Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Луси Мод Монтгомъри: "Докато има живот, има надежда."


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Луси Мод Монтгомъри е най-известната канадска авторка на детска литература, добила особена популярност с поредицата романи за "Анн от фермата "Грийн Гейбълс"". Тя издава 25 книги, много, от които все още се четат по целия свят. Макар че творбите ѝ са изпълнени с любов, надежда и вдъхновение, животът на писателката е белязан от самота и разочарования.

Луси Мод Монтгомъри е родена на 30 ноември 1874 г. в Клифтън, провинция Остров Принц Едуард (Канада). Още докато е бебе, майка ѝ умира от туберкулоза и за нея се грижи доведената ѝ майка. По-късно, когато малката Луси е на 8 години, умира и баща ѝ – грижите за малкото момиче поемат нейните баба и дядо. Възрастната двойка е строга и формална в отношението си към детето, неразбираща чувствителната ѝ личност. Луси, чувстваща се нежелана и неразбрана, търси утеха в четенето на книги, писането, въображението и мечтите.


Родната къща на Луси днес

Монтгомъри прекарва детството си навън сред бране на диви плодове, риболов и разходки до плажа, давайки имена на всичко, което я заобикаля - дори на ябълковите дървета. По-късно тя включва нестандартните наименования и в своите книги (езерото на чичо ѝ става „Езерото на бляскавите води“, гората край фермата, в която живее, се превръща в „Омагьосаната гора“).

Плачът може да продължи цяла нощ, но на сутринта идва радост.


Луси Монтгомъри получава началното си образование в Кавендиш, провинция Остров Принц Едуард, след това учи в колеж в Шарлъттаун (столицата на провинцията Остров Принц Едуард), където получава и лиценз за учителка. Първото ѝ публикувано стихотворение излиза в местния вестник, когато Луси е едва на 15 години. От 1895 г. до 1896 г. изучава литература в Университета „Далхауси“ в Халифакс, Нова Скотия.

…колкото е по-трудно, толкова по-голямо ще е удоволствието, когато го направиш наистина, нали.


През 1897 г. многобройни кратки разкази, написани от нея, започват да излизат в различни списания и вестници. През 1908 г. тя публикува първата си книга "Анн от фермата "Грийн Гейбълс"", която получава широк отзвук и утвърждава репутацията ѝ като писател. Успехът на първата ѝ сериозна творба я кара да напише още много книги, включително поредица от продължения на историята за прекрасната Анн Шърли.


Първото издание на Анн от фермата "Грийн Гейбълс""



През 1985 г, се появява едноименният телевизионен филм, в ролята на Анн - Мегън Фолоус, последван от две продължения през 1987 г. и през 2000 г.

В този период обаче Луси Мод Монтгомъри се бори с депресия, опитвайки се да се справи със задълженията на майчинството и църковния живот. Единствено писането ѝ служи като утеха. През 1921 г. тя най-накрая престава да пише за Анн, след като вече има издадени седем продължения за обичаната героиня (от 1908 г. до 1921 г.). Впоследствие авторката се пренасочва в писане на собствен дневник, съсредоточава се и върху създаването на други женски персонажи (поредиците „Емили“, „Пат от Силмър Буш“, „Момиче“ и др.).

Това им е хубавото на хората-мечти. Те остават на възрастта, на която искате.


Начинът ѝ на писане носи усещането за лекота, удоволствие и вдъхновение. Майсторските ѝ описания, красиви метафори и сравнения, пренасят читателя в света-мечта на обичаната Анн Шърли. Сред приключенията на прекрасната героиня, абсурдните ситуации, в които изпада, начинът, по който общува и се справя с предизвикателствата на живота, са преплетени изконни ценности, житейски уроци и мъдрост. Неслучайно великият Марк Твен определя Анн за „най-скъпото и най-вълнуващо дете след безсмъртната Алиса" (на Луис Карол).

И мисля, че ние винаги обичаме най-много хората, които се нуждаят от нас.



На сватбения си ден

На 36-годишна възраст Луси се омъжва за презвитерианския свещеник Юин Макдоналд, от когото има 3 деца. За съжаление, тя не е щастлива и описва емоциите в дневника си: „Бях залята от отчаяние още преди края на сватбата. Исках да бъда свободна! Чувствах се като затворник - безнадежден затворник. ...Но беше твърде късно - и осъзнаването, че е станало твърде късно, падна върху мен като черен облак от нещастие. Седях на този весел празник, в белия си воал и портокалови цветове, до мъжа, за когото се бях венчала и бях толкова нещастна, колкото никога в живота си преди това.“

Това е едно от нещата, които научаваме, когато остареем: как да прощаваме.


Външно Луси Монтгомъри изглежда щастлива, описвана от нейните роднини като весела и забавна личност. Под повърхността обаче, тя се бори с депресивни състояния в различни периоди, усещане за самота и неудовлетвореност. Съпругът ѝ страда от умствено заболяване, налага ѝ се да води битки с издателя си заради правата на произведенията ѝ, има проблеми и със сина си Честър – всичко това води и до пристрастяване към сънотворни.

Въпреки личните си проблеми и терзания, книгите ѝ са извор на надежда, красота и любов – чрез писането си тя получава един вид компенсация за всичко онова, което ѝ е липсвало и от което се е нуждаела в различните етапи на живота си.



Луси Мод Монтгомъри умира на 24 април 1942 г. от коронарна тромбоза (има и твърдения, че тежките депресии са причина за ранната й смърт). Тя е погребана в гробището в Кавендиш. Обичаната канадска авторка печели сърцата на читателите в целия свят, оставяйки своя отпечатък в литературата.

В края на краищата, когато човек може да вижда звезди и небе като тези, малките разочарования и произшествия не може да имат толкова голямо значение, нали?
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Херман Хесе: „Мъдростта е да мислиш с песимизъм, а да действаш с оптимизъм"
· Червената рокля - милиони шевове, които разбиха културните бариери
· Banksy дарява 13 милиона долара за преобразяването на затвор
· Ейми Джонсън - историята на първата жена пилот
· 30 години от смъртта на незабравимия Фреди Меркюри
· Гена Димитрова: Живях от изкуство, живях от любов…
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· 20 града, които трябва да посетите... гладни
· Обичате ли дъжда? Не сте сами
· Опасни капризи: Странните диети, които хората са спазвали през вековете
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Отвори вратата...
· Едно кафе за душата ти....
Вторник
28
Юли 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
На тази дата: роден е Иван Хаджийски
“Не пораженство, а предателство е кабинетното капсулиране и хвърлянето оттам стрели на песимизъм върху...
Бъди себе си! Тези, които имат нещо против...
Бъди себе си! Тези, които имат нещо против, не са важни. А тези, които са важни, нямат нищо про...
Защо тракийското вино е най-доброто?
Знаем много добре от митологията, че Дионис е древногръцкият бог на виното, син на Зевс и смъртната девойка...
Тефтерчето на Васил Левски (снимки)
"Съдбата така е отредила, че гробът на Апостола на свободата Васил Левски не е запазен, няма ги неговите...
Светът отбелязва рождението на Махатма Ганди и Деня на ненасилието
Днес е Международния ден на ненасилието. Денят се отбелязва от 2007 година и е свързан с рождената дата...
1
Малко познатата история на пъpвaтa бългapcĸa ĸнижнa бaнĸнoтa
Πpeз дaлeчнaтa 1885 г. нa 1 aвгycт в пeчaтницaтa нa Caнĸт Πeтepбyг e oтпeчaтaнa пъpвaтa...
Нито децата, нито учителите са виновни!
Учителите са функция на Системата. Системата е функция на обществото и политиката. Обществото и политиката...
11 ноември - Св. Мина
Днес отбелязваме Св. Мина Котуански. Може би не е от „големите” светии, но е сред най-почитаните. Негови...
Благовещение - съдбоносната среща на Яворов с любовта
Любовта е основното вдъхновение в творчеството на всички творци. Един от най-талантливите и обичани български...
Защо и как да организираме почивка в чужбина без агенция
Ако сте от онази порода пътешественици, които не обичат да се разхождат с огромна група туристи, водени...
1
Бащинството през очите на един талантлив фотограф
Бащинството през очите на един татко е едновременно вълнуващо и опасно, но винаги - пълно с жизнерадост...
Малката кибритопродавачка
Беше толкова студено, че чак болеше от студ. Валеше сняг и мръкваше. Последната вечер на годината, новогодишната...
На тази дата: 8 май - Ден на Червения кръст и на Червения полумесец
През 1863 г. в Женева се провежда заседание на частен комитет, учреден от Анри Дюнан (роден на 8 май...
От Могилово до Нова Зеландия. Българска изба произвежда вино на другия край на света
През миналата година българската изба Мидалидаре стартира поредното си приключение, когато реши да произвежда...
Как изглежда градът без реклами?
Можем ли все оше да си представим свят без реклами? Не ни ли ограбиха от чувството за градска естетика,...
1
Етно – в дрехите, бижутата и веселбата
Думата етнос идва от гръцки език и означава народ, народност, племе. Етническите белези са всички онези...
"Даряването е най- добрата комуникация"
Когато наближи Коледа и сърцето се смири, Когато очите се затворят, за да не пречат душата да види, Когато...
На тази дата: Създаден е профсъюзът "Солидарност"
Почти в самия грай на горещия август, 1980 г. в една полска корабостроителница се случва нещо, което...
Въображение без граници в чудния свят на Александър Янсон
Александър Янсон (Alexander Jansson) е шведски илюстратор, дигитален артист и художник. Той създава магичен...
Виена - разказ с полезности за пътешественици - III
Естествено продължение на разходката са два от най-интерсните музеи във Виена – Природо-научния музей...
1
Прекрасно акапелно изпъленение на Коледна песен
Това изпълнение на група Pentatonix няма да ви остави бездушни. Акапелното им изпълнение е върху известната...
Уилям Бътлър Йейтс: „Мисли като мъдрец, но общувай с езика на хората.”
„Единствената работа на главата в този свят е постоянно да се покланя на поривите на сърцето.” „Образованието...
Забрави грешката, но никога не забравяй урока, на който те учи
Забрави грешката, но никога не забравяй урока, на който те учи....
Гениалната Камий Клодел, която променя света на изкуството
Камий Клодел e френска скулпторка, известна най-вече с бронзовите си и мраморни фигури в мрачен, но чувствен...
Най-добрите снимки от дивата природа за 2017 г.
Както е традицията, в края на 2017 г. списание National Geographic представя победителите от конкурса...
1
Горко на нация...
Горко на нация, която е пълна с вярвания и празна откъм вяра. Горко на нация, която се облича...
Димитрана Иванова - първата българска суфражетка*
Димитрана Иванова (по баща Петрова) е родена на 1 февруари 1881 г. в Русе в семейството на Станка и Петър...
Какво ни казват най-честите сънища
Сънищата винаги са имали голямо значение в живота на хората. Тълкуваме ги, търсим значението им в реалността...
Кафето е готово
Кафето е готово и ароматът му се разнася из сумрачната кухня, създавайки малкото чудо на уюта. „Кафето...
"Аз видех те при розов храст…Смутено ме погледна ти"
ЦЪФТЯХА РОЗИТЕ… Цъфтяха розите… Аз видех те при розов храст… Смутено ме погледна ти… Минаха дни...
1
Разделихме се с Колийн Маккълоу
"Има една легенда за птичката, която пее само веднъж в живота си, но по-сладко от всяко друго земно създание....
Тълкуване на сънищата – бабини деветинини или път към себепознанието
В древността се смятало, че сънищата са послания от боговете, изпълнени с пророчества и предупреждения...
Почина Лаура Биаджоти - "Кралицата на кашмира"
На 73-годишна възраст почина "Кралицата на кашмира" - италианската дизайнерка Лаура Биаджоти. Приносът...
Честит рожден ден, Никол Кидман!
Никол Кидман е една от най-талантливите актриси на своето поколение. Родена на 20 юни 1967 г., тя има...
Ау, как така нямате телевизор !?
Да бъдеш различен, дори в малка степен буди съмнения и недоверие. Вярно, има и хора, които са любопитни...
1
Как да обясним раздялата на децата?
Понякога в живота ни настъпва момент на раздяла. И каквото и да си мислим в началото на стъпката, едно...
Любовта не се променя
"Любовта е еднаква за всички ли? – попитах. - Това е депресиращо." Той се замисли над това. "Мисля,...
На екскурзия в чужбина? По-добре с подготовка
Пътуването до нова, непозната страна си е значително преживяване в живота на средностатистическия човек....
През целия месец юни можем да сменим личния си лекар
НЗОК напомня, че целият месец юни е периодът, в който можем да сменим личния си лекар, респективно -...
17 страхотни филмa, развиващи се през зимата
Зимата е сезонът, в който най-много време прекарваме в домовете си или си ходим на гости, Или независимо...
1
Реформаторската педагогика на д-р Мария Монтесори
Мария Монтесори е може би най-известното женско име в педагогиката. Тя е основател на цяла школа в обучението...
Семейна капсула на времето
Времето лети и заминава необратимо, въздъхваме и се понасяме в следващия си нов ден, напълно забравили...
Животът винаги предлага нов шанс
Животът винаги предлага нов шанс. Името му е "Днес"!...
Всеки разговор с някого е важен
Всеки разговор с някого е важен. Защото разговорите с друг са твоята среща със себе си. Отношението...
"Оксфорд" обяви думата на 2018 г.
Университетското издателство "Оксфорд", което свързваме не само с речника, но и огромна лингвистична...
1
"Моля ви, кажете ми истината: Има ли дядо Коледа?"
Как писмото на 8-годишната Вирджиния О'Хенлън се превръща в най-препечатваната вестникарска статия до...
Джек Лондон – “Никой не може да насилва своята природа, без тя да си отмъсти"
…Ограниченият ум забелязва ограничеността само в другите Джек Лондон е американски романист,...
Орхан Памук: "Нищо не е толкова удивително, както живота. Освен писането."
"Не взимайте всичко чак толкова на сериозно. Не е ли животът красив? Обърнете внимание на подробностите,...
Най-красивата извивка на жената е нейната усмивка
Най-красивата извивка на жената е нейната усмивка....
Емилиян Станев: "Към всичко подхождай с любов"
"Човек обича, затова търпи. Който нищо не обича, нищо не търпи..." "Съветвам те да не се шегуваш с...
1
Новите мании – невидима заплаха
Свикнали сме да мислим за зависимостите като за личен проблем. Наркотици, алкохол, никотин, захар – злоупотребата...
Ветрената мелница
На хубавият изглед, що има и от четирите страни селото ни, не пречи даже и големият недовършен и изоставен...
Присъда: „Стара мома” - II
И от двата стереотипни представи за „стара мома” – на необвързаната 35 годишна и на педагожката на 50,...
Докосвания
Отделя се всичко с пределна черта, която е допир до нещо друго. Затворен е стволът в кора - чрез...
Търсачът
Нека ви разкажа... Собственикът на книжарничката бе решил, че е време да разчисти от ненужните книжа,...
1
Убийствени токчета
Причудливи, авангардни, креативни, концептуални - всичко това можем да кажем за тези модели високи обувки,...
Ако мълчиш, ще те чуе този, който те обича
Ако крещиш, ще те чуят всички. Ако шепнеш, ще те чуе само този, който е близо до теб. Ако мълчиш, ще...
13 август - Международен ден на леворъките
Днес, 13 август се отбелязва Международният ден на леворъките (левичарите). Чества се от 1984 г. по инициатива...
Пикасо в акварели: цвят, изщество, лекота
Масовата публика, че дори и любителите на изобразителното изкуство, са свикнали да свързват Пабло Пикасо...
Мъжът със златната ръка
Има един човек на света, който е помогнал на повече хора, отколкото можем да си представим, че е възможно...
1
Този специален човек
Днес бъди този специален човек, който ще накара друг човек да се почувства специален....
Българска народна певица притежава най-силния глас на планетата. Чуйте я!
Българката Смиляна Захариева е официалният носител на сертификат от Рекордите на Гинес за най-силен глас...
Не се задоволявайте с посредственост, сияйте за себе си
Има жени, които имат в повече от всичко. Те са изключителни, изпъкват, вдъхновяват, завихрят вниманието...
8 неща, които да сторим, преди да дойде зимата
Когато премине златната есен, небето се схлупи и почнат дъждовете, усещаме все по-ясно студения дъх на...
"Набуко" - историята на една велика опера
Историята около създаването и триумфа на операта “Набуко” е една от най-вълнуващите страници не само...
1
"Само части от нас някога ще докоснат само части от другите"
Голямата човешка самота е толкова всепоглъщаща и страшна, толкова внезапна и обезсмисляща всичко, което...
Лято, детство, магия...в черно-белите снимки на Ален Лабоал
Безгрижността на детството в най-необуздания му пик - дългите летни дни. Лято без технологии, лято без...
10 август - Честит професионален празник на готвачите!
Днес, 10 август, в Деня на Свети Лаврентий - патрон и закрилник на готвачите, се чества и Професионалният...
"Защо ти е толкова трудно да бъдеш като останалите птици от ятото?"
Той, например, не можеше да разбере защо когато летеше над водата на височина, по-малка от половин размах...
КАНАПЕ-19 - дизайнерът Tobia Zamboti с провокация (снимки)
КАНАПЕ-19 (COUCH-19) е провокативното заглавие на дивана на дизайнерa Tobia Zamboti, който насочва вниманието...
1
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook