Големият ден на малкият човек
първи ден в детската градина
Изпрати
И така. Ето, че наближава Големият ден, предстои малкото дете да тръгне на детска градина. Сърцето ви е свито, а мислите ви все повече са обзети от това какво ли ще предстои. Дали ще се адаптира лесно малчуганът? Ще плаче ли? Дали персоналът ще се държи добре с него? Ами децата? Ще боледува ли?, и т.н. Освен на малкото дете, предстои да се подготвите и самите вие като родители за този нов етап от живота. Разбира се, че няма как да се предвиди всичко на този свят, но защо да не се разгледат някои полезни идеи, които да помогнат и на вас и на детето към предстоящото събитие.
Всеки родител иска чадото му да е здраво и обгрижвано добре, когато е поверено на някой друг. Едно е, когато то е при баба и дядо, които ще го глезят и забавляват от сърце, и друго, когато вече ще е сред непознати и в нова обстановка. Започнете да разговаряте с детето за градината поне месец преди да е тръгнало или няколко седмици преди това. Разкажете му какво представлява детската градина. Кой ходи там и защо ходи там. Много често децата мислят, че в детската градина могат да присъстват родителите. Обяснете функцията на всеки, за когото се сещате и който работи там.
Например:
Учителките в детската градина помагат на децата да научат много нови неща за света около тях, да рисуват красиво, да пеят, да участват в интересни игри, да бъдат по- самостоятелни и др.
Директорката следи за реда и помага в по – важни дейности, като например да кани гости за забавните тържества през годината, които се организират по – различни поводи.
Лелките се грижат за чистотата и уюта на всички деца.
Децата са там за да се запознаят с други деца, да създадат нови приятелства, да се забавляват и учат на нови и интересни неща, които мама и татко няма как да покажат вкъщи, но, че и мама и татко не могат да ходят там, защото е само за деца. Това е едно по- специално място ( ако щете и специална къща ) позволено е само за децата и учителките, които да се грижат за тях през деня.
Опитвайте се да разказвате това често, не е задължително да е всеки ден и по няколко пъти, но не пропускайте повод, когато сте насаме с дете да му поговорите за предстоящото събитие. Може да купите книжка с подобна тематика, и да я четете от време на време.
Често за да предразположат детето си много родители разказват за детската градина с такъв възторг и представят всичко само в най – розовата светлина, че се стига до хипербулизации. Внимавайте с това! Все пак, когато действително тръгне на градина един ден малкото дете, ще бъде сред чужди, в непозната среда. Много скоро някое дете ще му дръпне играчката, с която се е заиграло или ще се спречкат за друго.
Както вкъщи, така и в детската градина си има ред и правила, които ще трябва да се спазват. Миенето на ръчичките, ходенето до тоалетната и много често събличането и обличането сами, както и самостоятелно хранене. Има дечица, които отиват с много все още неусвоени похвати и това може да им създаде неудобство и трудности. Помислете и затова. Може да започнете по – малко вкъщи да насърчавате детето да бъде уверено в себе си като се опитва да се храни и държи лъжицата само, да мие зъбките и ръцете си, да съблича дрешките си и други. Без да насилвате и припирате.
Ако имате възможност, заведете дето до детското заведение. Удобен такъв повод е, когато вече отивате да оформяте някои необходими за там документи. Вземете с вас детето си и му позволете да поогледа мястото. Ако ви допуснат да надзърнете за малко в детските стаи ще е чудесно. Идете преди обед, ако е възможно, тогава всички деца вече са закусили и се занимават с нещо дейно или играят навън. Ако пък живеете наблизо опитвайте се да минавате често покрай детската забавачка за да свиква малкото дете с маршрута и ситуацията.
Ако малчуганът е притеснен от нещо и се тревожи за безопасността си, му обяснете, че в детската градина винаги може да потърси закрила и помощ от учителките, които са там не само за да ги забавляват, а и да ги закрилят и изслушат, ако нещо или някой ги притеснява.
Няколко дни преди да тръгне на градина може да вземете детето с вас и да изберете заедно необходимите дрешки, пижамка, пантофки и раничка, а след това заедно да ги приготвите за първият ден.
Любимата играчка. Любимата играчка е полезен вариант за взимане, но е подходящо да я оставите в гардеробчето на влизане, защото другите деца могат да му я поискат и да стане кавга. Обяснете на детето, че играчката е само и единствено негова, но другите деца също ще искат да я видят, ако то е готово да я сподели с тях това е негов избор, ако не иска да я показва, щя трябва да я остави на място където да го чака докато си тръгне.
Големият ден вече е настъпил. Ако не сте от най – ранобудните навийте будилника за малко по- ранен час. Не е нужно и вие, а и най- главният герой да се изнервяте и припирате още първите дни. Нека не оставяте напрежение и лошо чувство още със ставането. Нежно и внимателно разбудете детето, обяснете му защо го вдигате с леко възторжен глас. Ако сте свикнали със закуската, дайте на детето нещо леко, някакъв плод, например банан или плодово мляко. Това е важен и емоционален ден за него и може от превъзбуда, новата обстановка и хора да не иска да закуси първият ден там.
Моментът на раздялата. Щом влезете в детската градина не се суетете много. Преобуйте детето, в този миг, може да му обясните, че сега му предстои интересно запознанство с другите деца и учителките, и следобед, когато хапнат всички и поиграе ще сте тук за да го вземете и ще очаквате с нетърпение срещата си с него за да ви разкаже за всичко, което е научило и видяло днес. Прегърнете дете, целунете го и го оставете в ръцете на персонала. Не правете грешката, ако мога така да я нарека, да стоите пред прозорците и да слухтите дали ще заплаче или не. Не ви е нужно, а и какво ще постигнете, най- много детето случайно да ви види и да стане по- сложно.
Ако пък ситуацията е много напечена и малчуганът не спира да плаче, опитайте един трик. Вземете някакъв стар ключ от вкъщи и му го дайте с обяснението, че това е ключът от вашият дом. Поверявате му го да го пази, и че без него няма как да се приберете.
Взимането на обед. Обикновено много родители още от първият ден предпочитат да вземат детето на обед. Дори и да не плаче. Това понякога може да се окаже грешен подход, защото, когато дойде денят, а той все някога ще настъпи, и детето ще трябва да остане да спи в забавачката, то може да реагира с плач и съпротива тъй като е свикнало и се надява да бъде взето, когато другите ще лягат. Затова, още от първият ден, ако детето не плаче неутешимо го оставете с приспиване. Така то ще свикне с реда и рутината в ежедневието на градината. Ще знае, кое след кое следва.
Не забравяйте да оставите личен телефон ваш и на поне още един ваш близък за контакт. Може да помолите някой от персонала да ви уведоми, ако детето плаче неудържимо дълго време да дойдете да го приберете.
Обикновено в първият ден много деца отива с любопитство и интерес, и прекрачват прага на забавачката с радост. Но малко са тези, които не плачат изобщо щом тръгнат на градина. Адаптацията на всяко дете е различна. Има деца, които свикват по – бързо, за седмица две, има деца, които се нуждаят от повече време. Не се сърдете и не мъмрете детето. За него това е огромна крачка и промяна в малкият му свят. Утешавайте го и бъдете спокойни и разбиращи. Не е далече денят, в който ще се разделите с усмивка на прага на вратата. Дайте си нужното време и на вас и най- вече на детето си. Дерзайте :) |
|
|
Петък 13 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Войните, които майките водим (помежду си)
Настана време за паркове, настана пак време за войни. От форумите и социалните мрежи бойното поле се...
Майчинският инстинкт – митове и реалност II
Пет истини за майчинския инстинкт
1. Майчинският инстинкт не е достатъчен за правилното отглеждане...
Компромисът – „ваксина“ срещу раздяла
Колкото и розово и красиво да е всяко начало на романтичната връзка, с времето тя се подлага на множество...
Изкуството да се вдетеняваш
Децата са пълни с енергия, по-живи от живак. За тях е наказание да седят на едно място. Затова фразата...
Колбасите нарушават бъбречната функция при децата и ги правят по-нервни
Д-р Татяна Брежнева, главен детски диетолог в Московския департамент по здравеопазване, посочва, че прекомерната...
Защо децата трябва да поемат отговорности?
Живеем във време на свръхамбициозни родители и прекалено разглезени деца. Ако и вие, като осъзнат родител,...
Нуждаеш ли се от това?
Домът ми е задръстен от хиляди вещи. Предполагам, че вашият също. Но замисляме ли сме се, колко от от...
Защо умните деца вършат глупости?
„Може би човек научава от собствените си грешки повече, отколкото, ако постъпи правилно, но по чужд...
Менделсон на бис
„Вторият брак е триумф на надеждата над опита” - твърди американецът Самюъл Джонсън, с което обобщава...
Как утешават най-добрите приятелки?
Независимо колко и какви приятели имаме, една от причините да сме заедно, е споделянето. Да имаш на кого...
Нова връзка - какво да споделим за миналото
Едно от най-важните условия за щастлива връзка е доверието между партньорите. То от своя страна е свързано...
Любовта в средна възраст - има място за романтика
Има много двойки, които твърдят, че в отношенията им няма романтика или изобщо любов. Тази теза, според...
Злоядото дете - II част
Е, какво да направим, за да яде нашето дете? Гладът и нашето постояннство са единствените препоръчителни...
Две тела в едно… жилище
Пътят от „ще сваля звезди за теб“ до „слънце, къде са ми чорапите“ е славен и осеян с откриване на разнообразните...
Да работи ли детето през лятото?
Да работи ли поотрасналото ни дете през лятото, се питат не един и двама родители пред дългата ваканция....
Как да: Приготвим сок от сушени сини сливи
Как да приготвим домашен сок от сушени сини сливи (ошав):
Сокът от сушени сини сливи е изключително...
Бездушието на един емотикон
Колко пъти този месец се видяхте с приятели? И колко пъти взехте телефона и просто звъннахте на стар...
Колко е важно да бъдеш несериозен
- Няма смисъл, никога не се печели от това…
- Е, как, бе, много пъти сме взимали играчка!
Действието...
8 старомодни навика от романтичните срещи, които трябва да върнем днес
Срещите днес се смята за отживелица. В епоха на чатове, "мотаене", събития в социалните мрежи, спийд...
Живот с дете в неравностойно положение
В последните години все по-често започнахме да говорим и да забелязваме хората в неравностойно положение....
"Здравословен обяд за ученика" - царевични мечета със сирене в усмихнато настъпление
Това е ден втори от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
Село. Лято. Безвремие
Село.
Посреща ни чистичко и хладничко, мирише на нафталин и прано с домашен сапун.
Радио "Хоризонт"...
|