Сериозно за остеопорозата
 Изпрати
В България не се води официална статистика за засегнатите от остеопороза. Според резултатите от изследванията на костното вещество се смята, че жените с намалена костна плътност са всяка трета жена, около 32%, а с диагноза остеопороза са 20%. Това прави една огромна маса жени, най- вече в менопаузата, които, забележимо или не, страдат от чупливост на костите, намалял ръст, приведена стойка. Но тези, които имат остеопороза се оплакват и от разнообразни, непоносими болки в костите при най- елементарни движения, като изкачване на стълби, слизане от автобуса, навеждане, които правят ежедневието изключително мъчително. Остеопорозата може да се прояви и съвсем рязко и трагично в някои случаи заради трудно зарастващи сериозни счупвания, като с възрастта възстановяването от тях е дълъг и мъчителен процес.
Какво представлява остеопорозата? – буквално остеопороза означава „чупливи кости”. Това е състояние на костната система, при която се наблюдава понижена костна плътност. Иначе казано – при дадени фактори, способността на костните клетки да регенерират, да образуват и укрепват ново костно вещество рязко намалява, те стават крехки и чупливи.
Кое причинява остеопороза? – недостатъчни нива на калций – основният елемент на растежа, здравината и устойчивостта на костите, и на витамин D, без който калцият не може да се усвоява от организма, са в основата на проблема. От друга страна неслучайно остеопорозата е наричана „Заболяване на жените след 50г”. Към 30те години на жената костите и са най- здрави и обмяната на старото с ново костно вещество е оптимална. След 30те започва постепенно забавяне на тази регенерация и разграждането е по- бързо от образуването на костно вещество, калцият се усвоява по- бавно. Остеопорозата е едно от силно хормонално обусловените заболявания – с настъпване на менопаузата нивата на естроген не могат вече да поддържат нормалното натрупване на калция в костите и тяхната плътност рязко спада. „Рязко” е ключова дума в този период. При мъжете тази зависимост хормони – костна плътност се изразява чак към 65 г. и чак тогава можем да кажем, че и те попадат в тази рискова група.
Рискови фактори за поява на остеопороза:
Наследствен – ако в рода ви, особено по женска линия, има остеопороза
Пол – жените страдат по- често, като начало те имат по- малка костна маса, а и живеят по- дълго, подложени са на по- голям стрес.
Възраст – след 50г. случаите зачестяват три пъти повече. Но ако имате онкологично гинекологично заболяване или рано настъпила менопауза без хормонална заместителна терапия, може и на 40г да се намирате в рискова група.
Уседнал начин на живот, лишен от физическа активност, но пък с повече цигари, кофеин и алкохол. Макар и не напълно доказано, тази комбинация от вредни вещества намалява и влошава усвояването на калция.
Как се установява остеопорозата? Най- обичайното изследване е измерването на костната плътност. То е напълно безопасно и благодарение на усилената дейност на някои здравни сдружения и асоциации, често е и напълно безплатно в по- големите градове. Към уязвимите части – китката, прешлените и шийката на бедрената кост се пускат два рентгенови лъча с различна енергийна сила. Разликата в разстоянието, което те минават през костите, определя тяхната плътност.
Какви са мерките срещу остеопороза? Медикаментозно лечение при тази болест е крайно неефективно. Кредото на съвременната медицина: „взимам хапчето и оздравявам веднага” тук е съвсем неприложимо. Единственото, което медицината е в състояние да предложи, е хормонална терапия. Както знаем обаче хормоните влияят много непредвидимо и строго индивидуално върху всеки и една такава терапия крие повече рискове, отколкото доказани ползи. И все пак, при някои онкологични гинекологични заболявания, когато тя е наложителна, може да повлияе и върху костната плътност.
Друга мярка срещу остеопороза е превенцията на появата й. На практика това означава повишен приема на калций и витамин D. Изчислете дневния си прием според годините и индивидуалните рискове и след 40-45 години повишете приема на калций чувствително.
Дневният режим също играе своята роля. Не само за костите, а и за тонуса и здравето на всеки човек на средна възраст той трябва да е здравословен, балансиран и разнообразен.
Физическите упражнения за натоварване на цялото тяло повишават устойчивостта на костите.
Приемът на храни, богати на калций – млечните продукти в цялото им разнообразие, но много повече ядки, зеленчуци, безопасното излагане на слънце, което произвежда витамин D по естествен път.
Избягването на прекомерната употреба на алкохол, на тютюнопушенето ще оптимизира усвояването на калция и витамин D.
Редовните измервания на костната плътност са част от превенцията на остеопорозата. Тези изследвания стават все по- достъпни и всяка жена след определена възраст може да си ги позволи веднъж или два пъти годишно. Те трябва да стават част от онези здравословни профилактики, наред с гинекологичния, стоматологичния, очния преглед.
Защо за остеопорозата трябва да говорим сериозно?
Като съвременни хора сме информирани по много въпроси за здравето си, красотата, любовта и секса. Но когато някъде прочетем или някой ни посъветва да вземаме мерки, за да не ни настигне нещо след 10-20 години, махваме с ръка с дежурното: „Да доживеем дотогава, пък ще видим”, „Това на мен не може да ми се случи”, „Имам да мисля за по-важни неща сега, не какво ще стане след 20 години”. А това показва колко реално сме загрижени и ценим здравето си. „Профилактика” не е празна дума в това отношение. Здравето не е вечно, както не е вечна и неизчерпаемата енергия и свежест на младостта. Защото е факт, че остеопорозата е една от тези болести, които може и да не съкрати живота, но страховито ще го стъжни. А откъде знаем, че точно тогава, в онези далечни години, както ни се струват сега, от нас няма да се иска да сме най- силни и енергични. Или пък ние самите няма да искаме да се радваме на всеки един нов ден. Ден, лишен от болка. |
Коментари
2015-10-21 #7  Welina Женя, а какво е телесното ви тегло, имах проблеми подобни и когато свалих до нормално намаляха
2015-10-21 #6  Женя На 29 г.съм от седем години насам имам заболяването,приемам витамини калций+магнезий,но полза нямам освен, че усещам по правилно функциониране на червата може би се дължи на витамините,болките в ръцете и в пръстите не спират,гръбнака страхотно ми се изкриви и нямам представа какво следва тъй като няма как да се излекуван,питам имали болкоуспокояващи вещества,които да приема?
2014-05-29 #5  Ема Моля, спешно се налага да ми се направи изследване на костната плътност. Има ли, в град Русе безплатна услуга /тъй-като съм безработна/ и на какъв адрес мога да го направя?Благодаря Ви!!!
2012-10-22 #4  Alex "В рамките на месеца за осведоменост и профилактика на остеопорозата, днес, 22 октомври, от 09.30 до 17.00 часа в музея „Човекът и неговото здраве” в сградата на Регионална здравна инспекция – Варна се организира скринингова кампания за определяне на личния риск от остеопороза и измерване на костната плътност (остеометрия), съобщиха от пресцентъра на инспекцията. Във видеоклуба към музея ще се проведе беседа с мултимедийна презентация и дискусионен форум на тема „Ефективна превенция на фрактурите”. Измерването на костната плътност е на цена от 5 лв. Предварително записване на телефон 052/665 306 от 8.30ч. до 17 ч".
Тази година много късно пуснаха съобщението за прегледите на костната плътност.
2012-01-18 #3  Alex Последно във Варна безплатни прегледи за остеопороза имаше на 27.10.11 и наистина са част от кампания и обикновено са в РЗИ, бившето ХЕИ.
2012-01-18 #2  Цвети безплатните прегледи на костна плътност не са редовна практика и няма обичаен час или ден. по- скоро са инициатива на асоциации като "жени без остеопороза", които при добро желание от двете страни си сътрудничат с РЗО по градове. примерно един месец има в София, друг - в Пловдив и т.н. Може да следиш в интернет мeстните новини, ако има, със сигурност ще се чуе все някъде, можеш да зададеш въпрос на някоя асоциация кога планират. но знам, че самият преглед не е кой знае колко скъп, особено ако се прави два път в годината, не би трябвало да се отрази на бюджета. успех 
2012-01-18 #1  Радка Здравейте ! Искам да знам къде във Варна безплатно има проверка на костната плътност !
|
|
Понеделник 5 Юни 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Господин Триумф и господин Провал
Независимо от обстоятелствата, при които е израснал човек, той се определя или като оптимист, или като...
  Най-важното умение, на което никой не ни учи
„Всички проблеми на човечеството произлизат от неспособността на човек да стои тихо сам в стая." - Блез...
 Защо да накисваме предварително семена, ядки и варива?
По време на пости многократно увеличаваме количеството на консумираните зърнени и бобови храни, а суровите...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 14
Започваме новата седмица от Коледните пости, ето ни в ден 14. В петък вечер бяхме на гости на свекъра,...
 Приучаването към гърнето става с повече търпение и разбиране
Безспорно махането на пелените и приучаването към ходене на гърне е преломен момент в детското развитие....
  2 юни - Световен ден за действия срещу хранителните разстройства
Хранителните разстройства са все по-плашеща тенденция, която засяга все по-млади момичета, а вече и момчета....
  Кафяв ориз - диамантът на зърнените храни
Наричат го хляб за всеки човек и диамантът на зърнените храни. Достатъчни са ни около 100 грама от него,...
 Какаото помага за по-добра работа на мозъка
Британски учени от Университета в Бирмингам, заедно с американски колеги от Университета на Илинойс,...
  Да се справим със страха от летене веднъж завинаги
Въздушният транспорт е все по-достъпен. Според статистиките, той е води и за най-безопасен. Възможността...
  Топла зима с мурсалски чай
Зимата несъмнено е времето за чай. Вече сме споменавали колко ползи имаме от него. Сега обаче ще обърнем...
 Аврамово дърво (витекс) за женско здраве и хормонален баланс
Екстрактът от това растение отдавна се използва за лечението на женски болести. Дори се твърди, че той...
 По-голям прием на магнезий - по-добро здраве на мозъка до късна възраст
Австралийски изследователи свързват приема на големи количества магнезий с по-доброто здраве на мозъка...
 Нунчи – корейската концепция за щастие и успех
„Нунчи“ (Nunchi, среща се и като noonchi) е традиционна корейска концепция за осъзнатост. В буквален...
 С душа на пътешественик
Ако сте от хората, чиято душа все жадува за нови преживявания из различни страни - познати и чужди дестинации,...
 Лептинът - "хормонът на отслабването"
За голямо съжаление, броят на хората с наднормено тегло в нашата страна все повече се увеличава. Знаем,...
 Диабетът и физическите упражнения
Редовните упражнения, наред с контрола и поддържането на добри референтни стойности на кръвната захар...
 Пеперудените деца имат нужда от помощ
Те са истински герои. Ежедневието им е изпълнено с болка и страдание, но намират сили да се усмихват...
 Трапезна, изворна или минерална вода - коя да изберем?
След като вече засегнахме темата за децата и водата, може би е ред на тази за възрастните и водата. Не...
  Фермерските пазари - перспектива за био земеделието
С всеки изминал ден нараства броят на хората, които живо се интересуват от това, какво слагат на трапезата...
  Скучно ми е...
„Скучно ми е...„ е оплакване, което доста често може да бъде чуто в днешно време, за жалост, повече от...
 Полезна или не е консумацията на ядки вечер?
Със сигурност сме чували поне веднъж, че не бива да се храним късно вечер, защото това може да повлияе...
|