Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Време за... здраве


Често оценяваме това, което имаме, едва когато го изгубим. И това в пълна сила важи за здравето. Уж си го пожелаваме първо по празници, уж знаем, по принцип, че то е най-важно в живота, но като че ли винаги му отделяме най-малко внимание. Докато...

Докато един ден в кабинета на лекаря не ни кажат стряскаща диагноза или тялото ни чрез нетърпима болка не ни напомни, че никой от нищо не е застрахован. И тогава...

Тогава, седейки очи в очи с изгубеното си здраве, си казваме: защо не отидох на лекар по-рано, защо не направих онези изследвания навреме... Както казват старите хора: “Като се обърне колата, пътища много”.

Мисълта за здравето ни трябва да присъства в ежедневието ни, не бива да бъде изтласквана някъде в дъното на съзнанието ни с успокоението - ама аз нищо не чувствам, сега съм добре, защо да ходя по доктори, то те ще ме разболеят и без да съм болен и т.н, и т.н. Понякога, вероятно сте го изпитали на гърба си, заболяванията протичат бавно и тихо, без признаци до момента, когато обикновено вече е късно. А и ние като че ли сме отвикнали да разчитаме сигналите на тялото си, склонни сме да ги пренебрегваме. Затова именно са профилактичните прегледи. Бързам да уточня, че не е необходимо да минаваме в другата крайност и да се превръщаме в хора, които вечно нещо ги боли и не излизат от лекарските кабинети. Както винаги истината е някъде по средата. Нужно е да обръщаме внимание на здравето си и веднъж годишно да си правим профилактични прегледи, за да можем да уловим още в самото начало зараждащия се здравословен проблем. Защото неведнъж сигурно сте чували лекарите да казват – ако беше в началото...Като се замислим, не пропускаме задължителния технически преглед на колата си, но някак си не успяваме да включим в натоварения си график този при личния ни лекар.

Ако нямате заболявания, които налагат по-чести посещения при определен специалист добре е веднъж годишно да си правите следните профилактични прегледи:

1. При личния лекар – профилактичните прегледи при личния лекар са задължителни. При това посещение GP-то ще ви назначи изследвания на кръв и урина, ще провери дали тази година подлежите на задължителни ваксини (да, да не само бебета се имунизират), ще ви направи кардиограма, ще измери кръвно ви налягане. Ще можете да поговорите за здравословното ви състояние и за евентуални проблеми и болки, които имате.
Чрез разчитането на резултатите от изследванията лекарят би могъл да прецени дали процесите в тялото ви протичат правилно, дали органите функционират добре и дали се налагат допълнителни по-детайлни изследвания.
При този преглед се изготвя анкетна карта, където се вписва най-обща информация за вас - възрастта ви, пушач ли сте, употребявате ли алкохол, страдате ли от наднормено тегло, имате ли наследствени заболявания и генетична предразположеност към такива.

2. Гинеколог – да, да, знам, че не е най-приятното занимание, но посещението при гинеколога ни е задължително да става поне веднъж в годината, а естествено по-добре е ако го правим на 6 месеца. При този преглед е добре да ви бъде направена и цитонамазка, с която може да бъде хванат навреме коварният рак на маточната шийка. Ще обсъдите лечението на евентуални течения и инфекции, които ако не бъдат лекувани навреме могат да причинят сериозни проблеми.

3. Преглед на гърдите – огледът им може да стане мануално, с ехограф или с мамограф. Последният се препоръчва при жени над 30 години. Обикновено когато стане дума за този вид преглед веднага си мислим за рак на гърдата, но има и други проблеми, които е добре да бъдат наблюдавани - всякакви уплътнявания или образувания, които ви притесняват трябва да бъдат изследвани. Не отлагайте!

4. Очен лекар – ежедневието ни поставя много изпитания за очите - дълъг работен ден пред компютъра, взиране в екрана на телевизора и др. Още от детска възраст прегледът при офталмолога трябва да стане задължителна част от годишния ни план.

5. Стоматолог – кабинет, който започваме да посещаваме от деца, та до старини. Здравите зъби и хубавата усмивка са чудесен подарък за децата ни и за нас самите. Затова започнете да водите мъничетата още когато навършат 2 години на стоматолог поне веднъж годишно и не забравяйте да им дадете личен пример като първо вие самите си запишете час. Дори и да нямате оплаквания лекарят ще огледа устната ви кухина, венците и зъбите ви за евентуални проблеми и ще изчисти натрупалия се зъбен камък. За децата е добре профилактичните прегледи да се извършват на 6 месеца, защото при тях процесите се развиват много бързо, а и стоматологът ще може да проследи за евентуални изкривявания на захапката и зъбите, които да бъдат лекувани навреме.

6. Болести пренасяни по полов път – СПИН, сифилис, трипер, хламидии и други заболявания предавани по полов или кръвен път са най-често пропусканите изследвания. Обикновено около 1 декември – световния ден за борба със СПИН, се откриват специализирани кабинети и подвижни лаборатории, където може да си направите напълно безплатен и анонимен тест. Това може да направите и целогодишно в консултативните кабинети в Регионалните здравни инспекции. Обикновено срамът и притеснението са причина тези заболявания да се откриват прекалено късно. Не ставайте жертва на предразсъдъци.

7. Измерване на костната плътност – изследване, с което ще се предпазите от остеопороза. Добре е да го правите веднъж годишно. Често подобни прегледи също се организират кампанийно и са безплатни, така че бихте могли да се възползвате. Но дори и да не успеете тогава, не пропускайте този преглед. Остеопорозата не случайно е наречена “тихият убиец”, защото нанася сериозни поражения върху здравето, без видими индикации за това.
Ако имате хронични заболявания или показатели, които трябва да следите вероятно ще посещавате определени специалисти и повече от веднъж годишно. Но дори да нямате никакви оплаквания и да сте в отлично здраве не пренебрегвайте профилактиката, за да може да се чувствате така още дълго време.
Коментари
2012-03-26 #3
Натали Петкова
Здравейте, Г.Илиева, съгласна съм с вас, че в здравната ни система "щаденето на пациента", както вие пишете, не е опция и има още много какво да се желае.
Що се отнася до стандартните профилактични прегледи, действително се нуждаете единствено от направление от личния лекар, но от поста ви останах с впечатление, че имате предвид някакви специализирани прегледи. За кое здравно заведение става дума, чийто телефон посочвате?
2012-03-26 #2
Светлана Чамова
Намесвам се, защото темата ми е близка. Моето мнение е, че въпросът за собственото ни здраве е толкова важен, всъщност най-важен, че си струва нашето усилие. Но обикновено имаме други приоритети, ако нещо, свързано със здравето ни не ни стресне.
Не разбирам, Г. Илиева, за какви номерчета пишете, след като е достатъчно да имаш направление от личния лекар и няма нужда да чакаш на никакви опашки. Иначе по принцип съм съгласна, че трябва да има пакет от задължителни профилактични прегледи, които да стават по-лесно и достъпно.
2012-03-26 #1
Г. Илиева
Да, статията е много добре написана. Благодаря Ви. Лошото е, че когато искам да отида на профилактика - например в онкологията за гърди и гинеколог е много сложна системата. Задължително някой трябва да отиде и да чака на опашка за номер, / отделен въпрос е, че служителките на регистратурата са крайно нелюбезни и груби/ и когато се наредиш пред кабинета стиснал в ръка заветното номерче, те пререждат познати на лекаря и сестрата и така - трябва да си вземеш отпуск, за да отидеш на профилактика. Не може ли да се щади пациента от подобни изпитания?!?! Защо да не се направи резервация по телефона? Защо? Толкова ли е трудно? Не разбирам?Моля да ми отговорите, след като позвъните и се запознаете с проблема на телефона, който е даден за нас 975-840.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Жените след 40-те. Да поговорим за Пременопауза, перименопауза и менопауза
· По-голям прием на магнезий - по-добро здраве на мозъка до късна възраст
· Менструална чашка - избор, употреба и поддръжка
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
· Топ 5 ползи за здравето от елдата
· 7-те най-добри ползи за здравето от мента
· 8 храни, които помагат за облекчаване на симптомите на алергия
Сряда
18
Септември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Прополисът - пчелният антибиотик
Пчелите са едни от най-удивителните създания на нашата планета. Като истински вълшебници, те събират...
Да отслабнем или да не отслабнем?
Всички ние прекрасно знаем как се отразяват излишните килограми на здравето ни, външния вид, самочувствието...
Защо е важно как храним децата си? Видео против затлъстяването ще ви замисли
Хранителните навици се формират много рано и могат да траят цял живот. Мислим си, че когато сме гладни,...
Здравословното мюсли
Миксът от зърнени култури, сушени плодове и ядки се появява в началото на XX век, „изобретява го” швейцарският...
Нарцисистите около нас
Външният вид в наши дни придобива все по-голям смисъл. Все повече внимание отделяме на външната си красота...
Копривата - някои добре опазени тайни
Като чуем "коприва" всички се сещаме за шоковия ефект от допира с иначе нежните й, мъхести листенца....
Повече за: Асафетида подправката - билка
Асафетида (Ferula asafoetida) е подправка-билка, идваща от националните кухни на Иран и Афганистан. Въпреки...
Хем лимон, хем дюля - що е то?
Наричат този храст "японска дюля", но е известен като "планински лимон". Прилича малко и на двете. Родината...
Живот под контрола на хормоните - I
По принцип ние жените се присещаме за хормоните веднъж месечно по време на „критическите дни”, когато...
Как да се отървем от манипулаторите около нас
И най-силните и уверени хора имат моменти на слабост. Тогава винаги се намира някой, който да се възползва...
"Неблагодарните" професии - цял живот труд за няколко мига слава
Винаги съм се възхищавала на хората, изцяло отдадени на това, с което си изкарват прехраната и са превърнали...
С една по-осъзнатата Коледа всеки може да даде и да получи шанс
Коледа е празникът, по който харчим най-много пари. Всички го знаем, всички го очакваме. Нашите грижливо...
Как да намалим възможността от заразяване с COVID-19 (препоръки)
Министерство на здравеопазването публикува препоръки какво да правим, за да сведем до минимум възможността...
Предменструален синдром - трябва ли да се тревожим?
Изпитвате непреодолимо желание да хапнете нещо сладко. Някои сутрини се чувствате като пребити, без мотивация...
Зимно презареждане
С настъпването на последния месец от годината идва и времето, когато много хора се отдават на равносметка,...
Защо е толкова полезна рибата?
Всички сме чували как диетолозите препоръчват консумацията на риба два пъти седмично. Интересни статистики...
Безконтролното ползване на смарт устройства поврежда гръбначния стълб
Смарт устройствата са неделима част от ежедневието на всеки от нас. Но удобствата и възможностите, които...
Психологически причини за напълняване
За никой не е тайна, че хранителните разстройства като анорексия, орторексия и булимия, се дължат на...
Тази подправка намалява нивата на холестерол
Консумацията на семена от сминдух помага за намаляване на нивата на холестерола, пише Daily Express,...
Екхарт Толе целите в живота
Aко грижата за децата дава смисъл на живота ви, какво ще стане с този смисъл, когато те вече не се нуждаят...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook