Настроения според сезона
 Изпрати
Пролетна умора, последвана от летен мързел, след това есенна меланхолия, а за капак и зимна депресия - биологична обусловеност на човешкия организъм или причини, с които си оправдаваме лошото настроение и нежеланието за работа?
Кръговратът от подобни настроения и състояния е целогодишен. Всеки сезон предопределя специфични физически усещания, дразнения и чувства. Знакът за равенство между психическото и физическото състояние често е константен, но има сезони, в които е повече плод на въображението ни, отколкото реален факт. През пролетта например тялото е изморено, но обратнопропорционално на това психическият тонус се повишава. Причините се крият в появата на първите слънчеви лъчи, повишаването на температурите, цветовия контраст в природата, възможността за повече движение на открито. Пролетта е благоприятен сезон за ново начало, промяна в светоусещането, за нови приятелства и подновяване на стари връзки. Увеличената продължителност на деня, разлистването на дърветата, завърналите се птици, които са основни символи на живота и динамиката, са фактори, които действат положително върху емоционалното ни състояние. Колкото и добре обаче да се чувства човек вътрешно, физическият дискомфорт би могъл да развали и най-доброто настроение.
За да не попада тялото ви в лапите на пролетната умора, яжте повече плодове и зеленчуци за сметка на месото, пийте повече топла вода за изчистване от токсините, оставайте по-дълго време на открито, около зелени дървета, възползвайки се от приятната милувка на слънцето. През пролетта клетките в организма започват да се делят по бързо и се увеличава отделянето на полови хормони. По тези причини кожата регенерира, организмът се подмладява и разкрасява цялостно. Желанието за правене на повече секс също е спонтанно. В този смисъл пролетта е повече аргумент за рефреш и по-добър старт, отколкото причина за перманентна умора. Трябва само да се наслаждавате на хубавите дни и да очаквате пристигането на лятото.
А често то идва с голяма доза мързел. Горещите дни, следобедната мараня и повсеместното спокойствие са особено характерни за този сезон. Няма как заобикалящата ни обстановка да не ни повлияе и физически, и психически. Мързелуването е заложено в човешките гени и е реакция на организма към физическата или психическа умора. Мързелът е алармата, която се включва, когато разписанието, според което живее тялото, е нарушено. Когато сме изпълнили всичките си задачи, удовлетворени са нуждите на организма, той преценява, че има нужда от почивка, за да възстанови енергийния си баланс. Ако прекалено дълго му се противопоставяме, рискуваме да се преуморим, да бъдем разконцентрирани, в резултат на което да понижим качеството на свършената работа. Желанието за по-лесен живот и мързелът са причини за появата на голяма част от техническите открития– дистанционното управление, компютрите, и т.н. Биологичният часовник на човек се настройва за почивка през лятото, тъй като и всички природни процеси се забавят – плодовете и зеленчуците бавно наедряват, реките нямат резки амплитуди в нивото си и т.н. От друга страна, лятото е сезонът на ваканциите. Тъй като хора от различни институции излизат в отпуск, е по-трудно да се осъществят работните контакти. Затова времето е подходящо и вие да се възползвате от полагащата ви се почивка. В този смисъл макар някои да казват, че мързелът е грях, никак не е лошо от време на време да помързелуваме.
Появата на меланхолия през есента е продиктувана най-вече от промяната в климата – продължителни дъждове, заради които стоим в затворени пространства, листопадът като край на живота за премяната на дърветата, тежестта на мъглите. В късната есен ярките цветове са заменени от сивкави и тъмно кафяви. Пренесени в градски условия, тези явления се свързват с нечистотии по улиците, капещи покриви, неприятен мирис на влага и т.н. В допълнение дните стават по-къси, за сметка на дългите нощи. Възможността да стоим по-дълго навън и да се радваме на слънцето намалява. Меланхолията през този сезон има различни проявления. В по-лекия си вариант тя може да е лека горчивина и сладка нега, често действаща вдъхновяващо на творците. Известно е, че много от тях не могат да пишат, рисуват или пеят, ако са щастливи. Но може да е и първата стъпка към депресивни състояния и черногледство. Есента е преходен период и затова съзнанието ни има нужда от малко повече време, за да се пренастрои от режим почивка отново в режим работа. Тялото ни, от друга страна, има нужда от повече сън и по-топли дрехи. В този смисъл е добре да извлечем позитивите от есенната меланхолия и да я приемем повече като двигател за творчество, отколкото като начало на тъга и депресия.
А когато и най-сивите мъгли се вдигнат, настъпва зимата със своята безкрайна белота и хапещ студ. През този сезон човешкият организъм изпитва остър недостиг на витамини, слънчева светлина и топлина. Това са едни от основните причини за депресии и летаргии. Заради слънчевия глад съпротивителните сили на организма намаляват, появяват се хронична умора и цялостна отпадналост. Главният мозък не произвежда достатъчно мелатонин, който регулира биологичния ритъм на тялото и влияе на eмоциите. За да се компенсира липсата на витамини от свежи плодове и зеленчуци в храната, трябва да включите в менюто си риба и рибни продукти, червено вино, топъл чай. Повечето светлина и топлина действат благоприятно както на тялото, така и на психиката. Зимната депресия, наричана и фотозависима депресия, в Америка е включена в списък с психологически разстройства. Високо в планината, по-близо до слънцето, на солариум или на екскурзия до топла страна, с приятели близо до камината – това са начините за набавяне на това, което зимата наистина ни взима. В този смисъл зимната депресия и възможните усложнения не бива да се подценяват.
Сезонните състояния не са физически болести, нито психични синдроми. С тях можем и трябва да се борим. Важното е във всеки сезон да откриваме красивото, да умеем да се концентрираме върху него и да се отърсваме от негативните внушения. все пак България е една от малкото страни, която въпреки климатичните промени, може да се похвали с наличието на 4 сезона. Можем да направим така, че това да са 4 причини да бъдем в различно настроение, но все хубаво.
|
Коментари
2011-03-24 #1  YO_girl ох...тази пролетна умора...
|
|
Четвъртък 12 Юни 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Грешките на жените около 30-те им години
Грешките са неизменна част от живота ни. Грешим като деца, защото още не разбираме твърде много неща....
  Това кошмарно главоболие
Главоболието може да ни извади от строя, да ни направи неработоспособни, агресивни към околните, но и...
 Самардала - много повече от шарена сол
Вълшебната българска шарена сол не би била същата без самардала. Тя придава един остър и пикантен вкус,...
 Топ 5 най-полезни храни, които са достъпни за всеки
Съществуват няколко вида храни, които са достъпни навсякъде по света и са богати на витамини и минерали,...
  Необходими ли за курсовете за бременни и училищата за родители?
От вече много време на бъдещите родители се предлагат курсове за бременни и родители. Обикновено са към...
 8 съвета - Как да се справяме по-лесно по време на пандемията
Новите мерки означават, че отново има ограничен достъп до приятели и семейство, за няколко седмици хората...
  Билки при безплодие - II
В много случаи обаче така желаното забременяване не настъпва не заради недостига на определени хормони,...
 Потенето и децата - колко е нормално?
"Нормално ли е детето ми да се поти толкова много?" Този въпрос си задават немалко родители в летния...
 Лагом - шведската философия за балансиран и щастлив живот
Lagom [la-gom] е шведски термин, който означава „просто достатъчно“ - да имаме точно нужното количество...
 Защо захарта потиска имунитета?
Зимата е сезонът, когато болестите ни атакуват най-безмилостно. И една лека настинка води до отслабване...
 Мантра - звукът, който лекува
Думата мантра бавно, но сигурно се вмъква сред познатите ни чуждици. Повечето хора не я използват в активния...
  Без ум
Има моменти, в които се случва да се изгубим, из основи, доброволно или повлечени от някакво разрушително...
 Тайните на истинското женско приятелство
Често се спори за женското приятелство, всеки е готов да предложи дефиниции, да сравнява, да обвинява....
  Тиквата – склад за витамини
С напредването на есента постепенно плодовете започват да изчезват от трапезата ни. Някои от тях се опитваме...
 Преработеното месо и връзката му с рака на дебелото черво: какво трябва да знаем
В България процентът на скрининг за рак на дебелото черво сред населението на възраст 50-74 години е...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 28
Коледни пости, ден 28. През уикенда сварих червен боб, като идеята ми бе да го превърнем в яхния. Честно...
 Изкуството на късната лятна вечеря
Лятото, в големите жеги, нямаме никакъв апетит, факт. Едва смогваме до обяда да задържим някакво желание...
  Кехлибарът - камъкът на щастието
Бижутата, изработени от кехлибар, излъчват топла, екзотична красота. Цветът на камъка варира от светло...
 Преди да разгърнем потенциала - как да го открием
В тълковния речник на българския език срещу потенциал е записано: „съвкупност от необходими за реализирането...
  Зеленчуковите сокове
Ако сте последователи на здравословното хранене най-вероятно отдавна сте заменили пакетираните сокове...
|