Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Арабика или робуста


Учудващо е, че в световен мащаб се отглеждат едва три вида кафе, а ароматите и вкусовете, на които можем да се наслаждаваме със сутрешната си напитка, на практика са стотици, да не кажа хиляди. Още повече, че изборът на средностатистическият българин е сведен до арабика или робуста, тъй като видът либерика се произвежда в изключително малки количества, а освен това не блести с неповторими вкусови качества

Арабиката и робустата са различни растителни видове, които макар и принадлежащи към едно семейство, се отглеждат в различни климатични условия и притежават различни вкусови качества.

Арабика – мекост, силен аромат (съдържа около 90 ароматни вещества), кисело-сладък вкус и по-ниско съдържание на кофеин. Приготвена в машина за еспресо образува плътна пяна с цвят на орех.

Робуста – наситен горчив вкус, слаб аромат (съдържа само 4 ароматни вещества) и по-високо съдържание на кофеин. Приготвена в кафе машина, образува лека, жълтеникава пяна.

Арабиката се смята за по-качественият вид кафе, макар че в скандинавските страни на почит е робустата. Истинската тайна на добрата напитка обаче е вещото им смесване. За предпочитане е да преобладава ароматът на арабиката, подсилен от щипка робуста (не повече от 20%). Не бива да се забравя обаче, че съществуват десетки местни сортове кафе като бразилски, колумбийски, кенийски, гватемалски и прочие, които всъщност дават голямото богатство от аромати, на които можем да се наслаждаваме в нашата чаша кафе. Най-превъзнасяният от тях е йеменската мока – вид арабика, която влиза в състава на най-скъпите кафета по света. Нейният богат аромат носи дъх на шоколад, вино и цветя, но у нас на практика не може да се намери. Кафето, което тук се предлага под името мока е просто смес от обикновена арабика и какао.

Как да изберем най-ароматното кафе
Винаги купувайте кафе на зърна, които смилайте непосредствено преди приготвяне. Само така напитката няма да загуби и частица от ароматната си сила. Освен това по вида на зърната много по-вярно ще се ориентирате за качеството на кафето, отколкото ако само четете изписаното на опаковката.

Колкото са по-едри зърна, толкова по-добре. Това от една страна е признак, че плодовете са били добре узрели, а от друга е характерно за вида арабика.

Степента на препичане на кафето, влияе на горчивината на напитката. Ако предпочитате по-мек вкус избирайте светли зърна, тъмните пък са за почитателите на „отровните” отвари.

Лъскавите зърна най-много хващат окото, но не са признак на свежест. Добрите познавачи на кафето знаят, че маслото избива на повърхността на кафето месец след изпичането. В този смисъл най-пресни и ароматни са матовите зърна.

Разтворимото кафе
Разтворимото кафе е лесно за приготвяне във всякакви условия. Затова мнозина от нас го предпочитат в ежедневието си. С това обаче се изчерпват всичките му достойнствата. Този свръх концентриран екстракт се извлича от зърната на по-ниско качествената робуста и съдържа 2 до 3 пъти повече кофеин от обикновеното кафе. За сметка на това обаче почти напълно е лишен от аромат.

Виж още статии за:   Напитките · Шоколадът · Кафето ·
Коментари
2014-11-18 #10
bgдом
Бразилското кафе внасяно в средата на 1980те, какъв сорт беше, и защо го няма. Усещаше се вкус на метал. Предполагам че е мока. Само такова бих пил. След това стана моден колумбийският сорт, и някак си истинският вкус на кафе изчезна.
2012-01-30 #9
nenova
не е истина ,че едрите зърна е по-добро кафе.............
най-доброто, което аз съм пила беше преди 30тина години..........етиопско, дребно, светличко ,никакъв блясък- на пръв поглед боклук.....ноплътност, аромат- чудо!!!!!!!!!!!
2012-01-29 #8
Иван
Никога не пийте нес кафе-приготвя се по химичен път и ако искате да бъдете здрави, не внасяйте в организма си химикал!
2011-08-23 #7
тонка
от близо 3 месеца съм фен на нес ,че е по бързо за приготвяне.преди доста години съпруга ми донесе от арабският свят едно кафе,като погледнеш няма да повториш,ни цвят като цвят на зърната ни цвят на приготвеното кафе.само се излъжи да пийнеш обаче,не да те удря в петите,а те забива яко-толкова силно и невзрачно кафе другаде не съм срещала
2011-01-04 #6
George
Браво за статията!
2010-08-06 #5
stefi
любител съм на кафето и все пак научих още нещо важно от теб!
2010-05-05 #4
Ния Стоянова
Марина радвам се, че съм ти била полезна! Благодаря ти, че го споделяш. Рядко хората го правят
2010-05-05 #3
марина
Обичам ароматно и силно кафе, а статията ми даде добра информация за подбора. Благодаря!
2010-02-22 #2
llionka
наистина интересно
2010-01-29 #1
marcheto_73
Страхотна статия ! И много полезна информация за любителите на тази ароматна, ободряваща напитка !
Благодаря!
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Сравнение между арабика и робуста
· Проучване: Пиенето на кафе на гладно влошава метаболизма и контрола на кръвната захар
· Гуарана топи мазнини, ободрява по-силно и по-трайно от кафето, но и по-здравословно
· Шоколадов чийзкейк
· Kексче с шоколадова душа
· Шоколадови топчета
· 5 вкусни и освежаващи безалкохолни коктейли за лятото (рецепти)
· Пенливо вино според етикета - как да отворим, налеем и поднесем пенливи вина?
· Класически горещи напитки за студените зимни дни
Виж още статии за:   Напитките · Шоколадът · Кафето ·
Сряда
29
Юли 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
С аромат на печени чушки
Дойде ли септември, миризмата на печени чушки се разнася почти от всеки блок, ясен знак за началото на...
Талятеле ала Зингара
Талятелето е любимата ми италианска паста. Представлява плоски лентички, широки около сантиметър след...
Елда с кестени
Обичате елда, но може би се чудите как да притъпите особения й привкус ? Как да да стане още по-приятна...
Най-"коледните" подправки
Коледа е единственият празник, който има свой личен аромат. Той е упойващ и топъл, навява мисли за уют...
Топла салата с нахут
Здравей Цвети, Hera.bg и въобще всички, които следят какво се случва покрай постите на Цвети. Реших да...
1
Вегетариански (постен) бъргър
Момчетата обичат бъргъри. И макар моето да не консумира тази храна особено често, все пак си е част от...
Идея за здравословна закуска с чия
Навикът понякога е наистина по-силен от нас. Трябва ни някаква провокация, за да се дистанцираме от зоната...
Гьобечки
Отраснала съм в Родопите. Коренът ни е от Добруджа и Русе. Историята е малко сложна, леко военна и ненужно...
Замразените зеленчуци - полезни или не
Замразените зеленчуци са истинско спасение за работещите домакини – намират се във всеки супермаркет,...
Веган торта с ядки, сушени плодове и крем от авокадо и банан
Антония Карова от кулинарния блог Tony's Happy Kitchen ни представи две свои авторски рецепти, които...
1
Постен сиропиран сладкиш
Здравейте! Пращам ви и моите две рецепти, защото време не остана. Докато се наканя и конкурсът свършил....
Сладко от боровинки
Моят личен опит със сладко от боровинки и това как направих едно по-нискокалорично такова, използвайки...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook