Най-полезните растителни масла
Изпрати
Традиционно в българската кухня се използват две растителни масла – слънчогледовото олио за готвене и зехтина за салати и по-засукани ястия. Не бива да забравяме обаче, че мазнините, особено студенопресованите, са не само средство да овкусим храната си, но и да я направим по-полезна. Затова колкото по-голямо разнообразие от растителни масла използваме в ежедневието си, толкова по-малко ще се нуждаем от прием на синтетични витамини.
Орехово масло
Маслото от сърцевината на ореха е богато на витамини А, В, С, Е и Р и микроелементи – йод, мед, цинк и калций. Но най-голямата му ценност се крие в елагова киселина – естествен антиоксидант, които забавя стареенето, подобрява работата на мозъка и повишава имунитета. Съдържанието на Омега-3 мастни киселини пък се отразява благотворно на сърдечно-съдовата система и кожата.
Ореховото масло е най-подходящо е за овкусяване на салати и предястия, тъй като им придава приятен орехов вкус. Тъй като обаче не е устойчиво на високи температури, не бива да го използваме при готвене. Като друг недостатък може да се посочи малката му трайност и заради това е най-разумно да го купуваме в малки разфасовки.
Ленено масло
Това растително олио е най-богатият източник на незаменимите Омега-3 мастни киселини (близо 60% от общото количество). Само 1-2 супени лъжици дневно от него, понижават холестерола и кръвното налягане, предпазват от сърдечни заболявания и спират възпалителните процеси в тялото. Не по-малко благотворно се отразява редовната му употреба и косата, кожата и ноктите ни, които видимо стават по-здрави и блестящи. Лененото масло е богат източник на много минерали – цинк, желязо, магнезий, сяра, калций, фосфор, калий, манган, мед и хром.
Масло от гроздови семки
Тъй като е изключително устойчиво на висока температура, това е най-подходящото масло за пържене и готвене. Освен това ароматът му е толкова лек, че не променя вкуса на ястията. В маслото се съдържат и най-ценните съставки на гроздето – полифенолите. Те предпазват клетките ни от свободните радикали и имат противоракови свойства.
Маслото от гроздови семки е популярно не само в кулинарията, но и в козметичните грижи. То създава естествена защита на кожата от ултравиолетовите лъчи, стимулира производството на колаген и бързо попива в кожата. Затова можете да използвате както в домашните си маски, така и да го добавите към слънцезащитното си олио.
Сусамово олио
Това е поредното масло, което забавя стареенето на организма, този път заради антиоксиданта сезамолин. Същият е причина сусамовото олио да има много голяма трайност и да не гранясва дори в най-горещият климат. Друга ценна съставка в него е лецитинът – истинска храна за мозъка, която подобрява паметта и умствената работа.
Сусамовото олио е много популярно в китайската кухня, където се използва не като основна мазнина, а за подправка. И наистина с него не бива да се прекалява. Добавяйте само по няколко капки във вече готовото ястие, защото макар и приятен, вкусът му интензивен.
|
Коментари
2010-09-03 #11 Инна Георгиева Ами звучи като цена на екстравърджин зехтин за тази опаковка.
Както се казва пестенето на пари за здраве днес са харчене на пари за лекарства утре
2010-09-03 #10 Анелия Ами не е много евтино - това, което съм взела е 500 мл. за 5 и нещо. Имаше избор между 2-3 вида в магазина на горе-долу тази цена.
2010-09-03 #9 Iskra Маслото от гроздови семки е с най-неутрален вкус из между всички. А слънчогледовото си има миризма, дори рафинираното, просто, когато човек го ползва ежедневно престава да я усеща.
2010-09-03 #8 Инна Георгиева Ами, това което ние консумираме няма вкус на слънчогледови семки, но това е така защото е рафинирано. Нерафинираното си има вкус /шарлан му казват/
Навихте ме да опитам гроздово, скъпо ли е?
2010-09-03 #7 Анелия Не Както Искра е писала, ароматът му е много лек, а за вкус на грозде изобщо не мога да говоря. Олиото има ли вкус на слънчоглед ? Дори има по-убит ароматът от някои зехтини, които изобщо не ми харесват. Не съм го ползвала за готвене все още, но за салати и всякакви парени зеленчуци е идеално.
2010-09-03 #5 Анелия Започнах да използвам масло от гроздови семки за овкусяване. Много ми допада, повече от зехтина.
2010-08-03 #4 Iskra Роси, ползата от розовото масло е безспорна, но то не се вписва в тази групичка, защото е етерично. Обещавам обаче най-скоро да му посветя специална тема
2010-08-02 #3 Росица Сусамовото олио го ползвам от скоро и го препоръчвам най-искрено. Силен аромат наистина, но пък толкова приятно и вкусно. Мисля, че и розовото масло като полезно за кожата, нищо, че не влиза в кухнята, също е хубаво да се спомене. Напоследък ползвам такава козметика и съм много доволна - и от цената, и от качеството, и от ефекта.
2010-08-02 #2 Изолда Купих си сусамово масло за козметични маски, обаче миризмата му е много натрапчива .
2010-08-02 #1 Анелия Много полезна статия
|
|
Петък 4 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Ритъмът на сърцето - I
Има стотици начини тялото да ни подскаже, че нещо не е както трябва и че страдаме от дадено заболяване....
Екхарт Толе целите в живота
Aко грижата за децата дава смисъл на живота ви, какво ще стане с този смисъл, когато те вече не се нуждаят...
Оле, завърти очички
Във времето, когато все по често сме преди различни видове екрани, грижата за очите става повече от задължителна....
Какво представлява самоефективността и как да я подобрим?
Определението за думата „самоефективност“ в оксфордския английски речник гласи: „Лична сила или...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 10
Ден 10 от Коледните пости. От днес можем да включим риба, скариди, калмари, октоподи, миди и всякакви...
Летаргия? Не, благодаря!
Летаргията е особено състояние на организма, което се изразява с умствена и физическа мудност, бездействие...
Наопаки
Мисленето в точно определени рамки ни помага да се справяме по-лесно, машинално, с ежедневните задачи....
Български учени направиха бира без глутен
Български учени от Института по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ) разработиха безглутенова...
Оризовата вода
Ако имате малки деца сигурно вече сте я изпробвали като ефикасно средство срещу диария. В Индия я ползват...
Елегантният чимшир е още интересна билка
Този така симпатичен градински храст - чимширът, е токсично растение. Но това не пречи той да е най-предпочитания...
Фобиите – тези страшни думички
Страхът е естествена защитна реакция, провокирана при видима или невидима заплаха. Но когато това чувство...
1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
За поредна година международната общност отбелязва 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН. Тази...
Гризенето на нокти при децата
Упорит и широко разпространен навик сред поне половината от децата. При тийнейджърите този процент спада,...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 17
Ден 17 от Коледните пости. Снощната вечеря бе червен и бял ориз с гъби, моркови и тиквички. Става бързо,...
|