Как детето ни да се справи с тормоза в училище
Все повече деца, не само тийнейджъри, а и от началните класове, тръгват на училище с тревога, но не заради някой ненаучен урок или предстоящо изпитване. Те се притесняват, че днес отново ще трябва да се справят с подигравки и обиди. Агресията между децата в и извън класната стая не е нещо нормално между подрастващите и не може да бъде подминавана. Последиците от нея могат да засегнат не само самочувствието на вашия син или дъщеря, но могат да доведат и до жестока физическа саморазправа.
Както децата, които тормозят, така и тези, които са тормозени, имат нужда от помощта на възрастните. Родителите и учителите трябва да се научат да разпознават всички видове насилие, за да могат да ги спрат в зародиш. Агресивното поведение се изразява не само във физическо насилие, но и във всякакви форми на психическо или емоционално такова. Така например, когато някое дете бива изолирано и избягвано, това е един много изтънчен начин то да бъде накарано да се чувства отхвърлено. А докато се изграждат като личности, децата в твърде голяма степен се влияят от начина, по който биват възприемани от връстниците си. Затова едно подобно негативно отношение, насочено към тях, може силно да ги нарани. Помнете, че момчетата отдавна вече не са единствените, които са тормозени или пък които тормозят. Момичетата могат да бъдат също толкова агресивни, но обикновено те реагират по по – завоалирани начини. Те са по – склонни да причиняват емоционални страдания чрез отхвърляне от групата, пускане на слухове или преки обиди.
Децата, които най - често стават жертва на физически или психически тормоз в училище, са по – чувствителни и по – затворени от другите. В социални ситуации те са притеснителни и пасивни, и избягват да влизат в конфликти. Възможно е връстниците им да не ги приемат, защото са по – различни, имат друг цвят на кожата или някакъв физически дефект. Във всеки случай те нямат никаква вина за това, че биват нападани от съучениците си.
Често децата се срамуват да признаят пред родителите си, че са жертва на тормоз в училище. Затова ето няколко признака, по които можете да познаете дали детето ви бива нагрубявано:
Прибира се с рани и скъсани дрехи
Не говори вече за случващото се в училище
Затваря се в себе си
Не спи добре
Склонно е към депресивни състояния
Страхува се да ходи на училище и често си измисля поводи, за да си остане вкъщи
Проявява агресивно поведение (понякога детето не знае как да се справи с чувството на потиснатост и си го изкарва на брат, сестра или друг съученик, който не би му отвърнал)
Децата, които нараняват съучениците си физически или вербално, се познават по това, че проявяват малко загриженост за чувствата на другите, очакват всичко да става така, както те искат и трудно следват правила. Възможно е тези момичета и момчета да са били свидетели на прояви на насилие у дома. Тяхното поведение не ги прави лоши хора, но със сигурност говори за това, че не са били научени да контролират агресията си и да изразяват емоциите си по един здравословен начин. Училищните психолози могат да помогнат на буйните деца, като им обяснят защо насилието наранява и ги подтикнат към по – голямо разбиране на чувствата на останалите.
Незаменима обаче е ролята на родителите, които могат да повлияят най – много чрез примера, който дават. Взаимоотношенията помежду им и начина, по който общуват с детето, изграждат в него представата за това как трябва да се отнасяме към другите хора. Много от тези момичета или момчета всъщност не са били свидетели на друго в дома си освен на системно нагрубяване, пренебрегване и подигравки. В един момент те престават да търсят взаимност с родителите си и започват да прикриват чувството си на тъга, самота или уязвимост зад маската на грубостта. Дори да не го съзнават ясно, често нападателното им държание и проблемите, които създават около себе си, целят да привлекат вниманието на майките и бащите им.
Детето ви може би проявява агресия, ако:
Се връща от училище с повече пари, чужди вещи, учебници или дрехи
Има повече гневни изблици
Интересува се най – вече от своите желания и чувства
Поставя се в опасни или неподходящи за възрастта си ситуации
Не допуска определени деца в компанията си и се опитва да ги злепостави пред останалите
Ако забележите подобно поведение у детето си, можете да му помогнете, като създадете строги, но разумни правила, които то трябва да следва. Те ще му показват границите, които не трябва да преминава и ще му напомнят, че се интересувате какво се случва с него. В никакъв случай не го наказвайте с бой, така само ще затвърдите представата му, че всичко може да се постигне с насилие. Опитвайте се да контролирате гнева си и да показвате уважение и загриженост към останалите. Прекарвайте повече време с детето и създайте атмосфера, в която то ще се чувства спокойно да сподели това, което изпитва.
|
Коментари
2016-12-02 #8 канна Ще ви споделя малко личен опит. От малка съм доста търпелива, но в крайния ми предел изригвам и тогава бягай от мен! Така в една ситуация от 5 клас (не отричам, че и аз допринесох за нея) бях в ролята на вербален тормоз от съученички. В един момент, в междучасието агресията към мен достигна връхна точка и ... започнах да раздавам шамари. От тогава спря горепосочената агресия! Това да говориш на родителите, учителите просто го забравете, нищо няма да се подобри, а дори може и да се влоши. Разбира се, не отричам, че споделянето и консултацията с близък човек може да помогне, но не винаги има такъв на линия - за съжаление. Така, че дерзайте, но без големи изцепки (като желязна тръба например)!
2016-11-25 #7 Малволио Катрин, обръщението към родителите не е правилно. Всеки родител трябва да направи всичко, което е по силите му, за да помогне на детето си. Не бива да слагате под общ знаменател всички учители. Може да има и такива, които не са особено загрижени за учениците си, но със сигурност има и изключително отдадени на децата учители, които са готови да се притекат на помощ за благото на децата.
Така че, скъпи родители, разговаряйте с учителите, те най-добре виждат какво се случва! Разговаряйте с директор, училищен психолог, социален работник, педагогически съветник, най-добре потърсете специалисти, препоръчително е да не си "разчиствате сметките" директно с родителите на конкретното дете, което е наранило по някакъв начин вашето, а с проблемното дете е още по-безсмислено да се разговаря, освен ако нямате правилен подход и не притежавате силно ниво на емпатия. С него трябва да разговарят неговите, собствени родители, а също така и специалисти, щом се е стигнало до агресия.
2016-11-25 #6 Малволио Калоян, сега попадам на тази статия, вече са минали две години, откакто си писал тук, бил си на 12г., но ако този коментар стигне до теб, бих искала да знам какво е мнението ти сега по темата. И как се е развил живота ти до момента.
2016-09-20 #5 Viktoria Popova Аз съм на 11 и съм 5 клас.Тормозена съм от две момичета и едно момче.Едното момиче е 7 клас а момчето и момичето са 6 и са в един клас.Постоянно ми се смеят за нещо, затова какво правя как го правя защо го правя и така...миналата година правеха същото.Казах на директорката в училището и на майка си казах едва едва...никой нищо не направи.
2015-12-28 #4 Катрин Скъпи родители,
Няма смисъл с разговаряте с класния ръководител в Вашето дете. Най-добре говорете пряко с майката или с детето. Госпожите в е правят нищо! Не искам да обидя никой човек с такава професия, но просто родителите не се вслушват в думите в учителя. То в е самата истина.
2014-02-11 #3 калоян И мен ме тормозят. Викат ми че съм зубър, защото си уча уроците и изкарвам добри оценки. Аз съм на 12 и се казвам Калоян. Веднъж видях Борис от нашия клас който ме обижда непрекъснато. Щом ми каза-я виж ето го Калоян зубъра, аз му избих зъбите с една желязна тръба. Същото направих и с другите които ме обиждаха. От тогава никой не ме е обиждал. Може би ако нямате нищо напротив детето ви да направи това за да си реши проблемите в училище го надъхайте. Да ви кажа честно ако говорите с гозпожите накрая ще им писне и няма да ви обръщат внимание.
2011-11-02 #2 Снежана Станева -предположение
2011-11-02 #1 Снежана Станева Домашната среда играе съществена роля за поведението на децата и за това как ще се развият като личности,но не трябва да се забравя,че домашното възпитание е до определена възраст,докато отглеждаме децата си сами,вкъщи.С първият училищен звънец те попадат в друга среда и там за тях вече има други правила.Много често,това,което са научили от вкъщи/ако е било добро зя тях/се загубва някъде в колективното отношение и начин на мислене,а ако носят домашната агресия скрита,то тя се доразвива-изплува на повърхността и жертвата обикновено е най-добронамерения или кротък обект,защото само по този начин можеш да покажеш надмощие.За да носиш това си качество скрито,отвкъщи,то това значи,че никога не са ти разрешили да го покажеш,а си бил перманентна жертва на семейството си.Тук вече не са необходими училищни психолози,а тесни специалисти,които се занимават с поведенческия начин на живот на самата насилник- жертва.В България няма такива психолози,обикновено тях ги свързваме с психиатрите.Те са хора,учили за медикаментозното лечение,а за да си психолог от класа е необходимо да имаш нужното оброзование,но то да е свързано с лечението на душевните състояния и задължително да имаш и медицинско такова.Психиатрите са преди всичко медици,а душата е нещо много деликатно.Ако всеки започне да пипа там без ръкавици и да изписва "забравящи"/хапчета-безхаберие/,то тя непременно ще се забрави.Химията може да помогне за посттравматичните състояния от стреса,но никога не може да е определяща за най-нежните струнки,които трябва като опитен цигулар да можеш да опънеш достатъчно,за да не се скъсат или пък да не могат да произведат нежна музика.С химията обикновено душата заприличва на пустиня-празна,изпразнена от съдържание,без трепети,без поуки от живота,без стремежи,без цели.На това аз му викам идиотщина.
|
|
Петък 13 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Любовта има 5 етапа, но само малцина стигат до последния
Всеки от нас, независимо на каква възраст е, мечтае за истинска, хармонична, трайна любов. Любовта осмисля...
С любов и тъга за баба ми
Тя преподаваше на глухонеми ученици от горния курс в училището в Горна Оряховица, преподаваше физика...
Бисексуалността
Съгласни ли сте с изречението “Всичко е позволено, ако ни носи удоволствие и не пречи по какъвто и да...
Повече увереност в епохата на социалните мрежи
Социалните мрежи и нашата податливост към изкушенията за бърза популярност в тях извадиха и най-хубавото,...
Здравословен егоизъм или егоцентризъм?
Напоследък почти навсякъде четем, че за да бъдем щастливи, трябва да сме малко егоисти, да обръщаме повече...
Лов на внимание
Съсредоточи се!
Златното правило за справяне с постоянно изникващите идеи, задачи и мисли в главата...
Житейски уроци от нашите деца
Да бъдеш родител – това не означава само да изпиташ най-голямото щастие. Децата пробуждат в нас стремежът...
Мъжките недостатъци, които можем да приемем
За мъжките недостатъци ние жените вероятно можем да изпишем тонове хартия. Също толкова е вярно обаче,...
Ще се омъжа за някой като татко
Има период в живота на малкото момиченце, когато то макар да не знае дори какво работи баща му (или пък...
Има много начини да бъдем родители, дори и да нямаме свои деца
Голяма част от хората определят създаването и отглеждането на деца като най-важната си мисия в живота....
Какво да правим, когато бракът куца?
Какво действа разрушително на брака?
Ако върнете лентата назад, може да се окаже, че още преди сключването...
Романтичната вечеря
Независимо, дали предстои Св. Валентин, или годишнина от сватбата ви. Дали искате да привлечете нов мъж...
Нощното напикаване при децата
Нощното напикаване при децата е проблем, свързан предимно със съзряването на нервната им система. Той...
Какво мислят децата за любовта?
Децата са същества, които имат мнение по всички въпроси. Те размишляват за нещата от живота с не по-...
Липсата на цел
Възможен ли е смислен живот без да имаш цели? Мнозина живеят по този начин, но тогава това е съществуване,...
Защо не бива да качваме снимки на децата си онлайн?
Днес социалните мрежи са навсякъде. Споделяме всичко - от съкровени мисли до последния си обяд. Обявяваме...
Рожденият ден на вашето дете - II
Къде?
Във всеки по-голям град има вече парти центрове, които са доста предпочитани, но изискват определена...
В помощ на ученика: Как учениците да съчиняват истории по-добре
Идеалната цел на часовете по български език и литература е да научи децата да изразяват мислите си устно...
Св. Йоан Златоуст за грижата да се обучат сърцата на децата в добродетелта
1. Да родиш деца е дело на природата; но да ги научиш и да ги възпиташ в християнските добродетели...
Табло за стената: Народните будители за деца и родители
За Деня на народните будители предлагаме на родители, ученици и учители един проект за ръчен труд, който...
Домашното коледно парти за малки деца - как да го организираме?
Когато си майка на малко дете или бебе, еднообразието на деня може да те срине. Не че не скучаеш, напротив...
Майчиният език се учи още в утробата
Бебетата започват да учат майчиния си език, още преди да се родят, сочат нови открития на учените. До...
Как да вдъхновим любимия за домакинска работа
Страстта към чистотата и реда традиционно се приписва на жената. Мъжете, възпитани с идеята, че са създадени...
Ти и приятелите му
Често срещана ситуация – имаш нов приятел, харесвате се и всичко е както трябва. Първата среща с неговия...
Тайните на ранното закаляване
Започва се съвсем от рано – „облечи го, ще настине”, „краката му боси, то от там се започва”, „по една...
„Каня те на среща... с родителите ми”
„Казах на нашите за теб и те искат да ви запозная. Какво ще кажеш да им идем на гости?”. Това изтърсва...
Митът за блондинките - II част
Не е тайна, че светлокосите жени възбуждат по-силно мъжкия пол. Дали защото русата коса навява асоциация...
Завистта - чистата отрова в отношенията
Неоспорим факт е, че ние жените обичаме да споделяме много повече и по-често за разлика от мъжете. Понякога...
Somebody - Да срещнеш някого
Да срещнеш някого. И после да не го помниш. Често се случва. Постоянно срещаме хора в забързаното си...
Две тела в едно… жилище
Пътят от „ще сваля звезди за теб“ до „слънце, къде са ми чорапите“ е славен и осеян с откриване на разнообразните...
Етикет на телефонния разговор
Този неизменен в последните години аксесоар - телефонът, се е превърнал в необходимост за съвременния...
Да простиш на някого, който не иска прошка
Актът на прошката е един от най-катразисните и освобождаващи неща, които може да се случат между двама...
|