Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Сериозно за остеопорозата


В България не се води официална статистика за засегнатите от остеопороза. Според резултатите от изследванията на костното вещество се смята, че жените с намалена костна плътност са всяка трета жена, около 32%, а с диагноза остеопороза са 20%. Това прави една огромна маса жени, най- вече в менопаузата, които, забележимо или не, страдат от чупливост на костите, намалял ръст, приведена стойка. Но тези, които имат остеопороза се оплакват и от разнообразни, непоносими болки в костите при най- елементарни движения, като изкачване на стълби, слизане от автобуса, навеждане, които правят ежедневието изключително мъчително. Остеопорозата може да се прояви и съвсем рязко и трагично в някои случаи заради трудно зарастващи сериозни счупвания, като с възрастта възстановяването от тях е дълъг и мъчителен процес.

Какво представлява остеопорозата? – буквално остеопороза означава „чупливи кости”. Това е състояние на костната система, при която се наблюдава понижена костна плътност. Иначе казано – при дадени фактори, способността на костните клетки да регенерират, да образуват и укрепват ново костно вещество рязко намалява, те стават крехки и чупливи.

Кое причинява остеопороза? – недостатъчни нива на калций – основният елемент на растежа, здравината и устойчивостта на костите, и на витамин D, без който калцият не може да се усвоява от организма, са в основата на проблема. От друга страна неслучайно остеопорозата е наричана „Заболяване на жените след 50г”. Към 30те години на жената костите и са най- здрави и обмяната на старото с ново костно вещество е оптимална. След 30те започва постепенно забавяне на тази регенерация и разграждането е по- бързо от образуването на костно вещество, калцият се усвоява по- бавно. Остеопорозата е едно от силно хормонално обусловените заболявания – с настъпване на менопаузата нивата на естроген не могат вече да поддържат нормалното натрупване на калция в костите и тяхната плътност рязко спада. „Рязко” е ключова дума в този период. При мъжете тази зависимост хормони – костна плътност се изразява чак към 65 г. и чак тогава можем да кажем, че и те попадат в тази рискова група.


Рискови фактори за поява на остеопороза:

Наследствен – ако в рода ви, особено по женска линия, има остеопороза
Пол – жените страдат по- често, като начало те имат по- малка костна маса, а и живеят по- дълго, подложени са на по- голям стрес.
Възраст – след 50г. случаите зачестяват три пъти повече. Но ако имате онкологично гинекологично заболяване или рано настъпила менопауза без хормонална заместителна терапия, може и на 40г да се намирате в рискова група.
Уседнал начин на живот, лишен от физическа активност, но пък с повече цигари, кофеин и алкохол. Макар и не напълно доказано, тази комбинация от вредни вещества намалява и влошава усвояването на калция.

Как се установява остеопорозата? Най- обичайното изследване е измерването на костната плътност. То е напълно безопасно и благодарение на усилената дейност на някои здравни сдружения и асоциации, често е и напълно безплатно в по- големите градове. Към уязвимите части – китката, прешлените и шийката на бедрената кост се пускат два рентгенови лъча с различна енергийна сила. Разликата в разстоянието, което те минават през костите, определя тяхната плътност.

Какви са мерките срещу остеопороза? Медикаментозно лечение при тази болест е крайно неефективно. Кредото на съвременната медицина: „взимам хапчето и оздравявам веднага” тук е съвсем неприложимо. Единственото, което медицината е в състояние да предложи, е хормонална терапия. Както знаем обаче хормоните влияят много непредвидимо и строго индивидуално върху всеки и една такава терапия крие повече рискове, отколкото доказани ползи. И все пак, при някои онкологични гинекологични заболявания, когато тя е наложителна, може да повлияе и върху костната плътност.

Друга мярка срещу остеопороза е превенцията на появата й. На практика това означава повишен приема на калций и витамин D. Изчислете дневния си прием според годините и индивидуалните рискове и след 40-45 години повишете приема на калций чувствително.

Дневният режим също играе своята роля. Не само за костите, а и за тонуса и здравето на всеки човек на средна възраст той трябва да е здравословен, балансиран и разнообразен.

Физическите упражнения за натоварване на цялото тяло повишават устойчивостта на костите.
Приемът на храни, богати на калций – млечните продукти в цялото им разнообразие, но много повече ядки, зеленчуци, безопасното излагане на слънце, което произвежда витамин D по естествен път.
Избягването на прекомерната употреба на алкохол, на тютюнопушенето ще оптимизира усвояването на калция и витамин D.

Редовните измервания на костната плътност са част от превенцията на остеопорозата. Тези изследвания стават все по- достъпни и всяка жена след определена възраст може да си ги позволи веднъж или два пъти годишно. Те трябва да стават част от онези здравословни профилактики, наред с гинекологичния, стоматологичния, очния преглед.

Защо за остеопорозата трябва да говорим сериозно?
Като съвременни хора сме информирани по много въпроси за здравето си, красотата, любовта и секса. Но когато някъде прочетем или някой ни посъветва да вземаме мерки, за да не ни настигне нещо след 10-20 години, махваме с ръка с дежурното: „Да доживеем дотогава, пък ще видим”, „Това на мен не може да ми се случи”, „Имам да мисля за по-важни неща сега, не какво ще стане след 20 години”. А това показва колко реално сме загрижени и ценим здравето си. „Профилактика” не е празна дума в това отношение. Здравето не е вечно, както не е вечна и неизчерпаемата енергия и свежест на младостта. Защото е факт, че остеопорозата е една от тези болести, които може и да не съкрати живота, но страховито ще го стъжни. А откъде знаем, че точно тогава, в онези далечни години, както ни се струват сега, от нас няма да се иска да сме най- силни и енергични. Или пък ние самите няма да искаме да се радваме на всеки един нов ден. Ден, лишен от болка.
Коментари
2015-10-21 #7
Welina
Женя, а какво е телесното ви тегло, имах проблеми подобни и когато свалих до нормално намаляха
2015-10-21 #6
Женя
На 29 г.съм от седем години насам имам заболяването,приемам витамини калций+магнезий,но полза нямам освен, че усещам по правилно функциониране на червата може би се дължи на витамините,болките в ръцете и в пръстите не спират,гръбнака страхотно ми се изкриви и нямам представа какво следва тъй като няма как да се излекуван,питам имали болкоуспокояващи вещества,които да приема?
2014-05-29 #5
Ема
Моля, спешно се налага да ми се направи изследване на костната плътност. Има ли, в град Русе безплатна услуга /тъй-като съм безработна/ и на какъв адрес мога да го направя?Благодаря Ви!!!
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Ново изследване: Сините сливи могат да предотвратят загубата на костна тъкан при жените
· 20 октомври - Световен ден за борба с остеопорозата
· Сусамът - древната храна с доказани днес много здравословни ползи
· Влияе ли тестостерона при мъжете на успехите им?
· Прегърни ме! Защо е важно да се докосваме
· Лептинът - "хормонът на отслабването"
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
· „Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
· Циганското лято на живота ни
· Самодостатъчните жени
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
· Топ 5 ползи за здравето от елдата
· 7-те най-добри ползи за здравето от мента
· 8 храни, които помагат за облекчаване на симптомите на алергия
Неделя
8
Септември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Забрави достатъчно, за да продължиш! Помни достатъчно, за да не се повтори!
Забрави достатъчно, за да продължиш! Помни достатъчно, за да не се повтори!...
Черните перли на гората
Семейство Бъзови включва над 25 рода растения, разпръснати по цялото земно кълбо. Към него се числи родът...
Йога – цялост на ум, дух и тяло
Преди си мислех, че да си йога, означава единствено тялото ти да заема налудничави и неестествени положения,...
Необходими ли за курсовете за бременни и училищата за родители?
От вече много време на бъдещите родители се предлагат курсове за бременни и родители. Обикновено са към...
Силната жена
Тя може да се справя с всякакви ситуации. Не пада духом. Бори се – за себе си и всички наоколо. Понякога...
Вредните навици през бременността - II
Злоупотребата с медикаменти Домът ви е заприличал на образцова аптека, а вие пиете лекарства за щяло...
Актрисата Ема Уотсън за красотата
“Красотата не е в дългата коса, слабите крака, хубавия тен или съвършените зъби. Красотата е в лицето,...
Свободните радикали и как да спрем окислителните процеси в организма
Чували сме много за тях, къде истини, къде митове. Свободните радикали са във всяка реклама на козметичен...
Ябълковият оцет може да стимулира загубата на тегло, казва проучване
Ново проучване установи, че хората, които пият 10 до 15 мл ябълков оцет на ден, са загубили средно 15...
Свинската мас - отново в центъра на вниманието
Свинската мас е изконна част от българския бит. Тя е била незаменима част от всички битови, лековити...
На какво може да ни научат интровертите?
Понякога попадаме в ситуации, които сами не знаем как точно сме създали. Отговаряме на някого по начин,...
С дъх на… чесън
За чесъна и вампирите всички знаем. За чесъна и бацилите обаче някак все забравяме и то не случайно....
Песен
Питаш кой ден сме Ние сме всичките дни Мило момиче Ние сме този живот Моя обичана Ние сме влюбени...
Откриха кои ядки ни помагат да отслабнем по-бързо
Пресните орехи могат да ви помогнат да отслабнете и да подобрите цялостното си здравословно състояние...
Безсрамно за срамните болести - II
ХИВ/СПИН - разрушава имунната система и тялото става неспособно да се пребори с множеството инфекции...
Ботокс - ето кои са най-често задаваните въпроси за процедурите
Зад термина ботокс стои една от най-често избираните и препоръчвани анти-ейдж разкрасяващи процедури....
Защо и как да организираме почивка в чужбина без агенция
Ако сте от онази порода пътешественици, които не обичат да се разхождат с огромна група туристи, водени...
Презареждане от природата
Температурите стават все по-високи, а слънцето топли приятно телата ни. Не пропилявайте прекрасното време...
Домашният костен бульон - класическата зимна рецепта за здраве
Костния бульон, иначе казано – питателен извлек от кокалите на животното, е една от последните тенденции...
Прилошаване по време на път
Ето, че идва сезонът на отпуските, почивките и на всякакви пътешествия до близо и далеч. За мнозина от...
Какво представлява системата HALT - техниката за бързо справяне със стрес и преумора
Според направени проучвания, средностатистическият човек взима около 35, 000 решения на ден – от...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook