Трудностите като нови възможности
 Изпрати
Искаме ги или не – трудностите са неизбежна част от житейския ни път. Те са негов естествен спътник, независимо, че някои от нас са по-пожалени, а други буквално засипани с тях. Затова е по-добре да променим гледната си точка, отколкото щом се появят, да затъваме в самосъжаление или парализираща пасивност.
Най-добре е да подходим на принципа на китайските бойни изкуства – да превърнем минуса в плюс, да погледнем на трудностите като на опорна точка за нова възможност. А препятствието винаги носи в себе си потенцията за по-добро. Дори заради това, че справянето с него ни тласка към нещо ново, необременено със старите натрупвания. Започва се на чисто. Разбира се, новата възможност трябва да върви успоредно с нашата личностна промяна. В противен случай има опасност отново и отново, до безкрай всичко да се повтаря, ако ние реагираме по един и същи начин, попадайки при сходни обстоятелства.
Друг плюс е, че при преодоляването на трудностите ние имаме шанс за духовно израстване. Търсим решения, мисълта ни е будна и комбинативна, преценяваме ползи и вреди, правим проба-грешка и научаваме кой ход е полезен и кой губещ, опознаваме себе си и хората около нас. При тотално защитен от трудности живот имаме далеч по-малката възможност да преживеем всичко това. А последствията са, че ще сме неспособни за справяне с екстремни ситуации и много уязвими.
Има ли проблем, трябва да се търси неговото решение – това е добрият подход. А не да се оплакваме и да дирим виновни, за да не сме ние в тази роля. Има една нова ситуация и трябва да се реагира на нея. По-добре е да използваме енергията си в търсене на възможните варианти за действие, вместо да се хабим напразно. Всеки проблем има решение – понякога неприятно, болезнено. Често именно решението със силна, но сравнително бързо преминаваща болка, е най-ефикасно. То е като вадене на зъб, като измъкване на забит в петата трън – раз и готово.
Имаш неуспешна връзка, изневеряват ти, само ти се бориш за оцеляването ви като двойка – по-добре се разделете, вий като куче в самотата си, но пък след време ще бъдеш готова за нова и вероятно по-стойностна любов. Иначе се обричаш на безкрайна агония.
Загуби работата си? Ужасно е, но дали това не е твоят шанс да започнеш нещо ново и различно, за което иначе никога не би намерила смелост. Много хора са си отвоювали нов живот в нова страна, като реакция на трудностите в своята. Така са заселени цели континенти.
Десетки изобретения са направени, за да се преодолее някаква трудност, та дори и битова. Не случайна е приказката „Накарай мързеливия на труд, за да те научи на ум.“ Трудностите, съпътстващи живота на самотен остров, са превърнали Робинзон в изкусен дърводелец, животновъд и земеделец, какъвто никога не е бил. И ако този пример е твърде литературен, то принципът важи за всяка екстремна ситуация.
Скоро прочетох в един сайт писмото на жена с тежка здравословна диагноза. Тя споделя, че покрай болестта си е преоткрила смисъла на малките неща, удивителността на добротата, прелестта на утрото.
Всички знаем максимата „Което не ни убива, ни прави по-силни“. Едни често я цитират, когато трудностите съвсем ги нагазят. Други категорично я отхвърлят, вероятно защото я намират за много крайна. Едва ли трябва да сме заложили на карта, ако не физическото, то духовното си оцеляване, за да станем по-устойчиви и справящи се. Но е факт, че от трудностите израстваме. Ранимостта и уязвимостта ни от младостта отстъпват на опита от победените проблеми и извлечената мъдрост. Тези придобивки обаче вървят ръка за ръка с понесените рани, които ни правят по-силни, но все пак си остават рани. И макар да са стари, при лошо време – тоест когато сме тъжни или просто сме в момент на вглеждане назад и навътре, понякога леко ни понаболяват.
Ала щом осъзнаем, че трудностите съществуват, не за да ни смаже реалността, а за да ни даде тя сетива за новите, защо не по-добри възможности, вече сме половин победители. А възможностите - остава само да ги грабнем.
|
Коментари
2013-11-25 #1  Ели Благодаря Ви за прекрасната статия. Когато аз бях изпаднала в труден момент и нищо не вървеше както го исках открих възможност, която преобърна живота ми. Пожелавам на всеки с трудности да се успокои и да се отвори за нови възможности.
|
|
Вторник 22 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Как да се харесаме на околните - II
Има ли особености, които различават подхода към мъжете от този към жените в старанието да се харесаме...
  Майчинският инстинкт – митове и реалност II
Пет истини за майчинския инстинкт
1. Майчинският инстинкт не е достатъчен за правилното отглеждане...
 Идеи за игри, с които да ограничим телевизията на детето
"- Мамо, може ли детско?"
А понякога дори не питат, дали може. Необичайната тишина от другата стая...
 Обичам повече едното си дете
Конфигурацията в едно семейство е винаги повод за тълкуване на отношенията и настроенията в него и съответно...
  Толкова ли е страшна самотата?
Когато хората се приберат по домовете си и суматохата по улиците заглъхне; когато колите се кротнат в...
  Все на мен ли?
Често чуваме оплакването: „Мъжете са ужасни“, казано от жени или обратното - „Жените са ужасни“, произнесено...
  Естествено раждане или секцио
Да започнем с нещата, такива каквито трябва да бъдат, а не такива, каквито са – решението дали да родим...
  Как да се справим с пасивно-агресивен човек?
Пасивната агресия се отнася до хора, които са враждебни към нас, но не показват открито или пряко...
 Мисия: заклет ерген - I
Той не е просто мъж без продължителна връзка или халка на ръката. А загадъчен представител на силния...
 Грешките на жените около 30-те им години
Грешките са неизменна част от живота ни. Грешим като деца, защото още не разбираме твърде много неща....
  Нещата, които предпочитаме пред секса
Нека бъдем честни! И на най-сексуалната жена понякога не й е до секс и би предпочела да прави нещо друго....
 Как да вържем мъжка вратовръзка
Много мъже признават, че дори и да могат сами да си връзват вратовръзката, предпочитат жените им да го...
 Готвим ли все още за цялото семейство?
Наскоро една приятелка, която от няколо месеца ходи на работа след второ майчинство, сподели на всеослушание...
 Как да отгледаме детето си минималистично?
Минимализмът е начин на живот и мироглед, при който има възможно най-малко вещи, струпване на детайли....
|