Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Смутито завладява с финес здравословното хранене


За ползите, комбинациите, видовете смути, както и някои препоръки

Всички искаме в динамичния си начин на живот да успяваме да се храним здравословно. Това вълнува все повече хора. Като решение идват алтернативите на традиционните представи за формата и вида на храната, която приемаме. Хит стават т.нар. супер храни и алтернативите за междинните хранения. Така възниква станалото истински хит в последните години смути.

Смути (от англ. smooth ”гладък”) наричаме гъста, кремообразна напитка, приготвена от различни плодове, зеленчуци, листни зеленчуци, ядки, разбити с блендер и смесени с течност, към които обикновено се добавя и ситно натрошен лед.

Смути с предимство пред фрешовете (джусинг).

Основната разлика между смути и фреша е, че за разлика от соковете, които съдържат само прясно изцедения сок от компонентите, за приготвянето на смути се използва целият плод или зеленчук. От месестата част смутито получава фибри (полезните растителни влакнини), а от семките и кората - мазнини, протеини, пектин и други полезни вещества. Това прави вкусът по-плътен от на фреша и усвояването на полезните вещества е по-пълноценно.

Пресните сокове - за какво да внимаваме.

Технологията на приготвяне на смутитата и соковете също е различна - блендирането прави напитката по-гъста и пухкава. Друго съществено предимство на смутито пред сока е това, че за обработването на смути от организма е необходима повече енергия, много по-засищащо е и напълно замества едно основно хранене. Диетолозите и нутриционистите горещо препоръчват прясно приготвено смути за закуска - то ще даде нужната енергия за старт на деня и в същото време няма да донесе чувство за тежест и дискомфорт. Освен това смути можем да си направим с плод или зеленчук, който не е възможно да бъде изстискан на сок - авокадо, банан, листни зеленчуци, замразени плодове.

Шейковете още по-силно се различават от смути, защото правят на основата на краве мляко, което се избягва при смути. Прясното мляко е с все по-спорни ползи за организма. В шейковете се слагат и пресни плодове, но съдържанието им е малко.

Комбиниране на съставките

Плодове и зеленчуци е възможно да се комбинират, но като цяло е нежелателно и нека комбинацията да не е равностойна - нека едното да преобладава. Ябълка, лимон, краставици са неутрални и може да участват в комбинации. Подобно на бебешкото захранване, опитвайте комбинации, като въвеждате по един нов компонент и следете за неприятни реакции - обикновено подуване и газове. И не се увличайте да слагате твърде много компоненти.

Смутитата са с изключително разнообразен състав. Най-общо рецептите съдържат поне един плод или зеленчук с месеста консистенция, поне един по-сочен, течност за разреждане - обикновено изворна вода или ядково мляко. Лед също можете са добавяте, особено лятото действа освежаващо, както и други добавки.

Видове смути според съдържанието.

Плодово смути. При него се блендират плодове (пюрира се в блендер) изцяло по ваш вкус или по вкуса на хората, за които го приготвяте. Експериментирайте с различни варианти - ограничава ви единствено вашето въображение. Сезонът не е пречка - спокойно могат да бъдат използвани замразени плодове. Банани с ягода, праскови с пъпеш, микс от горски плодове...вариациите наистина са безкрайни.

Зеленчуково смути. Разликата с плодовото е ясна, технологията за приготвяне на двете е еднаква, а би могло да се приготви и плодово-зеленчуково смути. Използвайте всякакви видове зеленчуци, които могат да се консумират сурови. Към тях може да прибавите и пресни подправки - магданоз, босилек, копър. Интересен фактът, че много деца, които отказват зеленчуци, предлагани по обичайния начин, консумират с удоволствие зеленчуково смути;

Десертно смути. Разликата между десертното смути и шейковете е много малка. Шоколад, стафиди, сметана, сладолед - тези съставки, макари не до там полезни, са позволени за направата на десертно смути. За основа обикновено служат плодове. Десертното смути би могло да се превърне в любимо лакомство за децата, особено ако се замрази. Положителното тук е, че вие сами комбинирате съставките и бихте могли да вмъквате и полезни вкусотии - банани, фурми, лешници и какаови ядки, подсладени с мед и овкусени с ванилия или пръчка канела;

Зелено смути. То се превърна в истински хит сред почитателите на здравословния начин на живот. В основата му са листни зеленчуци - спанак, лапад, зеле, киселец, коприва, кълнове, тученица, селъри, кале, магданоз, целина -
блендирани заедно и смесени с вода, сок от цитруси или мляко от ядки. Зелените смутита са изключително здравословни, съдържат голямо количество хлорофил, лесноусвояеми протеини, фолиева киселина. Калориите са малко, но за сметка на това са истински витаминни бомби и зареждат организма с енергия. Много по-удачни са зеленолистните за смути, отколкото за фреш - представете си колко магданоз отива за една чаша сок, а при смути ще ползваме целия магданоз. Важно е постепенно да се увеличава количеството на зеленолистните, за да се свикне с особения вкус. Много са полезни преди и след тренировка, като следобедна закуска за хора с интензивен начин на живот, подложени на стрес и умора, злояди и капризни към храната деца;

Диетично смути (смути за отслабване). Съобразено с диетичния режим, който спазвате, смутито може да замени някое от храненията. Овесени ядки, пшеничен зародиш, бадеми, лешници - тези достатъчно хранителни съставки носят необходимата енергия, без да създават чувство за тежест. Ако диетата ви е с някаква цел - детокс, отслабване, оптимизиране на метаболизма, е добре смутито да се съобразява с плана без отклонения

Препоръки за консумация на смути

Консумирайте смутито веднага след блендирането, особено ако съдържа цитруси и други богати на витамин С компоненти, тъй като той се окислява бързо, смутито променя цвета си и губи витамина;

Пийте бавно, наслаждавайте се, „предъвквайте” всяка глътка, преди поглъщането й. Може да ви се струва нелепо, но това е важно за челюстите и цялостното усещане, че се храним, а не пием.

За важността на дъвченето на храната

Някои от използваните продукти могат да се накиснат предварително във вода, за постигане на по-добра консистенция на смутито - овесени трици, ядки, сушени плодове.

Инвестирайте в добър блендер, и с пасатор става, но той не прави консистенцията лека, а я "смачква". В блендера с голяма мощност можете да слагате големи и твърди плодове и те се стопяват за секунди.

Към прясно направеното смути могат да се добавят още и прахообразни или течни хранителни добавки - кълнове, спирулина и други водорасли, пшеничен зародиш, билки на прах, конопен протеин, чиа и мака на прах. Всичко, което смятате за полезно и което ви действа добре.

Това е част от чара на смути - постоянното експериментиране с полезните продукти и суровини. Ето така смутито завладя здравословното хранене.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Откриха кои ядки ни помагат да отслабнем по-бързо
· Орехите – за здраво сърце и добро настроение
· Орехите - полезни за мозъка, но още повече за сърцето
· Перфектна закуска: Печен сандвич с тиквички, сирене и сминдух
· Палачинки (катми) с мая
· Моята първа домашна гранола
· 10 добри причини да ядем зелен чесън
· Яжте по-често спанак! 6 важни причини да го направите
· Копривата - някои добре опазени тайни
· Ароматът на щастието
· Фитнес според типа фигура
· Да повървим за здраве
· Печурките – чудесните пробиотици и антидепресанти от природата!
· Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
· Ново изследване: Сините сливи могат да предотвратят загубата на костна тъкан при жените
· Салата от пшеница, гулия и сушени череши
· Обръщана баница с праз, тиквички, овче сирене и пресен джоджен
· Tелешки кюфтенца с тиквички и магданоз в доматен сос
· По-голям прием на магнезий - по-добро здраве на мозъка до късна възраст
· Растението „чудо“ моринга: за добро храносмилане и баланс на кръвната захар
· Витамин C и връзката му с колагена
· Стайните растения, които са най-полезни за нашето здраве
· Парфюмите Montale - божественият Ориент, който носи изтънченост, трайност и лукс
· Тези билкови чайове ще подобрят настроението ви
· Листата от дива ягода - безценен лек за всеки
· Вие сте магнит за комари? Това може да е причината
· Нов начин за активиране на пасивни клетки в ретината може да възстанови зрението
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
· Как да избегнем пролетната умора
· Учени откриха нови данни за предсмъртните видения на хора в клинична смърт
Вторник
30
Май 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н

1
2
3
4
5
6
7

8
9
10
11
12
13
14

15
16
17
18
19
20
21

22
23
24
25
26
27
28

29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Интервю: Антония Карова от кулинарния блог Tony's Happy Kitchen
"Здравейте, казвам се Антония Карова. По професия съм дизайнер, в живота майка на тризначки и момче,...
Прошката и нейната измъчена, но освобождаваща сила
На всеки от нас рано или късно се случва да бъде предаден. Понякога дори от най-близкия си човек. И на...
Професия „дула”
Моментът на раждането е особен за всяка жена. Всяка бременност протича различно, всяка жена е различна,...
Сугестопедията - българска следа в обучението
Българската наука може да не е дала много на света, но пък напоследък често слушаме за сугестопедията,...
Шест японски тайни за дълголетие
Районът на Окинава се нарича "синя зона" - където хората живеят много дълго време. Животът до 100 години...
Лимонова трева - подправка, билка и козметика
Латинското й наименование е Цимбопогон (Cymbopogon), но е известна с по-простичкото - лимонова трева....
Полезна или не е консумацията на ядки вечер?
Със сигурност сме чували поне веднъж, че не бива да се храним късно вечер, защото това може да повлияе...
Ползите на олиото от тиквено семе
Тиквата – един от символите на есента. При мисълта за нея в съзнанието ни се появява образът за вкусната,...
Бързай бавно
Макар скоростта да е високо ценено качество в множество състезания, в ежедневието е добре да намалим...
Тонизиращото действие на чая
Чаят е една от най-старите напитки в света. Неговата родина е Китай, но през хилядолетната си история...
Слабо известните витамини
В общи линии всички сме чували за витамините A, C, D, E, F, K, P и повечето от комплекса В, както и за...
Благодарността – начин да бъдеш щастлив
Може би едно от първите неща, на които учим едва проговорилите си деца, е да казват “благодаря”. И колко...
Биопродуктите – лукс или разумна инвестиция в здравето I
Наричат ги различно – „органик” в Англия и САЩ, „био” в Швейцария, „екологични” в Германия, независимо...
Маслото от чаено дърво – естественият антибиотик
Често сме склонни да подценяване природните средства за лечение, особено когато става въпрос за бактериални...
Маслото от маракуя - екзотична грижа за сухата и чувствителна кожа
Маслото от семената на тропическия плод маракуя е по-слабо известно, но за него активно се говори и се...
"Френският парадокс" - убедителни причини да се влюбим в червеното вино
Благоуханно, с наситен вкус, богато на цвят и носещо уют – какво би могло да бъде по-приятно от чаша...
Витамините – колко и кога?
Сезони, когато вирусите атакуват най-активно, са преходните - пролетта и есента. Но Този път болестите...
Подходящите професии за екстровертите и за интровертите
Дали сте от хората, които се радват на срещите, оживените разговори и запознанствата или пък обичате...
Официална статистика за затлъстяването на българските деца
През 2013 г. Националният център по обществено здраве и анализи, съвместно с МЗ и РЗИ проведе изследване...
Голямото семейство и малките ми ритуали сутрин
Имам четиричленно семейство. Всеки е с различен график и има различни изисквания сутрин. Малката не иска...
Полезните свойства на физалиса (инка бери)
Отдавна познат в Америка и твърде малко известен у нас, този плод е колкото интересен, толкова и полезен....
Витамин C и връзката му с колагена
Аскорбиновата киселина или Витамин C е един от най- често приеманите водоразтворими витамини. Това не...
Как да предпазим и подобрим съня си през лятото?
Лято е, температурите не спират да се покачват, слънцето ни дарява с изобилие от светлина, предразполагайки...
Лимоново масло за хубава кожа и добро храносмилане
Лимоните и етеричното масло, което се произвежда от тях, се използват за подпомагащо лечение на...
Какъв риск крие пиенето на алкохол между възраст 20 и 40 години
Пиенето на алкохол между възраст 20 и 40 години крие риск от инсулт, съобщи ЮПИ, позовавайки се на научно...
Да изживеем това, за което мечтаем
Едно от най-важните неща, които трябва да направите, за да бъдете щастливи е да вършите това, което ви...
Как да си отгледаме кълнове
Подготовка: Консумативите, които са ни необходими са съвсем прости – стъклен буркан, парче марля и ластик....
Приучаването към гърнето става с повече търпение и разбиране
Безспорно махането на пелените и приучаването към ходене на гърне е преломен момент в детското развитие....
Зеленчуковите сокове - II
Сокът от цвекло без преувеличение може да се нарече универсална панацея. Той стимулира образуването на...
Пазят ли ни от болести антибактериалните продукти?
Грижовна майка измива щателно ръцете на своето слънчице с антибактериален сапун, за да го защити от коварните...
Следродилни емоционални разстройства
Емоционалните проблеми на родилката могат да започнат от 3-4 ден след раждането, а могат да се появят...
"Играе ми" окото
Пак ми играе окото! Едва ли има човек, който, изпълнен с досада, да не е възкликвал с тези думи поне...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook