръба например)!
2016-11-25 #7  Малволио Катрин, обръщението към родителите не е правилно. Всеки родител трябва да направи всичко, което е по силите му, за да помогне на детето си. Не бива да слагате под общ знаменател всички учители. Може да има и такива, които не са особено загрижени за учениците си, но със сигурност има и изключително отдадени на децата учители, които са готови да се притекат на помощ за благото на децата.
Така че, скъпи родители, разговаряйте с учителите, те най-добре виждат какво се случва! Разговаряйте с директор, училищен психолог, социален работник, педагогически съветник, най-добре потърсете специалисти, препоръчително е да не си "разчиствате сметките" директно с родителите на конкретното дете, което е наранило по някакъв начин вашето, а с проблемното дете е още по-безсмислено да се разговаря, освен ако нямате правилен подход и не притежавате силно ниво на емпатия. С него трябва да разговарят неговите, собствени родители, а също така и специалисти, щом се е стигнало до агресия.
2016-11-25 #6  Малволио Калоян, сега попадам на тази статия, вече са минали две години, откакто си писал тук, бил си на 12г., но ако този коментар стигне до теб, бих искала да знам какво е мнението ти сега по темата. И как се е развил живота ти до момента.
2016-09-20 #5  Viktoria Popova Аз съм на 11 и съм 5 клас.Тормозена съм от две момичета и едно момче.Едното момиче е 7 клас а момчето и момичето са 6 и са в един клас.Постоянно ми се смеят за нещо, затова какво правя как го правя защо го правя и така...миналата година правеха същото.Казах на директорката в училището и на майка си казах едва едва...никой нищо не направи.
2015-12-28 #4  Катрин Скъпи родители,
Няма смисъл с разговаряте с класния ръководител в Вашето дете. Най-добре говорете пряко с майката или с детето. Госпожите в е правят нищо! Не искам да обидя никой човек с такава професия, но просто родителите не се вслушват в думите в учителя. То в е самата истина.
2014-02-11 #3  калоян И мен ме тормозят. Викат ми че съм зубър, защото си уча уроците и изкарвам добри оценки. Аз съм на 12 и се казвам Калоян. Веднъж видях Борис от нашия клас който ме обижда непрекъснато. Щом ми каза-я виж ето го Калоян зубъра, аз му избих зъбите с една желязна тръба. Същото направих и с другите които ме обиждаха. От тогава никой не ме е обиждал. Може би ако нямате нищо напротив детето ви да направи това за да си реши проблемите в училище го надъхайте. Да ви кажа честно ако говорите с гозпожите накрая ще им писне и няма да ви обръщат внимание.
2011-11-02 #2  Снежана Станева  -предположение
2011-11-02 #1  Снежана Станева Домашната среда играе съществена роля за поведението на децата и за това как ще се развият като личности,но не трябва да се забравя,че домашното възпитание е до определена възраст,докато отглеждаме децата си сами,вкъщи.С първият училищен звънец те попадат в друга среда и там за тях вече има други правила.Много често,това,което са научили от вкъщи/ако е било добро зя тях/се загубва някъде в колективното отношение и начин на мислене,а ако носят домашната агресия скрита,то тя се доразвива-изплува на повърхността и жертвата обикновено е най-добронамерения или кротък обект,защото само по този начин можеш да покажеш надмощие.За да носиш това си качество скрито,отвкъщи,то това значи,че никога не са ти разрешили да го покажеш,а си бил перманентна жертва на семейството си.Тук вече не са необходими училищни психолози,а тесни специалисти,които се занимават с поведенческия начин на живот на самата насилник- жертва.В България няма такива психолози,обикновено тях ги свързваме с психиатрите.Те са хора,учили за медикаментозното лечение,а за да си психолог от класа е необходимо да имаш нужното оброзование,но то да е свързано с лечението на душевните състояния и задължително да имаш и медицинско такова.Психиатрите са преди всичко медици,а душата е нещо много деликатно.Ако всеки започне да пипа там без ръкавици и да изписва "забравящи"/хапчета-безхаберие/,то тя непременно ще се забрави.Химията може да помогне за посттравматичните състояния от стреса,но никога не може да е определяща за най-нежните струнки,които трябва като опитен цигулар да можеш да опънеш достатъчно,за да не се скъсат или пък да не могат да произведат нежна музика.С химията обикновено душата заприличва на пустиня-празна,изпразнена от съдържание,без трепети,без поуки от живота,без стремежи,без цели.На това аз му викам идиотщина.
|
|
Събота 1 Април 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Мисия: заклет ерген - II
Вечният хлапак
Защо е сам? 40 години е все още младежка възраст и му е твърде рано да се обвързва, недай...
 Капанът на обезличаването в името на любовта
“Когато сам изтриеш с гумичка своята самоличност, за да станеш част от някой друг - ставаш невидим за...
 Бебето – главният герой по време на раждането - II
Втора фаза на раждането – решителната атака
Този етап е много по-кратък, но интензивен и изтощителен,...
 "Жена ми не работи, тя е домакиня"
Майка и татуист, Райшел Кастълбъри (Ryshell Castleberry) от Флорида написала пост във фейсбук, хипотетичен...
 Разводът и децата - II
Чудесно илюстрира това една популярна притча - притчата за стареца, който прегърбен от непосилен товар,...
 Митове в грижата за бебето
Дали, защото медицината върви с пълна сила напред и ни доказва все нови и нови факти, или защото започнахме...
 Шрифт на кирилица , който помага на деца и възрастни с дислексия (свали от тук)
Adys е първият шрифт на кирилица, който помага на деца и възрастни с дислексия.
Думата дислексия...
 За какво се чудят децата?
„За всичко!“ ще кажете. Да, да, така е, обаче как го правят, по кой път минават? Защото никого, дори...
  Ако сме сами на празниците
Бъдни вечер и Коледа са семейни празници. По това време на годината сме свикнали къщите да се изпълват...
 Възхищението във връзката - защо е важно?
Има едно чувство във всяка връзка, без което е трудно да изпитаме завършена любов. Нарича се възхищение...
 Бягство от дома
Какво може да накара едно дете да избяга от вкъщи? Едно е сигурно – никой не бяга от хубавото. Домът...
  Най-неустоимото бельо през първата любовна нощ - II
Ето и няколко съвета, които ще ви бъдат полезни в избора на най-подходящото бельо за вълнуваща любовна...
  Близки приятели – далечни познати
Когато си млад, приятелите са почти всичко. Почти, понеже семейството се приема за даденост, докато приятелите...
  Офисният хладилник: инструкция за употреба
Обядът ви е изчезнал, a вие просто не проумявате, къде може да се е дянал. След втората инспекция по...
 "Здравословен обяд за ученика" - хапки-сърца, овесени бисквити и кисело мляко с касис
Това е ден четвърти от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика"....
  Необходими ли за курсовете за бременни и училищата за родители?
От вече много време на бъдещите родители се предлагат курсове за бременни и родители. Обикновено са към...
 "Здравословен обяд за ученика" - мъфини със сирене и таханови рулца
Това е ден девети от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
  За различните и различията
Чували ли сте приказката за малкото черно котенце, което все бягало от хората, защото виждало, че те...
  На палатки – какво да вземем - II
Необходими неща за готвене и хранене:
• Газов котлон с резервна бутилка ( спазвайте безопасност за...
  Първа помощ при детска простуда
Ниските температури през зимата понижават и защитните сили на организма. Поради тази причина съдържанието...
 Обсебени ли сте от връзката си?
Случвало ли ви се е да не знаете дали обичате някого или не? Чувствате се много силно привлечени от него,...
  Чар и красота
Изящен нос, бадемови очи, плътни устни, скулесто лице – всички тези съвършени черти остават незабелижими,...
  Какво мислят децата за любовта?
Децата са същества, които имат мнение по всички въпроси. Те размишляват за нещата от живота с не по-...
  Колко добър е най-добрият ти приятел?
Приятелите са като фотографските кадри – трябва да се подбират при подходяща светлина. Затова е хубаво...
 Сватбата на най-добрия ми приятел - II част
Не злоупотребявайте с нейното доверие
Не трябва да има нищо скрито-покрито. Потайните действия пораждат...
 Летни занимания за деца на терасата
Ако имате малко дете, много добре знаете колко бързо се изчерпват забавленията за него. Просто в един...
 Деца, на които се чете на глас, влизат в детската градина с 290 000 думи повече
Родители, които четат на малките си деца по една книжка дневно, увеличават техния речников запас с почти...
 Помислете отново дали е готов ли той за сериозна връзка
Когато сме млади и се влюбим, положителните качества на човека до нас са дoста преувеличени или пък не...
  Как да преодолеем загубата на близък?
Когато стане дума за загуба на скъп човек, никога не можем да сме напълно подготвени. Въпреки че смъртта...
 Ухажването - игра на инстинкти
Ако възрастните имаха любима игра, то със сигурност тя би била ухажването. Това е онзи момент на преследване...
 Желанието да бъдем харесвани - как ни влияе и до какво може да доведе?
Дори и да не го признаваме, на всеки от нас е приятно да се чувства харесван, независимо дали ще е от...
  Влюбена в измислен образ
Да се влюбиш в измислен образ е една от самоизмамите, които сами си устройваме. Обикновено сполетява...
|