Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Изкуствените подсладители – коварната отрова


Около вредата от захарта съществува истинска параноя, наричана е бяла смърт или сладка отрова. Затова все повече хора, предпочитат продуктите с изкуствени подсладители – хем сладко, хем здравословно. Действително ли е така? Макар да е доказано, че нутрисуитът крие много повече опасности за здравето от обикновената захар, по въпросът се мълчи, защото става въпрос за огромни икономически интереси.

Пазарът на диетичните храни е истинска златна мина за хранителната индустрия. По-нискокалоричната храна е безусловно предпочитана пред традиционните продукти. Безалкохолни напитки с „нула калории” стават хит и регистрират в световен мащаб милиарди долари печалба. Затова изкуствените подсладители се влагат във все повечето продукти, предназначени не само за диабетно болните, но и за обикновеният потребител.

Най-разпространеният подсладител е аспартама. Шокиращото е, че именно на него се дължат 75% от всички наблюдавани досега странични ефекти от хранителни добавки, а върху етикетите на продуктите, които го съдържат, отсъства каквато и да е информация за възможните рискове. Единствено върху някои безалкохолни напитки срамежливо присъства надписът, „съдържа източник на фениланин”, което на обикновеният потребител не говори абсолютно нищо и служи единствено за измиване на ръцете.

Доколко са сериозни опасностите от аспартама сами преценете. Въздействието му върху организма е подобно на отравянето с метилов алкохол, разбира се в малки дози, но затова пък системно. И двете вещества в тялото се разграждат до мравчена киселина и формалалдехид – много силни токсини, които убиват нервните клетки в организма.

Последствията са загуба на зрение, нарушения в паметта, симптоми подобни на множествена склероза – мускулни спазми, гърчове, виене на свят и главоболие, безпричинно безпокойство. Това са само част от 92 странични ефекта, които са наблюдавани при употребата на аспартам. Съвсем не е случайно, че в последните 15 години се забелязва бум на неврологичните заболявания, това е времето, през което аспартамът се използва масово в хранителната индустрия.

За желаещите да свалят килограми може би всички тези опасности са без значение, щом им гарантират неограничена консумация на любимите напитки без нито една калория в повече. Да, наистина в аспартама калории няма, но въпреки това той води до затлъстяване, защото нарушава метаболизма в организма и ускорява превръщането на въглехидратите в мазнини. Ето, на това се казва диетична храна!

Въпреки научните доказателства за трайни увреждания от аспартама, той не само че не е забранен, но и продължава да се влага във все повече и повече продукти. Информационното затъмнение е най-успешният начин тези стоки да се продават. Същевременно постоянно сме облъчвани с публикации за вредите от традиционните продукти, и това с цел да ги заменим с изкуствените им еквиваленти.

Едно обаче е сигурно – до този момент не е създадена изкуствена храна, която да е по-здравословна от естествената. Затова медът и нерафинираната захар са били и ще останат най-добрите подсладители. А във всичко, на чийто етикет е написано „без захар”, бъдете сигурни, че има изкуствен подсладител, най-вероятно аспартам. Пред него дори и „бялата смърт” – рафинираната захар, е за предпочитане.
Коментари
2014-06-02 #20
Валери
Това, което мога да кажа за аспартама е, че след като пия безалкохолно с аспартам почва да ме боли глава, и може да не ми мине 1-2 дни, зависи колко съм изпил. Подобен ефект съм имал и от разтворими мултивитамини с аспартам - уж ги пих, за да съм по- добре (през зимата) , а почна едно главоболие със седмици и се чудих от къде ми идва, докато не нарочих аспартама в тях, спрях ги и след три дни се оправих.
2012-04-18 #19
Анонимна
Използвала съм голямо количество подсладители до сега и не съм осъзнавала вредата им,колко опасно е наистина.. имам въпрос и съм много притеснена относно това - дали е причинила тази постоянна употреба на подсладители трайна вреда на организма и дали е възможно да се 'пречистим' по някакъв начин? Това за усвояването на въглехидратите също е доста неприятно.. ако се спре употребата дали ще се възстанови нормалния метаболизъм? Благодаря предварително
2011-05-04 #18
Iskra
За предпочитане са естествените подсладители, например ксилитол и стевия. Повече за тях има в тази статия: http://www.hera.bg/s.php?n=745. За хора с висока кръвна захар е подходяща и фруктозата, защото се усвоява без участието на инсулин, за съжаление обаче увеличава апетита.
2011-05-04 #17
марин
Кръвната ми захар е 6. Лекарката ми казва да не употрбявам
повече захар, заради опасност от диабет. С какво да подслаждам
храната си. Просто питам. Ориентирайте ме,моля.
2011-03-30 #16
vilidon
Bлагодаря Ви,за хубавата статия.Напълно съм съгласна,че всичко изкуствено е много вредно,но кой да го асимилира...българина няма навик да чете какво пише на продукта....нас ни интересува единственно цената,а не качеството....затова си патим от акъла както казва народната поговорка.
2010-06-24 #15
Iskra
Здравейте отново, Lasy. Статията за останалите подсладители вече е публикувана на сайта. Ето е линка за първата част: http://www.hera.bg/s.php?n=744.
2010-06-01 #14
Iskra
Lasy, в най-скоро време очаквайте статията и за останалите най-разпространени подсладители - изкуствени като захарина и естествени като стевията. А съмненията си за съдържанието на таблетките лесно можете да проверите като прочетете съдържанието. Ако са добавени и други подсладители (освен стевиозида), това задължително трябва да е написано на опаковката.
2010-05-30 #13
Lasy
Уважаема редакция, наблегнахте основно на аспартама,може би основателно заради очевидните отрицателни въздействия.Моля ви разкажете ни в следващи статии за въздействието на захарина,за който знам,че е вреден за не-диабетици.На няколко пъти си купих и кутийка СТЕВИЯ на таблетки но не усетих 300 пъти по-сладко очарование от обикн.захар/както е отбелязано/ и не съм сигурна,че и в таблетките не се добавя захарин или аспартам.
2010-02-24 #12
Инна Георгиева
Абе ако пием по 2-3-5 чаши на месец съм убедена, че няма да умрем То и в патладжана има никотин колкото в 1 цигара - ама става въпрос за на 9 кг.
Умереност му е цаката май.
2010-02-24 #11
wildprincess
Аз също пия много вода!1.5-2 на ден.От кафето ми става лошо.Въздействиет на кофеина в колата е различно от това на колата.Все едно,ще я спирам заради изкуствените подсладители.Ще я заменя със обикновена газирана минерална вода(без подсладители).Много се уплаших,защото четох подобна информация и на други места.
2010-02-24 #10
Инна Георгиева
Колата я ползвам за марина основно ха ха Но аз като цяло съм пристрастена към ...водата. Ако не изпия поне литър и половина шише днес не знам.... В голямото шише кола има кофеин колкото в 2 чаши кафе. Така, че освен ако не пиеш литър и половина кола на ден няма да си пристрастена повече от моите 2 чаши кафе на ден
2010-02-23 #9
wildprincess
Инна ,много я обичам.А обикновената кока-кола ми е много сладка и не ми харесва.Не пия кафе,защото ме изнервя и предполагам,че колата ми е някакъв вид заместител на кафето, заради съдържащия се в нея кофеин.
2010-02-23 #8
Инна Георгиева
Кола не обичам много, но определено се чудя принцесата как я пиеш тази лайт
2010-02-23 #7
Iskra
Хм, wildprincess, пристрастяването също е един от страничните ефекти... Но мисля колата лайт лесно може да се замени с обикновена.
2010-02-23 #6
wildprincess
Аууууууу!Аз съм пристрастена към кока -кола лайт.Как ще я отказвам сега?!Иначе не използвам изкуствени подсладители!Само тръстикова захар и мед.
2010-02-23 #5
Iskra
Отровен е толкова, колкото метиловия алкохол и формалдехида, до които се разгражда в организма. Разбира се, в много малко дози, но когато това се случва всеки ден, бавно, но целенасочено рушим здравето си. Ето тук са изброени най-често срещаните странични действия от Нутрасуита: http://www.evropea.com/aspartam.html
2010-02-23 #4
fifi
зна4и нутрасуита който е за диабетици е отровен
2010-02-23 #3
Изолда
Чаят задължително с мед, но за кафето все още имам някои задръжки. Но него подслаждам с тъмна тръстикова захар - придава лек, карамелен аромат. Колкото до подсладителите, пробвала съм един-два пъти, но вкусът е ужасен - хем натрапчиво сладък, хем без сладост - не мога да го обясня, променя се докато преглъщам, дори на един етап горчи.
2010-02-23 #2
Tani
Много отдавна започвах да подслаждам кафето си само с мед! Препоръчвам го на всички, дори да ви се вижда странно в началото, опитайте, условието е само медът да е НЕароматен - да е букет, акациев, за да не влияе на аромата на кафето.
2010-02-22 #1
Анелия
Е, направо страшно звучи. Добре, че го има истинския мед. ;]
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Ботокс - ето кои са най-често задаваните въпроси за процедурите
· Откровено за майчинството между митовете и истините, които никой не признава
· Защо майките трябва да слушат единствено бебето и инстинкта си?
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Можем ли да отслабнем с ягоди? 10 причини да ги хапвате с наслада
· Тази подправка намалява нивата на холестерол
· Пирамида на здравословното хранене
· Полезни ли са диетичните храни?
· Полезните мазнини
· Как да съчетаеш комфорта и елегантността в ежедневието си: 5 практични идеи
· Сравнение между арабика и робуста
· Кестените – вкусът на есента и съкровищница от ползи за здравето
· Колаген след 35: как грижата за кожата започва отвътре
· Китайски учени разкриха защо човешките ембриони спират развитието си в най-ранен етап
· Учени откриват изненадващ протеинов потенциал в познатото цвете
Четвъртък
25
Юни 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н

1
2
3
4
5
6
7

8
9
10
11
12
13
14

15
16
17
18
19
20
21

22
23
24
25
26
27
28

29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Европейска харта за правата на пациента
Европейският ден на правата на пациента се отбелязва от 2007 г., когато Active Citizenship Network, заедно...
Слънчогледовите семки са достъпни, вкусни, много полезни
Печеният слънчоглед е най-популярната семка у нас. Започнеш ли веднъж, няма отърване, докато не приключиш...
Содата - всичко, което (не) знаем за нея
Кое е това вещество, което присъства във всеки дом? Мястото му е в кухнята, при почистващите препарати,...
Кралицата на драмите
На нея й се случват само изключителни неща. Поне тя смята така. Разказва за тях подробно и развълнувано,...
Витамин D – място под слънцето
Чести простуди, умора, безсъние... Може би обичайна реакция на организма в тази част на годината? Или...
1
Как да ограничим нуждата от сладко?
Отровата, наречена захар, ни дебне отвсякъде. Голяма част от нас смятат, че тя е единствено в сладкишите...
Бременност и зъболечение
„Честито!”, започвате да чувате много често, щом бременността ви проличи и сладкото коремче започне да...
Само още 5 минути!
„Винаги закъсняваш“, „Чакам те от половин час“, „Хайде, де, какво направи?“, „Никога не си готова навреме“......
Психолози: Предновогодишна депресия не съществува
Предновогодишната депресия не е отделно психологическо заболяване, а само следствие от други ментални...
Митичните диети – да вярваме ли на обещания?
„Отслабни с 10 кг. за 10 дни!”, „Яж и отслабвай!”, „Диета за бързо изгаряне на мазнините!, „Как да отслабнем...
1
8 зимни напитки за укрепване на имунитета и хидратиране
Индия е известна с различния смисъл, който се влага в храната и напитките, съставките в нея са не само...
Как да разпознаем и да се противопоставим на манипулаторите
Започвам следващите редове със смесени чувства. Израснала съм в семейство, където лъжата, измамата и...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook