Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Настроения според сезона


Пролетна умора, последвана от летен мързел, след това есенна меланхолия, а за капак и зимна депресия - биологична обусловеност на човешкия организъм или причини, с които си оправдаваме лошото настроение и нежеланието за работа?

Кръговратът от подобни настроения и състояния е целогодишен. Всеки сезон предопределя специфични физически усещания, дразнения и чувства. Знакът за равенство между психическото и физическото състояние често е константен, но има сезони, в които е повече плод на въображението ни, отколкото реален факт. През пролетта например тялото е изморено, но обратнопропорционално на това психическият тонус се повишава. Причините се крият в появата на първите слънчеви лъчи, повишаването на температурите, цветовия контраст в природата, възможността за повече движение на открито. Пролетта е благоприятен сезон за ново начало, промяна в светоусещането, за нови приятелства и подновяване на стари връзки. Увеличената продължителност на деня, разлистването на дърветата, завърналите се птици, които са основни символи на живота и динамиката, са фактори, които действат положително върху емоционалното ни състояние. Колкото и добре обаче да се чувства човек вътрешно, физическият дискомфорт би могъл да развали и най-доброто настроение.

За да не попада тялото ви в лапите на пролетната умора, яжте повече плодове и зеленчуци за сметка на месото, пийте повече топла вода за изчистване от токсините, оставайте по-дълго време на открито, около зелени дървета, възползвайки се от приятната милувка на слънцето. През пролетта клетките в организма започват да се делят по бързо и се увеличава отделянето на полови хормони. По тези причини кожата регенерира, организмът се подмладява и разкрасява цялостно. Желанието за правене на повече секс също е спонтанно. В този смисъл пролетта е повече аргумент за рефреш и по-добър старт, отколкото причина за перманентна умора. Трябва само да се наслаждавате на хубавите дни и да очаквате пристигането на лятото.

А често то идва с голяма доза мързел. Горещите дни, следобедната мараня и повсеместното спокойствие са особено характерни за този сезон. Няма как заобикалящата ни обстановка да не ни повлияе и физически, и психически. Мързелуването е заложено в човешките гени и е реакция на организма към физическата или психическа умора. Мързелът е алармата, която се включва, когато разписанието, според което живее тялото, е нарушено. Когато сме изпълнили всичките си задачи, удовлетворени са нуждите на организма, той преценява, че има нужда от почивка, за да възстанови енергийния си баланс. Ако прекалено дълго му се противопоставяме, рискуваме да се преуморим, да бъдем разконцентрирани, в резултат на което да понижим качеството на свършената работа. Желанието за по-лесен живот и мързелът са причини за появата на голяма част от техническите открития– дистанционното управление, компютрите, и т.н. Биологичният часовник на човек се настройва за почивка през лятото, тъй като и всички природни процеси се забавят – плодовете и зеленчуците бавно наедряват, реките нямат резки амплитуди в нивото си и т.н. От друга страна, лятото е сезонът на ваканциите. Тъй като хора от различни институции излизат в отпуск, е по-трудно да се осъществят работните контакти. Затова времето е подходящо и вие да се възползвате от полагащата ви се почивка. В този смисъл макар някои да казват, че мързелът е грях, никак не е лошо от време на време да помързелуваме.

Появата на меланхолия през есента е продиктувана най-вече от промяната в климата – продължителни дъждове, заради които стоим в затворени пространства, листопадът като край на живота за премяната на дърветата, тежестта на мъглите. В късната есен ярките цветове са заменени от сивкави и тъмно кафяви. Пренесени в градски условия, тези явления се свързват с нечистотии по улиците, капещи покриви, неприятен мирис на влага и т.н. В допълнение дните стават по-къси, за сметка на дългите нощи. Възможността да стоим по-дълго навън и да се радваме на слънцето намалява. Меланхолията през този сезон има различни проявления. В по-лекия си вариант тя може да е лека горчивина и сладка нега, често действаща вдъхновяващо на творците. Известно е, че много от тях не могат да пишат, рисуват или пеят, ако са щастливи. Но може да е и първата стъпка към депресивни състояния и черногледство. Есента е преходен период и затова съзнанието ни има нужда от малко повече време, за да се пренастрои от режим почивка отново в режим работа. Тялото ни, от друга страна, има нужда от повече сън и по-топли дрехи. В този смисъл е добре да извлечем позитивите от есенната меланхолия и да я приемем повече като двигател за творчество, отколкото като начало на тъга и депресия.

А когато и най-сивите мъгли се вдигнат, настъпва зимата със своята безкрайна белота и хапещ студ. През този сезон човешкият организъм изпитва остър недостиг на витамини, слънчева светлина и топлина. Това са едни от основните причини за депресии и летаргии. Заради слънчевия глад съпротивителните сили на организма намаляват, появяват се хронична умора и цялостна отпадналост. Главният мозък не произвежда достатъчно мелатонин, който регулира биологичния ритъм на тялото и влияе на eмоциите. За да се компенсира липсата на витамини от свежи плодове и зеленчуци в храната, трябва да включите в менюто си риба и рибни продукти, червено вино, топъл чай. Повечето светлина и топлина действат благоприятно както на тялото, така и на психиката. Зимната депресия, наричана и фотозависима депресия, в Америка е включена в списък с психологически разстройства. Високо в планината, по-близо до слънцето, на солариум или на екскурзия до топла страна, с приятели близо до камината – това са начините за набавяне на това, което зимата наистина ни взима. В този смисъл зимната депресия и възможните усложнения не бива да се подценяват.

Сезонните състояния не са физически болести, нито психични синдроми. С тях можем и трябва да се борим. Важното е във всеки сезон да откриваме красивото, да умеем да се концентрираме върху него и да се отърсваме от негативните внушения. все пак България е една от малкото страни, която въпреки климатичните промени, може да се похвали с наличието на 4 сезона. Можем да направим така, че това да са 4 причини да бъдем в различно настроение, но все хубаво.
Коментари
2011-03-24 #1
YO_girl
ох...тази пролетна умора...
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Одобриха за първи път хапче за следродила депресия
· Днес е най-потискащият ден в годината. Как да го преживеем?
· Имаш нужда от безплатна психологическа подкрепа?
· Витамин Ц за деца - защо е важен за тяхното развитие?
· Как да предпазим съня си по време на празничния сезон?
· Какво представлява системата HALT - техниката за бързо справяне със стрес и преумора
· Как да изберем перфектното дамско яке за студените дни?
· Ниските температури - разболяват ли ни настина? Експертите развенчават 12 мита
· Как да подготвим малка, но достатъчна чанта за уикенд в планината
· Как да избегнем пролетната умора
· Яжте по-често спанак! 6 важни причини да го направите
· Копривата - някои добре опазени тайни
· Защо да хапваме тиква: 10 причини
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Лято е, но да не се отпускаме
· Кое е най-доброто бельо за най-разпространените летни тоалети
· Полезни съвети как да се предпазим от горещините
· 5 вкусни и освежаващи безалкохолни коктейли за лятото (рецепти)
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Уморена ли е душата ви?
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
Неделя
8
Септември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Велоергометър. Защо пък не!
Дали, ако си купя велоергометър, няма бързо да ми омръзне и после само да ми пречи из къщи? Дали ще отслабна...
Сериозно за остеопорозата
В България не се води официална статистика за засегнатите от остеопороза. Според резултатите от изследванията...
Правилна грижа за устните - I
Стараем се да изглеждаме добре и красиви. Полагаме грижи за косата си, за кожата на тялото, позволяваме...
Когато се събудите сутрин...
"Когато се събудите сутрин, благодарете за утринната светлина, за живота и силата. Благодарете за храната...
Грижете се за тялото си. Това е единственото място, в което ще живеете
Грижете се за тялото си. Това е единственото място, в което ще живеете....
Порасналите недоносени бебета в един даващ надежда фотопроект от Канада
Всеки ден милиони бебета по света се раждат преди определения термин. По една или друга причина, тенденцията...
Биопродуктите – лукс или разумна инвестиция в здравето II
Алтернативата Внедряването на всеки един нов химикал или технология влече след себе си необходимостта...
С дъх на канела - опасно или полезно за здравето
Решението на Европейският съюз да ограничи количеството използвана канела на килограм готов продукт дойде...
Крадци на щастие - I
Има неща, от които усмивките се скриват, настроението помътнява, а мислите стават мрачни. Колкото и да...
Сярата - минералът на здравето и красотата
Какво си представяте, като чуете "сяра" ? Вероятно я свързвате с някаква хумористична препратка...
Витамин D – място под слънцето
Чести простуди, умора, безсъние... Може би обичайна реакция на организма в тази част на годината? Или...
Жените не трябва да се оправдаваме за това, което сме
Понякога жените се чувстваме прекалено отговорни. Стараем се да изглеждаме добре ежедневно. Да сме перфектни...
Калолечение за здраве и дълголетие - II
Какво трябва да знаем още за калолечението: То се назначава по лекарска преценка. Предписаният курс...
Избелване на зъбите: митове и истини
Усмивката е нашата визитна картичка. Когато тя е ослепително бяла и красива, ще даряваме околните по-често...
Ролите, които играе жената
Не е нужно да сте родена актриса, за да ви се налага да изиграете безброй роли в живота си. Замисляли...
Искате да контролирате всичко? Спрете още днес
Мислили ли сте си някога, че без вашата намеса всичко на работа ще се срине, че децата ще останат гладни...
Как да изберем подходящия вид йога за добро здраве?
Йогата е на път да се превърне в една от най-често използваните допълнителни и алтернативни здравни практики...
11 лични вещи, които са си наистина лични
Има лични вещи, които споделяме с приятелките си, които споделяме със сестра си и такива, които са си...
Омайничето - цветето-билка, което омагьосва за любов
Казват, че омайничето лекува всичко, също както щастливата любов. В представите на народа ни това дребно...
Коледни пости - седмица 1
Началото винаги е предизвикателство – трудно, вълнуващо, пълно със съмнения. Хората сме измислили механизми...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook