Сушените плодове лекуват - II част
Изпрати
Със стафиди хранели робите в древния свят - за да издържат на тежкия труд. Гроздето в сушено състояние наистина доставя много енергия (съдържа над 50% гроздова захар).
За да помогнете на тялото си да се предпази от остеопороза, хапвайте сушените гроздови плодове. Богати са на магнезий, бор и манган, които възпрепятстват появата на остеопороза. При недостиг на тези минерали се нарушава усвояването на калций от организма.
Мързеливите черва и запекът пък се лекуват със сини сливи. Това са едни от най-разпространените сушени плодове у нас. В народната медицина конфитюрът от сини сливи се препоръчва при проблеми с перисталтиката. Сушените сини сливи в комбинация с алоето също имат разхлабващо действие. Бърз начин да регулирате работата на стомаха е като смелите 100 г смокини и сушени сини сливи, заедно с един лист алое, а накрая добавите 100 г мед. Сушените сини сливи съдържат много баластни вещества и ензими, които облекчават и регулират работата на храносмилателната и отделителната система.
Фурмите изискват доста дълга обработка. Сушат се в продължение на една година. Столетия назад във времето в арабския свят са използвали фурмите за подслаждане като заместител на меда. Те съдържат лесно смилаема плодова захар. Три до четири фурми покриват дневната необходимост от желязо.
Сушени кайсии се срещат почти навсякъде в изобилие. Често обаче допълнително се обработват със сяра, за да изглеждат свежи и ярки на цвят. Обработените по този начин плодове при някои хора може да предизвикат главоболие. Погледнете дали е е отбелязана на опаковката обработката. Необработените кайсии са леко сиви на цвят. Най-полезните съставки на кайсиите са калият, калцият, желязото.
Сушените ябълки подобряват храносмилането и имат антиоксидантно свойство. Богати на желязо, фосфор и магнезии успешно помагат за вдигане на имунитета и борбата с депресията.
Сушеният банан съдържа ценни хранителни вещества. Бананите намалят риска от сърдечносъдови болести поради високото си съдържание на калии. Пак заради него те подпомагат и възстановяването на костите, зъбите, черния дроб и мускулите.
За хора с алергии е добре да избягват прекомерната консумация на сушени плодове, често те се обработват с калиев или натриев сорбат и други алергизиращи агенти. Сушените плодове вдигат нивото на кръвната захар, така че не прекалявайте.
|
Коментари
2010-03-20 #21 Цвети Хехехе, Мерси Иннка, то и аз да се изявя кулинарно в този сайт, макар и само идейно. Комплиментите са за теб, сигурна съм, че под твоята лъжица, рецептата със съмнителен произход е добила истински гурме измерения.
2010-03-20 #20 Инна Георгиева Ох /с пълно тумбаче пиша/, с някои модификации телешкото със сини сливи стана превъзходно ! Цвети мерси много
2010-03-17 #19 Цвети Да, те кат са се спекли горките, как да ги кормиш , със сигурност ппредлагат и обезкостени, знам ли ...? Не лошо да предупредиш все пак, че в манджата има костилки...
2010-03-17 #18 Инна Георгиева Цвети, знам че най-добре за готвене са сливи с костилки, но все пак да попитам въпросните 500 са такива с костилки нали?
2010-03-17 #17 Цвети Инка, аз писах - колкото да омекнат, на око малко, но не повече от 10 мин. кипене Пак полезни насоки от Искрето
2010-03-17 #16 lili_vanili Бях на световно туристическо изложение в Амстердам - представяха се страни от цял свят. На щанда на Тунис черпеха с фурми - както казва Инна с клонките бяха, нещо което виждам за първи път. Вкуса им няма нищо общо с този на фурмите, които се продават тук - един такъв меден ммм.... бяха меки и сочни.
2010-03-17 #15 Инна Георгиева Цвети, ако остане време ще опитам да сготвя уикенда твоята рецепта. Имам въпрос: сушените сливи колко време ги варим
2010-03-17 #14 Iskra Цвети, телешко месо със сини сливи съм яла в Калофер - беше безумно вкусно . Колкото до мита, че телешкото месо се готви трудно и си остава жилаво, мога да кажа че се дължи на това, че повечето хора се опитват да го готвят като свинско - тоест на принципа колкото по-дълга термична обработка, толкова по-крехко. Да, ама не. Телешкото има много мускулни влакна (чисти белтъчини), които колкото по-дълго се нагряват, толкова по-твърди стават (да си спомним какво става с белтъка като го сварим - втвърдява се). Та хватката на телешкото е по-кратка термична обработка и по-дълго предварително мариноване с червено вино или лимонов сок за разграждане на мускулните влакна. Аз например правя много крехки телешки пържоли със сметанов сос, които само запържван за по 5 мин. от двете страни. Оставя ли ги за повече стават подметка.
2010-03-17 #13 Цвети Сливите са сушени, но предварително се варят, колкото да поомекнат, не повече от десетина минути кипене Но си мисля, че с червените меса е по-вкусна, освен това телешкото е много полезно и диетично, пробвай ги
2010-03-17 #12 wildprincess Цвети,твоята рецепта ми се видя по-интересна.Но ще я пробвам с пилешко,защото моите не ядат друго месо.Не разбрах сушени или пресни сливи,или няма значение?
ИННА ,не си спомням ,но миризмата на сварените череши е просто незабравимо отвратителен!В някаква готварска книга видях рецептата,в раздела за чуздестранна кухня.Но мисля,че нешо е било объркано,защото я изпълних точно.
2010-03-17 #11 Цвети А това е моята рецепта, за предпочитане е от мъжкото съсловие, защото е с месо...Имайте едно наум с телешкото, може да кипне в тенджера под налягане и след това да се действа.
Телешко със сини сливи
750 г телешко месо
500 г сушени сини сливи
1/2 ч.ч. (100 мл) растително масло
1 глава (50 г) кромид лук
1 ч.л. (5 г) червен пипер
1 ч.л. (10 г) доматено пюре
1 ч.л. (5 г) брашно
2 ч.л. (10 г) захар
сол
Нарязаното на средно големи парчета месо се запържва в
мазнината заедно със ситно нарязания лук, който се слага
след зачервяването на месото. След това се прибавят
червеният пипер, доматеното пюре, 1 чаена чаша топла вода и
сол на вкус. Докато месото ври на тих огън, сушените сливи
се сваряват отделно. След прибавянето им към месото, ястието
не се бърка, а се разклаща от време на време. Когато омекне
месото, се прибавя брашното, размито в малко вода, а след
няколко минути се слага леко карамелизираната захар.
2010-03-17 #10 Цвети Поради засиления интерес, а и не мога да а сготвя, че ще пътувам това е рецептата от нашия край. Не знам , да я пратя като статия ли..., ама днес няма да мога, че ще пътувам, както и да е. Акцентът е, че не трябва да се бърка , а да се разклаща
Продукти за 2 порции:
15 сини сливи
2 моркова
2 домата
100 г орехи
2 глави лук
Зс.л. брашно
1 ч.л. червен пипер
Сол
черен пипер олио
Лукът и морковите се нарязват на ситно и се запърж-ват в олиото. Половината домати се настъргват на ренде и се прибавят към зеленчуците. Когато те уврят, се прибавят брашното и червеният пипер. След около 10 минути се изсипват сливите, на които предварително са махнати костилките. Прибавят се ореховите ядки, солта и черният пипер. Останалите домати се обелват и нарязват на филийки. Подреждат се на повърхността на ястието. При нужда се долива малко вода. Гозбата къкри на слаб огън, докато водата изври.
Съвет: Ястието не бива да се бърка.
2010-03-17 #9 Инна Георгиева Свекърът ми често говори с умиление за тази яхния. Така, че Цвети явно всички сме в очакване
Принцесата супа от череши? Не казвай само, че е е имала и фиде
2010-03-16 #8 wildprincess Момичета,за първи път чувам за тази яхния.Интересно ще бъде.
Имам горчив опит от една супа с череши,която сготвих като тинейджър по гадно нещо и до сега не съм опитвала!!!!
Но това със сините сливи бих го пробвала.Сладка ли става на вкус?
2010-03-16 #7 Цвети ще се опитам, след като ме предизвика, ама хич не ме бива по манджите . И аз много обичам готвенето с плодове, особено плънката на шарана - винаги е със стафиди, които вътре набъбват и са неустоими в комбинацията с характерния мирис на шаранчи )) Яхнията е суупер вкусна, гаранция
2010-03-16 #6 Инна Георгиева @Принцесата, плодът според мен си изсъхва до този вид. Предполагам поради климата на страните където расте въпросния пресен не остава дълго време.
Имам някакъв спомен в детството имаше едни съседчета, които често им идваха разни роднини от мюсюлманските страни. Та те все ме черпеха с.... ами в едно като тенекия за сирене има течност подобна на мед, вътре заедно с клонките стоят въпросните фурми. Още помня вкуса им, но поне тук в Бг не съм виждала нещо подобно после.
@Цвети я го сготви това чудо и снимай да го видим. Чувала съм за такава яхнийка, но не съм пробвала. Аз харесвам идеята за готвене с плодове /готвила съм с вишни, кайсии/ сигурно ще ми допадне!
2010-03-16 #5 Цвети Знаете ли една рецепта за яхния със сини сливи, някои казват, че е типична за нашия, Плевенския край. Не знам дали това е вярно, но е страхотно вкуууусна А това за фурмите и дневната доза желязо, направо ме преби. Почвам, сега пролетта и без това куца в това отношение, а зеленчуците са все още пълни с нитрати, особено любимия спанак
2010-03-15 #4 wildprincess И аз в стремежа си да опитам всичко направих същата грешка със сушените ягоди!Иначе обичам сушени кайсии,сливи ,стафиди.А фурми обичам ,но не знам дали са сушени или сие така този плод.
2010-03-15 #3 Инна Георгиева Леле за първи път в живота си реших да си купя сушени ягоди. Е по-голяма гадост не бях яла. Нещо като бучка захар без аромат грам на ягода.
Установила съм, че от сушените кайсии мн харесвам тези от Иран - по киселички са някак си. То, да призная от суш.плодове, купувам само кайсии и фурми.
п.с. А като стана реч за фурми, очаквайте едно мароканско сладкишче с такива
2010-03-15 #2 wildprincess Сушените плодове трябва да се хапват с повишено внимание,заради огромните количества захар в тях.И аз ги обичам,но ям по много малко.Най-вече нарязани в овесените ми ядки.
2010-03-15 #1 Симон Адева Искам да обърна внимание, че сушени плодове като папая, ананас и манго също се сушат, но преди това се захаросват. Макар, че е правилно да се нарича при такава обработка цукати, често се слагат в общия знаменател. Сами се досещате, че в тях количеството на захар е още по-голямо.
|
|
Събота 7 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Диетата започва от сутринта
С пукването на пролетта забелязваме последствията от зимните прегрешения. Дрехите изведнъж ни отесняват,...
Любов или самоунищожение
Има хора, които изкарват най- доброто от теб. В тяхната компания се чувстваш умен, духовит, силен. Те...
Семейно по Коледа или не съвсем
Омръзнало ли ви е "у дома за Коледа"? Цялото това шетане, готвене, подготовка, пък после чистене и оправяне?...
Всички мои сестри
Забелязали ли сте нещо общо в това как жените общуваме помежду си? Независимо, дали излизаме по женски...
Революционерът Джейми Оливър
Джейми Оливър – световноизвестният готвач, публична фигура и активист за здравословно хранене, е инициатор...
Витамин C и връзката му с колагена
Аскорбиновата киселина или Витамин C е един от най- често приеманите водоразтворими витамини. Това не...
Разбирането на гнева води до овладяването му - причини за гнева и техники за справяне
„Никой не е в състояние да предизвика в теб гняв или стрес. Само ти можеш да го сториш чрез начина, по...
Учени установиха: Депресията променя мозъка
Учени от канадския Център по наркология и психическо здраве към Университета в Торонто установиха, че...
Разходка по време на сън
Когато стане дума за сомнамбулизъм първото, което се сещам, е един френски комедиен филм - „Бонифас...
Микроелементът йод – защо ни е необходим?
Всички знаем, че йодът е необходим за дейността на щитовидната жлеза. По малко известно е, че същия този...
Домашният костен бульон - класическата зимна рецепта за здраве
Костния бульон, иначе казано – питателен извлек от кокалите на животното, е една от последните тенденции...
Завръщането на просото
Просото е поредната незаслужено пренебрегната традиционна култура за сметка на модерните напоследък суперхрани...
|